Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego

EN

Jesteś tutaj: Fundacja » Idea

Fundacja

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego została założona zimą 2014 roku przez rodzinę zmarłego w 2008 roku reżysera. Fundatorami są: Barbara Ślesicka, Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. Zajmuje się przede wszystkim organizacją filmowych programów szkoleniowych i konsultacyjnych, zwłaszcza w obszarze filmu dokumentalnego, produkcją filmową oraz promocją filmu polskiego.

Ważnym celem Fundacji jest też popularyzacja i zachowanie w pamięci dorobku artystycznego Władysława Ślesickiego, uchodzącego w latach sześćdziesiątych za jednego z najwybitniejszych twórców dokumentalnych w Polsce i na świecie. Cel ten chcemy osiągnąć nie tylko poprzez organizowanie przeglądów czy wystaw dotyczących jego twórczości, ale również poprzez szeroko pojęte działania edukacyjne i popularyzatorskie w dziedzinie filmu, zwłaszcza dokumentalnego.

Jesteśmy zdania, że przed polskim filmem dokumentalnym, choć ma chlubną tradycję (wystarczy wspomnieć takich mistrzów jak Karabasz, Kieślowski, Łoziński, Bławut, Ślesicki) i niezwykle zdolnych następców (Konopka, Sauter, Koszałka, Staroń i inni) stoi wyzwanie polegające na zaadaptowaniu się do zmieniającego oblicza światowej kinematografii. Czasy, kiedy krótkie artystyczne filmy dokumentalne oglądaliśmy w kinach, przed głównym seansem, bezpowrotnie minęły – filmy zostały wyparte przez reklamy. Jeżeli film dokumentalny ma wrócić do kin – trzeba go zmienić. Aby filmy dokumentalne w Polsce nie zniknęły, wyparte z telewizyjnych ramówek w peryferyjne nocne godziny, potrzebujemy mocnych, wyrazistych, atrakcyjnych w formie i treści pełnometrażowych filmów dokumentalnych.

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego jest organizatorem DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu konsultacyjnego dla profesjonalnych filmowców-dokumentalistów, połączonego z publicznymi prezentacjami projektów i spotkaniami ze światowymi ekspertami – na zaproszenie programu przyjechało do Polski w 2015 i 2016 r. kilkudziesięciu producentów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, przedstawicieli najważniejszych festiwali i telewizji. W sumie w dwóch edycjach programu wzięło udział 45 projektów filmowych, reprezentowanych przez ponad 80 reżyserów i producentów. Dodatkowo, Fundacja zorganizowała w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego markety koprodukcyjne dla dokumentalistów: w 2015 wzięło w nim udział ponad 20, a w 2016 roku – 40 uczestników. Łącznie w ramach obu edycji DOC LAB POLAND odbyło się ok 750 indywidualnych spotkań branżowych. 

  «   Wstecz