Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego

EN

Jesteś tutaj: Aktualności » 2022

RUSZA NABÓR NA CEDOC MARKET KOPRODUKCYJNY

CEDOC.jpg

Rusza nabór na ósmą edycję marketu koprodukcyjnego CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. W tym roku wydarzenie odbywa się w dniach 31 maja – 2 czerwca 2023. Zgłosić mogą się na niego producenci mający projekt filmu dokumentalnego w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Udział w markecie to szansa spotkania z potencjalnymi koproducentami a także zdobycia partnerów w postaci agentów sprzedaży, dystrybutorów czy funduszy filmowych. Nabór potrwa do 31 marca 2023.


CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest jedyną w Polsce platformą koprodukcyjną skierowaną do producentów filmów dokumentalnych poszukujących partnerów polskich i zagranicznych. Organizowane od 2015 roku wydarzenie skupia się przede wszystkim na budowaniu kreatywnej współpracy między producentami oraz twórcami z całej Europy. Market jest częścią DOC LAB POLAND i odbywa się w ramach KFF Industry. W czasie wydarzenia można nawiązać współpracę z zagranicznymi partnerami, skonsultować projekt z ekspertami światowej klasy, zaprezentować go międzynarodowej branży filmowej oraz zapoznać się z projektami filmów dokumentalnych z różnych stron świata. W odróżnieniu od głównego programu DOC LAB POLAND, na CEDOC Market odbywają się tylko spotkania indywidualne i konsultacje z ekspertami, nie ma natomiast publicznych pitchingów i warsztatów. Program kierowany jest do producentów, obecność reżyserów jest opcjonalna. Dodatkowe informacje na: www.doclab.pl.


Akceptujemy projekty dokumentalne o długości powyżej 50 minut oraz serie dokumentalne — w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Udział w markecie dla wyselekcjonowanych projektów to koszt 400 zł +VAT. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 marca, jednak zachęcamy do zgłoszeń do 17 marca 2023 – wówczas opłata wyniesie 200 zł +VAT. Wszystkim uczestnikom marketu (producentom i opcjonalnie reżyserom) oferujemy akredytację KFF Industry umożliwiającą wzięcie udziału we wszystkich wydarzeniach branżowych festiwalu oraz upoważniająca do wstępu na seanse w oficjalnym programie KFF. Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji wraz z regulaminem CEDOC Market znajduje się na http://doclab.pl/pl_PL/program/cedoc-market-koprodukcyjny/ .

Specyfiką CEDOC Market są spotkania toczące się dwutorowo. Z jednej strony producenci, tak jak na większości marketów, spotykają się reprezentantami funduszy filmowych, programów szkoleniowych, agentami sprzedaży, czy nadawcami telewizyjnymi. Poprzednie edycje wydarzenia zgromadziły ponad 60 przedstawicieli branży filmowej z całego świata. W zeszłym roku byli to przedstawiciele m.in. HBO Europe, Al Jazeera Documentary Channel, ARTE, YLE, Sarajevo Film Festival, Scottish Documentary Institute, DOK. Leipzig, Baltic Sea Forum, Visions du Reel, Docs Barcelona Industry, Cat’n’docs, Syndicado i Taskovski Films. Z drugiej strony, producenci spotykając się między sobą prezentują sobie nawzajem swoje projekty – w ten sposób każdy producent występuje w podwójnej roli W poprzednich edycjach w markecie wzięły udział czołowe europejskie firmy produkcyjne, takie jak jak m.in. Silver Frame (Polska), nutprodukcia (Słowacja), Neue Celluloid Fabrik (Niemcy), Artline Films (Francja), Kundschafter Filmproduktion (Niemcy), Inselfilm (Niemcy) Momento Films (Szwecja), Tondovsky Films (Niemcy), House of Real (Dania), Tuffi Films (Finlandia), Vernes (Czechy), Virc Studio (Słowenia), Lukimedia (Hiszpania), Speak Easy Project (Węgry), Elemag Pictures (Niemcy), Arena (Kosowo), Marx Film (Estonia), Kijora Film (Polska), Aurora Film (Norwegia), Haka Films (Polska), Centrala (Polska), Einbahnstrasse Productions (Niemcy). Na dotychczasowych edycjach CEDOC MARKET prezentowano takie polskie produkcje jak m.in. „Pociągi” Macieja Drygasa, „Newborn” Lidii Dudy, „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej.
W tym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym odbędzie się Focus na Hiszpanię, podczas którego zarówno na wydarzeniach festiwalowych, jak i industry spotkać się będzie można z delegacją hiszpańskich producentów i innych przedstawicieli branży filmowej.


Od tego roku partnerem CEDOC Market jest CANAL+.


Wszystkie pytania prosimy kierować pod adres: market@doclab.pl.

Już tylko do 15 lutego trwa nabór na 9. edycję Doc Lab Poland

doclab_znak.jpg

Do 15 lutego 2023 roku trwa nabór na DOC LAB POLAND – największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. W grudniu 2022 zakończyła się jego 8. edycja – uczestniczyło w niej 21 projektów filmowych, których reżyserzy i producenci wzięli udział w trzech sesjach warsztatowych oraz pitchingu na KFF Industry, podczas 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Najlepsze projekty otrzymały nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości 150 000 zł. Uczestnicy odbyli ok. 350 spotkań koprodukcyjnych, dystrybucyjnych i festiwalowych. Regulamin i formularz zgłoszeniowy na 9. edycję znajdują się na stronie www.doclab.pl.


Przed pitchingami uczestnicy biorą udział w intensywnych, kilkudniowych warsztatach pitchingu, prowadzonych przez czołowych światowych ekspertów i graczy na rynku dokumentalnym. W poprzednich edycjach warsztaty prowadzili m.in:


Adriek van Nieuwenhuijzen — szefowa IDFA Forum, 


Debra Zimerman – szefowa Women Make Movies,


Leena Pasanen – wieloletnia dyrektorka festiwalu DOK Leipzig, 


Elizabeth Radshaw – dyrektorka programowa Hot Docs, 


Daniel Saltzwedel – ekspert funduszu Medienboard Berlin-Brandenburg, 


agentka sprzedaży Irena Taskovski (Taskovski Films),


agent sprzedaży Stefan Kloos (Rise and Shine), 


producentka i agentka sprzedaży Esther van Messel (First Hand Films), 


założyciel Autlook Films Peter Jaeger, 


producentka i tutorka EAVE Lise Lense-Møller, 


Paul Pauwels – producent i wieloletni dyrektor European Documentary Network, 


Tereza Šimíková – szefowa CHP:DOX Industry i konsultantka Chicken and Egg Pictures, 


Tracie Holder, wielokrotnie nagradzana filmowczyni,


Martijn J. te Pas — programer i doradca festiwalu Mirage,


szefowa produkcji dokumentalnej HBO Europe Hanka Kastelicova, 


Rada Šešić — selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, 


obecna dyrektorka DOK Leipzig Industry Nadja Tennsted,


była szefowa DOK Leipzig Industry, założycielka Documentary Association of Europe Brigid O’Shea
i inni.


Oprócz pracy z tutorami, uczestnicy każdego roku odbywają rozmowy z ok. 50 najważniejszymi ekspertami: producentami, selekcjonerami festiwali, agentami sprzedaży, dystrybutorami.


W zależności od zaawansowania projektu, twórcy i producenci dokumentalni mogą aplikować się na wybrany komponent programu DOC LAB POLAND:


DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć. Udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min. Po intensywnym trzydniowym treningu uczestnicy prezentują swoje projekty podczas pitchingu DOCS TO START na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym, po którym odbywają szereg indywidualnych spotkań z ekspertami, potencjalnymi koproducentami, funduszami filmowymi, przedstawicielami telewizji i zagranicznych marketów koprodukcyjnych (Amsterdam, Lipsk, Jihlava, Sheffield i inne).


DOC LAB GO – dla filmów w fazie montażu. Udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe. Pitching DOCS TO GO na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym umożliwia indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du Reel), oraz poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych – spotkania z dystrybutorami, agentami sprzedaży (Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide House, First Hand Films, Doc Alliance Films i inne).

W związku z obniżonym dofinansowaniem ze środków publicznych program pierwszej kwietniowej sesji został zredukowany do indywidualnych konsultacji. Dlatego też opłata za udział w całym programie wynosi została obniżona i wynosi 1500 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie to 80 zł brutto (przy dokonywaniu wpłaty koniecznie należy zatytułować przelew: „Wpłata na cele statutowe Fundacji” ). Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl.


Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line na www.doclab.pl w zakładce „formularz” od 18 stycznia do 15 lutego 2023 roku, do godz. 23:59.
UWAGA! Zgłoszony i zaakceptowany projekt nie może brać udziału w 2023 r. w żadnym innym wydarzeniu tego typu w Polsce, do momentu prezentacji na Krakowskim Festiwalu Filmowym, tj. do 2 czerwca 2023 r. pod rygorem wykluczenia z programu.


DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych ośmiu zakończonych edycji jest blisko 200 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 80 filmów zdobywających laury na całym świecie. W 8. edycji programu udział wzięły takie projekty reżyserowane m.in. przez Małgorzatę Imielską („Posłuchaj co chcę ci powiedzieć”), Edytę Wróblewską („Gdy powieje harmattan”), Małgorzatę Goliszewską („The Perfect Date”), Tadeusza Chudego („Na własnych zasadach”) i Agatę Baumgart („Młoda krew”).

W 2022 roku uczestnicy warsztatów mieli okazję pracować nad swoimi filmami z tutorami programu DOC LAB POLAND, uznanymi polskimi dokumentalistami: Lidią Dudą, Anną Wydrą, Jackiem Bławutem, Pawłem Łozińskim. Wśród konsultantów i ekspertów tegorocznej edycji byli międzynarodowi eksperci: Paul Pauwels – producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network, Tracie Holder, wielokrotnie nagradzana filmowczyni, specjalistka ds. zaangażowania w dokumenty społeczne; Martijn J. te Pas — programer i doradca festiwalu Mirage, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum oraz Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Katarzyna Wilk i Barbara Orlicz-Szypuła z Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy mogli również konsultować swoje projekty z Hanką Kastelicovą, szefową produkcji dokumentalnej HBO Europe.


Najlepsze projekty otrzymały nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości 150 000 złotych wręczone podczas gali zamknięcia wydarzeń Industry na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Nagrody dla projektów Docs to Start 2022


Nagroda HBO Max Award – 10 000 PLN w gotówce UBEZPIECZENIE OD METEORYTÓW
reż. i prod. Natalia Śliwowska, Jorik Amit Galama


Nagroda ORKA – usługa postprodukcji obrazu o wartości 20 000 PLN — THE PERFECT DATE 
reż. Małgorzata Goliszewska prod. Agnieszka Skalska / ZPR MEDIA / KOI STUDIO


Nagroda FIXAFILM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 15 000 PLN — CZUŁOŚĆ PRZEMIJANIA reż. Mateusz Mularski prod Joanna Zielińska / BIG WAVE FILMSNagroda MX35 – usługa wynajmu sprzętu o wartości 10 000 PLN — DZIURA W ŚCIANIE
 reż. Arjun Talwar prod. Karolina Śmigiel / UNI-SOLO STUDIO


Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na Co‐pro Meetings in Leipzig — DZIURA W ŚCIANIE 
reż. Arjun Talwar prod. Karolina Śmigiel / UNI-SOLO STUDIO


Wyróżnienie Institute of Documentary Film – zaproszenie na East Doc Platform — W STRONĘ SŁOŃCA reż. Agnieszka Kokowska prod Justyna Ziemkiewicz, Sławomir Richert / WARSAW PRODUCTION TEAM


Wyróżnienie Polish Docs Pro – wsparcie międzynarodowej promocji i zaproszenie na jedno z międzynarodowych branżowych wydarzeń dokumentalnych — GO&SEE reż. Julia Kuzka prod. Małgorzata Małysa / FURIA FILM


 

Nagrody dla projektów Docs to Go 2022

Nagroda SMAKJAM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 25 000 PLN — CÓRY WĘGLA
reż. Aneta Nowicka prod. Jacek Kucharski / TRAFIK

Nagroda ORKA – usługa postprodukcji obrazu o wartości 20 000 PLN — ZNAKI PANA ŚLIWKI 
reż. Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk, prod. Stanisław Zaborowski, Daria Maślona, Jan Borowiec / SILVER FRAME

Nagroda ORKA – usługa postprodukcji obrazu o wartości 20 000 PLN — STRACH Z GŁOWY 
reż. Grzegorz Brzozowski, prod.Natalia Grzegorzek / KOSKINO

Nagroda CAFE OLE – usługa postprodukcji dźwięku o wartości 10 000 PLN — RADOŚĆ HASSANA reż. Natalia Pietsch, Grzegorz Piekarski prod. Katarzyna Kostecka / LARMO

Wyróżnienie Institute of Documentary Film – zaproszenie na East Doc Platform — RADOŚĆ HASSANA — reż. Natalia Pietsch, Grzegorz Piekarski prod. Katarzyna Kostecka / LARMO

Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie na Co‐pro Meetings w Lipsku — TWARZE AGATY reż. Małgorzata Kozera prod. Maria Krauss / PLESNAR & KRAUSS FILMSProgram zebrał bardzo dobre opinie uczestników 8. edycji:


Warsztaty Doc Lab Start dla mnie są pierwszym krokiem kiedy powstający film można skonfrontować z ekspertami i skonfrontować rodzącą się historie i jej konstrukcje. Warsztaty pozwalają też przedstawić projekt przyszłym widzom i nadawcą filmu i otrzymać realne wsparcie producenckie.
Tadeusz Chudy, reżyser

Doc Lab Poland to program, który pomógł mi w rozwoju moich projektów w sposób przekraczający moje najśmielsze oczekiwania. Nie wiem czy film „Lekcja Miłości” byłby w stanie w ogóle powstać gdyby nie udział w Doc Lab. Wsparcie merytoryczne, promocyjne, ale także mentalne i emocjonalne jakie tam otrzymałam jest absolutnie bezcenne. Oprócz tego Adam, Kasia i Monika tworzą rodzinną, ciepłą atmosferę, która pozwala poczuć się jak w domu. Cudownie przebywać wśród tych ludzi, którzy szczerze i z całego serca kochają dokument.
Małgorzata Goliszewska, reżyser

Warsztaty pomogły nam przygotować przekonujący materiał na pitching, treatment i wnioski na finansowanie. Dyskusje grupowe prowadzone przez opiekunów dały dużo do myślenia. To był bardzo istotny krok w rozwoju tego projektu. Poza tym, to był przyjemny czas!
Arjun Talwar, reżyser

To już kolejny program organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego w którym uczestniczę. Zarówno poprzedni Doc Development jak i Doc Lab Poland to chyba najlepsze warsztaty dla każdego filmowca w tym kraju. Przed wszystkim ma się możliwość wyjścia ze swojej głowy i przedyskutowania, a co najważniejsze wysłuchania opinii i pomysłów na temat swojego projektu. I to w bardzo znamienitym gronie. Do tego uwagi ze strony uczestników też były bardzo inspirujące. Podsumowując; najważniejsze w tym doświadczeniu było to, że w kilka dni mogłem sensownie zredefiniować swoje pomysły na film i naprawdę ruszyć z projektem do przodu.
Mateusz Mularski, reżyser

Dzięki Doc Lab Poland mój projekt nabrał nowej energii, usłyszałem opinie ekspertów oraz innych uczestników Doc Lab co pomogło mi świeżo spojrzeć na film i usiąść do montażu z nowymi pomysłami, bardzo inspirujące było również zobaczyć projekty innych, ich sposób myślenia i opowiadania historii. Dzięki Doc Lab jestem w pełni przygotowany do pitchowania projektu, dostałem również cenne wskazówki jak powinien wyglądać trailer filmu. Myślę, że niezależnemu twórcy taki warsztat jest niezbędny by dobrze się przygotować do następnego etapu — festiwali oraz dystrybucji filmu, lub w pozyskaniu partnerów i koproducentów.
Paweł Tarasiewicz, reżyser i producent

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych siedmiu zakończonych edycji jest ponad 190 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 80 filmów zdobywających laury na całym świecie. Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Lombard”, (Grand Prix na Docs Against Gravity), „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego (Złoty Lajkonik na 61. KFF), „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka (Złoty Lajkonik na 58. KFF), „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka (Złoty Lajkonik na 57. KFF), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji). Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego CEDOC MARKET na KFF (co roku ponad 30 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu intensywnego rozwoju zawodowego producentów filmowych i współpracujących z nimi twórców.


Partnerem strategicznym 9. DOC LAB POLAND jest Krakowski Festiwal Filmowy. Zagranicznymi partnerami są: DOK Leipzig oraz Institute of Documentary Film Institute z Pragi. Polskimi partnerami są: CANAL+, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Smakjam, Orka, Fixafilm, MX35, Cafe Ole oraz Warszawski Festiwal Filmowy. Program został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CANAL+ Polska – Partnerem 
Doc Lab Poland i CEDOC Market!

doclab_znak.jpg
CANAL+ Polska dołącza do Partnerów programu Doc Lab Poland. Podczas gali Industry na Krakowskiem Festiwalu Filmowym, stacja po raz pierwszy przyzna Nagrodę CANAL+ Polska dla projektu biorącego udział w tegorocznej edycji Doc Lab Poland. Kanał od lat wspiera inne warsztaty organizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Współpraca pomiędzy CANAL+ Polska, a inicjatywami wspierającymi rodzime produkcje dokumentalne ma swoją długoletnią historię. Jesteśmy dumni, że możemy wspomagać kreatywnych reżyserów i opowiadać prawdziwe historie z otaczającego nas świata. Nasze produkcje i koprodukcje dokumentalne, wielokrotnie nagradzane na polskich i zagranicznych festiwalach, obejrzeć można na platformie CANAL+ online. Cykliczna kooperacja z Fundacją Filmową im. Władysława Ślesickiego to dla nas świetna okazja na dostrzeżenie nowych, interesujących tematów i wyjątkowych twórców — mówi Katarzyna Kostecka, producent filmów dokumentalnych CANAL+ Polska.

Dzięki partnerstwu z CANAL+ Polska uczestnicy programu zyskają możliwość konsultacji swoich projektów z Katarzyną Kostecką, odpowiedzialną w stacji za produkcję filmów dokumentalnych oraz szansę na nawiązanie współpracy i koprodukcji. Nagroda CANAL+ Polska wyniesie 10 tys. złotych i zostanie przyznana w ramach pitchingów Doc Lab Poland, które odbędą się w ramach Industry 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Stacja wspiera także Central European Documentary Coproduction Market (CEDOC) – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny, w którym co roku bierze udział ok. 30 producentów z całego świata.

Partnerstwo z CANAL+ Polska przy programie Doc Lab Poland i CEDOC Market jest kolejnym przedsięwzięciem, które realizujemy razem. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy w poprzednim roku zostało zmniejszone dofinansowanie naszych programów dla dokumentalistów ze środków publicznych. Wcześniej, CANAL+ Polska wsparł inne organizowane przez nas warsztaty: skierowany do producentów IMPAKT oraz program rozwoju filmów dokumentalnych na wczesnym etapie — Doc Development. Współpracujemy owocnie od wielu lat i tym bardziej cieszy mnie to wzmocnienie relacji — mówi dyrektor Doc Lab Poland Adam Ślesicki.

Do 15 lutego trwa nabór do Doc Lab Poland

Przypominamy o wciąż trwającym naborze na 9. edycję Doc Lab Poland. Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line na www.doclab.pl w zakładce „formularz” od 18 stycznia do 15 lutego 2023 roku, do godz. 23:59. Opłata za udział w całym programie wynosi 1500 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie to 80 zł brutto (przy dokonywaniu wpłaty koniecznie należy zatytułować przelew: „Wpłata na cele statutowe Fundacji” ). Aplikacje przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO dla filmów w montażu. Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl.

Doc Lab Poland jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. Doc Lab Poland odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych ośmiu zakończonych edycji jest ponad 190 rozwijanych i prezentowanych projektów, z których powstało już ok. 80 filmów zdobywających laury na całym świecie.

ROZPOCZYNA SIĘ NABÓR NA
DOC LAB POLAND 2023

doclab_znak.jpg (miniatura)

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym ogłaszają nabór na 9. edycję DOC LAB POLAND – największego w Polsce programu dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. Aplikacje przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO dla filmów w montażu. Zgłoszenia należy składać do 15 lutego 2023 roku. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla dokumentalistów, organizowany od 2015 roku przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. W związku z niewystarczającym finansowaniem ze środków publicznych w 2023, skróceniu ulegnie pierwsza sesja, a program obejmie przede wszystkim publiczne pitchingi projektów na KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz indywidualne rozmowy z koproducentami, przedstawicielami telewizji, agentami sprzedaży, selekcjonerami festiwali – co roku odbywa się ich ok. 350. Wcześniej w kwietniu, w Warszawie uczestnicy programu odbędą konsultacje z organizatorami programu, by jak najlepiej przygotować się do sesji krakowskiej. Sam pitching zostanie poprzedzony intensywnymi warsztatami prowadzonymi przez najlepszych europejskich ekspertów – w poprzednich latach byli to np. szefowa IDFA Forum Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa festiwalu DOK Leipzig Leena Pasanen, wieloletni dyrektor EDN Paul Pauwels.


Podczas dotychczasowych ośmiu edycji, przez z programu skorzystali twórcy wielu głośnych i wielokrotnie nagradzanych dokumentów ostatnich lat m.in. Maciej Cuske, Michał Bielawski, Tomasz Wolski, Małgorzata Goliszewska, Piotr Stasik, Eliza Kubarska, Paweł Chorzępa, Piotr Bernaś, Agnieszka Zwiefka czy Łukasz Kowalski.


Stawiamy na filmy autorskie, posiadające międzynarodowy potencjał, starając się dołożyć cegiełkę do ich rozwoju i powstania. Dbamy o to, żeby udział w programie dawał uczestnikom możliwość kompleksowego rozwoju ich pomysłów. Odbywa się to w przestrzeni partnerskiej dyskusji, w towarzystwie największych ekspertów od kina dokumentalnego z Polski i zagranicy. Chcemy współtworzyć pejzaż polskiego kina dokumentalnego jako różnorodnego, ciekawego formalnie, na wysokim poziomie artystycznym – mówi Adam Ślesicki, pomysłodawca i dyrektor DOC LAB POLAND.

W zależności od zaawansowania projektu, twórcy mogą aplikować się na wybrany komponent programu DOC LAB POLAND:


DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć. Udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min. Po intensywnym trzydniowym treningu uczestnicy prezentują swoje projekty podczas pitchingu DOCS TO START na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym, po którym odbywają szereg indywidualnych spotkań z ekspertami, potencjalnymi koproducentami, funduszami filmowymi, przedstawicielami telewizji i zagranicznych marketów koprodukcyjnych (Amsterdam, Lipsk, Jihlava, Sheffield i inne).


DOC LAB GO – dla filmów w fazie montażu. Udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe. Pitching DOCS TO GO na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym umożliwia indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du Reel), oraz poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych – spotkania z dystrybutorami, agentami sprzedaży (Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide House, First Hand Films, Doc Alliance Films i inne).
W związku z ograniczonym w 2023 roku finansowaniem ze środków publicznych opłata za udział w całym programie wynosi 1500 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie to 80 zł brutto (przy dokonywaniu wpłaty koniecznie należy zatytułować przelew: „Wpłata na cele statutowe Fundacji” ). Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl.
Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line na www.doclab.pl w zakładce „formularz” od 17 stycznia do 15 lutego 2023 roku, do godz. 23:59.


Polskie kino dokumentalne od kilkunastu lat przeżywa renesans. Staramy się pomóc utrzymać ten dobry trend. Wspieramy przede wszystkim debiutantów – zarówno reżyserów, jak i producentów – ale bardziej doświadczeni filmowcy też chętnie korzystają z okazji, które daje DOC LAB POLAND. Dzięki programowi oraz dzięki naszej współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym, skraca się dystans między polskimi dokumentalistami, a światowym rynkiem filmowym – mówi Katarzyna Ślesicka, pomysłodawczyni i dyrektorka DOC LAB POLAND.


Podczas dotychczasowych 8. edycji DOC LAB POLAND uczestnicy programu mieli okazję konsultować swoje projekty z takimi ekspertami, jak uznani polscy dokumentaliści: Lidia Duda, Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Bartek Konopka, Wojciech Staroń, producenci: Anna Wydra, Mariusz Włodarski; międzynarodowi eksperci rynku kina dokumentalnego m.in. Lise Lense-Møller – producentka i dyrektor zarządzający Magic Hour Films, Peter Jäger – założyciel AUTLOOK Filmsales GmbH, Nadja Tennstedt –szefowa DOK Leipzig Industry, Paul Pauwels – producent Congoo BVBA i wieloletni dyrektor European Documentary Network, Leena Pasanen, była szefowa Biografilm Festival Bologna oraz DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum, szefowa produkcji dokumentalnej HBO Europe Hanka Kastelicova i wielu innych.


Autorzy najlepszych projektów co roku otrzymują nagrody finansowe i rzeczowe – w postaci bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszenia na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne. W 2022 roku organizatorzy i partnerzy programu przyznali nagrody o łącznej wartości 150 000 zł. Znalazły się wśród nich m.in. Nagroda HBO MAX Award w wysokości 10 000 PLN, trzy Nagrody ORKA – każda po 20 000 PLN, Nagroda SMAKJAM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 25 000 PLN, Nagroda CAFE OLE – postprodukcja dźwięku o wartości 10 000 PLN, Nagroda MX35 – usługa wynajmu sprzętu filmowego o wartości 10 000 PLN, zaproszenia na DOK Leipzig Co-Pro Meetings, czy zaproszenia na East Doc Platform.


DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych siedmiu zakończonych edycji jest ponad 190 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 80 filmów zdobywających laury na całym świecie. Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Lombard”, (Grand Prix na Docs Against Gravity), „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego (Złoty Lajkonik na 61. KFF ), „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka (Złoty Lajkonik na 58. KFF), „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka (Złoty Lajkonik na 57. KFF), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji). Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego CEDOC MARKET na KFF (co roku ponad 30 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu intensywnego rozwoju zawodowego producentów filmowych i współpracujących z nimi twórców.


Partnerem strategicznym DOC LAB POLAND jest Krakowski Festiwal Filmowy. Zagranicznymi partnerami są: DOK Leipzig Institute of Documentary Film Institute z Pragi. Polskimi partnerami są: CANAL+, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Smakjam, Orka, Fixafilm, MX35, Cafe Ole oraz Warszawski Festiwal Filmowy. Program został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

Uczestnicy Doc Development 2022
 zaprezentowali swoje projekty

Doc Development czerwony.jpg

W piątek, 9 grudnia 2022 w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury odbyła się prezentacja projektów rozwijanych w ramach 4. edycji DOC DEVELOPMENT – programu dla reżyserów dokumentalistów, organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. W prezentacji wzięło udział 8 twórców z projektami, zaś gośćmi pitchingu było ok. 30 przedstawicieli firm producenckich, nadawców telewizyjnych oraz funduszy filmowych. Po prezentacji uczestnicy mieli okazję odbyć z nimi indywidualne spotkania.

Tajemnica porwania samolotu lecącego do Berlina Zachodniego, ucieczka papug z kontenera na lotnisku wywołująca kontrowersyjny dekret amerykańskich władz, rozliczenie z narkotykową przeszłością i tragedia zaczynającej się wojny na Ukrainie. Projekty rozwijane w tegorocznej edycji Doc Development sięgają w ciekawe historie z przeszłości, ale też trzymają rękę na pulsie współczesności. Ich twórcy ruszają za swoimi bohaterami w najbardziej karkołomne miejsca i niezwykle delikatne tematy, starając się tym samym postawić ważne pytania i dotknąć uniwersalnych kwestii.


Widzami prezentacji projektów DOC DEVELOPMENT byli producenci, przedstawiciele instytucji i firm produkcyjnych zajmujących się dokumentem, m.in. CANAL+, TVP, Studio Orka, Hasko Film, Haka Film, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, czy festiwali: Millennium Docs Against Gravity i Krakowski Festiwal Filmowy. Po prezentacjach uczestnicy programu odbyli z nimi szereg indywidualnych spotkań, omawiając możliwości współpracy.

Podczas pitchingu zaprezentowano 8 projektów 4. edycji DOC DEVELOPMENT:


Agnieszka Białek-Zaborowska — projekt „Budda kontra wiertarka”
Justyna Calińska — projekt „Nielegalne papugi z Brooklynu”
Anu Czerwiński — projekt „Sceny rodzinne”
Marta Giec — projekt „Mała piętnastka”
Marek Głuszczak — projekt „Jest G”
Maciek Hamela — projekt „Skąd dokąd. Zvidky Kudy”
Aleksander Młyński — projekt „Jak uprowadzić samolot”
Anna Pichura — projekt „Pustostan”


Podczas tegorocznej edycji programu DOC DEVELOPMENT uczestnicy rozwijali swoje projekty pod okiem tutorów programu, wybitnych dokumentalistów: Lidii Dudy, Jacka Bławuta; producentki Anny Wydry, ekspertki od trailerów Małgorzaty Świderskiej, prorektor ds. studenckich Warszawskiej Szkoły Filmowej, Barbary Pawłowskiej, reżyserki specjalizującej się w archiwaliach: Magdaleny Szymków oraz dyrektora programu, producenta Adama Ślesickiego. Uczestnicy mieli również okazję spotkać się z przedstawicielami partnerów programu: Mateuszem Wajdą z firmy MX35, Katarzyną Kostecką z CANAL+ i Arturem Liebhartem z Millenium Docs Against Gravity.


Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland, program dla producentów IMPAKT, czy jedyny w Polsce dokumentalny market koprodukcyjny CEDOC. W dotychczasowych trzech edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 38 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”, reżyser i operator Paweł Dyllus czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk. Rozwijane podczas zeszłorocznej edycji projekty: „The Perfect Date” Małgorzaty Goliszewskiej, „Go&See” Julii Kuzki oraz „Dziennik Buntownika-Krystian Lupa” Sylvie Derdacki dzięki udziałowi w programie znalazły producentów i były rozwijane podczas tegorocznej edycji Doc Lab Poland.


Partnerami 4. edycji Doc Development są: CANAL+, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, MX35 oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Nabór na kolejną edycję programu odbędzie się wiosną 2023 r.


Więcej informacji na stronie www.docdevelopment.pl

Pokaz „Ziemi” i wykłady filmowe
 na Doc Hot Selection

Doc Hot Selection logo.jpg

We wtorek 6 grudnia 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Ziemi” Zuzanny Solakiewicz- musicalu dokumentalnego opowiadającego o współczesnej wsi i jej nietypowych mieszkańcach. Będzie to ostatni pokaz w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. W piątek 2 grudnia 2022 (Kinoteka) oraz we wtorek 6 grudnia (kino Muranów) zapraszamy natomiast na wykłady odbywające się na Festiwalu Watch Docs. Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

ZIEMIA
Scenariusz i reżyseria: Zuzanna Solakiewicz
Zdjęcia: Zvika Gregory Portnoy
Produkcja: Anna Gawlita, Kijora Film
Czas trwania: 71 min.

W tym musicalu dokumentalnym wszystko śpiewa. Maszyny rolnicze, ciasto ugniatane na chleb, wiatr w zbożu, ziemia, plony, kury i żyjące dziko ptaki. Przede wszystkim śpiewają jednak kobiety. Wyrażają w chłopskich pieśniach zarówno związek z naturą, jak i przyziemne ludzkie sprawy, często trudne. Podczas rytuału oczepin dojrzałe bohaterki przygotowują młodą kobietę do przejścia z wolnego stanu panieńskiego do odpowiedzialnej roli gospodyni. Różne pokolenia łączą się i prowadzą ze sobą wymianę, tworząc tradycję rozumianą jako żywy proces. Ich medium to muzyka.


Surowa, nieupiększana nowoczesnymi aranżacjami, a przez to autentyczna. Śpiew i słowa pieśni to narracyjna struktura filmu. Przewodniczką po ich świecie jest Ewa. Ta badaczka, etnografka i śpiewaczka wydaje się być zintegrowana z polskimi wsiami, które przemierza razem z widzem.


Kamera blisko i czule filmuje bohaterki, a naturę obejmuje z dystansem, w szerokich planach, jako coś pięknego, ale niemożliwego do pełnego ujarzmienia.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 6 grudnia 2022 o godz. 19:30.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu, które poprowadzi Katarzyna Borowiecka. Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji.

„Ziemia” będzie ostatnim filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery miesiące widzowie mogą oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat.


Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.


W ramach Doc Hot Selection odbędą się także dwa wykłady, które będą miały miejsca na festiwalu Watch Docs, organizowane we współpracy z festiwalem.


Spotkanie „Syndrom Hamleta – case study” z udziałem reżyserów Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego poprowadzi Żenia Klimakin — ukraiński dziennikarz i aktywista. Odbędzie się ono w piątek 2 grudnia 2022 o godz. 19.30 w Kinotece, sala 3 (pl. Defilad 1).


„Syndrom Hamleta” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to nagradzany dokument, który od czasu premiery na Krakowskim Festiwalu Filmowym został zdobył m.in. Złotego Lajkonika na KFF i Nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno w sekcji Semaine de la Critique. „Syndrom Hamleta” ukazuje historie „dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu” — jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowu Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Wstęp na spotkanie jest wolny. Na wyświetlany wcześniej film obowiązują bilety i karnety Watch Docs.


Wykład „Wpływ filmowego dokumentu – między społecznym zaangażowaniem a marketingiem” odbędzie się we wtorek, 6 grudnia o godz. 18.00 w kinie Muranów (ul. Gen. Andersa 5).


Wykładem poprowadzi Maciej Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autor poruszy na wykładzie takie kwestie jak osadzanie filmu dokumentu w społecznym kontekście, używanie tego medium w celach edukacyjnych a także promowanie zaangażowanych społecznie tytułów i przyciąganie publiczności na tego typu seanse. Wstęp wolny.


Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Pokaz „Boylesque” na Doc Hot Selection

Doc Hot Selection logo.jpg

We wtorek 22 listopada 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Boylesque” Bogny Kowalczyk – dokument został nagrodzony na Hot Docs Festival w Toronto i Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Będzie to przedostatni pokaz tegorocznej edycji przeglądu.


BOYLESQUE


Reżyseria: Bogna Kowalczyk


Zdjęcia: Miłosz Kasiura


Produkcja: Tomasz Morawski i Katarzyna Kuczyńska, Haka Films


Czas trwania: 70 min.


Lulla la Polaca (rocznik 1938) bohaterka „Boylesque„ w reżyserii Bogny Kowalczyk, to najstarsza polska drag queen. Za tą sceniczną personą kryje się Andrzej — mężczyzna, który od zawsze, na przekór panującym w kraju klimatom, walczy o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie poznajemy jego bardziej prywatne wcielenie: jako wrażliwca i marzyciela. Jest kimś, kto umie czerpać z życia i nieźle odnajduje się w świecie portali randkowych, a zarazem człowiekiem zanurzonym w przeszłości, powoli przygotowującym się do śmierci. Robi to jednak z dużą dozą fantazji i autoironii, traktując swój występ przed kamerą niczym kolejny brawurowy performens.

„Boylesque” był pokazywany na licznych festiwalach, gdzie zdobył wiele nagród. Międzynarodowa premiera filmu odbyła się na kanadyjskim festiwalu Hot Doc, gdzie produkcja otrzymała Emerging International Filmmaker Award. Dokument wyróżniono również m.in. Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego filmu dokumentalnego oraz Nagrodą Publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” -Wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 22 listopada 2022 o godz. 19:30.


Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki wydawane w kasie kina w dniu projekcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

”Boylesque” będzie przedostatnim filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery miesiące widzowie mogą oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejna projekcja także będzie zorganizowana w warszawskim kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei czy „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego. W tym roku pokazane już zostały: „Antybohater” Michała Kaweckiego, „Silent love” Marka Kozakiewicza, „Stado” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały oraz „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy.


UWAGA zmiana w programie Doc Hot Selection! W dn. 6 grudnia zostanie pokazany film „Ziemia” Zuzanny Solakiewicz, który będzie ostatnim pokazem cyklu. Seans odbędzie się o godz. 19:30 w kinie Kultura.


Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Rozpoczęła się IV sesja 4. edycji Doc Development

Doc Development czerwony.jpg

Rozpoczęła się czwarta sesja 4. edycji Doc Development – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. Podczas trzydniowej sesji uczestnicy będą pracować nad swoimi projektami z ekspertami programu, Lidią Dudą, Jackiem Bławutem i dyrektorem programu Adamem Ślesickim oraz spotkają się z Katarzyną Kostecką z CANAL+, partnerem programu. Warsztat odbywa się w Mazowieckim Instytucie Kultury, który również jest partnerem Doc Development.

Czwarta sesja Doc Development rozpocznie się omawianiem projektów z konsultantami programu, Lidią Dudą i Jackiem Bławutem. Uczestnicy przedyskutują z tutorami postępy w swoich projektach, i zaplanują dalsze prace. Pierwszy dzień sesji zakończy spotkanie z Katarzyną Kostecką odpowiadającą za produkcję w CANAL+, które jest partnerem Doc Development. Dokumentaliści dowiedzą się jak wygląda współpraca ze stacją i jak przebiega koprodukcja z prywatnym nadawcą telewizyjnym. Czwartą sesję zakończą warsztaty z przygotowywania opisów filmów.

Podczas poprzednich sesji Doc Development uczestnicy mieli okazję m.in. skonsultować scenariusze swoich filmów i dowiedzieć się na czym polega sztuka pisania scenariusza w dokumencie pod okiem Barbary Pawłowskiej z Warszawskiej Szkoły Filmowej, opracować trailery swoich projektów z Małgorzatą Świderską, omówić kwestie produkcyjne z Anną Wydrą, mieli też szansę poznać mechanizmy pracy z archiwaliami z Magdaleną Szymków. W 4. edycji Doc Development udział bierze 12 projektów. Zwieńczeniem programu jest prezentacja projektów przed potencjalnymi producentami, która odbędzie się w grudniu 2022 roku.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland, program dla producentów IMPAKT, czy jedyny w Polsce dokumentalny market koprodukcyjny CEDOC. W dotychczasowych trzech edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 38 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”, reżyser i operator Paweł Dyllus czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk. Rozwijane podczas zeszłorocznej edycji projekty: „The Perfect Date” Małgorzaty Goliszewskiej, „Go&See” Julii Kuzki oraz „Dziennik Buntownika-Krystian Lupa” Sylvie Derdacki dzięki udziałowi w programie znalazły producentów i były rozwijane podczas tegorocznej edycji Doc Lab Poland.

Partnerami 4. edycji Doc Development są: CANAL+, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, MX35 oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pokaz „Silent Love” na Doc Hot Selection

Doc Hot Selection logo.jpg

We wtorek 8 listopada 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Silent Love” Marka Kozakiewicza — film pokazywany na wielu polskich i światowych festiwalach m.in. Dok Leipzig, IDFA i Visions du Reel. Film zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. nagrodzoną na Hot Docs Festival w Toronto i Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Boylesque” w reżyserii Bogny Kowalczyk jak również inny wielokrotnie wyróżniany „Lombard” (m.in. Grand Prix na tegorocznym Millenium Docs Against Gravity Festival) Łukasza Kowalskiego.

SILENT LOVE
Reżyseria: Marek Kozakiewicz
Zdjęcia: Marek Kozakiewicz
Produkcja: Agnieszka Skalska, Koi Studio
Czas trwania: 73 min.

Po śmierci mamy 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. Zaczyna pełnić rolę zarówno mamy, jak i taty. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna swojego brata. Jest jednak coś, co przed nim ukrywa – swoją wieloletnią relację z Mają. Na naszych oczach buduje się nowa, niekonwencjonalna rodzina w konserwatywnym otoczeniu małej, polskiej wsi. „Silent Love” to subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych. O tym, że mając odwagę kochać, musimy zmierzyć się ze swoimi lękami.

„Silent Love” miało swoją światową premierę na szwajcarskim festiwalu Visions du Reel, zaś w Polsce film po raz pierwszy był pokazywany na Millenium Docs Against Gravity, gdzie zdobył nagrody dla Najlepszego Polskiego Filmu oraz za Najlepszy Debiut. Dokument Kozakiewicza otrzymał także Nagrodę Wielki Jantar dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na FF w Koszalinie oraz Nagrodę dla Najlepszego Filmu z Europy Wschodniej na Dok Leipzig. Był pokazywany m.in. na Hot Docs oraz festiwalu IDFA.


Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 8 listopada 2022 o godz. 19:30


Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki wydawane w kasie kina w dniu projekcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

„Silent Love” będzie czwartym filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery miesiące widzowie mogą oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejne projekcje będą organizowane w warszawskim kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.


Aktualny program projekcji w ramach Doc Hot Selection:22 listopada, wtorek 19.30
„Boylesque”, reż. Bogna Kowalczyk


6 grudnia, wtorek 19.30
„Lombard”, reż. Łukasz Kowalski


20 grudnia, wtorek 19.30
„Ziemia”, reż. Zuzanna Solakiewicz


Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.


Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

 

Ruszył program IMPAKT. PRODUCERS’ LAB

IMPAKT logo czerwien.jpg

Dziś w Warszawie ruszył program IMPAKT. PRODUCERS’ LAB organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Na warsztaty zakwalifikowało się 10 producentów z projektami filmów fabularnych lub dokumentalnych. Głównymi tutorami tej edycji IMPAKT-u są: Katarzyna Ślesicka, założycielka Fundacji Filmowej i Anna Wydra, uznana producentka m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” oraz nagrodzonej Europejską Nagrodą Filmową „Komunii”.


Cykl warsztatów IMPAKT. PRODUCERS’ LAB to okazja do wspólnego zastanowienia, jak wykorzystać potencjał projektu i wyciągnąć z niego esencję, okazja do opracowania strategii rozwoju, skonsultowania pakietu produkcyjnego lub przygotowywanego wniosku o dofinansowanie, zdobycia wsparcia i inspiracji. Pod okiem ekspertów uczestnicy przygotują synopsis, logline, prezentację wizualną, pitching i strategię finansowania projekty we współpracy z zaproszonymi na warsztaty ekspertami, tutorami oraz profesjonalistami ze świata filmu. IMPAKT. PRODUCERS’ LAB to program wsparcia i rozwoju dla producentów, którzy pracują nad swoimi projektami we wczesnej fazie developmentu. W tym roku program odbywa się między listopadem 2022 a styczniem 2023 roku.


Do programu zakwalifikowało się 10 producentów wraz z rozwijanymi projektami:

Anita Kwiatkowska — Naqvi
projekt: pełnometrażowy film animowany „Laura”, reż. Róża Misztela

Vasyl Malko
projekt: pełnometrażowy film fabularny „Czarnownica” reż. Svitlana Topor

Marta Wierzbicka, Dominika Pałka
projekt: pełnometrażowy film dokumentalny „Na własnych zasadach” reż. Tadeusz Chudy

Maria Krauss
projekt: pełnometrażowy film dokumentalny „Modelowe” reż. Zuzanna Solakiewicz

Dariusz Tokarz
projekt: pełnometrażowy film fabularny „Uraz” scen. Kacper Borowski

Wiktor Bojanowski
projekt: pełnometrażowy film fabularny „Utrata Równowagi”

Rafał Piotr Solski
projekt: pełnometrażowy film dokumentalny „Blanqui” reż. Edyta Pietrowska

Maciej Puczyński
projekt: pełnometrażowy film fabularny „Pani Hyde, scen. Adrianna Przetacka

Ewa Hoffmann
projekt: serial dokumentalny „Wampir z Zagłębia”, scen. Joanna Tatko

Joanna Rożen-Wojciechowska
projekt: pełnometrażowy film dokumentalny, „Mam pytanie”


IMPAKT. PRODUCERS’ LAB polega na praktycznej pracy w grupie oraz indywidualnych spotkaniach z wybranymi ekspertami. Program ma za zadanie przygotować producentów do realizacji projektu z którym się zgłosili. Określenie jego celów oraz planów zawodowych producenta jako osoby jest dla nas w tym procesie kluczowe. Uczestnictwo w IMPAKT. PRODUCERS’ LAB daje także możliwość nawiązania cennych kontaktów branżowych – z ekspertami, wykładowcami i uczestnikami.


W części zajęć biorą udział współpracujący z producentami reżyserzy i/lub scenarzyści — autorzy projektów zgłoszonych na IMPAKT. Producers’ Lab. Pozwala to przede wszystkim na stworzenie przestrzeni, w której wszystkie strony mogą dopracować pomysł i wyklarować wspólną wizję, a także uzyskać pewność, że są jednomyślni co do kształtu projektu oraz grają do jednej bramki.


Organizatorem warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Partnerem IMPAKT. Producers’ Lab jest CANAL+.

Pokaz „Ucieczki na srebrny glob” 
na Doc Hot Selection

Doc Hot Selection logo.jpg

We środę 26 października 2022 w kinie Kultura (sala Rejs) odbędzie się pokaz „Ucieczki na srebrny glob” Kuby Mikurdy. Film zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. nagrodzoną na Hot Docs Festival w Toronto i Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Boylesque” w reżyserii Bogny Kowalczyk jak również inny wielokrotnie wyróżniany „Lombard” (m.in. Grand Prix na tegorocznym Millenium Docs Against Gravity Festival) Łukasza Kowalskiego.


UCIECZKA NA SREBRNY GLOB
Scenariusz i reżyseria: Jakub Mikurda
Zdjęcia: Radosław Ładczuk
Montaż: Iza Pająk, Laura Pawela
Produkcja: Daria Maślona, Silver Frame
Czas trwania: 94 min

„Na srebrnym globie” (1977/1987) Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina – jeszcze przed „Gwiezdnymi wojnami” George’a Lucasa. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś co 40 lat temu.

„Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina. Poznajemy także prywatne kulisy powstawania filmu — Żuławski był wówczas świeżo po rozstaniu z pierwszą żoną Małgorzatą Braunek i praca nad ambitnym dziełem stanowiła dla niego rodzaj terapii.

Pokaz filmu odbędzie się w sali Rejs, warszawskiego kina Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w środę, 26 października 2022 o godz. 19.30

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki wydawane w kasie kina w dniu projekcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

„Ucieczka na srebrny glob” będzie trzecim filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery miesiące widzowie mogą oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejne projekcje będą organizowane w warszawskim kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.


Aktualny program projekcji w ramach Doc Hot Selection:
8 listopada, wtorek 19.30
„Silent Love”, reż. Marek Kozakiewicz

22 listopada, wtorek 19.30
„Boylesque”, reż. Bogna Kowalczyk

6 grudnia, wtorek 19.30
„Lombard”, reż. Łukasz Kowalski

20 grudnia, wtorek 19.30
„Ziemia”, reż. Zuzanna Solakiewicz


Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.


Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.
Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

 

Filmy z Doc Lab Poland
 na światowych festiwalach!

doclab_znak.jpg

Trzy filmy rozwijane w ramach warsztatów Doc Lab Poland znalazły się w selekcji prestiżowego festiwalu Dok Leipzig: „Silent Love” Marka Kozakiewicza, „Rewolucja 21” Martyny Peszko oraz „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Ten ostatni tytuł będzie pokazywany także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w czeskiej Jihlavie oraz na festiwalu IDFA. Na IDFA swój pokaz będzie miał także „Silent Love”.

Trwa doskonała passa nagradzanego na całym świecie „Lombardu” Łukasza Kowalskiego. Po ostatnich nagrodach na Astra Film Festival w Rumunii i na 20. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy, film będzie miał swoje pokazy na festiwalu DOK Leipzig (17.10-23.10.2022), Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jihlavie (25.10-30.10.2022) oraz na IDFA (9.11-20.11.2022). Film jest poruszającą i pełną humoru opowieścią o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Nagradzany tytuł (m.in. pięć nagród na tegorocznej edycji Docs Against Gravity) będzie można zobaczyć na warszawskim pokazie w ramach przeglądu Hot Doc Selection we wtorek 6 grudnia 2022 w kinie Kultura.

Swoje pokazy na Dok Leipzig i IDFA będzie miał także drugi szeroko nagradzany tytuł rozwijany w ramach Doc Lab Poland — „Silent Love” Marka Kozakiewicza. To opowieść o 35-letniej Agnieszce, która po śmierci mamy decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. W ten sposób zaczyna pełnić rolę zarówno jego mamy, jak i taty, a jednocześnie musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla swojego brata. Jest jednak coś, co Agnieszka ukrywa przed wszystkimi.

Z kolei dokument Martyny Peszko „Rewolucja 21” na Dok Leipzig będzie miał swoją światową premierę. Film startuje w konkursie do nagrody publiczności. Reżyserka opowiada w swoim dokumencie o powstawaniu spektaklu „Rewolucja, której nie było” warszawskiego Teatru 21 – grupy teatralnej aktorów z zespołem Downa. Na tym samym festiwalu, na Markecie Koprodukcyjnym pojawi się także rozwijany w tegorocznej edycji Doc Lab Poland projekt „Dziura w ścianie” Arjuna Talwara produkowany przez Karolinę Śmigiel z Uni Solo Studio. Dokument jest jedynym polskim projektem, który weźmie udział w DOK Co-pro Market. Akcja „Dziury w ścianie” dzieje się przede wszystkim na ulicy Wilczej w Warszawie, oglądanej i poznawanej przez indyjskiego filmowa mierzącego się ze stratą przyjaciela.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami edycji 2022 byli: HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, MX35, Cafe Ole, Orka, Fixafilm, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, DoK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

Ostatnie miejsca na cyklu warsztatów  dla producentów filmowych IMPAKT. PRODUCERS’ LAB.

IMPAKT logo czerwien.jpgMasz w ręku projekt filmowy z potencjałem, ale nie wiesz, jak ruszyć z miejsca albo brakuje Ci motywacji i wsparcia? Przedłużony nabór potrwa do 23 października 2022!


Cykl warsztatów IMPAKT. PRODUCERS’ LAB to okazja do wspólnego zastanowienia, jak wykorzystać potencjał projektu i wyciągnąć z niego esencję, okazja do opracowania strategii rozwoju, skonsultowania pakietu produkcyjnego lub przygotowywanego wniosku o dofinansowanie, zdobycia wsparcia i inspiracji. Pod okiem ekspertów przygotujesz: synopsis, logline, prezentację wizualną, pitching i strategię finansowania.
IMPAKT. PRODUCERS’ LAB to program wsparcia i rozwoju dla producentów, którzy pracują nad swoimi projektami we wczesnej fazie developmentu. W tym roku oferujemy krótki i intensywny wariant: podczas trzech kilkudniowych sesji, które odbędą się między listopadem 2022 a styczniem 2023 roku, będziemy pracować nad rozwojem projektów, z uwzględnieniem następujących obszarów:


– praca nad scenariuszem


– tworzenie strategii produkcyjnej


– plany finansowe i kwestie prawne


– zarządzanie projektem i zespołem


– zarządzanie ryzykiem


– współpraca z koproducentami


– budowanie ekipy oraz umiejętne rozkładanie energii swojej i współpracowników w długim procesie produkcji.


Wszystkie te kwestie uczestnicy przećwiczą podczas zajęć warsztatowych, omówią z doświadczonymi ekspertami a także bezpośrednio opracują na własnych projektach filmowych, z którymi zgłoszą się na IMPAKT. PRODUCERS’ LAB. Zajęcia będą polegać na praktycznej pracy w grupie oraz indywidualnych spotkaniach z wybranymi ekspertami. Planowana ilość dni zajęć to 8, a maksymalna ilość projektów biorących udział w warsztatach: 10.


Program ma za zadanie przygotować producentów do realizacji projektu, z jakim się zgłaszają. Określenie jego celów oraz planów zawodowych producenta jako osoby jest dla nas w tym procesie kluczowe. Zapewniamy życzliwą, nieformalną atmosferę, która jest dodatkowym źródłem inspiracji, wsparcia i zachęty do działania. Uczestnictwo w IMPAKT. PRODUCERS’ LAB daje także możliwość nawiązania cennych kontaktów branżowych – z ekspertami, wykładowcami i uczestnikami.


W części zajęć biorą udział współpracujący z producentami reżyserzy i/lub scenarzyści — autorzy projektów zgłoszonych na IMPAKT. Producers’ Lab. Pozwala to przede wszystkim na stworzenie przestrzeni, w której wszystkie strony mogą dopracować pomysł i wyklarować wspólną wizję, a także uzyskać pewność, że są jednomyślni co do kształtu projektu oraz grają do jednej bramki.


Do uczestnictwa w IMPAKCIE zapraszamy zarówno osoby posiadające własne firmy producenckie, jak i freelancerów, kierowników produkcji z ambicjami rozwoju, junior producers lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi.
Głównymi tutorkmi IMPAKT. Producers Lab są jego autorki, producentki filmowe Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra, a także zaproszeni eksperci, związani na co dzień z czołowymi firmami produkcyjnymi i dystrybucyjnymi, z Polski i zagranicy.


W programie bierze udział 10 wyselekcjonowanych producentów z projektami (fabularnymi lub dokumentalnymi). Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt. Koszt 1000 zł + VAT za projekt (maksymalnie 2 osoby). Zgłoszenia można dokonać po linkiem: formularz.impakt.fundfilm.pl, w nieprzekraczalnym terminie do 23 października 2022, do godz. 23.59.


Organizatorem warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Partnerem IMPAKT. Producers’ Lab jest CANAL+.


W tym roku, podczas czwartej edycji IMPAKT-u, cykl warsztatów jest o połowę krótszy z uwagi na brak kontynuacji dofinansowania przez instytucje publiczne.

 

 

Rozpoczęła się III sesja
 4. edycji Doc Development

Doc Development czerwony.jpg

Dziś rozpoczęła się trzecia sesja 4. edycji Doc Development – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. W trakcie trzydniowej sesji uczestnicy pracują nad scenariuszami swoimi dokumentów, uczą się jak korzystać z materiałów archiwalnych oraz poznają tajniki pracy producenta. Warsztat odbywa się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które jest partnerem programu.

Trzecia sesja Doc Development pozwoli uczestnikom zapoznać się z takimi aspektami powstawania filmu jak poszukiwanie producenta, tworzenie budżetu, zdobywanie funduszy na film, korzystanie z archiwalnych materiałów i kreatywne podejście pracy z nimi, a także pisanie scenariusza do filmu dokumentalnego. Producentka Anna Wydra, która przybliży uczestnikom podstawy produkcji, tajniki tworzenia budżetu, zdobywania finansowania na film oraz współpracy producentów z reżyserami, a także opowie o etapie developmentu i kwestiach prawnych związanych z powstawaniem filmu. Dokumentaliści będą także mieli szansę skonsultować swoje projekty pod kątem budżetowania. Reżyserka Magdalena Szymków przedstawi uczestnikom mechanizmy pracy z archiwaliami i twórcze wykorzystanie ich w dokumencie. Podczas tej sesji odbędzie się także warsztat pisania scenariuszy w dokumencie, który poprowadzi prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, Barbara Pawłowska.

Podczas poprzednich sesji Doc Development uczestnicy mieli okazję m.in. skonsultować projekty z głównymi tutorami programu, Lidią Dudą i Jackiem Bławutem, a także opracować trailery swoich filmów z Małgorzatą Świderską. W tej edycji Doc Development udział bierze 14 projektów, których autorzy podczas pięciu trzydniowych sesji analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne, konsultują swoje pomysły z tutorami, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Zwieńczeniem programu jest prezentacja projektów przed potencjalnymi producentami.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. W dotychczasowych trzech edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 38 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”, reżyser i operator Paweł Dyllus czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk. Rozwijane podczas zeszłorocznej edycji projekty: „The Perfect Date” Małgorzaty Goliszewskiej, „Go&See” Julii Kuzki oraz „Dziennik Buntownika-Krystian Lupa” Sylvie Derdacki dzięki udziałowi w programie znalazły producentów i są dalej rozwijane podczas tegorocznej edycji Doc Lab Poland.

Partnerami 4. edycji Doc Development są: CANAL+, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Mazowiecki Instytut Kultury Filmowej, Mazovia Warsaw Film Commission, MX35 oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pokaz „Antybohatera” Michała Kaweckiego
na Doc Hot Selection. Przedstawiamy kalendarz projekcji 2022

Doc Hot Selection logo.jpg

We wtorek 11 października 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Antybohatera” Michała Kaweckiego. Film zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. nagrodzoną na Hot Docs Festival w Toronto i Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Boylesque” w reżyserii Bogny Kowalczyk jak również inny wielokrotnie wyróżniany „Lombard” (m.in. Grand Prix na tegorocznym Millenium Docs Against Gravity Festival) Łukasza Kowalskiego.


ANTYBOHATER, film dokumentalny
scenariusz i reżyseria: Michał Kawecki.
produkcja: UNLIMITED FILM OPERATIONS Maria Siniarska, Łukasz Borzęcki
Czas trwania: 75 min.

Poznajcie Miszkę – chłopaka o wielu twarzach. Drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego pełnymi
garściami. A do tego ma wyjątkowe poczucie humoru. Spotykamy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie. Ale przede wszystkim bohater musi zadecydować, jak będzie wyglądała jego przyszłość. Mimo ograniczeń podejmuje w życiu kolejne próby.


Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 11 października 2022 o godz. 20.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu. Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji. Liczba miejsc jest ograniczona.

„Antybohater” będzie drugim filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez najbliższe miesiące widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze i nagradzane dokumenty ostatnich lat.

Przedstawiamy kalendarz projekcji Doc Hot Selection 2022:

 

„Ucieczka na srebrny glob”, reż. Kuba Mikurda
26 października — UWAGA POKAZ WYJĄTKOWO W ŚRODĘ!
Docs Against Gravity Film Festival 2022 -Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych
Docs Against Gravity Film Festival 2022 -Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję
Docs Against Gravity Film Festival 2022 -Nagroda „Nos Chopina”
Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” 2022 -Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego ”Off Camera” 2022 -Wyróżnienie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych
Nominacja do Orła 2022 dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego oraz za Najlepszy Montaż

„Boylesque”, reż. Bogna Kowalczyk
8 listopada, wtorek 19.30
Hot Docs 2022 -Emerging International Filmmaker Award
Krakowski Festiwal Filmowy — Konkurs Polski 2022 -Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego
Krakowski Festiwal Filmowy 2022 -Nagroda Publiczności
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2022 -Wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych

„Silent Love”, reż. Marek Kozakiewicz
22 listopada, wtorek 19.30
Docs Against Gravity Film Festival 2022 — Nagroda dla najlepszego filmu polskiego
Docs Against Gravity Film Festival 2022 — Nagroda dla najlepszego debiutu
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych ”Młodzi i Film” 2022 — Wielki Jantar w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych

„Lombard”, reż. Łukasz Kowalski
6 grudnia, wtorek 19.30
Docs Against Gravity Film Festival 2022 -Grand Prix
Docs Against Gravity Film Festival 2022 -Wyróżnienie w Konkursie Polskim
Docs Against Gravity Film Festival 2022 -Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję
Docs Against Gravity Film Festival 2022 -Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni
Docs Against Gravity Film Festival 2022 -Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego

„Ziemia”, reż. Zuzanna Solakiewicz
20 grudnia, wtorek 19.30

Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

 

Rusza nabór na IMPAKT. PRODUCERS’ LAB

IMPAKT logo czerwien.jpg

Producentko! Producencie! Masz w ręku projekt filmowy z potencjałem, ale nie wiesz, jak ruszyć z miejsca albo brakuje Ci motywacji i wsparcia? Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego ogłasza nabór na cykl IMPAKT. PRODUCERS’ LAB — intensywne warsztaty developmentowe dla producentów z projektami filmu fabularnego lub dokumentalnego. Nabór potrwa do 9 października 2022 roku.

Cykl warsztatów IMPAKT. PRODUCERS’ LAB to okazja do wspólnego zastanowienia, jak wykorzystać potencjał projektu i wyciągnąć z niego esencję, okazja do opracowania strategii rozwoju, skonsultowania pakietu produkcyjnego lub przygotowywanego wniosku o dofinansowanie, zdobycia wsparcia i inspiracji. Pod okiem ekspertów przygotujesz: synopsis, logline, prezentację wizualną, pitching i strategię finansowania.

IMPAKT. PRODUCERS’ LAB to program wsparcia i rozwoju dla producentów, którzy pracują nad swoimi projektami we wczesnej fazie developmentu. W tym roku oferujemy krótki i intesywny wariant: podczas trzech kilkudniowych sesji, które odbędą się między listopadem 2022 a styczniem 2023 roku, będziemy pracować nad rozwojem projektów, z uwzględnieniem następujących obszarów:

— praca nad scenariuszem
- tworzenie strategii produkcyjnej
- plany finansowe i kwestie prawne
- zarządzanie projektem i zespołem
- zarządzanie ryzykiem
- współpraca z koproducentami
- budowanie ekipy oraz umiejętne rozkładanie energii swojej i współpracowników w długim procesie produkcji.

Wszystkie te kwestie uczestnicy przećwiczą podczas zajęć warsztatowych, omówią z doświadczonymi ekspertami a także bezpośrednio opracują na własnych projektach filmowych, z którymi zgłoszą się na IMPAKT. PRODUCERS’ LAB. Zajęcia będą polegać na praktycznej pracy w grupie oraz indywidualnych spotkaniach z wybranymi ekspertami. Planowana ilość dni zajęć to 8, a maksymalna ilość projektów biorących udział w warsztatach: 10.

Program ma za zadanie przygotować producentów do realizacji projektu, z jakim się zgłaszają. Określenie jego celów oraz planów zawodowych producenta jako osoby jest dla nas w tym procesie kluczowe. Zapewniamy życzliwą, nieformalną atmosferę, która jest dodatkowym źródłem inspiracji, wsparcia i zachęty do działania. Uczestnictwo w IMPAKT. PRODUCERS’ LAB daje także możliwość nawiązania cennych kontaktów branżowych — z ekspertami, wykładowcami i uczestnikami.

W części zajęć biorą udział współpracujący z producentami reżyserzy i/lub scenarzyści — autorzy projektów zgłoszonych na IMPAKT. Producers’ Lab. Pozwala to przede wszystkim na stworzenie przestrzeni, w której wszystkie strony mogą dopracować pomysł i wyklarować wspólną wizję, a także uzyskać pewność, że są jednomyślni co do kształtu projektu oraz grają do jednej bramki.


Do uczestnictwa w IMPAKCIE zapraszamy zarówno osoby posiadające własne firmy producenckie, jak i freelancerów, kierowników produkcji z ambicjami rozwoju, junior producers lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi.

Głównymi tutorkmi IMPAKT. Producers Lab są jego autorki, producentki filmowe Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra, a także zaproszeni eksperci, związani na co dzień z czołowymi firmami produkcyjnymi i dystrybucyjnymi, z Polski i zagranicy.


W programie bierze udział 10 wyselekcjonowanych producentów z projektami (fabularnymi lub dokumentalnymi). Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt. Koszt 1000 zł + VAT za projekt (maksymalnie 2 osoby). Zgłoszenia można dokonać po linkiem: formularz.impakt.fundfilm.pl w nieprzekraczalnym terminie do 9 października2022, do godz. 23.59.

Organizatorem warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Partnerem IMPAKT. Producers Lab jest CANAL+.


W tym roku, podczas czwartej edycji IMPAKT-u, cykl warsztatów jest o połowę krótszy z uwagi na brak kontynuacji dofinansowania przez instytucje publiczne.

Więcej informacji na: www.fundfilm.pl/pl/impakt

Najlepsze polskie dokumenty.
 Rusza Doc Hot Selection 2022

Doc Hot Selection logo.jpg

We wtorek 27 września 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Stada” Moniki Koteckiej I Karoliny Poryzały, który zainauguruje tegoroczną edycję DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. nagrodzoną na Hot Docs Festival w Toronto i Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Boylesque” w reżyserii Bogny Kowalczyk jak również inny wielokrotnie wyróżniany „Lombard” (m.in. Grand Prix na tegorocznym Millenium Docs Against Gravity Festival) Łukasza Kowalskiego.

„Stado”
scenariusz i reżyseria: Monika Kotecka, Karolina Poryzała
produkcja: Lava Film, Agnieszka Wasiak
Koprodukcja: HBO Europe, Studia Munka SFP, Lava Films, Cukry
Czas trwania: 78 min.

Stado to historia trzech zawodniczek z drużyny woltyżerskiej. Każda z nich jest w innym wieku, ale aby osiągnąć wspólny cel każda z nich musi pokonać swoje własne słabości. Bohaterki nie zdają sobie sprawy, że walka o awans do reprezentacji Polski może okazać się cenniejsza niż cel sam w sobie.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek 27 września 2022 o godz. 20.30.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki wydawane w kasie kina w dniu projekcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Po pokazie odbędzie się spotkanie z jedną z reżyserek filmu, Karoliną Poryzałą.

„Stado” będzie pierwszym filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery najbliższe miesiące widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejne projekcje będą organizowane w co drugi wtorek, w kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

 

Rozpoczęła się II sesja 4. edycji Doc Development

Doc Development czerwony.jpg

Dziś rozpoczęła się druga sesja 4. edycji Doc Development – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. W trakcie trzydniowej sesji uczestnicy omawiają swoje projekty z tutorami programu: Lidią Dudą oraz Jackiem Bławutem, a także spotkają się z Małgorzatą Świderską, z którą pracują nad trailerami do swoich projektów. Wrześniowy warsztat odbywa się w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Próba rozwikłania tajemnicy tragicznego wypadku w którym utopiło się 21 harcerek, młody raper mierzący się z rodzinną historią, opowieści uciekających przed wojną Ukraińców i niezwykła historia uprowadzenia samolotu. To tylko niektóre z projektów rozwijanych podczas 4.edycji Doc Development. W tej edycji programu udział bierze 14 projektów, których autorzy podczas czterech trzydniowych sesji analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne, konsultują swoje pomysły z tutorami, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Zwieńczeniem programu jest prezentacja projektów przed potencjalnymi producentami.

Podczas drugiej sesji DOC DEVELOPMENT uczestnicy konsultują swoje projekty z tutorami programu: Lidią Dudą i Jackiem Bławutem oraz mają okazję pracować nad przygotowanymi przez siebie teaserami pod okiem Małgorzaty Świderskiej. Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. W dotychczasowych trzech edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 38 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”, reżyser i operator Paweł Dyllus czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk. Rozwijane podczas zeszłorocznej edycji projekty: „The Perfect Date” Małgorzaty Goliszewskiej, „Go&See” Julii Kuzki oraz „Dziennik Buntownika-Krystian Lupa” Sylvie Derdacki dzięki udziałowi w programie znalazły producentów i są dalej rozwijane podczas tegorocznej edycji Doc Lab Poland.

Partnerami 4. edycji Doc Development są: CANAL+, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Mazowiecki Instytut Kultury Filmowej, Mazovia Warsaw Film Commission, MX35 oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Rozpoczął się program PIERWSZY FILM 2022

pierwszy film.jpg

Rozpoczęła się tegoroczna edycja programu edukacyjnego PIERWSZY FILM skierowanego do licealistów i studentów. Dwunastu wybranych uczestników pod okiem doświadczonych filmowców w trakcie jego trwania stawia pierwsze kroki w realizacji filmowej. Opiekunami i tutorami programu są nagradzani filmowcy: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter. Podczas pierwszej sesji uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących dźwięku w filmie prowadzonych przez reżysera dźwięku, Dariusza Wancerza, oraz w warsztatach poświęconych sprzętowi kamerowemu odbywających się w siedzibie partnera programu-firmy MX35.

PIERWSZY FILM to półroczny program edukacyjny dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z sześciu bardzo intensywnych sesji – od czerwca do grudnia. Uczestnicy dzielą się na trzyosobowe zespoły, w których realizują krótkie filmy. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do zawodów filmowych; nie tylko takich jak reżyser, czy operator, ale też: montażysta, dźwiękowiec, kierownik produkcji. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Do programu PIERWSZY FILM 2022 zakwalifikowało się 12 uczestników:
Julita Gajek
Aleksandra Głowicka
Alexandra Jansen
Maks Kopczyński
Alicja Pangowska
Karolina Rzepnikowska
Weronika Siemińska
Maja Szklarska
Aleksandra Wieteska
Joanna Zalewska
Emil Zawistowski
Jakub Zboiński

Opiekunami i tutorami programu są: Edyta Wróblewska – reżyserka filmów dokumentalnych: „Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Ala z elementarza”, „PRL de luxe”, „Kiedy będziesz?”, „Małe instrumenty” które były pokazywane na festiwalach w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego, Londynie, Sheffield, Nicei, Zagrzebiu, Kijowie, Kantonie, Melbourne, Krakowie; Maciej Cuske – autor licznych filmów dokumentalnych, laureat nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Krakowie, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu. Jego najnowszy film „Wieloryb z Lorino” zdobył m.in. Orła za najlepszy polski dokument. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej; Marcin Sauter – reżyser wielokrotnie nagradzane dokumenty: „Kino objazdowe”, „Pierwszy dzień”, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati” „Urosłam kiedy spałaś”, „Żalanasz. Pusty brzeg” oraz fabuły „I co wy na to Gałuszko?” (z Maciejem Cuske) i „Miasto”. Jest też autorem zdjęć do kilkunastu filmów; oraz Katarzyna Orzechowska, nagradzana montażystka uhonorowana m.in. Orłem za montaż ”Wieloryba z Lorino”, nagrodą na Against Doc Gravity dla „Między nami” czy nagrodami za montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Gościnnie w warsztatach biorą udział czołowi polscy filmowcy: reżyserzy, operatorzy, dźwiękowcy, producenci.

Program Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym. Pierwsza sesja programu odbyła się w dniach 18-20 czerwca w Warszawie. Podczas dwóch pierwszych dni warsztatów uczestnicy mogli m.in. omówić swoje pomysły na dokumentalne etiudy z tutorami programu. Zajęcia odbywały się w partnerów programu: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Domku Filmowym na Jazdowie. Trzeciego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach dotyczących dźwięku w filmie z reżyserem dźwięku Dariuszem Wancerzem, który pracował przy powstaniu takich filmów jak m.in. „Obcy na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego, „Nauka chodzenia” Marcina Kopcia, „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej czy „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera. Mieli także okazję zapoznać się z tajnikami sprzętu filmowego podczas warsztatów z Marcinem Sauterem, które odbyły się w siedzibie partnera programu — firmy MX35.

Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT – program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION – projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

RUSZYŁA CZWARTA EDYCJA DOC DEVELOPMENT

Doc Development czerwony.png (oryginalna)

Dziś w Warszawie ruszyła czwarta edycja DOC DEVELOPMENT – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. Do programu zakwalifikowało się 14 projektów. Podczas pierwszej, trzydniowej sesji uczestnicy omówią swoje projekty i ich planowany rozwój, zgłębią tajniki pitchowania i pisania krótkich opisów oraz omówią dobór sprzętu filmowego na potrzeby ich projektu.

Podczas zajęć w ramach DOC DEVELOPMENT uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z tutorami, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają też szansę przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. 4. edycja DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2022 roku. Jej zwieńczeniem będzie pitching projektów przed zaproszonymi na wydarzenie producentami – potencjalnymi partnerami ich projektów.

Do 4.edycji DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się 14 projektów:

Agnieszka Białek-Zaborowska — projekt „Kraina pustki”
Justyna Calińska — projekt „Kaprys”
Łukasz Czajka — projekt „Amatorzy”
Anu Czerwiński — projekt „Sceny rodzinne”
Marta Giec — projekt „Mała piętnastka”
Marek Głuszczak — projekt „Jest G”
Maciek Hamela — projekt „Skąd dokąd”
Katarzyna Kultys — projekt „Pociągi”
Katarzyna Mazurkiewicz — projekt „Ostatnie dzieci w raju”
Aleksander Młyński — projekt „LOT — Landed oft am Tempelhof„
Anna Pichura — projekt „Pustostan”
Aleksandra Potoczek — projekt „Musisz iść, reszta zostaje”
Dorota Roś — projekt „Głos”
Piotr Wacowski — projekt „Czekając na generała”

Podczas pierwszej sesji DOC DEVELOPMENT uczestnicy odbędą konsultacje z głównymi tutorami programu: Lidią Dudą i Jackiem Bławutem, skonsultują się z partnerami programu, Mateuszem Wajdą i Pawłem Ziemilskim z MX35 pod kątem dobory sprzętu filmowego oraz wezmą udział w zajęciach z pitchingu i promocji prowadzonych przez dyrektora programu Adama Ślesickiego. Na dalszych sesjach będą mieli okazję pracować nad swoimi projektami z producentką Anną Wydrą, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbarą Pawłowską, reżyserką specjalizującą się w przygotowywaniu trailerów Małgorzatą Świderską, specjalistką od archiwaliów Magdaleną Szymków.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. W dotychczasowych trzech edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 38 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”, reżyser i operator Paweł Dyllus czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk. Rozwijane podczas zeszłorocznej edycji projekty: „The Perfect Date” Małgorzaty Goliszewskiej, „Go&See” Julii Kuzki oraz „Dziennik Buntownika-Krystian Lupa” Sylvie Derdacki dzięki udziałowi w programie znalazły producentów i są dalej rozwijane podczas tegorocznej edycji Doc Lab Poland.

Partnerami 4. edycji Doc Development są: CANAL +, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Mazowiecki Instytut Kultury Filmowej, Mazovia Warsaw Film Commission oraz MX35. Program został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Wręczono Nagrody DOC LAB POLAND 2022 o łącznej wartości 150 tys. złotych

doclab_znak.png (oryginalna)

Dziś, podczas gali zamknięcia wydarzeń Industry na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, uczestnicy 8. edycji DOC LAB POLAND otrzymali nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości 150 tys. złotych przyznawane przez partnerów programu dla najlepszych projektów biorących udział w programie. Są nimi m.in. nagrody pieniężne, bony na usługi postprodukcyjne, zaproszenia na wydarzenia branżowe związane z kinem dokumentalnym oraz wsparcie promocyjne.

W drugiej sesji 8. edycji Doc Lab Poland wzięło udział 18 projektów, wśród których 10 uczestniczy w komponencie Docs to Start dla filmów w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaś 8 bierze udział w Docs to Go dla projektów będących na etapie montażu. Podczas trwających dwa dni pitchingów ich twórcy mieli okazję po raz pierwszy zaprezentować swoje projekty przedstawicielom branży filmowej. Najlepsze z nich otrzymały nagrody przyznawane przez partnerów programu:

Nagrody dla projektów Docs to Start

Nagroda HBO Max Award – 10 000 PLN w gotówce

UBEZPIECZENIE OD METEORYTÓW
reż. i prod. Natalia Śliwowska, Jorik Amit Galama
Natalia, odkąd jej brat zginął w tajemniczym wypadku samochodowym, dorastała pod ciężarem obsesji matki na punkcie jego nierozwiązanej śmierci. 20 lat później wyrusza na poszukiwanie prawdy.

Nagroda ORKA – usługa postprodukcji obrazu o wartości 20 000 PLN

THE PERFECT DATE
reż. Małgorzata Goliszewska prod. Agnieszka Skalska / ZPR MEDIA / KOI STUDIO
Kończysz niedługo 36 lat i los nie przyniósł Ci jeszcze wymarzonego partnera życiowego? Nie pomagają portale randkowe, poradniki ani psychoterapia? Zaprojektuj mężczyznę marzeń u astrologa!

Nagroda FIXAFILM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 15 000 PLN

CZUŁOŚĆ PRZEMIJANIA reż. Mateusz Mularski prod Joanna Zielińska / BIG WAVE FILMS
reż. Mateusz Mularski prod. Joanna Zielińska / BIG WAVE FILMS
Opowieść o ludziach, którzy w wyniku żałoby doświadczają radykalnej transformacji życiowej. W przejściu przez trudny moment utraty bliskiej osoby pomaga im Anja – certyfikowana towarzyszka w żałobie.

Nagroda MX35 – usługa wynajmu sprzętu o wartości 10 000 PLN

DZIURA W ŚCIANIE
reż. Arjun Talwar prod. Karolina Śmigiel / UNI-SOLO STUDIO
Po śmierci przyjaciela, indyjski filmowiec, mieszkający w Warszawie mierzy się z uczuciem wyobcowania, robiąc film o swojej ulicy.

Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na Co‐pro Meetings in Leipzig

DZIURA W ŚCIANIE
reż. Arjun Talwar prod. Karolina Śmigiel / UNI-SOLO STUDIO
Po śmierci przyjaciela, indyjski filmowiec, mieszkający w Warszawie mierzy się z uczuciem wyobcowania, robiąc film o swojej ulicy.

Wyróżnienie Institute of Documentary Film – zaproszenie na East Doc Platform
W STRONĘ SŁOŃCA reż. Agnieszka Kokowska prod Justyna Ziemkiewicz, Sławomir Richert / WARSAW PRODUCTION TEAM
Kasia i Robert sprzedają dom i wszystko co posiadają i wraz z trójką dzieci ruszają kamperem w podróż życia, by móc być bliżej siebie. Pogoń za wolnością staje się prawdziwym testem dla rodziny.

Wyróżnienie Polish Docs Pro – wsparcie międzynarodowej promocji i zaproszenie na jedno z międzynarodowych branżowych wydarzeń dokumentalnych

GO&SEE
reż. Julia Kuzka prod. Małgorzata Małysa / FURIA FILM
Weronika, doświadczona modelka wyjeżdża do Japonii na kontrakt modowy. W Polsce zostawia ukochaną siostrę i chłopaka. Daleko od domu zastanawia się co zrobić dalej ze swoim życiem.


Nagrody dla projektów Docs to Go

Nagroda SMAKJAM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 25 000 PLN

CÓRY WĘGLA
reż. Aneta Nowicka prod. Jacek Kucharski / TRAFIK
Dwudziestopięcioletnia Oliwia podążając za matką rozpoczyna pracę w jednym z najcięższych oddziałów kopalni-sortowni odpadów górniczych i konfrontuje się z rodzinną tradycją.

Nagroda ORKA – usługa postprodukcji obrazu o wartości 20 000 PLN

ZNAKI PANA ŚLIWKI
reż. Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk, prod. Stanisław Zaborowski, Daria Maślona, Jan Borowiec / SILVER FRAME
Wbrew woli rodziców, jednooki chłopiec zostaje grafikiem. Swoimi logami zapełnia komunistyczną Polskę. Wiele z nich jest używanych do dziś, ale nikt nie wie, że stworzył je Pan Śliwka.

Nagroda ORKA – usługa postprodukcji obrazu o wartości 20 000 PLN

STRACH Z GŁOWY
reż. Grzegorz Brzozowski, prod.Natalia Grzegorzek / KOSKINO
Grupa osób opowiada, co wydarzyło się w ich głowach podczas pandemii. Bohaterowie w lekki, ale też poruszający sposób opisują sytuację, w której izolacja stała się dla nich czasem zbliżeń.

Nagroda CAFE OLE – usługa postprodukcji dźwięku o wartości 10 000 PLN

RADOŚĆ HASSANA
reż. Natalia Pietsch, Grzegorz Piekarski prod. Katarzyna Kostecka / LARMO
Jak zachować spokój w obliczu nadchodzącego kataklizmu? Odpowiedzią jest „keyf” – bliskowschodnia sztuka czerpania przyjemności z bycia „tu i teraz”.

Wyróżnienie Institute of Documentary Film – zaproszenie na East Doc Platform

RADOŚĆ HASSANA
reż. Natalia Pietsch, Grzegorz Piekarski prod. Katarzyna Kostecka / LARMO
Jak zachować spokój w obliczu nadchodzącego kataklizmu? Odpowiedzią jest „keyf” – bliskowschodnia sztuka czerpania przyjemności z bycia „tu i teraz”.

Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie na Co‐pro Meetings w Lipsku

TWARZE AGATY
reż. Małgorzata Kozera prod. Maria Krauss / PLESNAR & KRAUSS FILMS
Agata miała umrzeć dawno temu. Zamiast tego – narodziła się na nowo. Historia kobiety, która kocha życie, zmaga się ze śmiertelną chorobą, tworzy sztukę i nieustannie zadaje pytania.

Konsultantami drugiej sesji programu DOC LAB POLAND, którzy przygotowali uczestników do pitchingów oraz wsparli ich w rozwijaniu umiejętności rozmów i negocjacji z potencjalnymi partnerami z zagranicy byli: Martijn J. te Pas – doradca programowy Sheffield DocFest i konsultant projektów dokumentalnych z euROPE, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Industry oraz Tracie Holder — producentka i konsultantka filmów dokumentalnych współpracująca m.in. z Women Make Movies, Active Voice, European Documentary Network. W ramach warsztatów, a przede wszystkim sesji one-on-one po pitchingach Docs To Start i Docs To Go, odbyło się ponad 300 indywidualnych spotkań z potencjalnymi producentami, przedstawicielami telewizji, instytucji wspierających produkcję, selekcjonerami festiwalowymi, agentami sprzedaży i dystrybutorami.

W poniedziałek, 6 czerwca 2022 roku, kończy się organizowany przez DOC LAB POLAND w ramach KFF Industry market koprodukcyjny CEDOC MARKET. W trwającym cztery dni wydarzeniu wzięło udział kolejnych blisko 30 uczestników z Polski i zagranicy poszukujących partnerów koprodukcyjnych oraz dofinansowania dla rozwijanych przez siebie filmów. Gośćmi marketu byli przedstawiciele m.in. HBO MAX, Cat’n’docs, DOK.Incubator, CPH:DOX, IDFA, EX Oriente, Hot Docs, Al Jazeera Documentary Channel, DOK. Leipzig, Taskovski Films, EuroDoc.

W sobotę, 4 czerwca 2022 roku, odbędzie się natomiast gala zamknięcia festiwalu na której zostaną wręczone nagrody dla najlepszych filmów biorących udział w sekcjach konkursowych wydarzenia. Szansę na statuetki mają rozwijane podczas minionych edycji Doc Lab Poland filmy: „Moja Ozerna” Kariny Będkowskiej, „Sfora” Tadeusza Chudego, „Boylesque” Bogny Kowalczyk oraz „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera.

DOC LAB POLAND 2022 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami tej edycji są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Smakjam, Orka, Fixafilm, MX35, Cafe Ole, Warszawski Festiwal Filmowy, DOK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

2. sesja Doc Lab Poland 2022. Przedstawiamy konsultantów i partnerów

doclab_znak.jpg

Dziś rozpoczyna się druga sesja 8. edycji DOC LAB POLAND. Jak co roku poprzedza prezentację projektów dokumentalnych na pitchingach DOC LAB POLAND w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Przez kolejne dwa dni uczestnicy pracują ze światowymi ekspertami, m.in. dyrektorką sekcji Industry festiwalu IDFA w Amsterdamie, selekcjonerką Sarajevo FF oraz doradcą programowym Sheffield DocFest. Tegoroczna edycja DOC LAB POLAND, podobnie jak w poprzednich latach, została wsparta przez najważniejsze instytucje kultury w Polsce.

DOC LAB POLAND 2022 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami tej edycji są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Smakjam, Orka, Fixafilm, MX35, Cafe Ole, Warszawski Festiwal Filmowy, DOK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

Pierwsza sesja DOC LAB POLAND 2022 odbyła się na przełomie marca i kwietnia i była poświęcona rozwojowi projektów, pracy nad trailerami, materiałami prezentacyjnymi oraz strategiom produkcyjnym i festiwalowym. Druga sesja programu jest skoncentrowana na przygotowaniu uczestników do prezentacji i promocji projektów na rynku międzynarodowym oraz do nawiązywania kontaktów. Eksperci wesprą filmowców w przygotowaniu się do pitchingu po angielsku, do rozmów i negocjacji z potencjalnymi partnerami oraz wydobywania uniwersalnych walorów i międzynarodowych kontekstów przy promocji ich projektów. Wśród tutorów majowej sesji programu są światowi eksperci: Rada Šešić, selekcjonerka festiwali IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum, Martijn J. te Pas — doradca programowy Sheffield DocFest i konsultant projektów dokumentalnych z euROPE; a także Tracie Holder, producentka i konsultantka filmów dokumentalnych współpracująca m.in. z Women Make Movies, Active Voice, European Documentary Network.

1 i 2 czerwca 2022 roku odbędą się pitchingi projektów rozwijanych na tegorocznej edycji programu. Uczestnicy Doc Lab Start, którzy pracują nad filmami będącymi w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaprezentują je przed potencjalnymi koproducentami oraz reprezentantami instytucji, funduszy filmowych i nadawców telewizyjnych. Z kolei reżyserzy i producenci z Doc Lab Go, mający filmy na etapie montażu, opowiedzą o swoich projektach zaproszonym agentom sprzedaży, selekcjonerom festiwali i platform VOD oraz dystrybutorom. Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się przedstawiciele m.in. HBO MAX, Cat’n’docs, DOK.Incubator, CPH:DOX, IDFA, EX Oriente, Hot Docs, Al Jazeera Documentary Channel, DOK. Leipzig, Taskovski Films, EuroDoc. Wydarzenie jest częścią KFF Industry podczas 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W dniach 1-6 czerwca odbędzie się także CEDOC Market – market koprodukcyjny DOC LAB POLAND, w którym weźmie udział blisko 30 kolejnych producentów z Polski i zagranicy, którzy poszukują partnerów koprodukcyjnych do swoich projektów. Na Market składa szereg indywidualnych spotkań. Co roku na Markecie odbywa się blisko 400 spotkań, co razem z ok. 350 spotkaniami po pitchingach owocuje liczbą ponad 700 rozmów – okazji do skonsultowania projektów filmowych, nawiązania kontaktów i znalezienia partnerów koprodukcyjnych lub dystrybucyjnych.

Najlepsze projekty prezentowane na pitchingach mają szansę na nagrody ufundowane przez partnerów programu. W tym roku są to: HBO MAX Award – 10 tys. złotych w gotówce, bony na usługi postprodukcji obrazu od Smakjam (o wartości 25 tys. złotych), Orki (o wartości 20 tys. złotych) oraz FixaFilm (o wartości 15 tys. złotych), bon na wypożyczenie sprzętu filmowego o wartości 10 tys. złotych od MX35, bon na usługi postprodukcji dźwięku o wartości 10 tys. złotych od Cafe Ole, zaproszenie do udziału w Co-Pro Meetings na DOKLeipzig, zaproszenie do udział w East Doc Platform od Institute of Documentary Film oraz wsparcie promocyjne wybranego projektu przez Polish Docs.

Przedstawiamy sylwetki konsultantów II sesji warsztatów DOC LAB POLAND 2022:

Tracie Holder — wielokrotnie nagradzana filmowczyni, specjalistka ds. zaangażowania w dokumenty społeczne i konsultantem. Na swoim koncie ma współpracę z Women Make Movies, Active Voice, European Documentary Network, Scottish Documentary Institute oraz Made in NY Media Center. Jest byłą członkinią zarządu NY Women in Film & TV oraz Manhattan Neighborhood Network. Jej poprzedni film, „Joe Papp in Five Acts” miał swoją premierę na Tribeca Film Festival w 2012 roku i pojawił się na ponad czterdziestu festiwalach filmowych w USA i za granicą. Tracie jest obecnie producentką filmu dokumentalnego „Mudflow” reżyserowanego przez zdobywczynię Oscara Cynthię Wade.

Martijn J. te Pas — studiował psychologię, filologię angielską oraz film i telewizję na Uniwersytecie w Amsterdamie. Między 2000 a 2019 roku pracował dla Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA jako szef działu programowego i starszy programer. W kwietniu 2020 roku Martijn rozpoczął prowadzenie doradztwa skierowane do reżyserów i producentów pod szyldem euROPE. Obecnie jest także programerem i doradcą festiwalu Mirage – nowego festiwalu hybrydowo-dokumentalnego w Oslo oraz doradcą programowym Sheffield DocFest.


Adriek van Nieuwenhuijzen – uzyskała tytuł magistra teatru i filmoznawstwa na Uniwersytecie w Utrechcie. Już podczas studiów zaczęła specjalizować się w filmach dokumentalnych i zaangażowała się w pierwszą edycję IDFA, wówczas niewielkiej, ale błyskotliwej inicjatywy przywrócenia dokumentu na duże ekrany w Amsterdamie. Zanim została zastępcą dyrektora IDFA w 1993 roku, pracowała jako producent pomocniczy u jednym z holenderskich nadawców publicznych. W IDFA od początku zajmowała się głównie programowaniem. Od lutego 2007 r. jest szefową biura Industry IDFA. Na tym stanowisku kieruje programem dla profesjonalistów IDFA, w tym marketem FORUM i programem Docs for Sale.

Rada Šešić – selekcjonerka festiwalowa, wykładowca filmowy, krytyk i reżyserka. Kierowniczka konkursu dokumentalnego największego festiwalu w Europie Południowo-Wschodniej Sarajewo FF. 10 lat temu założyła i objęła kierownictwo nad Docu Rough Cut Boutique. Od sześciu lat zarządza także Last Stop Trieste. W IDFA Amsterdam bierze udział w selekcji, jest też doradcą programowym IFFR Rotterdam i członkiem komitetu selekcyjnego Hubert Bals Fund. Wykładała gościnnie w kilku szkołach filmowych i uniwersytetach za granicą: Anadolu University w Eskisehir, w Art School w Genève, Srishti School of Art, Design and Technology w Bengaluru, gdzie uczyła w 2008 i 2010 roku przez cały trymestr, a także na FDU Belgrade i ASU Sarajevo.

DOC LAB POLAND jest największym w Polsce programem konsultacyjnym, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Twórcami i dyrektorami DOC LAB POLAND są Adam Ślesicki Katarzyna Ślesicka. Warsztaty koordynuje Monika Zarzycka, a CEDOC Market – Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska. Program realizowany jest od 2015 roku.

 

Ostatni tydzień zgłoszeń na Doc Development

Doc Development czerwony.jpg
Jeszcze tylko do 25 maja 2022 roku można zgłaszać się na 4. edycję DOC DEVELOPMENT – intensywnego programu rozwoju dla reżyserów z projektami na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z czołowymi polskimi dokumentalistami: Lidią Dudą i Jackiem Bławutem. Zwieńczeniem programu jest możliwość zaprezentowania swojego projektu przed potencjalnymi producentami.

Jeśli jesteś reżyserem, zwłaszcza na początku drogi zawodowej, pracujesz nad projektem dokumentalnym i chcesz:

– skonsultować swoje pomysły z czołowymi polskimi filmowcami
– omówić research i zdjęcia dokumentacyjne
– dyskutować w przyjaznej grupie twórców i ekspertów
– przygotować wstępny trailer/teaser
– przygotować profesjonalne materiały prezentacyjne (opisy, materiały wizualne, wstępny budżet)
– pisać lub skonsultować scenariusz
– wiedzieć więcej o współpracy z producentem
– znaleźć producenta do swojego projektu

Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: www.docdevelopment.pl/zglos-sie Termin zgłoszenia upływa 25.05.2022 roku o godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

Program zebrał świetne opinie wśród uczestników zeszłorocznej edycji:

Świetnie ułożony program, doskonała organizacja i mentorzy od których naprawdę warto się uczyć. Dostaliśmy solidną wiedzę, rzeczowe konsultacje i mnóstwo inspiracji. Było twórczo, intensywnie, a przy tym rodzinnie i partnersko. Mam wrażenie, że w Polsce to wciąż jeszcze nie jest standard — taki rodzaj relacji z mentorami. A to jest wielka mądrość i wielka klasa organizatorów tego programu, bo tak potraktowani, możemy z każdych warsztatów wziąć więcej, pójść dalej, śmielej, pewniej. Dla początkujących filmowców i ludzi, którzy działają twórczo i na co dzień borykają z mnóstwem trudności to naprawdę ważne. Tu czułam, że mój głos się liczy — moje wątpliwości, pytania, pomysły, intuicje, a także emocje, nie zawsze łatwe. Development bywa dotkliwym procesem, tutaj ktoś mądrze nad nami czuwał. Czuję się bardzo wsparta po tym cyklu.
Iga Łapińska, reżyserka projektu „Tutaj”

Dzięki udziałowi w Doc Development miałem szansę kompleksowo rozwinąć swój projekt. Podczas warsztatów z tutorami zyskałem możliwość świeżego spojrzenia na swój materiał i dostrzeżenia w nim nowych mocnych stron. Program pozwolił mi dogłębnie przeanalizować to, co mam i uświadomić sobie czego jeszcze potrzebuję, aby stworzyć dobry film o wysokiej jakości artystycznej.
Kamil Król, reżyser projektu „Bogowie pamięci”

Uczestnictwo w programie Doc Development było szczęśliwym czasem w moim życiu. To trwający kilka miesięcy, bardzo intensywny i profesjonalny kurs, gdzie miałam możliwość zdobyć bogatą, różnorodną wiedzę o filmie dokumentalnym, rozwijać w twórczej i przyjaznej atmosferze mój projekt oraz poznać niezwykłych ludzi, pełnych pasji i gotowych ją dzielić ze mną.
Sylvie Derdacki, reżyserka projektu „Dziennik buntownika — Krystian Lupa”

W trakcie warsztatów Doc Development miałam okazję po raz pierwszy skonfrontować mój pomysł na film z tutorami i pozostałymi uczestnikami programu. Dzięki temu przekonałam się, jakie są mocne strony projektu, a nad czym należy dalej pracować. Ten rodzaj feedbacku był niezwykle cenny, zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju projektu. Pomógł zarówno w rozwijaniu opowiadanej historii i poszukiwaniu środków wyrazu, jak i w precyzowaniu sposobu komunikowania o filmie. Ponadto regularne spotkania z tutorami i pozostałymi uczestnikami programu działały na mnie bardzo mobilizująco, a przestrzeń między nimi wykorzystałam na testowanie na planie nowych pomysłów i wskazówek otrzymanych na warsztatach.
Joanna Janikowska, reżyserka projektu „Isabella”

DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2022 roku, w tym czasie odbędzie się pięć intensywnych trzydniowych sesji. Oprócz reżyserów konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka specjalizująca się w przygotowywaniu trailerów Małgorzata Świderska, specjalistka od archiwaliów Magdalena Szymków i dyrektor programu Adam Ślesicki. Uczestnicy będą mogli się także spotkać z przedstawicielami partnerów programu: CANAL+ i Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity oraz skorzystać z konsultacji i ze sprzętu MX35 w ramach dokumentacji projektu. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Wydarzenie co roku gromadzi ok. 30 potencjalnych zainteresowanych.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. Partnerami 4. edycji Doc Development są: CANAL +, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Mazowiecki Instytut Kultury Filmowej, Mazovia Warsaw Film Commission oraz MX35. Program został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

Dzień Otwarty programu Doc Development 
na Millennium Docs Against Gravity

Doc Development czerwony.jpg

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty programu Doc Development, który odbędzie się we czwartek 19 maja 2022 roku w godz. 12.00-15.00 w Kinotece, w trakcie 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Program jest skierowany do reżyserów-dokumentalistów z projektami filmów na wczesnym etapie rozwoju. W ramach Dnia Otwartego można skonsultować swój projekt pod kątem uczestnictwa w programie. Nabór do 4. edycji DOC DEVELOPMENT potrwa do 25.05.2022.

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego zaprasza na Dzień Otwarty programu Doc Development. Do 25 maja 2022 roku trwa nabór na czwartą edycję programu, a w ramach spotkań indywidualnych w Kinotece, dyrektor programu Adam Ślesicki odpowie na pytania dotyczące zgłoszeń programu. Kandydaci będą mogli zarówno skonsultować swoje projekty pod kątem szans w selekcji, jak i uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru czy wymaganych materiałów.

Na Dzień Otwarty obowiązują zapisy drogą mailową. Chętnych do udziału prosimy o przesłanie maila na adres info@fundfilm.pl do 18 maja do godz. 12.00. W temacie maila należy wpisać „Dzień otwarty Doc Development” i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, telefon, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego”. Po zgłoszeniu otrzymają Państwo informację ze szczegółami dotyczącą uczestnictwa w konsultacjach. Dodatkowo, osoby spoza Warszawy będą mogły umówić się na krótkie konsultacje on-line, które odbędą się tego samego dnia, po godz. 16.00. Zapisy na ten sam adres mailowy z tytułem: „Dzień otwarty Doc Development — online”.

DOC DEVELOPMENT jest programem intensywnego rozwoju dla reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z czołowymi polskimi dokumentalistami. W tym roku głównymi tutorami programu będą Lidia Duda oraz Jacek Bławut. Uczestnicy, pod okiem kolejnych ekspertów, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów. W tym roku odbędzie się czwarta edycja warsztatów.

Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: www.docdevelopment.pl/zglos-sie. Termin zgłoszenia upływa 25.05.2022 roku o godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

4. edycja DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2022 roku. W tym czasie odbędzie się pięć intensywnych trzydniowych sesji. Oprócz reżyserów konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka specjalizująca się w przygotowywaniu trailerów Małgorzata Świderska, specjalistka od archiwaliów Magdalena Szymków i dyrektor programu Adam Ślesicki. Uczestnicy będą mogli się także spotkać z przedstawicielami partnerów programu: CANAL+ i Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity oraz skorzystać z konsultacji i ze sprzętu MX35 w ramach dokumentacji projektu. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Wydarzenie co roku gromadzi ok. 30 potencjalnych zainteresowanych.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. Partnerami 4. edycji Doc Development są: CANAL +, festiwal Millennium Docs Against Gravity, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission oraz MX35. Program został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

 

Dzień Otwarty programu PIERWSZY FILM
 na Millennium Docs Against Gravity

pierwszy film.jpg

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty programu Pierwszy Film, który odbędzie się w sobotę 14 maja 2022 roku w godz. 12.00-15.00 w warszawskiej Kinotece. W ramach programu licealiści i studenci stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej pod okiem doświadczonych filmowców – Macieja Cuske, Edyty Wróblewskiej, Marcina Sautera oraz Katarzyny Orzechowskiej. Podczas Dnia Otwartego będzie można spotkać się na konsultacje z tutorami programu. Nabór do programu trwa do 18 maja 2022 roku.

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego oraz partner programu, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, zapraszają na Dzień Otwarty programu Pierwszy Film. w sobotę 14 maja 2022 roku w godz. 12.00-15.00 w warszawskiej Kinotece. W ramach spotkań indywidualnych tutorzy odpowiedzą na pytania dotyczące zgłoszeń do programu. Zainteresowani udziałem w programie mają szansę skonsultować swoją aplikację, uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru i wymaganych materiałów oraz dowiedzieć się więcej na temat przebiegu warsztatów. Zapisy na Dzień Otwarty odbywają się mailowo na adres: pierwszyfilm@fundfilm.pl do piątku, 13 maja, do 13.00. W temacie maila należy wpisać „Dzień otwarty”, podać swój numer telefonu i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, telefon, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego”. Dodatkowo, osoby spoza Warszawy będą mogły umówić się na krótkie konsultacje on-line, które odbędą się tego samego dnia, po 17.00. Zapisy na ten sam adres mailowy z tytułem: „Dzień otwarty — online”.

PIERWSZY FILM to półroczny program edukacyjny dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z sześciu bardzo intensywnych sesji – od czerwca do grudnia. Uczestnicy dzielą się na trzyosobowe zespoły, w których realizują krótkie filmy. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do zawodów filmowych; nie tylko takich jak reżyser, czy operator, ale też: montażysta, dźwiękowiec, kierownik produkcji. Przekazywana wiedza będzie dotyczyć zarówno filmów dokumentalnych, jak i fabularnych. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Zgłoszenia do programu w postaci wypełnionego formularza, pobranego ze strony www.pierwszyfilm.pl należy przysyłać na adres mailowy: pierwszyfilm@fundfilm.pl w nieprzekraczalnym terminie: 18 maja, godz. 23.59. Zgłoszenia w innej postaci nie zostaną przyjęte. Do udziału w programie zgłosić może się młodzież w wieku 18-26 lat. Zajęcia odbywają się w okresie czerwiec-grudzień 2022 roku, w Warszawie. Udział w całym programie jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie część kosztów sesji wyjazdowej.
Opiekunami i tutorami programu są Edyta Wróblewska — reżyserka filmów dokumentalnych: „Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Ala z elementarza”, „PRL de luxe”, „Kiedy będziesz?”, „Małe instrumenty” które były pokazywane na festiwalach w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego, Londynie, Sheffield, Nicei, Zagrzebiu, Kijowie, Kantonie, Melbourne, Krakowie; Maciej Cuske — autor licznych filmów dokumentalnych, laureat nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Krakowie, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu. Jego najnowszy film „Wieloryb z Lorino” zdobył m.in. Orła za najlepszy polski dokument. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej; Marcin Sauter — reżyser wielokrotnie nagradzane dokumenty: „Kino objazdowe”, „Pierwszy dzień”, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati” „Urosłam kiedy spałaś”, „Żalanasz. Pusty brzeg” oraz fabuły „I co wy na to Gałuszko?” (z Maciejem Cuske) i „Miasto”. Jest też autorem zdjęć do kilkunastu filmów; oraz Katarzyna Orzechowska, nagradzana montażystka uhonorowana m.in. Orłem za montaż ”Wieloryba z Lorino”, nagrodą na Against Doc Gravity dla „Między nami” czy nagrodami za montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT – program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION – projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Walka o wolność, równość, braterstwo. Przedstawiamy projekty zakwalifikowane na CEDOC MARKET

CEDOC.jpg

29 projektów zakwalifikowało się do udziału w CEDOC Market – jedynym w Polsce międzynarodowym markecie koprodukcyjnym dla producentów dokumentalnych, którzy poszukują partnerów polskich i zagranicznych. Wśród nich znalazły się dokumenty z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Czech, Serbii oraz Węgier. Tegoroczny CEDOC Market startuje 1 czerwca i potrwa do 6 czerwca 2022 roku. Wydarzenie jest organizowane w ramach DOC LAB POLAND przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, we współpracy z KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wśród wyselekcjonowanych w tym roku na CEDOC Market projektów są filmy powstające na Jamajce, Ukrainie, Wietnamie czy we Włoszech. Ich twórcy ruszają tropem najważniejszych wydarzeń historycznych, obecnych problemów lub indywidualnych historii pozornie zwyczajnych ludzi. Wiele z nich to dokumenty zaangażowane i próbujące pokazać, że świat można zmieniać, ale walka z nim jest trudna, długa oraz nierówna. Niezależnie od szerokości geograficznej, reżyserzy ruszają z kamerą w najbardziej niebezpieczne lub zapomniane rejony, aby zrozumieć współczesny świat, pokazać go i spytać jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Autorami projektów, które wezmą udział w tegorocznej edycji CEDOC Market są m.in. Libuše Rudinská („Female Priests”), Michał Bielawski, Zvika Gregory Portnoy, Zuzanna Solakiewicz („Las”), Vít Janeček („Love Generals”, Irina Maldea („Moscow Nights”), Zofia Kowalewska („Deaf Can! Coffee — Rewolucja w ciszy”), Dorottya Zurbó („The Stepmother”) oraz Maria Zmarz-Koczanowicz i Liliana Komorowska („Wajda”).

„W tym roku trafiły do nas bardzo zróżnicowane projekty, ale wyraźnie twórców poruszają obecnie sprawy fundamentalne takie jak wolność, bezpieczeństwo, relacje w rodzinie, wpływ kultury na społeczeństwo, otaczająca ludzi z każdej strony katastrofa. Dokumentaliści wyraźnie chcą podążać za bohaterami, których losy są przykładem wielkiej odwagi, walki, ryzyka podejmowanego w imię niesienia zmian na świecie. Projekty, które w tym roku zostały wybrane do wzięcia udziału w CEDOC Market opowiadają m.in. o walce o wolność słowa („Radio Power,” reż: Michał Bolland, prod: Misia Pawłowska — Passion Pictures), wpływie kultury na przyszłe pokolenia („Love and Capitalism”, reż: Bára Jichová Tyson, prod: Alice Tabery — CINEPOINT), obronie własnej ojczyzny („ Flowers of Ukraine”, reż: Adelina Borets, prod: Natalia Grzegorzek — Koskino, Glib Lukianets — Gogol Film), żałobie („Musisz iść, reszta zostaje, reż: Aleksandra Potoczek, prod: Anna Gawlita — Kijora Film) czy walce z wykluczeniem („Deaf Can! Coffee — Rewolucja w ciszy”, reż: Zofia Kowalewska, prod: Michał Stec, Rafał Kłoczko — Unima Films) – wymienia Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, menedżerka marketu.

CEDOC MARKET (Central European Documentary Market, dawniej DOC LAB POLAND Co-Production Market) ma na celu umożliwienie producentom i reżyserom dokumentalnym nawiązania kontaktów z partnerami w innych krajach, z którymi lub dzięki którym będą mogli zrealizować swoje filmy. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz ósmy. „Spotkania podczas CEDOC Market toczą się dwutorowo, co jest absolutnie unikatową wartością tego wydarzenia. Chcemy w ten sposób stworzyć profesjonalistom jak największą możliwość rozbudowywania siatki kontaktów, tworzenia międzynarodowej marki swojego projektu i wsparcia powstających filmów konkretnymi narzędziami umożliwiającymi ich powstanie, promocję oraz dystrybucję” – dodaje Katarzyna Ślesicka, szefowa CEDOC i wicedyrektorka Doc Lab Poland. W poprzednich edycjach w markecie wzięły udział czołowe europejskie firmy produkcyjne oraz ponad 60 decision makerów z całego świata. W trakcie tego trzydniowego wydarzenia odbędą się indywidualne spotkania one-on-one oraz prezentacja projektów biorących udział w programie DOC LAB POLAND Docs to Start.

CEDOC MARKET jest organizowany przez DOC LAB POLAND we współpracy z KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Na wcześniejszych edycjach wydarzenia prezentowano takie produkcje jak m.in. „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej. Od tego roku CEDOC rozpoczyna współpracę z PITCH THE DOC – internetową platformą skierowaną do twórców, inwestorów i specjalistów w branży filmowej wspierającą międzynarodową promocję projektów filmów dokumentalnych. Współpraca ta przyniesie zarówno gościom CEDOC jak i osobom, które nie mogą osobiście uczestniczyć w spotkaniach w Krakowie, możliwość wygodnego zapoznania się z zebranymi w jednym miejscu szczegółami dotyczącymi projektów.

LISTA PROJEKTÓW CEDOC MARKET 2022:

Beyond the Red Light
Reżyseria: Pauline Blanchet, Sabrina Jones, Milla Lewis
Produkcja: Pauline Blanchet — Aral Sea Productions LTD.
Anglia

Birth of a Woman (Narodziny)
Reżyseria: Weronika Mliczewska
Produkcja: Weronika Mliczewska — YA MAN STUDIO SP. Z O.O.
Polska

Deaf Can! Coffee — The Silent Revolution (Deaf Can! Coffee — Rewolucja w ciszy)
Reżyseria: Zofia Kowalewska
Produkcja: Michał Stec, Rafał Kłoczko — Unima Films
Polska

Do Painters Die Elseways? (Czy malarze umierają inaczej?)
Reżyseria: Michał Pietrak
Produkcja: Wiesław Łysakowski — Orient Film Sp. z o.o.
Polska

Fakir (Pokiaľ ja žijem)
Reżyseria: Roman Ďuriš
Produkcja: Simo Bago Móciková — Bright Sight Pictures
Słowacja

Female Priests (Ženské farářky)
Reżyseria: Libuše Rudinská
Produkcja: Libuše Rudinská — Libuse Rudinska
Czechy

Flowers of Ukraine
Reżyseria: Adelina Borets
Produkcja: Natalia Grzegorzek — Koskino Sp. z o.o., Glib Lukianets — Gogol Film
Polska

Galina is an Ageless Artist
Reżyseria: Veranika Zuyeva
Produkcja: Veranika Zuyeva — Mariaglobal
Polska

House of Ants (Mrowisko)
Reżyseria: Katarzyna Kultys
Produkcja: Marta Szymanowska — Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego
Polska

Isabella
Reżyseria: Joanna Janikowska
Produkcja: Anna Gawlita — Kijora Film sp. z o.o.
Polska

Just Hear Me Out (Posłuchaj co chcę Ci powiedzieć)
Reżyseria: Małgorzata Imielska
Produkcja: Barbara Ławska — Studio Filmowe Kalejdoskop
Polska

Love and Capitalism
Reżyseria: Bára Jichová Tyson
Produkcja: Alice Tabery — CINEPOINT
Czechy, USA

Love Generals (Miluj generály)
Reżyseria: Vít Janeček
Produkcja: Vít Janeček — D1film
Czechy, Słowacja, Mjanma

Matylda
Reżyseria: Konrad Szołajski
Produkcja: Małgorzata Prociak — ZK Studio Sp. z o .o.
Polska

Moscow Nights
Reżyseria: Irina Maldea
Produkcja: Brendan Culleton, Sorin Manu — akajava films
Irlandia

Mothership (Nava mamă)
Reżyseria: Ana Vîjdea
Produkcja: Horațiu Curuțiu — numa film
Rumunia

Radio Power
Reżyseria: Michał Bolland
Produkcja: Misia Pawłowska — Passion Pictures
Polska

Searching For Lotika (U potrazi za Lotikom)
Reżyseria: Irena Skoric
Produkcja: Predrag Jakovljevic — Peca — Oktobar film
Serbia

Tango
Reżyseria: Aleksandra Mulier
Produkcja: Aleksandra Mulier — M4 Sp. zo.o.
Polska, Włochy, Rumunia

The Confession of a Mole
Reżyseria: Mo Tan
Produkcja: Shanshan Li — Beyond Frozen Films
Chiny, Polska

The Forest (Las)
Reżyseria: Michał Bielawski, Zvika Gregory Portnoy, Zuzanna Solakiewicz
Produkcja: Maria Krauss — Plesnar & Krauss FILMS
Polska

The Legacy
Reżyseria: Ioann Maria Stacewicz
Produkcja: Paweł Ziemilski — MX35
Polska

The Spirit of the Chinese Quarter (Duh Kineske četvrti)
Reżyseria: Nenad Mikalacki
Produkcja: Nenad Mikalacki-Druid
Serbia

The Stepmother (A pótanya)
Reżyseria: Dorottya Zurbó
Produkcja: Noémi Veronika Szakonyi — Match Frame Productions
Węgry

Tomorrow
Reżyseria: Khosro Khosravi
Produkcja: DocNomads (Film School) — Film School Project (DocNomads)
Węgry

Waiting for Miracle (Čekání na zázrak)
Reżyseria: Vít Zapletal
Produkcja: Radim Procházka — Kuli Film
Czechy

Wajda
Reżyseria: Maria Zmarz-Koczanowicz, Liliana Komorowska
Produkcja: Stanisław Zaborowski, Daria Maślona — Silver Frame
Polska

”What the… Hen!” („Wściekła kura, czyli bajka o Podlasiu”)
Reżyseria: Joanna Deja
Produkcja: Maciej Ostatek, Justyna Kluczewska, Kacper Jaroszyński — Raban
Polska

You Have To Go, The Others Stay (Musisz iść, reszta zostaje)
Reżyseria: Aleksandra Potoczek
Produkcja: Anna Gawlita — Kijora Film sp. z o.o.
Polska

CEDOC Market jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami DOC LAB POLAND, w ramach którego organizowany jest CEDOC MARKET, są w 2022 roku: Polski Instytut Sztuki Filmowej, HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, MX35, Cafe Ole, Orka, Fixafilm, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, DoK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

 

FILMY Z DOC LAB POLAND
 W SELEKCJI 62. KFF!

doclab_znak.jpg

Aż sześć dokumentów rozwijanych na poprzednich Doc Lab Poland znalazło się w programie 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Są wśród nich m.in. „Moja Ozerna” Kariny Będkowskiej, „Sfora” Tadeusza Chudego, „Boylesque” Bogny Kowalczyk oraz „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego. W selekcji znalazł się także film będący uczestnikiem organizowanego przez Doc Lab Poland marketu koprodukcyjnego CEDOC MARKET.

W Konkursie Polskim 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego udział wezmą 4 filmy rozwijane w programie DOC LAB POLAND. „Moja Ozerna” w reżyserii Kariny Będkowskiej (prod. Monika Braid, Braidmade Films) brała udział w obu komponentach Doc Lab Poland — w 2020 roku projekt był rozwijany w ramach Doc Lab Start, zaś rok później, na etapie pierwszej układki filmu, był częścią Doc Lab Go. Wcześniej, we wczesnej fazie rozwoju, „Moja Ozerna” brała także udział w innym programie rozwoju organizowanym przez Fundację Filmową im. Władysław Ślesickiego — Doc Development. Dokument jest intymną, autobiograficzną opowieścią reżyserki, która ucieka z Londynu do swoich korzeni na Ukrainie, gdzie mieszka jej 88-letnia ciocia Sława. To spotkanie dwóch kobiet, które nie chcą żyć. Wzajemna bliskość i miłość przywraca sens ich istnieniu.

W Konkursie zobaczymy też „Sforę” Tadeusza Chudego (prod. Rafał Sakowski, Iris Media), uczestnika Doc Lab Poland z 2020 roku. To film o grupie więźniów która ma za zadanie oswoić agresywne psy ze schroniska. Dla prowadzącego kurs kapitana to ostatnie zadanie przed rezygnacją z służby. Praca z psami całkowicie odmienia jednego ze skazanych. W tej samej sekcji pojawi się „Bóg i wojownicy lunaparków” w reżyserii Bartłomieja Żmudy (prod. Pawel Józwiak-Rodan, Marta Pielasz — Unsin Studio) w którym syn – zagorzały katolik i ojciec – zagorzały ateista wyruszają w ostatnią wspólną podróż po miejscach świętych. Projekt brał udział w Doc Lab Poland w 2018 roku. Czwartym filmem zakwalifikowanym do tej sekcji jest „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera. To historia osadzona na małej wysepce gdzieś w Indonezji, na której, zależni od kaprysów natury, żyją samotnie matka i jej dorosły syn. Mężczyzna w tanecznym transie rozmawia z duchami.

Z kolei „Boylesque” Bogny Kowalczyk (prod. Tomasz Morawski i Katarzyna Kuczyńska, Haka Films) jest jedynym polskim filmem zakwalifikowanym do Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego. Bohaterem dokumentu jest Lulla la Polaca – sceniczna persona za którą kryje się Andrzej, mężczyzna, który od zawsze, na przekór panującym w kraju klimatom, walczy o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie zobaczymy jego prywatne wcielenie: wrażliwca i marzyciela. „Boylesque” brała udział zarówno w Doc Lab Poland, jak i w CEDOC Market.

Selekcjonowany do konkursów i programów kolejnych festiwali w Polsce i za granicą „Lombard” Łukasza Kowalskiego w Krakowie będzie można zobaczyć w Panoramie polskiego dokumentu. Film jest poruszającą i pełną humoru opowieścią o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. „Lombard” uczestniczył w Doc Lab Poland w 2019 roku. W tej samej sekcji festiwalu pojawi się także „Simona„ Natalii Korynckiej-Gruz, która brał udział w CEDOC Market. Film jest dokumentalną biografią Simony Kossak, słynnej obrończyni Puszczy Białowieskiej i zarazem opowieścią o sile natury i znaczeniu ekosystemu w naszym życiu. Oba tytuły pojawią się również na 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w tym roku odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca 2022 online na terenie całej Polski. Oprócz pokazów filmowych, jak co roku, odbędą się na nim liczne wydarzenia branżowe. Jednym z nich będą publiczne pitchingi projektów biorących udział w tegorocznej edycji programu Doc Lab Poland. Będą one miały miejsce 1.06.2022 (projekty biorące udział w komponencie GO) i 2.06.2022 (projekty biorące udział w komponencie START). Podczas festiwalu będzie odbywał się także organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego CEDOC — Central European Documentary Co-production Market. Jest on częścią programu Doc Lab Poland odbywającego się w ramach KFF Industry. Wyselekcjonowane projekty będą miały szansę zaprezentować się nie tylko przed potencjalnymi koproducentami, ale także przed reprezentantami funduszy filmowych, programów szkoleniowych, agentami sprzedaży oraz nadawcami telewizyjnymi.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. Program został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród potwierdzonych Partnerów edycji 2022 są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Smakjam, Orka, Fixafilm, MX35, Cafe Ole, Warszawski Festiwal Filmowy, DOK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

 

DO 18 MAJA TRWA NABÓR 
NA PIERWSZY FILM

pierwszy film.jpg (miniatura)

Trwa nabór na program edukacyjny dla młodzieży Pierwszy Film. W jego ramach licealiści i studenci pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej. Opiekunami i tutorami programu są nagradzani filmowcy: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Katarzyna Orzechowska. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Nabór trwa do 18 maja 2022 roku.

PIERWSZY FILM to półroczny program edukacyjny dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z sześciu bardzo intensywnych sesji – od czerwca do grudnia. Uczestnicy dzielą się na trzyosobowe zespoły, w których realizują krótkie filmy. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do zawodów filmowych; nie tylko takich jak reżyser, czy operator, ale też: montażysta, dźwiękowiec, kierownik produkcji. Przekazywana wiedza będzie dotyczyć zarówno filmów dokumentalnych, jak i fabularnych. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Zgłoszenia w postaci wypełnionego formularza, pobranego ze strony www.pierwszyfilm.pl można przysyłać na adres mailowy: pierwszyfilm@fundfilm.pl w nieprzekraczalnym terminie: 18 maja, godz. 23.59. Zgłoszenia w innej postaci nie zostaną przyjęte. Do udziału w programie zgłosić może się młodzież w wieku 18-26 lat. Zajęcia odbywają się w okresie czerwiec-grudzień 2022 roku, w Warszawie. Udział w całym programie jest bezpłatny, Uczestnicy pokrywają jedynie część kosztów sesji wyjazdowej.

Sesje programu Pierwszy Film podzielone są na poszczególne etapy powstania etiud i przybliżają takie zagadnienia jak m.in. poszukiwanie i rozwój tematu, dokumentacja i pisanie scenariusza, praca w bohaterem w dokumencie, realizacja pierwszych zdjęć czy montaż. Opiekunami i stałymi tutorami programu będzie trójka reżyserów: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter oraz montażystka Katarzyna Orzechowska, którzy mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów filmowych. Gościnnie w warsztatach wezmą udział czołowi polscy filmowcy: reżyserzy, operatorzy, dźwiękowcy, producenci. Program Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym.

To, co najbardziej lubię w kursach takich jak Pierwszy Film, to spotkanie z grupą młodych ludzi i tym wszystkim, co ze sobą przynoszą. A przynoszą oryginalne spojrzenie na rzeczywistość, energię i zapał, ale też determinację, żeby opowiadać poruszające historie własnym, autorskim głosem, żeby dzielić się swoim światem i swoją wrażliwością. Dostają w zamian wsparcie, opiekę i uwagę, żeby to, co chcą powiedzieć swoim pierwszym filmem, wybrzmiało jak najpełniej. Te rozmowy i spotkania bardzo mnie inspirują, rozbudzają moją ciekawość, pozwalają poczuć puls młodego pokolenia.
Edyta Wróblewska

Prowadzenie podobnych kursów dla mnie jest cudownym cofnięciem czasu, kiedy ten ogromnie interesujący świat dookoła próbowałem uchwycić w moich pierwszych filmach i zdjęciach. Nauka dokumentalnego patrzenia na rzeczywistość to nie tylko nauka filmu. To jest tak interesujące bo realizując filmy uczymy się innych. Wchodzimy do miejsc do których nigdy byśmy nie trafili. Uczymy się rozmawiać z ludźmi, których nigdy byśmy nie poznali. Możemy spojrzeć na świat oczami innych. Nauka robienia pierwszych filmów to nauka empatii.
Marcin Sauter

Pierwszy film nie jest wcale łatwo zrobić. Wiem to z własnego doświadczenia. Fantastycznie wspominam młodzieńcze bieganie z kamerą, ale tak naprawdę dość późno nauczyłem się robić filmy. Miałem szczęście, bo w końcu trafiłem na wspaniałych ludzi, którzy mi w tym pomogli. Na naszym kursie pragnę oddać to co kiedyś sam dostałem, atmosferę współpracy, przyjaźni, konstruktywnego myślenia, takiego, które pomoże twórcy wyobrazić sobie swój film, zanim sięgnie po kamerę. Nikt u nas nie będzie sam. Nie dość, że otrzyma pomoc od innych, to również będzie mógł pomóc pozostałym. Tak to działa. Tak się robi filmy. To jest najwspanialsze uczucie.
Maciej Cuske


Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT – program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION – projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Program został dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

www.pierwszyfilm.pl

FILMY Z DOC LAB POLAND
 NA ŚWIATOWYCH FESTIWALACH!

doclab_znak.jpg
Aż trzy filmy rozwijane w ramach warsztatów Doc Lab Poland znalazły się w selekcji festiwalu Visions du Reel: „Stado” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, „Silent Love” Marka Kozakiewicza oraz „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Ten ostatni trafił także do programu Festiwalu CPH:DOX, razem z biorącym udział w CEDOC Market „No place in for you in our town“ w reżyserii Nikolaya Stefanova. Z kolei „Silent Love” trafił także do selekcji kanadyjskiego festiwalu Hot Docs, gdzie zostanie pokazany wraz z rozwijanym na Doc Lab Poland dokumentami „Boylesque” Bogny Kowalczyk i „Tylko wiatr” Zofii Kowalewskiej.

Trwa dobra passa filmów dokumentalnych rozwijanych na Doc Lab Poland. Ukończone filmy, które przeszły kurs trafiają do selekcji największych światowych festiwali dokumentalnych. Trzy tytuły trafiły do programu kanadyjskiego festiwalu Hot Docs, którego tegoroczna edycja odbywa się w dniach 28.04. — 8.05.2022. Jednym z nich jest dokument „Boylesque” Bogny Kowalczyk biorący udział zarówno w Doc Lab Poland a później w także CEDOC Market. Bohaterem filmu jest Lulla la Polaca — sceniczna persona za którą kryje się Andrzej – mężczyzna, który od zawsze, na przekór panującym w kraju klimatom, walczy o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie zobaczymy jego prywatne wcielenie: wrażliwca i marzyciela. Pokazy „Boylesque” odbędą się w sekcji International Spectrum. Film będzie miał na festiwalu swoją światową premierę.

Drugim pokazywanym na festiwalu filmem będzie „Silent Love” Marka Kozakiewicza opowiadający o 35-letniej Agnieszce, która po śmierci mamy decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. W ten sposób zaczyna pełnić rolę zarówno jego mamy, jak i taty, a jednocześnie musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla swojego brata. Jest jednak coś, co Agnieszka ukrywa przed wszystkimi.

Na tym samym festiwalu swoją międzynarodową premierę będzie miał dokument Zofii Kowalewskiej „Tylko wiatr”, pokazywany w konkursie średnich metraży. Film jest opowieścią o 92-letnim Zdzisławie i jego wnuczce wyruszających w liczącą 5000 km podróż do odległej wioski w Kazachstanie. Dla niego jest to powrót do miejsca, w którym jako nastolatek został zesłany przez Sowietów podczas II wojny światowej. Po 70 latach ponownie wyrusza w podróż do kraju dzieciństwa w poszukiwaniu swojej pierwszej miłości, którą musiał zostawić za sobą. Wnuczka pragnie wesprzeć go w tej trudnej podróży. Film był rozwijany w 2020 roku w komponencie Doc Lab Go.

Aż trzy filmy rozwijane w ramach Doc Lab Poland znalazły się w selekcji prestiżowego szwajcarskiego festiwalu Visions du Reel. Wśród nich jest „Stado” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały startujące w sekcji Grand Angle. Film opowiada historię trzech zawodniczek z drużyny woltyżerskiej. Każda z nich jest w innym wieku, ale aby osiągnąć wspólny cel każda z nich musi pokonać własne słabości. Bohaterki nie zdają sobie sprawy, że walka o awans do reprezentacji Polski może okazać się cenniejsza niż cel sam w sobie. Film był prezentowany w zeszłym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym jako część pitchingów Docs to Go!, wcześniej zaś, w 2016 roku, był rozwijany w ramach warsztatów Doc Lab Poland. Obok „Stada”, w selekcji festiwalu znalazły się także „Lombard” Łukasza Kowalskiego (międzynarodowa premiera w sekcji Doc Alliance Selection) i wspomniany „Silent love” (światowa premiera w sekcji Latitudes). Tegoroczna edycja Visions du Reel potrwa do 17 kwietnia 2022.

W częściowo ogłoszonym już programie 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego znalazł się wspomniany dokument „Boylesque” Bogny Kowalczyk. Jest to jedyny polski tytuł jaki weźmie udział w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym. W tym samym konkursie udział weźmie także bułgarski projekt z CEDOC Market „Nie chcemy ciebie w naszym mieście” w reżyserii Nikolaya Stefanova. W Konkursie Dokumentów Muzycznych zostanie zaś pokazany również znany z CEDOC Market „Atonalny blask” Alexandra Koridze.

Z kolei w selekcji duńskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego CPH:DOX swój pokaz miał rozwijany na Doc Lab Poland w 2019 roku „Lombard” — poruszająca i pełna humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Film miał na CPH:DOX swoją światową premierę, startując w Konkursie NEXT:WAVE. Na tym samym festiwalu pokazano także wspomniany dokument prezentowany na CEDOC Market — „Nie chcemy ciebie w naszym mieście” w reżyserii Nikolaya Stefanova.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Program jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wśród potwierdzonych partnerów edycji 2022 są: HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, MX35, Cafe Ole, Orka, Fixafilm, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, DoK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

 

Rusza nabór na 4. edycję DOC DEVELOPMENT

Doc Development czerwony.jpg
Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego ogłasza nabór na czwartą edycję programu DOC DEVELOPMENT skierowanego do reżyserów-dokumentalistów z projektami filmów na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Do udziału można zgłaszać się do 25 maja 2022 roku. Głównymi tutorami programu są Lidia Duda i Jacek Bławut.

DOC DEVELOPMENT jest programem intensywnego rozwoju dla reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z czołowymi polskimi dokumentalistami, Lidią Dudą i Jackiem Bławutem. Pod okiem kolejnych ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i prezentacją projektu. Reżyserzy mają też okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów. W tym roku odbędzie się czwarta edycja warsztatów.

DOC DEVELOPMENT wspiera twórców na początku drogi tworzenia filmu dokumentalnego, gdy projekty są na bardzo wstępnym etapie. Reżyserzy stają przed fundamentalnymi pytaniami, ale mogą jeszcze wiele rzeczy sprawdzić, poeksperymentować, zbadać możliwe ścieżki rozwoju. W trakcie warsztatów wspólnie dyskutujemy m.in. o rozwiązaniach dramaturgicznych, współpracy z bohaterami, twórczym wykorzystaniu archiwaliów. Zastanawiamy się, gdzie leży największy potencjał projektu, jak go rozwijać, prezentować oraz finansować. Chcemy także zapewnić reżyserom możliwość zaprezentowania swoich pomysłów przed potencjalnymi producentami i znalezienia osób, z którymi mogli pracować dalej.
Adam Ślesicki, dyrektor DOC DEVELOPMENT

Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: www.docdevelopment.pl/zglos-sie Termin zgłoszenia upływa 25.05.2022 roku o godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2022 roku, w tym czasie odbędzie się pięć intensywnych trzydniowych sesji. Oprócz reżyserów konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka specjalizująca się w przygotowywaniu trailerów Małgorzata Świderska, specjalistka od archiwaliów Magdalena Szymków i dyrektor programu Adam Ślesicki. Uczestnicy będą mogli się także spotkać z przedstawicielami partnerów programu: CANAL+ i Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity oraz skorzystać z konsultacji i ze sprzętu MX35 w ramach dokumentacji projektu. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Wydarzenie co roku gromadzi ok. 30 potencjalnych zainteresowanych.

Wśród uczestników poprzednich edycji DOC DEVELOPMENT znaleźli się m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk, Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, Rafał Małecki — reżyser nagradzanej „Rdzy” oraz Małgorzata Goliszewska, autorka „Lekcji miłości”.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. Partnerami 4. edycji Doc Development są: CANAL +, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Mazowiecki Instytut Kultury Filmowej, Mazovia Warsaw Film Commission oraz MX35.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

Ostatni tydzień zgłoszeń na CEDOC Market

CEDOC.jpg
Jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać się na CEDOC Market (Central European Documentary Coproduction Market) odbywający się w ramach KFF Industry podczas 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego i będący elementem programu Doc Lab Poland. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy producentów z projektami filmów dokumentalnych w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Nabór trwa do 10 kwietnia 2022 roku.

Na wydarzenie można aplikować także bez projektu, wówczas pod uwagę będzie brane doświadczenie producenta w koprodukcjach międzynarodowych. Uczestnicy marketu (producenci, i opcjonalnie reżyserzy) otrzymują akredytację Industry umożliwiającą wzięcie udziału we wszystkich wydarzeniach branżowych festiwalu oraz upoważniająca do wstępu na seanse w oficjalnym programie KFF. W tym roku, market będzie odbywał się w formie hybrydowej.

Nabór na CEDOC Market trwa do 10.04.2022 roku. Koszt udziału w markecie – dla zakwalifikowanych projektów – wynosi 200 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem http://doclab.pl/pl_PL/nabor/formularz/.

CEDOC MARKET w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest jedyną w Polsce platformą koprodukcyjną skierowaną do producentów filmów dokumentalnych poszukujących partnerów polskich i zagranicznych. Organizowane od 2015 roku przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego wydarzenie skupia się przede wszystkim na budowaniu kreatywnej współpracy między producentami oraz twórcami z całej Europy. Częścią CEDOC-u są także spotkania panelowe („round tables”) poświęconym wybranym tematom odpowiadającym specyfice filmów nad którymi pracują. Od tego roku CEDOC rozpoczyna współpracę z PITCH THE DOC – internetową platformą skierowaną do twórców, inwestorów i specjalistów w branży filmowej wspierającą międzynarodową promocję projektów filmów dokumentalnych. Współpraca ta przyniesie zarówno gościom CEDOC jak i osobom, które nie mogą osobiście uczestniczyć w spotkaniach w Krakowie, możliwość wygodnego zapoznania się z zebranymi w jednym miejscu szczegółami dotyczącymi projektów.

Na dotychczasowych edycjach CEDOC MARKET prezentowano takie polskie produkcje jak m.in. „Pociągi” Macieja Drygasa, „Newborn” Lidii Dudy, „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej.

CEDOC Market jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami DOC LAB POLAND, w ramach którego organizowany jest CEDOC MARKET, są w 2022 roku: HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, MX35, Cafe Ole, Orka, Fixafilm, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, DoK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

Więcej informacji o CEDOC MARKET udziela:

Agnieszka Rostopowicz-Rutkowska
CEDOC MARKET MANAGER
+48 500 228 298
market@doclab.pl

 

Rozpoczęła się pierwsza sesja DOC LAB POLAND 2022. 
Przedstawiamy tegorocznych tutorów i konsultantów

doclab_znak.jpg

28 marca 2022 roku rozpoczęła się pierwsza sesja 8. edycji DOC LAB POLAND. W tym roku uczestniczy w niej 21 projektów, które będą rozwijane pod okiem uznanych dokumentalistów i ekspertów z branży filmowej m.in. Jacka Bławuta, Pawła Łozińskiego, Lidii Dudy, Anny Wydry, Paula Pauwelsa, czy Hanki Kastelicovej z HBO.

Organizowany od 2015 roku DOC LAB POLAND jest największym w Polsce programem dla dokumentalistów, w którym po serii warsztatów, organizowane są pitchingi w ramach KFF Industry dla potencjalnych partnerów zagranicznych: koproducentów, agentów sprzedaży, selekcjonerów festiwalowych, dystrybutorów. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Twórcami DOC LAB POLAND są Adam i Katarzyna Ślesiccy, a organizatorem Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. I sesja programu odbywa się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

W tegorocznej edycji DOC LAB POLAND uczestniczy 21 projektów: 12 filmów w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć, skupionych w komponencie DOC LAB START oraz 9 filmów w fazie montażu zakwalifikowanych do DOC LAB GO. Wśród rozwijanych produkcji znalazły m.in. biografie, opowieści z czasów pandemii, obrazy zaglądające w życie codzienne nietypowych rodzin oraz filmy dotykające niezwykłych zjawisk współczesności. O poszukiwaniu miłości opowie w „The Perfect Date” Małgorzata Goliszewska (prod. Agnieszka Skalska-Koi Studio / ZPR MEDIA S.A.), o problemach psychicznych współczesnej młodzieży film przygotowuje Agata Baumgart („Młoda Krew”, prod. Grzegorz Pacek – Mokry Nos Psa), Paweł Tarasiewicz przybliża losy transseksualnej kobiety pracującej w objazdowym cyrku w Pakistanie („Beczka śmierci”), a Sylvie Derdacki rusza w podróż za Krystianem Lupą („Dziennik buntownika-Krystian Lupa”, prod. Mikołaj Pokromski – Pokromski Studio). Zakwalifikowane w tym roku dokumenty będą powstawać na całym świecie, m.in. w Japonii („Go&See” reż. Julia Kuzka), w Afryce („Gdy powieje harmattan” reż. Edyta Wróblewska) oraz w Turcji („Atlantyda” reż. Natalia Pietsch).

Tutorami pierwszej sesji programu są uznani polscy dokumentaliści, reżyserzy: Lidia Duda, Jacek Bławut, Paweł Łoziński oraz producentka Anna Wydra. Warsztaty i konsultacje poprowadzą polscy i międzynarodowi eksperci zajmujący się filmem dokumentalnym. Wśród nich znaleźli się Paul Pauwels – producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network; Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Katarzyna Wilk, szefowa KFF Industry, które przeprowadzą zajęcia ze współpracy z agentem sprzedaży i przygotowywania strategii festiwalowych czy reżyserka, autorka trailerów Małgorzata Świderska. Uczestnicy spotkają się także z Agnieszką Rostropowicz-Rutkowską, strategiem marketingu festiwalowego zajmującą się promocją filmów oraz szefową produkcji dokumentalnej HBO Europe i HBO MAX – Hanką Kastelicovą. Pierwsza sesja DOC LAB POLAND potrwa do 8 kwietnia 2022 roku. Druga odbędzie się w ramach KFF Industry podczas 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Poniżej przedstawiamy sylwetki tutorów i konsultantów I sesji DOC LAB POLAND 2022:

Lidia Duda – reżyserka, scenarzystka filmów dokumentalnych. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in Złotego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego za „Uwikłanych” (2012) i „Herkulesa” (2004). Zdobywczyni Grand Prix m.in. w Pradze, Moskwie, Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Kantonie. Wyreżyserowała takie filmy jak: „Tu wódka jest Bogiem, a wiara nałogiem” (2001), „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (2002) i „U nas w Pietraszach” (2002), „Wszystko jest możliwe” (2012) i „Newborn” (2018). Jest autorką seriali dokumentalnych: „Tylko tato” i „Młode rekiny”. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej i Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Jacek Bławut – reżyser, operator i producent. Wykładowca Łódzkiej Filmów oraz szkół w Berlinie, Hannoverze i Warszawie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiego Stowarzyszenia Filmowców. Jego filmy zdobyły liczne nagrody na festiwalach m.in. na Tampere Film Festival, San Sebastián International Film Festival, Mannheim-Heidelberg International Filmfestival, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Camerimage i Toronto International Film Festival. Autor takich filmów jak m.in. „Wirtualna wojna” (2012), „Jeszcze nie wieczór” (2008), „Szczur w koronie” (2005) czy „Olimpiada specjalna” (1996).

Paweł Łoziński – reżyser, operator i producent filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor ponad 20 filmów dokumentalnych nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Pracował jako asystent Krzysztofa Kieślowskiego przy „Trzy kolory: Biały”. Tworzy wyraźne i naładowane emocjami filmy o osobach, z których kreśli intymne portrety. Zrealizował takie filmy jak „Miejsce urodzenia”, „Siostry”, „Chemia”, „Ojciec i syn”, „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” oraz najnowszy „Film balkonowy”. Zdobywca nagród na festiwalach w Locarno, Trieście, Lipsku, Krakowie i Biarritz.

Anna Wydra – producentka, założycielka Otter Films. Wraz z reżyserem Bartkiem Konopką otrzymała nominację do Oscara za film dokumentalny „Królik po berlińsku”. Jest producentką lub koproducentką m.in.: „6 kroków” Bartosza Dombrowskiego, „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego, „Efektu Domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Sztuki znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego oraz „Komunii” Anny Zameckiej, nagrodzonej m.in. Europejską Nagrodę Filmową i Orłem. Jej produkcje były nagradzane na wielu festiwalach, np. w Locarno, Lipsku, Toronto, Krakowie, Jihlavie i Warszawie. Fabuła „Zud” Marty Minorowicz miała swoją premierę na Berlinale, a „Ajka” Siergieja Dworcewoja w Cannes. Anna Wydra jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Paul Pauwels – dyrektor belgijskiej firmy produkcyjnej Congoo BVBA, były długoletni dyrektor European Documentary Network. Paul Pauwels ma bogate doświadczenie w koprodukcjach międzynarodowych zarówno jako redaktor zamawiający, jak i producent filmowy – pracował dla belgijskiej telewizji publicznej VRT, a przez blisko 30 lat był producentem filmów realizowanych zarówno na lokalny, jak i międzynarodowy rynek. Był również dyrektorem zarządzającym szkoły filmowej ETMA. Jest cenionym wykładowcą i konsultantem, moderatorem konferencji i tutorem warsztatów filmowych, a także członkiem Eurovision Documentary Workgroup.

Hanka Kastelicova – szefowa produkcji dokumentalnej HBO Max EMEA. Mieszka w biurze w Pradze, ściśle współpracuje z centrami produkcyjnymi HBO Europe i jest odpowiedzialna za rozwój i produkcję filmów dokumentalnych HBO Europe. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Dokumentu Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Swoją karierę zawodową kontynuowała w Słowenii, gdzie przez ponad 25 lat pracowała jako reżyser i producent filmów dokumentalnych.

Barbara Orlicz-Szczypuła — prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej, dyrektorka biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i dyrektorka KFF Sales & Promotion.

Katarzyna Wilk – szefowa KFF Industry będącego największym polskim wydarzeniem branżowym poświęconym filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym oraz wiceprezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wicedyrektorka agencji KFF Sales&Promotion oraz koordynatorka projektu Polish Docs polegającego na promocji polskiego kina dokumentalnego za granicą. Współpracuje z różnymi pismami i portalami, publikuje teksty dotyczące filmu, teatru i kultury. Redaktorka anglojęzycznego magazynu ”Focus on Poland„.

Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska – specjalistka ds. promocji i strategii festiwalowych. W 2014 i 2015 roku była częścią zespołu Wajda Studio, prowadzącego kampanię oscarową dla filmu „Joanna” Anety Kopacz (nominacja w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Dokument — OSCARS® 2015), w 2017 roku współprowadziła kampanię promocyjną do Europejskich Nagród Filmowych dla filmu „Komunia” Anny Zameckiej, a w 2019 kampanię oscarową dla krótkiej animacji „Acid Rain” w reżyserii Tomka Popakula. Pracowała zarówno z projektami dokumentalnymi jak i fabularnymi, m.in. z „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, „Hugo” Wojciecha Klimali, „Symfonią Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik, czy z fabularnym projektem Darii Woszek „Maryjki”.

Małgorzata Świderska – reżyserka filmowa i telewizyjna, autorka filmów dokumentalnych, realizacji spektakli operowych oraz kilku tysięcy trailerów filmowych i filmów reklamowych. Wykładowczyni i doktorantka PWSFTViT w Łodzi. Realizatorka spotów wizerunkowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Autorka pokazywanego na kilkudziesięciu festiwalach designu filmu dokumentalnego “Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa”. Współzałożycielka i działaczka organizacji „Kobiety Filmu” zrzeszającej polskie filmowczynie. Prowadzi platformę VOD Warszawa w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Program jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wśród potwierdzonych partnerów edycji 2022 są: HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, MX35, Cafe Ole, Orka, Fixafilm, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, DoK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

 

 

Rusza nabór na program
 PIERWSZY FILM

pierwszy film.jpg

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego ogłasza nabór na kolejną edycję programu edukacyjnego dla młodzieży — Pierwszy Film. W jego ramach licealiści i studenci pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej. Opiekunami i tutorami programu są nagradzani filmowcy: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Katarzyna Orzechowska. Nabór trwa do 18 maja.


Zgłoszenia w postaci wypełnionego formularza, pobranego ze strony www.pierwszyfilm.pl można przysyłać na adres mailowy: pierwszyfilm@fundfilm.pl w nieprzekraczalnym terminie: 18 maja, godz. 23.59. Zgłoszenia w innej postaci nie zostaną przyjęte.


PIERWSZY FILM to półroczny program edukacyjny dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z sześciu bardzo intensywnych sesji – od czerwca do grudnia. Uczestnicy dzielą się na trzyosobowe zespoły, w których realizują krótkie filmy. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do zawodów filmowych; nie tylko takich jak reżyser, czy operator, ale też: montażysta, dźwiękowiec, kierownik produkcji. Przekazywana wiedza będzie dotyczyć zarówno filmów dokumentalnych, jak i fabularnych. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.


Opiekunami i stałymi tutorami programu będzie trójka reżyserów: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter oraz montażystka Katarzyna Orzechowska, którzy mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów filmowych. Gościnnie w warsztatach wezmą udział czołowi polscy filmowcy: reżyserzy, operatorzy, dźwiękowcy, producenci. Program Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym. Sesje podzielone są na poszczególne etapy powstania etiud i przybliżają takie zagadnienia jak m.in. poszukiwanie i rozwój tematu, dokumentacja i pisanie scenariusza, praca w bohaterem w dokumencie, realizacja pierwszych zdjęć czy montaż.


Do udziału w programie zgłosić może się młodzież w wieku 18-26 lat. Zajęcia odbywają się w okresie czerwiec-grudzień 2022 roku, w Warszawie. Udział w całym programie jest bezpłatny, Uczestnicy pokrywają jedynie część kosztów sesji wyjazdowej. Głównym kryterium przyjęcia na program jest wrażliwość i umiejętności uczestników; nie jest wymagane wykształcenie filmowe, ale doświadczenie w realizacji filmów (także amatorskich) jest mile widziane. Program otwarty jest dla młodzieży z całej Polski. Kandydaci wybrany w pierwszej turze selekcji zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne z tutorami programu, po których zostanie wybrana ostateczna grupa ok. 15 uczestników. Rozmowy odbędą się w Warszawie w dniach 26-29 maja. W trakcie festiwalu Millenium Docs Against Gravity w Warszawie zostanie zorganizowany dzień otwarty dla kandydatów, podczas którego odbędą się krótkie indywidualne konsultacje z tutorami programu.


Wykładowcy


Edyta Wróblewska — reżyserka filmów dokumentalnych: „Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Ala z elementarza”, „PRL de luxe”, „Kiedy będziesz?”, „Małe instrumenty” które były pokazywane na festiwalach w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego, Londynie, Sheffield, Nicei, Zagrzebiu, Kijowie, Kantonie, Melbourne, Krakowie. Reżyserka spektaklu „Mulholland Drive/Dianę” i fabuły „Droga”. Wieloletnia kierowniczka i wykładowczyni Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy. Doktorantka i wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi.


Maciej Cuske — autor filmów dokumentalnych: „Kuracja”, „Antykwariat”, „Elektryczka”, „Ahoj”, „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”, „Katyń. 60 dni na planie”, „Na niebie i na ziemi” i fabuł „I co wy na to, Gałuszko?”, „Stacja Warszawa”. Laureat nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Krakowie, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu. Jego najnowszy film „Wieloryb z Lorino” zdobył m.in. Orła za najlepszy polski dokument. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Wieloletni wykładowca Przedszkola Filmowego i Kursu Dokumentalnego w Szkole Wajdy.


Marcin Sauter — fotograf, operator i reżyser filmowy. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Twórca Fundacji Bydgoska Kronika Filmowa. Wyreżyserował wielokrotnie nagradzane dokumenty: „Kino objazdowe„, „Pierwszy dzień”, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii„, „Hakawati”, „Urosłam kiedy spałaś„, „Żalanasz. Pusty brzeg” oraz fabuły „I co wy na to Gałuszko?” (z Maciejem Cuske) i „Miasto”. Jest też autorem zdjęć do kilkunastu filmów. Wieloletni wykładowca Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy.

Katarzyna Orzechowska — montażystka reklam, teledysków, filmów dokumentalnych i fabularnych, nagradzanych na największych europejskich festiwalach. Uhonorowana m.in. Orłem za montaż „Wieloryba z Lorino”, nagrodą na Against Doc Gravity dla „Między nami”, czy nagrodami za montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym za „Żalanasz. Pusty brzeg„ oraz „Wieloryba z Lorino”. Wieloletnia konsultantka Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy

Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET — jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT — program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION — projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.
Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Więcej informacji i program warsztatów na: www.pierwszyfilm.pl Zgłoszenia w postaci wypełnionego formularza, pobranego ze strony można przysyłać na adres mailowy: pierwszyfilm@fundfilm.pl w nieprzekraczalnym terminie: 18 maja, godz. 23.59. Zgłoszenia w innej postaci nie zostaną przyjęte.


Trwa nabór na 
CEDOC MARKET

CEDOC.jpg

Trwa nabór na CEDOC Market (Central European Documentary Coproduction Market) odbywający się w ramach 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego i będący elementem programu Doc Lab Poland. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy producentów z projektami filmów dokumentalnych w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Nabór potrwa do 10 kwietnia 2022 (do 31 marca zgłoszenia są bezpłatne).

Na wydarzenie można aplikować także bez projektu, wówczas pod uwagę będzie brane doświadczenie producenta w koprodukcjach międzynarodowych. Uczestnicy Marketu (producenci i opcjonalnie reżyserzy) otrzymują akredytację Industry umożliwiającą wzięcie udziału we wszystkich wydarzeniach branżowych festiwalu oraz upoważniająca do wstępu na seanse w oficjalnym programie KFF.

CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest jedyną w Polsce platformą koprodukcyjną skierowaną do producentów filmów dokumentalnych poszukujących partnerów polskich i zagranicznych. Organizowane od 2015 roku przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego wydarzenie skupia się przede wszystkim na budowaniu kreatywnej współpracy między producentami oraz twórcami z całej Europy.

Częścią CEDOC-u są także spotkania panelowe („round tables”) poświęconym wybranym tematom odpowiadającym specyfice filmów nad którymi pracują. Od tego roku CEDOC rozpoczyna współpracę z PITCH THE DOC – internetową platformą skierowaną do twórców, inwestorów i specjalistów w branży filmowej wspierającą międzynarodową promocję projektów filmów dokumentalnych. Współpraca ta przyniesie zarówno gościom CEDOC jak i osobom, które nie mogą osobiście uczestniczyć w spotkaniach w Krakowie, możliwość wygodnego zapoznania się z zebranymi w jednym miejscu szczegółami dotyczącymi projektów.

„Spotkania podczas CEDOC Market toczą się dwutorowo, co jest absolutnie unikatową wartością tego wydarzenia. Z jednej strony producenci mają szansę spotkać się z potencjalnymi koproducentami i zaprezentować sobie nawzajem swoje projekty – w ten sposób każdy producent występuje w podwójnej roli. Z drugiej strony producenci spotykają się też z reprezentantami funduszy filmowych, programów szkoleniowych, agentami sprzedaży i nadawcami telewizyjnymi, czyli wszystkimi potencjalnymi partnerami, którzy mogą wesprzeć powstanie i późniejsze życie ich projektów na rynku. Podczas CEDOC Market chcemy stworzyć profesjonalistom jak największą możliwość rozbudowywania siatki kontaktów, tworzenia międzynarodowej marki swojego projektu i wsparcia powstających filmów konkretnymi narzędziami umożliwiającymi ich powstanie, promocję oraz dystrybucję” – podkreśla Katarzyna Ślesicka, szefowa CEDOC Market i wicedyrektorka Doc Lab Poland.

Nabór na CEDOC Market trwa do 10.04.2022 roku. Koszt udziału w markecie – dla zakwalifikowanych projektów – wynosi 200 zł + VAT. Producenci, którzy wyślą zgłoszenie do 31.03.2022 będą zwolnieni z tej opłaty. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem http://doclab.pl/pl_PL/nabor/formularz/.

Na dotychczasowych edycjach CEDOC MARKET prezentowano takie polskie produkcje jak m.in. „Pociągi” Macieja Drygasa, „Newborn” Lidii Dudy, „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej.

CEDOC MARKET jest jedną z inicjatyw organizowanych przez założoną w 2014 roku Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, której głównym zadaniem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów, produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży (częścią DOC LAB POLAND jest też CEDOC MARKET); DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – programu dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, PIERWSZY FILM – program dla licealistów i studentów stawiających pierwsze filmowe kroki, czy DOC HOT SELECTION, czyli projekcje najciekawszych i najnowszych polskich filmów dokumentalnych połączonych z autorskimi spotkaniami. Partnerami DOC LAB POLAND, w ramach którego organizowany jest CEDOC MARKET, są w 2022 roku: HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, MKZ Partnerzy, MX35, Cafe Ole, Orka, Fixafilm, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, DoK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

Więcej informacji o CEDOC MARKET udziela:

Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska
CEDOC MARKET MANAGER
+48 500 228 298
market@doclab.pl

Zakończyła się trzecia edycja programu IMPAKT

IMPAKT logo czerwien.jpg

Zakończyła się trzecia edycja programu dla producentów IMPAKT. W trwającym od października 2021 roku kursie wzięło udział jedenastu producentów wraz z reżyserami lub scenarzystami rozwijanych przez siebie projektów. Zwieńczeniem udziału w warsztatach była możliwość indywidualnych spotkań z dopasowanymi do potrzeb i etapu rozwoju projektu przedstawicielami branży filmowej: agentami sprzedaży, programerami festiwali, potencjalnymi koproducentami, reprezentantami funduszy filmowych, firm postprodukcyjnych czy dystrybutorami. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele m.in. HBO Europe, Viaplay, Festiwali: Nowe Horyzonty i Karlove Vary; Viaplay, Mazowieckiego Funduszu Filmowego, Kreatywnej Europy, Torino Film Lab, Eurodoc, Kreatywnej Europy, Fixa Film oraz Studia Postprodukcji Orka. IMPAKT jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

W trzeciej edycji IMPAKT-u wzięło udział jedenastu producentów wraz z projektami fabularnymi i dokumentalnymi oraz ich reżyserami lub scenarzystami. Wśród zakwalifikowanych osób znalazły się: Anna Fam (projekt: „Bez świadomości”, film fabularny reż. Eri Mizutani, scen. Paulina Lewicka), Anita Kwiatkowska-Naqvi (projekt: „Będziesz szczęśliwa”, film dokumentalny reż. Róża Misztela), Weronika Mliczewska (projekt: „Narodziny”, film dokumentalny reż. Weronika Mliczewska), Dagmara Mołga (projekt: „Ostatnie ciepłe lato”, film fabularny, reż. Daria Woszek), Agnieszka Niedojad (projekt: fabuła „Zapach kwiatu wiśni” ”, film fabularny reż reż. Tomasz Motyka), Justyna Przybylska (projekt: „Ta którą kocham”, film dokumentalny, reż. Paweł Hejbudzki), Maciej Puczyński (projekt: „Podchody”, film fabularny, scen. Michał Godzic), Adam Roszkowski (projekt: „Support”, film dokumentalny scen. Jerzy Zawadzki), Marta Szymanowska (projekt: „Zaraza”, film dokumentalny reż. Monika Kotecka, scen. Beata Bartecka), Anna Urbańczyk (projekt: „Ostatni król”, serial fabularny), Justyna Ziemkiewicz (projekt: „W stronę słońca”, film dokumentalny reż. Agnieszka Kokowska).

W podzielonym na pięć sesji, trwającym w sumie 15 dni intensywnym programie uczestnicy mieli okazję wszechstronnie przygotować się do specyfiki pracy w kinie autorskim, tak aby rozwijane przez nich filmy znajdowały swoją publiczność i były konkurencyjne na rynku krajowym i zagranicznym. W trakcie trwania programu producenci szkolili się m.in. w zakresie współpracy producent-reżyser dotyczącej zwłaszcza wspólnej pracy nad rozwojem projektu i przygotowywaniem się na różne sytuacje, problemy i wyzwania, a także w sztuce pitchowania projektu, pisania synopsisu, tworzenia prezentacji wizualnej, negocjowania umów z twórcami, planowania drogi dystrybucyjnej i festiwalowej, budowania planu finansowania oraz dyskutowania nad scenariuszem i artystycznym aspektem filmu. IMPAKT wykorzystuje najskuteczniejszą metodę pracy warsztatowej, wykorzystywanej przez czołowe międzynarodowe programy dla producentów, jaką jest działanie na projektach uczestników. Dzięki indywidualnej i grupowej pracy, producenci w trakcie trwania warsztatów stają przed realnymi, wymagającymi rozwiązania trudnościami. Absolwenci kursu kończą go wyposażeni w podstawowe akcesoria stworzone pod okiem ekspertów i doświadczonych profesjonalistów branży filmowej m.in. plan finansowania, synopsis, logline, prezentację projektu. W części zajęć do producentów dołączają reżyser bądź scenarzysta ich projektu, co umożliwia im wspólny rozwój filmu, wzajemne zrozumienie swoich potrzeb, wykreowanie najskuteczniejszych metod komunikacji i współpracy oraz wypracowanie zdolności do osiągania wspólnych celów.

Głównymi tutorami tej edycji IMPAKT-u byli: Katarzyna Ślesicka, współzałożycielka Fundacji Filmowej im Władysława Ślesickiego i Doc Lab Poland, producentka filmowa; Anna Wydra, uznana producentka m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” oraz „Komunii”; Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSFTviT. Ekspertami tegorocznych warsztatów byli: Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Katarzyna Siniarska, agentka sprzedaży z firmy Film New Europe Sales; mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy; Joanna Solecka – międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu z firmy Alphapanda; Monika Dembinska z Łódzkiej Szkoły Filmowej, Alicja Gancarz — dyrektor działu produkcji oryginalnych i koprodukcji CANAL +, obecnie szefowa Developmentu i Producentka w Orka Film; Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna, szefowa platformy vod.warszawa.pl; Alicja Turowska dyrektorka działu promocji Kino Świat; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultantka ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; reżyserka Lidia Duda; specjalistka do spraw promocji Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, szefowa developmentu z Aurum Film Anna Bielak; prezes KIPA Alicja Grawon oraz psycholożka – ekspertka psychologii wykonania w filmie Aleksandra Zienowicz.

Zwieńczeniem udziału w programie była możliwość indywidualnych spotkań i zaprezentowania swoich projektów przed dobranymi do ich specyfiki i potrzeb profesjonalistami: dystrybutorami, przedstawicielami kanałów telewizyjnych i platform VOD, producentami, firmami postprodukcyjnymi, agentami sprzedaży czy reprezentantami festiwali. Wśród firm i osób, które spotkały się z producentami były m.in. Kreatywna Europa, Nowe Horyzonty, HBO, Torino Film Lab, EuroDoc, Orka Film, Oto Film, Jihlava FF, Mazowiecki Fundusz Filmowy, Harine Films, Canal +, TVP, Viaplay i Fixa Film.

Organizatorem IMPAKTu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Stałym Partnerem Fundacji jest Kancelaria MKZ Partnerzy. Partnerem 3. edycji IMPAKTU jest CANAL+, Creative Europe Desk Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission oraz Kancelaria MKZ Partnerzy.

 

 

Przedstawiamy uczestników
 Doc Lab Poland 2022

doclab_znak.jpg

21 projektów zostało zakwalifikowanych do 8. edycji DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu skierowanego do dokumentalistów. Wśród filmów na etapie rozwoju lub montażu, które wezmą udział w warsztatach są nowe projekty reżyserowane m.in. przez Małgorzatę Imielską („Posłuchaj co chcę ci powiedzieć”), Edytę Wróblewską („Gdy powieje harmattan”), Małgorzatę Goliszewską („The Perfect Date”), Tadeusza Chudego („Na własnych zasadach”) i Agatę Baumgart („Młoda krew”).


DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych siedmiu zakończonych edycji jest ponad 170 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 70 filmów zdobywających laury na całym świecie – do tej pory jest to ponad 250 nagród i wyróżnień. Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego (Złoty Lajkonik na 61. KFF ), „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka (Złoty Lajkonik na 58. KFF), „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka (Złoty Lajkonik na 57. KFF), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji).


Uczestnicy programu rozwijają swoje projekty w ramach komponentu właściwego etapowi na którym jest ich projekt. Reżyserzy i producenci zakwalifikowani do komponentu Start pracują nad filmami w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaś uczestnicy komponentu Go rozwijają filmy będące w fazie montażu. Projekty biorące udział w warsztatach będą mieli okazję zaprezentować się przed przedstawicielami branży filmowej podczas wydarzeń KFF Industry w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Autorzy najlepszych projektów mają również szansę na nagrody w postaci grantów finansowych, bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszeń na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne. Fundatorami nagród są w tym roku: HBO Max, Smakjam, Orka Film, Fixafilm, Cafe Ole i MX35, a ich pula wyniesie ok. 100 000 zł.

Wśród filmów zakwalifikowanych do Doc Lab Poland znalazły się projekty uczestników innych programów rozwoju organizowanych przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, np. rozwijane na Doc Development 2021: „Go&See” Julii Kuzki, „The Perfect Date” Małgorzaty Goliszewskiej i „Dziennik buntownika — Krystian Lupa” Sylvie Derdacki, które dzięki udziałowi w programie znalazły producenta; projekty uczestników ostatniej edycji IMPAKTU, programu dla producentów: produkcja Justyny Przybylskiej „Ta, którą kocham” w reżyserii Pawła Hejbudzkiego oraz Justyny Ziemkiewicz „W stronę słońca” (reż. Agnieszka Kokowska), który był także uczestnikiem Doc Development 2020. Z kolei „Strach z głowy” Grzegorza Brzozowskiego brał udział w zeszłej edycji IMPAKTU. W poprzednich latach w komponencie Doc Lab Poland — Start udział brały zakwalifikowane w tym roku do Go: „Gdy powieje harmattan” Edyty Wróblewskiej, „Twarze Agaty” Małgorzaty Kozery oraz „Córy węgla” Anety Nowickiej.

 

PROJEKTY DOC LAB START 2022


CZUŁOŚĆ PRZEMIJANIA


reżyseria: Mateusz Mularski


produkcja: Joanna Zielińska — Big Wave Films


DZIENNIK BUNTOWNIKA-KRYSTIAN LUPA


reżyseria: Sylvie Derdacki


produkcja: Mikołaj Pokromski — Pokromski StudioDZIURA W ŚCIANIE


reżyseria i produkcja: Arjun TalwarGO&SEE 


reżyseria: Julia Kuzka


produkcja: Natalia GrabowskaMIREK, MACIEJ I TEN TRZECI


reżyseria i produkcja: Adela KaczmarekMŁODA KREW


reżyseria: Agata Baumgart


produkcja: Grzegorz Pacek — Mokry Nos PsaNA WŁASNYCH ZASADACH


reżyseria: Tadeusz Chudy


produkcja: Dominika Pałka — DJ FILM Dominika PałkaTHE PERFECT DATE


reżyseria: Małgorzata Goliszewska


produkcja: Agnieszka Skalska — ZPR MEDIA S.A.POSŁUCHAJ CO CHCĘ CI POWIEDZIEĆ


reżyseria: Małgorzata Imielska


produkcja: Barbara Ławska — Studio Filmowe KalejdoskopPUSTOSTAN


reżyseria: Anna Pichura, Felix Mirosław Mamczur


produkcja: Benno ZerbstUBEZPIECZENIE OD METEORYTÓW


reżyseria i produkcja: Natalia Śliwowska, Jorik Amit GalamaW STRONĘ SŁOŃCA


reżyseria: Agnieszka Kokowska


produkcja: Justyna Ziemkiewicz, Sławomir Richert — Warsaw Production Team

 

PROJEKTY DOC LAB GO 2022


ATLANTYDA


reżyseria: Natalia Pietsch


produkcja: Katarzyna Kostecka – LarmoBECZKA ŚMIERCI


reżyseria: Paweł Tarasiewicz


produkcja: Paweł Tarasiewicz — Amondo FilmsCÓRY WĘGLA


reżyseria: Aneta Nowicka


produkcja: Jacek Kucharski – TrafikGDY POWIEJE HARMATTAN


reżyseria: Edyta Wróblewska


produkcja: Edyta Wróblewska, Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska — Szymon Kudła — Inspiracje i Energia, Pinot FilmsSTRACH Z GŁOWY


reżyseria: Grzegorz Brzozowski


produkcja: Natalia Grzegorzek — Koskino Sp. z o.o.TA, KTÓRĄ KOCHAM


reżyseria: Paweł Hejbudzki


produkcja: Justyna Przybylska, Filip Luft — Airy Movies Filip Luft TWARZE AGATY


reżyseria: Małgorzata Kozera


produkcja: Maria Krauss — Plesnar & Krauss FILMS Sp. z o.o. ZNAKI


reżyseria: Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk


produkcja: Stanisław Zaborowski, Daria Maślona, Jan Borowiec — Silver FrameZORZA


reżyseria: Ewa Kitlińska


produkcja: Katarzyna Mazurkiewicz — Stowarzyszenie Form Różnych

Jednocześnie cały czas trwa nabór projektów na powiązany z Doc Lab Poland jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny CEDOC MARKET (Central European Documentary Co-Production Market), który odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ramach KFF Industry. Zgłoszenia można przysyłać do 10 kwietnia 2022 roku, zaś projekty zgłoszone do 31 marca 2022 roku zostaną zwolnione z opłaty selekcyjnej. Zgłoszeń można dokonać za pośrednictwem formularza na stronie www.doclab.pl.

Patronami medialnymi 8. edycji Doc Lab Poland są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

 

RUSZA NABÓR NA CEDOC MARKET

cedoc_negatyw_RGB.jpg

Rusza nabór na kolejną edycję marketu koprodukcyjnego CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego oraz Krakowski Festiwal Filmowy. Zgłosić mogą się na niego producenci mający projekt filmu dokumentalnego w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Udział w markecie to szansa spotkania z potencjalnymi koproducentami a także zdobycia partnerów w postaci agentów sprzedaży, dystrybutorów czy funduszy filmowych. Nabór potrwa do 10 kwietnia 2022.

CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest jedyną w Polsce platformą koprodukcyjną skierowaną do producentów filmów dokumentalnych poszukujących partnerów polskich i zagranicznych. Organizowane od 2015 roku wydarzenie skupia się przede wszystkim na budowaniu kreatywnej współpracy między producentami oraz twórcami z całej Europy. Market jest częścią programu DOC LAB POLAND i odbywa się w ramach KFF Industry.
„Budowanie sieci kontaktów jest jednym z podstawowych narzędzi sprzyjających filmowcom i zbliżających ich do realizacji ich projektów. CEDOC jest właśnie takim wydarzeniem, które ma na celu w krótkim czasie pozwolić producentom i reżyserom maksymalnie tę sieć rozwinąć i znaleźć wsparcie, którego szukają: koproducenta, agenta sprzedaży, premierę festiwalową czy współpracę z funduszem filmowym. W selekcji wybieramy projekty z całej Europy co jeszcze bardziej pozwala uczestnikom osadzić swoje projekty międzynarodowo, wymienić się doświadczeniami i nawiązać kreatywną współpracę poza krajami, z których pochodzą” – mówi Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, menedżerka CEDOC MARKET.


Do udziału w CEDOC MARKET zapraszamy producentów projektów dokumentalnych z projektami w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Na wydarzenie można aplikować także bez projektu, wówczas pod uwagę będzie brane doświadczenie producenta w koprodukcjach międzynarodowych. Uczestnicy marketu (producenci, i opcjonalnie reżyserzy) otrzymują akredytację Industry umożliwiającą wzięcie udziału we wszystkich wydarzeniach branżowych festiwalu oraz upoważniająca do wstępu na seanse w oficjalnym programie KFF. Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 szczegóły wydarzenia zostaną podane w późniejszym terminie.

Specyfiką CEDOC Market są spotkania toczące się dwutorowo. Z jednej strony producenci, tak jak na większości marketów, spotykają się reprezentantami funduszy filmowych, programów szkoleniowych, agentami sprzedaży, czy nadawcami telewizyjnymi. Poprzednie edycje wydarzenia zgromadziły ponad 60 przedstawicieli branży filmowej z całego świata. W zeszłym roku byli to przedstawiciele m.in. HBO Europe, Al Jazeera Documentary Channel, ARTE, YLE, Sarajevo Film Festival, Scottish Documentary Institute, DOK. Leipzig, Baltic Sea Forum, Visions du Reel, Docs Barcelona Industry, Cat’n’docs, Syndicado i Taskovski Films. Z drugiej strony, producenci spotykając się między sobą prezentują sobie nawzajem swoje projekty – w ten sposób każdy producent występuje w podwójnej roli W poprzednich edycjach w markecie wzięły udział czołowe europejskie firmy produkcyjne, takie jak jak m.in. Silver Frame (Polska), nutprodukcia (Słowacja), Neue Celluloid Fabrik (Niemcy), Artline Films (Francja), Kundschafter Filmproduktion (Niemcy), Inselfilm (Niemcy) Momento Films (Szwecja), Tondovsky Films (Niemcy), House of Real (Dania), Tuffi Films (Finlandia), Vernes (Czechy), Virc Studio (Słowenia), Lukimedia (Hiszpania), Speak Easy Project (Węgry), Elemag Pictures (Niemcy), Arena (Kosowo), Marx Film (Estonia), Kijora Film (Polska), Aurora Film (Norwegia), Haka Films (Polska), Centrala (Polska), Einbahnstrasse Productions (Niemcy).


Ważną częścią CEDOC-u są także spotkania panelowe („round tables”) poświęconym wybranym tematom odpowiadającym specyfice filmów nad którymi pracują
Nabór na CEDOC Market trwa do 10.04.2022 roku. Koszt udziału w markecie – dla zakwalifikowanych projektów – wynosi 200 zł + VAT. Producenci, którzy wyślą zgłoszenie do 31.03.2022 będą zwolnieni z tej opłaty. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem http://doclab.pl/pl_PL/nabor/formularz/.


W tym roku CEDOC rozpoczyna współpracę z PITCH THE DOC – internetową platformą skierowaną do twórców, inwestorów i specjalistów w branży filmowej wspierającą międzynarodową promocję projektów filmów dokumentalnych. Współpraca ta przyniesie zarówno gościom CEDOC jak i osobom, które nie mogą osobiście uczestniczyć w spotkaniach w Krakowie, możliwość wygodnego zapoznania się z zebranymi w jednym miejscu szczegółami dotyczącymi projektów. Dodatkowo, obecność projektów prezentowanych w ramach CEDOC na platformie Pitch the Doc umożliwi śledzenie ich dalszego rozwoju, także po zakończeniu wydarzenia.


Na dotychczasowych edycjach CEDOC MARKET prezentowano takie polskie produkcje jak m.in. „Pociągi” Macieja Drygasa, „Newborn” Lidii Dudy, „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej.


CEDOC MARKET jest jedną z inicjatyw organizowanych przez założoną w 2014 roku Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, której głównym zadaniem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów, produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży (częścią DOC LAB POLAND jest też CEDOC MARKET); DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – programu dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, PIERWSZY FILM – program dla licealistów i studentów stawiających pierwsze filmowe kroki, czy DOC HOT SELECTION, czyli projekcje najciekawszych i najnowszych polskich filmów dokumentalnych połączonych z autorskimi spotkaniami. Więcej na: www.fundfilm.pl.


Więcej informacji o CEDOC MARKET udziela:

Agnieszka Rostopowicz-Rutkowska
CEDOC MARKET MANAGER
+48 500 228 298
market@doclab.pl

 

ZAKOŃCZYŁA SIĘ 7. EDYCJA DOC LAB POLAND. TRWA NABÓR NA 8.EDYCJĘ!

doclab_znak.png (oryginalna)

Do 17 stycznia trwa nabór na DOC LAB POLAND – największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. W grudniu 2021 zakończyła się jego 7. edycja– — uczestniczyło w niej 25 projektów filmowych, których reżyserzy i producenci wzięli udział w trzech sesjach warsztatowych oraz pitchingu na KFF Industry, podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Najlepsze projekty otrzymały nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości ponad 70 000 zł. Regulamin i formularz zgłoszeniowy na 8. edycję znajdują się na stronie www.doclab.pl.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych siedmiu zakończonych edycji jest ok. 170 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 70 filmów zdobywających laury na całym świecie. W 7. edycji programu udział wzięły takie projekty jak m.in. „Krok po kroku”, reż: Eliza Kubarska, Michał Woroch (prod. Monika Braid – Braidmade Films), „Niezauważalni” reż. Piotr Bernaś (prod. Aleksandra Szczęsna – Hasko Film), „Ojciec i syn” reż. Paweł Chorzępa (prod. Joanna Dobrzańska – Bees Film House), czy „Pracownik gościnny” reż. Matej Bobrik (prod. Agnieszka Skalska – Koi Studio).

Uczestnicy warsztatów mieli okazję pracować nad swoimi filmami z tutorami programu DOC LAB POLAND, uznanymi polskimi dokumentalistami: Lidią Dudą, Anną Wydrą, Jackiem Bławutem, Pawłem Łozińskim. Wśród konsultantów i ekspertów tegorocznej edycji byli międzynarodowi eksperci: Paul Pauwels – producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network, Leena Pasanen, szefowa Biografilm Festival Bologna oraz była szefowa DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Christian Popp, szef FIPADOC Forum i Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum. Uczestnicy mogli również konsultować swoje projekty z Hanką Kastelicovą, szefową produkcji dokumentalnej HBO Europe. Warsztaty i konsultacje PR poprowadziła Agnieszka Niburska, dyrektor PR HBO Europe, a reżyserka i autorka trailerów Małgorzata Świderska przeprowadziła warsztaty dotyczące tworzenia trailerów.

Najlepsze projekty otrzymały nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości ok. 70 tys. złotych wręczone podczas gali zamknięcia wydarzeń Industry na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, partnera programu.
Wśród nagrodzonych projektów DOCS TO START znalazły się:
Nagroda HBO Award w wysokości 10 000 PLN -„Papa Was A King Of Kongo” (reżyseria: Joanna Ratajczak, produkcja: Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak – Telemark),
Nagroda SMAKJAM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 25 000 PLN — „Krok Po Kroku” (reżyseria: Eliza Kubarska, Michał Woroch produkcja: Monika Braid – Braidmade Films),
Nagroda MX35 – usługa wynajmu sprzętu filmowego o wartości 10 000 PLN — „Dziecko z pyłu” (reżyseria: Weronika Mliczewska, produkcja: Weronika Mliczewska – Ya-Man Studio),
Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na DOK Co‐pro Meetings — „Dziewczyńskie historie” (reżyseria: Aga Borzym, produkcja: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska – Pinot Films),
Wyróżnienie Polish Docs Pro Special Mention – wsparcie międzynarodowej promocji i zaproszenie na jedno z międzynarodowych branżowych wydarzeń dokumentalnych — „13 Baza” (reżyseria: Paweł Hejbudzki, produkcja: Wojciech Karubin – Movie Mates).
Nagrody dla projektów DOCS TO GO to:
Nagroda Lunapark – usługa korekcji barwnej o wartości 15 000 PLN dla „Starzy hipisi umierają młodo” (reżyseria: Zofia Pręgowska, produkcja: Zofia Pręgowska – Prego media),
Wyróżnienie Institute of Documentary Film – zaproszenie na East Doc Platform — „Leon” (reżyseria: Wojciech Gostomczyk, produkcja: Wojciech Gostomczyk, Anna Stylińska – Metrage Studio).


W 2021 roku uczestnicy programu odbyli ok. 350 indywidulanych spotkań po pitchingach na KFF w poszukiwaniu finansowania i koproducentów (START) oraz agentów sprzedaży i dystrybucji festiwalowej (GO). Do tego należy doliczyć ok. 400 spotkań na organizowanym przez Fundację markecie koprodukcyjnym CEDOC MARKET dla kolejnych 30 producentów z Polski i zagranicy. Najciekawsze filmy z poprzednich edycji zostały zaprezentowane w ramach DOC HOT SELECTION w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na pokazy był bezpłatny, zaś projekcjom towarzyszyły spotkania z twórcami i producentami. W ramach programu odbyły się także otwarte dla szerszej publiczności wykłady dotyczące filmu dokumentalnego.

Program zebrał pozytywne opinie uczestników 7. edycji:


Doc Lab otworzył mi szeroko drzwi do kompetentnych i zaangażowanych w edukację filmową specjalistów, którzy szczerze dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Dzięki temu miałem motywację, żeby mocniej wgryźć się w strukturę mojej historii, rozpoznawać mielizny i cieszyć się mocnymi stronami opowieści. Bardzo cenne były dla mnie również wypowiedzi kolegów i koleżanek, którzy otwierali mi oczy na rzeczy, których nie wychwyciłem a które miały znaczenie. Z całą pewnością warto uczyć się na swoich, a jeszcze lepiej na cudzych błędach. Dlatego uważam czas spędzony na Doc Lab Poland za świetną inwestycję w swój warsztat filmowy.
Marcin Gęsiarz, reżyser

Doc Lab Poland to wspaniały program dla filmowców, ale i ludzi takich jak ja, czyli tworzących pomiędzy sztuką wizualną a filmem. Dzięki wspólnym spotkaniom, bogatemu programowi z sekcjami mentorskim, mogliśmy m.in. analizować wzajemnie swoje filmy, w tym ich strukturę, narrację, bohaterów, montaż… To naprawdę wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na tematy, które zajmują nas twórców latami, oczami przyszłych widzów, ale i ludzi po fachu. Tutaj rozumie się także dużo lepiej, że na powstanie filmu składa się wiele etapów i że jest to praca zbiorowa. Oprócz profesjonalnego kontekstu, Doc Lab Poland tworzą wspaniali oraz oddani filmowi i nam uczestnikom ludzie.
Anna Konik, reżyserka

Udział w Doc Lab Poland pomógł mi zadać i odpowiedzieć sobie na pozornie proste, ale też najważniejsze pytania: o czym / o kim będzie nasz film, dla kogo go robimy i w jaki sposób osiągniemy efekt, który sobie zakładamy. Najlepszym doświadczeniem była możliwość dyskutowania swoich pomysłów na forum, słuchanie opinii nie tylko tutorów, ale też innych uczestników, często mających doświadczenia w podobnych produkcjach i tematach. Oczywiście, że polecam uczestnictwo! Szczególnie tym, którzy jeszcze ”szlifują„ swój pomysł, na przykład przed przygotowaniem wniosku o finansowanie.
Katarzyna Kuca, producentka

Udział w Doc Lab to z mojej perspektywy pozycja obowiązkowa przy rozwoju projektu z wchodzącym do świata dokumentalnego teamem. Już przy pierwszych prezentacjach mogłyśmy wraz z reżyserką spojrzeć na film z zupełnie innej perspektywy, zobaczyć jego mocne i słabe strony. Spotkania z innymi członkami programu i tutorami to z kolei super przestrzeń kreatywna i ogromna motywacja do pracy nad projektem. Serdecznie polecam!
Ewa Hoffman, producentka

Na Doc Lab Poland zyskałam nową perspektywę spojrzenia na swoje materiały, nauczyłam się prowadzić dialog i rozmawiać z dystansem o swojej pracy. Spotkałam ludzi, którzy są na podobnym etapie pracy. Myślę, że to był wspaniały czas.
Anna Wowra, reżyserka

Przypominamy o trwającym naborze na 8. DOC LAB POLAND. Do udziału w warsztatach mogą zgłosić się filmowcy-dokumentaliści (reżyserzy i producenci) mający już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. W zależności od zaawansowania projektu twórcy mogą aplikować się na wybrany komponent programu DOC LAB POLAND: DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć. Udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min oraz DOC LAB GO – dla filmów w fazie montażu. Udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta. Projekty pełno- lub średniometrażowe. Szczegółowe opisy warsztatów dla obu komponentów są dostępne na stronie internetowej www.doclab.pl.

Opłata za udział w całym programie wynosi 1800 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie to 80 zł brutto (przy dokonywaniu wpłaty koniecznie należy zatytułować przelew: „Wpłata na cele statutowe Fundacji” ). Szczegóły, regulamin formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl.

Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line na http://doclab.pl/pl_PL/nabor/aktualny-nabor/ do 17 stycznia 2022, do godz. 23:59.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych siedmiu zakończonych edycji jest ponad 170 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 70 filmów zdobywających laury na całym świecie. Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego (Złoty Lajkonik na 61. KFF ), „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka (Złoty Lajkonik na 58. KFF), „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka (Złoty Lajkonik na 57. KFF), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji). Fundacja jest również organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego CEDOC MARKET na KFF (co roku ponad 30 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu intensywnego rozwoju zawodowego producentów filmowych i współpracujących z nimi twórców.

DOC LAB POLAND 2021 był organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami DOC LAB POLAND 2021 byli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Telewizja Polska S.A., kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, MX35 oraz Lunapark. Patronami medialnymi 8. edycji Doc Lab Poland są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl i Magazyn Filmowy SFP.

  «   Wstecz