Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego

EN

Jesteś tutaj: Aktualności » 2021

RUSZA NABÓR NA 
DOC LAB POLAND 2022

doclab_znak.jpg


Już po raz ósmy Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym ogłaszają nabór na DOC LAB POLAND – największy program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych w Polsce. Aplikacje przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO dla filmów w montażu. Zgłoszenia składać do 17 stycznia 2022 roku. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla dokumentalistów, organizowany od 2015 roku przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Na etapie konsultacji eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Zwieńczeniem warsztatów i konsultacji są publiczne pitchingi projektów na KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz indywidualne rozmowy z koproducentami, przedstawicielami telewizji, agentami sprzedaży, selekcjonerami festiwali – co roku odbywa się ich ok. 350.

Podczas dotychczasowych siedmiu edycji, przez program przewinęli się twórcy wielu głośnych i wielokrotnie nagradzanych dokumentów ostatnich lat m.in. Maciej Cuske, Michał Bielawski, Tomasz Wolski, Piotr Stasik, Eliza Kubarska, Paweł Chorzępa, Piotr Bernaś czy Agnieszka Zwiefka.

Stawiamy na filmy autorskie, posiadające międzynarodowy potencjał, starając się dołożyć cegiełkę do ich rozwoju i powstania. Dbamy o to, żeby udział w programie dawał uczestnikom możliwość kompleksowego rozwoju ich pomysłów. Odbywa się to w przestrzeni partnerskiej dyskusji, w towarzystwie największych ekspertów od kina dokumentalnego z Polski i zagranicy. Chcemy współtworzyć pejzaż polskiego kina dokumentalnego jako różnorodnego, ciekawego formalnie, na wysokim poziomie artystycznym – mówi Adam Ślesicki, pomysłodawca i dyrektor DOC LAB POLAND.

Na DOC LAB POLAND 2022 mogą zgłosić się filmowcy-dokumentaliści (reżyserzy i producenci) mający już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. W zależności od zaawansowania projektu twórcy mogą aplikować się na wybrany komponent programu DOC LAB POLAND:

DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć. Udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min. W ramach komponentu DOC LAB START twórcy mają możliwość konsultacji merytorycznej projektu pod kątem rozwoju tematu i dramaturgii, wyboru bohaterów i sposobu narracji; pracy nad budżetem i planem finansowania, opracowania koncepcji prezentacji projektu, poszukiwania partnerów do produkcji i finansowania. W skład warsztatów wchodzą dwie intensywne sesje: początek kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) i trzecia, opcjonalna sesja w połowie października oraz udział w pitchingu DOCS TO START na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, po którym istnieje możliwość odbycia indywidualnych spotkań z ekspertami, potencjalnymi koproducentami, funduszami filmowymi, przedstawicielami telewizji i zagranicznych marketów koprodukcyjnych (Amsterdam, Lipsk, Jihlava, Sheffield i inne).

DOC LAB GO – dla filmów w fazie montażu. Udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta. Projekty pełno- lub średniometrażowe. Udział zakłada konsultacje wersji montażowych z wybitnymi montażystami i reżyserami; opracowanie strategii komunikacji, promocji i dystrybucji filmu, przygotowanie pakietów promocyjnych, konsultacje z dystrybutorami i agentami sprzedaży, opracowanie strategii festiwalowych. W skład warsztatów wchodzą dwie intensywne sesje: pierwsza połowa kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) i trzecia, opcjonalna sesja w połowie października. Pitching DOCS TO GO na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym umożliwia indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du Reel), dystrybutorami, agentami sprzedaży (Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide House, First Hand Films, Doc Alliance Films), redaktorami zamawiającymi – poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych.

Opłata za udział w całym programie wynosi 1800 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie to 80 zł brutto (przy dokonywaniu wpłaty koniecznie należy zatytułować przelew: „Wpłata na cele statutowe Fundacji” ). Szczegóły, regulamin formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl.

Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line na www.doclab.pl w zakładce „formularz” od 13 grudnia 2021 roku do 17 stycznia 2022 roku, do godz. 23:59.

Podczas dotychczasowych 7. edycji DOC LAB POLAND uczestnicy programu mieli okazję konsultować swoje projekty z takimi ekspertami, jak uznani polscy dokumentaliści: Lidia Duda, Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Bartek Konopka, Wojciech Staroń, producenci: Anna Wydra, Mariusz Włodarski; międzynarodowi eksperci rynku kina dokumentalnego m.in. Lise Lense-Møller – producentka i dyrektor zarządzający Magic Hour Films, Peter Jäger – szef AUTLOOK Filmsales GmbH, Brigid O’Shea – była szefowa DOK Leipzig Industry, Paul Pauwels – producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network, Leena Pasanen, szefowa Biografilm Festival Bologna oraz była szefowa DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum, szefowa produkcji dokumentalnej HBO Europe Hanka Kastelicova i wielu innych.

Autorzy najlepszych projektów mają również szansę na nagrody finansowe i rzeczowe – w postaci bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszenia na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne. W 2021 roku partnerzy programu przyznali nagrody o łącznej wartości 70 000 zł. Znalazły się wśród nich m.in. Nagroda HBO Award w wysokości 10 000 PLN, Nagroda SMAKJAM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 25 000 PLN, Nagroda MX35 – usługa wynajmu sprzętu filmowego o wartości 10 000 PLN, Nagroda Lunapark – usługa korekcji barwnej o wartości 15 000 PLN, zaproszenie na DOK Leipzig Co-Pro Meetings, czy zaproszenie na East Doc Platform.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych siedmiu zakończonych edycji jest ponad 170 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 70 filmów zdobywających laury na całym świecie. Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego (Złoty Lajkonik na 61. KFF ), „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka (Złoty Lajkonik na 58. KFF), „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka (Złoty Lajkonik na 57. KFF), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji). Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego CEDOC MARKET na KFF (co roku ponad 30 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu intensywnego rozwoju zawodowego producentów filmowych i współpracujących z nimi twórców.

W 2021 roku partnerami programu byli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Telewizja Polska S.A., kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, MX35 oraz Lunapark. Patronami medialnymi byli: Film&TV Kamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, Film New Europe, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe i Magazyn Filmowy SFP.

Więcej informacji na doclab.pl

 

UCZESTNICY DOC DEVELOPMENT 2021 ZAPREZENTOWALI SWOJE PROJEKTY

Doc Development czerwony.jpg

W piątek, 3 grudnia 2021 w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury odbyła się prezentacja projektów rozwijanych w ramach 3. edycji DOC DEVELOPMENT – programie dla reżyserów dokumentalistów, organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. W prezentacji wzięło udział 11 twórców z projektami, zaś gośćmi pitchingu było ponad 30 przedstawicieli firm producenckich, nadawców telewizyjnych oraz funduszy filmowych. Po prezentacji uczestnicy mieli okazję odbyć z nimi indywidualne spotkania.

Jak znaleźć miłość? Jak znaleźć sens życia? Jak nawiązać relację z dorastającym dzieckiem? Jak zacząć wszystko od nowa? To tylko niektóre z pytań, które w rozwijanych przez siebie projektach filmów dokumentalnych planują zadać reżyserzy — uczestnicy tegorocznej edycji Doc Development. Nie krępują ich geograficzne granice, niedostępne krainy, zdystansowani bohaterowie. Za swoimi postaciami ruszą wszędzie — od Japonii po Meksyk, od Krakowa po Chlebiotki, w czeluści archiwów i w zakamarki aplikacji randkowych.

Widzami prezentacji projektów DOC DEVELOPMENT byli producenci i przedstawiciele wielu firm produkcyjnych, zajmujących się dokumentem, m.in. Małgorzata Staroń (Staroń Film), Anna Gawlita (Kijora Film), Piotr Kobus (Manana), Stanisław Zaborowski i Daria Maślona (Silver Frame), Katarzyna Kuczyńska (HAKA Films), Agnieszka Balicka, Tomasz Piechal i Artur Cichmiński (TVP S.A.), Alicja Gancarz (CANAL+), Wojciech Diduszko (Millennium Docs Against Gravity), Katarzyna Wilk (Krakowski Festiwal Filmowy), Barbara Ławska, Ewa Latkowska (ZPR Media), Anna Adamiak i Aleksander Bilnik (MX35), Małgorzata Małysa (Furia Film), Anna E. Dziedzic (Fixa Film) i inni. Po prezentacjach uczestnicy programu odbyli z nimi szereg indywidualnych spotkań, omawiając możliwości współpracy.

Podczas pitchingu zaprezentowano 11 projektów 3. edycji DOC DEVELOPMENT:

Joanna Deja — projekt „90 dni”
Piotrek porzucił zakon, Magda utknęła z dziećmi w domu, Karolina nie cierpi swojej pracy, a Michał pragnie miłości. Wszyscy oni przystępują do kontrowersyjnego programu z zakresu rozwoju osobistego „Wyzwanie 90 dni”. Mentorem ich zmiany jest coach, milioner Krzysztof Król.

Sylvie Derdacki — projekt „Dziennik buntownika. Krystian Lupa”
Listopad 2021 roku. Jak co tydzień Krystian Lupa wyrusza pociągiem z Krakowa do Warszawy. Tu czyta, pisze, marzy. Uciekający za oknem pejzaż, metafora życia, rozmywa się i przenika z innymi obrazami, zabierając nas w świat tego przenikliwego artysty i wizjonera.

Małgorzata Goliszewska — projekt „The Perfect Date”
Los nie przyniósł ci jeszcze wymarzonego partnera życiowego? Nie pomagają portale randkowe, poradniki ani psychoterapia? Zaprojektuj mężczyznę marzeń u astrologa!

Maciej Jabłoński — projekt „Mrok”
Krzysztof, ekstremalny nurek jaskiniowy, ucieka od życia na powierzchni szykując się do pobicia kolejnego rekordu. Im głębiej pod wodę, tym bardziej odczuwalna staje się niepewność i bliskość śmierci.

Joanna Janikowska — projekt „Isabella”
Isabella przepowiedziała, że umrze w wieku 93 lat. Zostały jej tylko 3 lata, by uratować samą siebie i swoje niszczejące miasteczko od zapomnienia. Mimo to, nie opuszcza jej humor, werwa i nieznośny charakter.

Kamil Król — projekt „Bogowie pamięci”
Twórcy polskiej rewolucji informatycznej z drugiej połowy XX wieku podejmują ostatnią próbę ocalenia od zapomnienia swoich wynalazków. Na płytce z 2048 bajtami chcą zakodować informację, która zapewni im nieśmiertelność – zanim sami stracą pamięć.

Katarzyna Kultys — projekt „Imperium”
Nastoletni Oskar mieszka pod jednym dachem z liczną kolonią mrówek, skorpionów, pająków i jaszczurek. Oraz z matką, która nienawidzi i boi się robactwa.

Julia Kuzka — projekt „Go & See”
Weronika wyjeżdża jako modelka na ostatni kilkumiesięczny kontrakt. W Japonii mierzy się z surowymi wymaganiami rynku, samotnością i tęsknotą za ukochaną młodszą siostrą. Jednocześnie z innymi dziewczynami próbuje cieszyć się przygodą i młodością.

Iga Łapińska — projekt „Tutaj”
Sławek biega po polach z wykrywaczem metalu. Adam krzywą sztangą bije rekord Europy. Marzena w oborze siedzi na Facebooku. Gdzie? W Chlebiotkach.

Jarosław Migoń — projekt „Paleta. Momentos”
Skrzypek Zbigniew Paleta po kilkunastu latach niezwykłej kariery wyjeżdża z Polski na rok. Jednak, gdy w kraju wybucha stan wojenny, musi zostać w Meksyku i zacząć wszystko od nowa.

Piotr Wójcik — projekt „Górnik-Roma’70”
W głębokim PRL-u cały kraj wstrzymuje oddech, kiedy drużyna Górnika Zabrze staje przed historyczną szansą awansu do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Wynik tej rywalizacji nie leży jednak w rękach piłkarzy.

Podczas tegorocznej edycji programu DOC DEVELOPMENT uczestnicy rozwijali swoje projekty pod okiem tutorów programu, wybitnych dokumentalistów: Lidii Dudy, Jacka Bławuta, producentów: Anny Wydry i Adama Ślesickiego, ekspertki od trailerów Małgorzaty Świderskiej, prorektor ds. studenckich Warszawskiej Szkoły Filmowej, Barbary Pawłowskiej, reżyserów specjalizujących się w archiwaliach: Magdaleny Szymków i Tomasza Wolskiego. Uczestnicy mieli również okazję spotkać się z przedstawicielami partnerów programu: Mateuszem Wajdą i Pawłem Ziemilskim z firmy MX35, Tomaszem Piechalem z TVP Dokument i Alicją Gancarz z CANAL+ oraz Arturem Liebhartem, Karolem Piekarczykiem i Wojciechem Diduszko z Millennium Docs Against Gravity, którzy opowiedzieli o modelach dystrybucji filmowej oraz planowaniu dystrybucji.

Organizatorem Doc Development jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a dyrektorem Adam Ślesicki. Partnerami 3. edycji byli: CANAL+, TVP Dokument, Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35 oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

W dotychczasowych dwóch edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 26 reżyserów, wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, czy Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym był rozwijany także w ramach 7. edycji Doc Lab Poland, a projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” wziął w tym roku udział w CEDOC Market oraz otrzymał dofinansowanie PISF na produkcję. W pierwszej edycji brali udział m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, wielokrotnie nagradzani reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk.

Nabór na kolejną edycję programu odbędzie się wiosną 2022 r.

Więcej informacji na stronie www.docdevelopment.pl

POKAZ „FURII” NA DOC HOT SELECTION

Doc Hot Selection logo.jpg

Zapraszamy na szósty i zarazem ostatni pokaz z cyklu DOC HOT SELECTION prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. Tym razem, na pokazie 9 grudnia 2021 (czwartek) w kinie Kultura będzie można zobaczyć „Furię” Krzysztofa Kasiora. Wstęp na pokaz jest bezpłatny, po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

„Furia”, 2021 r.
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Kasior
Zdjęcia: Mateusz Golis
Produkcja: Adam Ślesicki / Film Frame — Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego
Czas trwania: 70 min.

Film dokumentalny o Aleksandrze Roli — wyjątkowej i bezkompromisowej zawodniczce MMA, która ku zdumieniu całego środowiska, w ciągu roku pokonała w Polsce wszystkie przeciwniczki, mimo że trenować zaczęła niewiele wcześniej. „Furia” to film o marzeniach i spełnianiu wyznaczonych celów oraz cenie, jaką za to płacimy, ale także o potrzebie bliskości, o tym, jak za wszelką cenę jej pragniemy i jak ją sobie rekompensujemy.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w czwartek, 9 grudnia 2021 o godz. 19.00.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, Krzysztofem Kasiorem, producentem — Adamem Ślesickim oraz montażystą Filipem Drzewieckim.

Pokaz „Furii” zamyka tegoroczną edycję DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery miesiące bezpłatnie mogą na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego i „Blizny” Agnieszki Zwiefki.

Głównym celem Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

 

POKAZ „WIELORYBA Z LORINO” NA DOC HOT SELECTION

Doc Hot Selection logo.jpg

Zapraszamy na piąty pokaz z cyklu DOC HOT SELECTION prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. Tym razem, na pokazie 17 listopada 2021 (środa) w kinie Kultura będzie można zobaczyć „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske. Wstęp na pokazy DOC HOT SELECTION jest bezpłatny, po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

„Wieloryb z Lorino”, 2019 r.
Scenariusz i reżyseria: Maciej Cuske
Zdjęcia: Piotr Bernaś, Artur Sienicki
Produkcja: Mikołaj Pokromski
Czas trwania: 59 min.

Film opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi — Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w czwartek, 17 listopada 2021 o godz. 19.00.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz. 11:45. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, Maciejem Cuske, producentem — Mikołajem Pokromskim i montażystką Katarzyną Orzechowską.

Pokaz filmu „Wieloryb z Lorino” to przedostatni seans z tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery miesiące bezpłatnie mogą na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego i „Blizny” Agnieszki Zwiefki. Ostatnim pokazem w cyklu będzie „Furia” Krzysztofa Kasiora.

Głównym celem Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

 

 

POKAZ „LEKCJI MIŁOŚCI” NA DOC HOT SELECTION

Doc Hot Selection logo.jpg

Zapraszamy na czwarty pokaz z cyklu DOC HOT SELECTION prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. W tej odsłonie, na pokazie w dn. 4 listopada 2021 (czwartek) w kinie Kultura będzie można zobaczyć głośną „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Wstęp na pokazy DOC HOT SELECTION jest bezpłatny, po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserkami oraz producentką filmu.

„Lekcja miłości”, 2019 r.
Reżyseria: Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja
Scenariusz: Małgorzata Goliszewska, Anna Stylińska
Zdjęcia: Mateusz Czuchnowski, Katarzyna Mateja, Tymon Tykwiński
Produkcja: Anna Stylińska
Czas trwania: 75 min.

„Ta cząstka życia należy do mnie!” stwierdza Jola – ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka – starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Wszystkie przyjaciółki Joli, a także szóstka jej dzieci, namawiają ją do rozwodu z Bogdanem, alkoholikiem, który został we Włoszech. Tylko ksiądz stara się ją od tego odwieść, twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca. Jola się waha i nie wie, co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy odważy się żyć swoim życiem?

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w czwartek, 4 listopada 2021 o godz. 19.00.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz. 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserkami filmu, Małgorzatą Goliszewską i Katarzyna Mateją, oraz producentką Anną Stylińską.

Pokaz filmu „Lekcji miłości” to czwarty seans z tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery miesiące bezpłatnie mogą na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego i „Blizny” Agnieszki Zwiefki. W dalszych odsłonach tegorocznego cyklu będzie można zobaczyć m.in. „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske.

Głównym celem Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

 

 

„SPACER Z ANIOŁAMI” NA DOC HOT SELECTION

Doc Hot Selection logo.jpg

Zapraszamy na trzeci pokaz z cyklu DOC HOT SELECTION prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. Tym razem, na pokazie w dn. 21 października 2021 (czwartek) w kinie Kultura będzie można zobaczyć „Spacer z aniołami” w reżyserii Tomasz Wysokińskiego. Film zdobył Złotego Lajkonika na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz jest rekomendowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dla Najlepszego Dokumentu. Wstęp na pokazy DOC HOT SELECTION jest bezpłatny, po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

„Spacer z aniołami”, 2021 r.
Reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Tomasz Wysokiński
Produkcja: Piotr Kobus i Agnieszka Drewno / Mañana
Czas trwania: 84 min.

Każdego dnia w RPA znika wiele dzieci. Uciekają z domów, są z nich wyrzucane lub uprowadzane, a potem zmuszane do prostytucji lub padają ofiarą mordów rytualnych. Misją mężczyzny o imieniu Jerry jest ich odnajdywanie. W „Spacerze z Aniołami„ towarzyszymy mu w poszukiwaniach dziewczynki porwanej w Soweto. Duchy przodków mówią, że dziecko żyje, ale ostrzegają, że odnalezienie go może spowodować śmierć jego matki. Poszukiwania podjęte przez Jerry'ego przywołują bolesne wspomnienia. Będąc jeszcze dzieckiem żył na ulicy skąd zrekrutowano go w szeregi zbrojnego ramienia Afrykańskiego Kongresu Narodowego, w którym heroicznie walczył z reżimem apartheidu. Zabliźnione rany krwawią na nowo, a konfrontacja z przeszłością ujawnia prawdziwą duszę Jerry’ego.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w czwartek, 21 października 2021 o godz. 19.00.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz. 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, Tomaszem Wysokińskim.

Pokaz filmu „Spacer z aniołami” to trzeci seans z tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery miesiące bezpłatnie mogą na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego i „Blizny” Agnieszki Zwiefki. W dalszych odsłonach tegorocznego cyklu będzie można zobaczyć m.in. „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske oraz „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei.

Głównym celem Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

 

O ARCHIWALIACH ORAZ GRANICACH FIKCJI W FILMIE DOKUMENTALNYM – OTWARTE WYKŁADY W RAMACH DOC LAB POLAND

doclab_znak.jpg

12 i 13 października 2021 odbędą się otwarte dla publiczności wykłady poświęcone różnym aspektom produkcji, promocji czy dystrybucji filmu dokumentalnego. Tegoroczne wykłady będą poświęcone granicom fikcji w kinie dokumentalnym oraz wykorzystaniu archiwaliów w dokumencie biograficznym. Wykładowcami będą reżyser i autor zdjęć Jacek Bławut oraz autor „Ucieczki na Srebrny Glob” — reżyser Kuba Mikurda. Wykłady są częścią trzeciej sesji programu DOC LAB POLAND, która jak co roku będzie miała miejsce w trakcie Warszawskiego Festiwalu Filmowego

W dniach 12-13 października 2021 odbędzie się ostatnia, trzecia sesja programu DOC LAB POLAND 2021. Jej częścią są otwarte wykłady na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych:

GRANICE FIKCJI W FILMIE DOKUMENTALNYM
Wykład reżysera i autora zdjęć Jacka Bławuta
12 października, wtorek, godz. 13.30, Kinoteka, sala 7
Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą reżyser oraz autor zdjęć filmowych Jacek Bławut opowie o pracy twórcy dokumentalnego i włączaniu do filmu dokumentalnego elementów fikcji. Na ile reżyser jest poddany rzeczywistości, którą filmuje a na ile może w nią ingerować? Jak filmując rzeczywistość uczynić ją dramaturgicznie interesującą dla widowni? Czy można wpływać na bohatera i jego losy czy należy pozostać dyskretnym obserwatorem jego życia? Gdzie przebiega granica ingerowania w filmowaną materię? To tylko niektóre z pytań i aspektów, które zostaną poruszone podczas wykładu twórcy, który w swoich filmach zarówno dokumentalnych jak i fabularnych łączył obie metody pokazując, że ich granice często są bardzo płynne.

ARCHIWALIA W DOKUMENCIE BIOGRAFICZNYM
Wykład reżysera Kuby Mikurdy
13 października, środa, godz. 13.30, Kinoteka, sala 7
Kuba Mikurda, autor filmów dokumentalnych, opowie o pracy z archiwaliami w dokumencie biograficznym. Jak odnaleźć się w gąszczu materiałów archiwalnych i porządkować je pod kątem własnego filmu? Czy można wypełnić luki, których nie znajdziemy w archiwaliach i jak uniknąć układania dokumentu z tezą? Czy obszernie opisany bohater to skarb czy udręka dla reżysera dokumentu? O tych aspektach pracy z archiwaliami oraz wielu innych wyzwaniach pojawiających się przy tego typu filmach opowie twórca nagrodzonego na ostatnim Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity dokumentu „Ucieczka na Srebrny Glob” oraz wcześniejszego o trzy lata filmu „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”.

Podczas warsztatów tej sesji DOC LAB POLAND indywidualne spotkania i konsultacje z uczestnikami poprowadzą Jacek Bławut, reżyser i autor zdjęć oraz Anna Wydra, producentka. Październikowa sesja jest ostatnim spotkaniem uczestników 7. edycji DOC LAB POLAND z tutorami i konsultantami programu. Podczas wcześniejszych sesji, odbywających się kolejno w kwietniu i w czerwcu, dokumentaliści wraz ze swoimi producentami mieli okazję pracować nad projektami z takimi ekspertami jak m.in. Leena Pasanen, szefowa Biografilm Festival Bologna oraz była szefowa DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum, Christian Popp, szef FIPADOC Forum. Podczas trwających kilka dni warsztatów mogli oni m.in. szlifować materiały filmowe, przygotować teksty promujące film, doskonalić sztukę pitchowania projektu przed potencjalnymi partnerami i dystrybutorami oraz pracować nad trailerami swoich produkcji. Biorące w warsztatach projekty miały również okazję zaprezentować się po raz pierwszy szerszemu gronu przedstawicieli branży filmowej podczas pitchingów w ramach Industry 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Najlepsze projekty zostały wyróżnione nagrodami o łącznej wartości 70 tys. złotych.

W tegorocznej edycji DOC LAB POLAND uczestniczy 25 projektów: 14 filmów w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć skupionych w programie DOC LAB START oraz 9 filmów w fazie montażu zakwalifikowanych do DOC LAB GO. Wśród rozwijanych na 7. edycji programu produkcji są m.in. „Niezauważalni” Piotra Bernasia (prod. Aleksandra Szczęsna, Hasko Film), „Papa Was a King of Kongo” Joanny Ratajczak (prod. Maciej Joanna Ratajczak – Telemark), „Pracownik gościnny” Mateja Bobrika (prod. Agnieszka Skalska, Koi Studio), czy „Krok po kroku” reż. Eliza Kubarska i Michał Woroch (prod. Monika Braid – Braidmade Films).

DOC LAB POLAND jest programem konsultacyjnym, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania.

DOC LAB POLAND 2021 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami tej edycji są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Telewizja Polska S.A., kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, MX35 oraz Lunapark. Patronami medialnymi są: Film&TV Kamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, Film New Europe, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe i Magazyn Filmowy SFP.

 

Rozpoczęła się trzecia sesja 3. edycji
 DOC DEVELOPMENT

Doc Development czerwony.jpgDziś w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy rozpoczęła się trzecia sesja 3. edycji programu Doc Development – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. Uczestnicy zgłębią tajniki pracy z archiwaliami, pochylą się nad budżetem i planowaniem dystrybucji, przygotują materiały promocyjne i opisy filmu. Będą mieli także okazję spotkać się z przedstawicielami partnerów programu: CANAL+, Telewizją Polską oraz Millenium Docs Against Gravity.

W 3. edycji programu uczestniczy 13 reżyserów z projektami filmów dokumentalnych na wczesnym etapie rozwoju. Trzecia sesja Doc Development pozwoli im zapoznać się z takimi aspektami powstawania filmu jak tworzenie budżetu, pisanie opisów filmu, przygotowanie materiałów promocyjnych, zapoznanie się z mechanizmem dystrybucji dokumentów oraz pracą z archiwami. Ekspertami tej sesji są producentka Anna Wydra, która przybliży uczestnikom podstawy produkcji, tajniki tworzenia budżetu, zdobywania finansowania na film oraz współpracy producentów z reżyserami, a także opowie o etapie developmentu i kwestiach prawnych związanych z powstawaniem filmu; reżyserzy Tomasz Wolski i Magdalena Szymków przedstawią uczestnikom mechanizmy pracy z archiwaliami i twórcze wykorzystanie ich w dokumencie, zaś dyrektor programu Adam Ślesicki poprowadzi warsztaty z przygotowywania opisów filmowych i sposobów promocji. Na koniec sesji dyrektorzy Against Gravity: Artur Liebhart, Karol Piekarczyk i Wojciech Diduszko opowiedzą o modelach dystrybucji filmowej, planowaniu dystrybucji na wczesnym etapie oraz przewidywanych zmianach na rynku wywołanych pandemią. W trakcie trzeciej sesji programu uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z Tomaszem Piechalem dyrektorem TVP Dokument oraz Alicją Gancarz, dyrektor kanałów filmowych CANAL+. Przedstawiciele tych stacji telewizyjnych opowiedzą o tym, jak wygląda współpraca z reprezentowanymi przez nich kanałami w zakresie możliwości koprodukcji oraz późniejszej dystrybucji telewizyjnej ukończonego filmu.

Podczas poprzednich sesji Doc Development Jacek Bławut, Lidia Duda i Anna Wydra omawiali z uczestnikami ich projekty i wspólnie zastanawiali się nad kierunkami rozwoju projektów, współpracą z bohaterami, potencjałem dramaturgicznym. Odbyło się także pierwsze spotkanie z Arturem Liebhartem, a także prezentacja Mateusza Wajdy i Pawła Ziemilskiego z MX35, którzy opowiedzieli o tajnikach doboru sprzętu filmowego pod kątem potrzeb konkretnego projektu. Zajęcia DOC DEVELOPMENT odbywają się w siedzibie partnera programu – Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. Obecnie kończy się już 7. edycja Doc Lab Poland, zaś w miniony czwartek rozpoczęła się trzecia edycja innego programu organizowanego przez Fundację: IMPAKT — skierowanego do producentów filmów dokumentalnych i fabularnych na początku drogi twórczej.

Partnerami 3. edycji Doc Development są: CANAL+, TVP Dokument, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35, My Way Studio oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

W dotychczasowych dwóch edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 26 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, czy Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym jest obecnie rozwijany podczas 7. edycji Doc Lab Poland. Z kolei projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” wziął w tym roku udział w CEDOC Market oraz otrzymał dofinansowanie PISF na produkcję. W pierwszej edycji brali udział m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, wielokrotnie nagradzani reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk.

 

 

RUSZYŁA TRZECIA EDYCJA PROGRAMU IMPAKT

IMPAKT logo czerwien.jpg

Dziś w Warszawie ruszyła trzecia edycja programu IMPAKT organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Na intensywne warsztaty zakwalifikowało się 11 producentów z projektami filmów fabularnych lub dokumentalnych. Głównymi tutorami tej edycji IMPAKT-u są: Katarzyna Ślesicka, Anna Wydra, uznana producentka m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” oraz „Komunii”; Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSFTviT. Wśród wykładowców i konsultantów tej sesji znaleźli się Joanna Solecka, międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu z firmy Alphapanda oraz Monika Dembinska z Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Intensywny program dla producentów IMPAKT wykorzystuje najskuteczniejszą metodę pracy warsztatowej, inspirowaną czołowymi międzynarodowymi programami dla producentów: działanie na projektach uczestników. Dzięki indywidualnej i grupowej pracy, uczestnicy w trakcie trwania warsztatów stają przed realnymi, wymagającymi rozwiązania trudnościami. W części zajęć biorą udział współpracujący z producentami reżyserzy lub scenarzyści — autorzy projektów zgłoszonych na IMPAKT. Pozwala to przede wszystkim na stworzenie przestrzeni, w której wszystkie strony mogą dopracować pomysł i wyklarować wspólną wizję, a także uzyskać pewność, że są jednomyślni co do kształtu projektu oraz grają do jednej bramki. W trakcie warsztatów wszystkie strony zyskują świadomość istotnych dla każdej z nich walorów projektu i umiejętność wspólnego dochodzenia do rozwiązań, które pozwolą je z powodzeniem zrealizować.

Do III edycji IMPAKTU zakwalifikowało się 11 producentów wraz z rozwijanymi projektami:

Anna Fam
projekt” fabuła „Bez świadomości” reż. Eri Mizutani, scen. Paulina Lewicka

Anita Kwiatkowska-Naqvi
projekt: dokument „Będziesz szczęśliwa” reż. Róża Misztela

Weronika Mliczewska
projekt: dokument „Narodziny” reż. Weronika Mliczewska

Dagmara Mołga
projekt: fabuła „Aktorki”, reż. Daria Woszek

Agnieszka Niedojad
projekt: fabuła „Zapach kwiatu wiśni” reż. Tomasz Motyka

Justyna Przybylska
projekt: dokument „Ta którą kocham” reż. Paweł Hejbudzki

Maciej Puczyński
projekt: fabuła „Podchody” scen. Michał Godzic

Adam Roszkowski
projekt: dokument „Support”, scen. Jerzy Zawadzki

Marta Szymanowska
projekt: dokument „Zaraza” reż. Monika Kotecka, scen. Beata Bartecka

Anna Urbańczyk

Justyna Ziemkiewicz
projekt: dokument „W stronę słońca” reż. Agnieszka Kokowska

Podczas pierwszej sesji IMPAKT-u uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tajnikami developmentu podczas zajęć prowadzonych przez Katarzynę Ślesicką oraz Annę Wydrę a także wziąć udział w wykładach poświęconych strategii marketingowej i budowaniu wizerunku filmu o których opowie Joanna Solecka z międzynarodowej firmy Alphapanda. Istotną częścią pierwszej sesji będą także wykłady i konsultacje dotyczące prac nad scenariuszem i udziału producenta w tym procesie. Odbędzie się wykład teoretyczny Moniki Dembińskiej poświęcony umiejętnemu czytaniu scenariusz i analizowania treści scenariusza, a także konsultacje każdego z projektów z udziałem Andrzeja Mellina. Zajęcia odbywają się w siedzibie partnera programu – Mazowieckim Instytucie Kultury.

IMPAKT jest intensywnym 15-dniowym programem warsztatowym podzielonym na pięć sesji. Przygotowuje producentów filmowych (zwłaszcza tych na początku kariery) do specyfiki pracy w kinie autorskim, tak aby znajdowało ono swoją publiczność i było konkurencyjne na rynku krajowym i zagranicznym. Trzecia edycja programu potrwa od września 2021 do marca 2022 roku. Ekspertami kolejnych sesji tej edycji będą m.in. Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultant ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; producent Maciej Kubicki, współwłaściciel firmy Telemark, Jan Naszewski, agent sprzedaży i szef firmy New Europe Film Sales, Alicja Turowska, szefowa promocji Kino Świat, mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy oraz zespół psycholożek: Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwotka i Pola Weiner.

Organizatorem warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Partnerem 3. edycji IMPAKTU jest CANAL+, Creative Europe Desk Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission oraz Kancelaria MKZ Partnerzy.

 

ZAPRASZAMY NA POKAZ FILMU „TONY HALIK” NA DOC HOT SELECTION

Doc Hot Selection logo.jpg

Zapraszamy na drugi pokaz z cyklu DOC HOT SELECTION prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. Tym razem, na pokazie 5 października 2021 (wtorek), w kinie Kultura będzie można zobaczyć film dokumentalny Marcina Borchardta pt. „Tony Halik”. Wstęp na pokazy DOC HOT SELECTION jest bezpłatny, po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem. W dalszych odsłonach cyklu będzie można zobaczyć m.in. zdobywcę Złotego Lajkonika na KFF — „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske oraz „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei.

„Tony Halik”, 2020 r.
Scenariusz i reżyseria: Marcin Borchardt
Produkcja: Karolina Galuba, Małgorzata Małysa / Furia Film
Czas trwania: 90 min.

Reżyser Marcin Borchardt zabiera nas w podróż śladami jednego z najwybitniejszych podróżników XX wieku. Jest to obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów archiwalnych, nakręconych przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie. Tony Halik, za pomocą swoich kultowych programów przenosił, co wieczór miliony Polaków w miejsca, które im się nawet nie śniły. Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoło na każdym kroku. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować́ to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 5 października 2021 o godz. 19.00.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz. 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, Marcinem Borchardtem.

Pokaz filmu „Tony Halik” to drugi seans z tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery najbliższe miesiące bezpłatnie będą mogli na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego i „Blizny” Agnieszki Zwiefki.

Głównym celem Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

Zakończyła się druga sesja 3. edycji
 programu Doc Development

Doc Development czerwony.jpg

Dziś w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zakończyła się druga sesja 3. edycji programu Doc Development – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. W trakcie trzydniowej sesji uczestnicy omawiali swoje projekty z tutorami i ekspertami programu oraz spotkali się z dyrektorem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity będącego partnerem programu.

Legendarna rozgrywka piłkarzy Górnika Zabrze stojących przed historyczną szansą awansu do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, ekstremalny nurek jaskiniowy szykujący się do pobicia kolejnego rekordu, kolorowe życie społeczności mieszkających w Chlebiotkach, nastoletnia modelka jadąca na swój ostatni zagraniczny kontrakt, 36-letnia reżyserka poszukująca wymarzonego życiowego partnera, czy nastoletni kolekcjoner insektów i matka, która panicznie się ich boi. To tylko niektóre z projektów rozwijanych podczas III edycji Doc Development. W tej edycji programu udział bierze 13 projektów, które podczas czterech trzydniowych sesji dokumentaliści analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne, konsultują swoje pomysły z tutorami, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Zwieńczeniem programu jest prezentacja projektów przed potencjalnymi producentami.

Podczas drugiej sesji DOC DEVELOPMENT uczestnicy konsultowali swoje projekty z tutorami programu: Anną Wydrą i Jackiem Bławutem oraz mieli okazję pracować nad przygotowanymi przez siebie teaserami pod okiem Małgorzaty Świderskiej. Dokumentaliści spotkali się także z Arturem Liebhartem, dyrektorem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, który opowiedział o kulisach selekcji filmów dokumentalnych na festiwal i możliwościach zaangażowania się reżysera w drogę festiwalową swojego filmu już od wczesnych etapach jego powstawania. Podczas kolejnych sesji uczestnicy spotkają się z reprezentantami partnerów Doc Development: z Agnieszką Balicką i Tomaszem Piechalem z TVP Dokument oraz Beatą Ryczkowską i Alicją Gancarz z CANAL+, by poznać możliwości współpracy i koprodukcji z tymi stacjami. Z kolei już podczas pierwszej sesji Mateusz Wajda i Paweł Ziemilski z MX35 zaprezentowali uczestnikom tajniki doboru sprzętu filmowego co obecnie owocuje indywidualnymi konsultacjami sprzętowymi z reżyserami po kątem ich projektów. Dwie pierwsze sesje programu DOC DEVELOPMENT odbywają się w siedzibie partnera programu – Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. W dotychczasowych dwóch edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 26 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, czy Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym jest obecnie rozwijany podczas 7. edycji Doc Lab Poland. Z kolei projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” bierze w tym roku udział w CEDOC Market oraz otrzymał dofinansowanie PISF na produkcję. W pierwszej edycji brali udział m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, wielokrotnie nagradzani reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk.

NAJLEPSZE POLSKIE DOKUMENTY. 
RUSZA DOC HOT SELECTION

Doc Hot Selection logo.jpg

W środę 22 września 2021 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Ściany cieni” Elizy Kubarskiej, który zainauguruje tegoroczną edycję DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć także m.in. zdobywcę Złotego Lajkonika na KFF — „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, czy „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

„Ściana cieni”, 2020 r.
Reżyseria: Eliza Kubarska
Scenariusz: Eliza Kubarska i Piotr Rosołowski
Produkcja: Monika Braid / Braidmaid Films
Czas trwania: 90 min.

Rodzina Szerpów — nepalskich tragarzy — łamie tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogę zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8 000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób. „Ściana cieni” miała swoją premierę w Konkursie Głównym na Hot Docs Film Festival 2020 w Toronto oraz była pokazywana na takich festiwalach jak m.in. Docs Against Gravity Film Festival, The 24th Ji.hlava IDFF, Vancouver International Mountain Film Festival i Trento Mountain Film Festival.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we środę, 22 września 2021 o godz. 19.00.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz. 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Elizą Kubarską.

Pokaz „Ściany cieni” zainauguruje tegoroczną odsłonę DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery najbliższe miesiące bezpłatnie będą mogli na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego i „Blizny” Agnieszki Zwiefki.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

 

SKOK W DOK 2. EDYCJA

Zapraszamy do aplikowania na 2. edycję programu developmentowego SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych! organizowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, partnera Doc Development.

Filmy dokumentalnym dla dzieci cieszą się dużą popularnością w Niderlandach 
i krajach skandynawskich, w Polsce wciąż są mało znane i niewiele ich powstaje. Zmieniamy tę sytuację dzięki programowi SKOK W DOK, bo potrzebujemy jak nigdy dotąd medium, które pomoże nam w rozmowie z drugim człowiekiem, 
w zrozumieniu siebie i szybko zmieniającego świata. Film dokumentalny 
jest doskonałym do tego narzędziem! I każdy niezależnie od wieku powinien mieć do nich dostęp.
SKOK W DOK to eksperymentalny program twórczy dla osób z różnym doświadczeniem życiowym i filmowym, w ramach, którego wypracowujemy pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci. Rekrutacja do programu SKOK W DOK potrwa do 19 września.
Podczas kilku całodniowych sesji, wraz z tutorami, dorośli uczestnicy pracują nad pomysłami filmów dla dzieci. Traktujemy naszych przyszłych odbiorców poważnie, dlatego nasze dorosłe pomysły konsultujemy z młodymi widzami. Nasi młodzi specjaliści będą też uczyć się podstaw tworzenie dokumentów i krytyczno-filmowej analizy. Program kończy publiczna prezentacja pomysłów (pitiching) przed ekspertami w ramach naszego partnerskiego festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
SKOK >> DLA DZIECIAKÓW, przeznaczony jest dla dzieci w wieku 10 lat i więcej. Dzieci będą oglądać filmy dokumentalne, uczestniczyć w praktycznych krytyczno-

filmowych warsztatach oraz uczyć się podstaw robienia filmu. A przede wszystkim będą uczyć się wyrażać swoje opinie i konsultować pomysły, nad którymi pracują dorośli. Wybierzemy około 12 osób.

SKOK >> DLA DOROSŁYCH. Dla tych, którzy chcą stworzyć pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci. Zapraszamy filmowców, artystów na początku swojej drogi twórczej lub tych dla których film dokumentalny dla dzieci jest nowym, interesującym obszarem. Czekamy również na zgłoszenia nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osoby pracujące z dziećmi, wszystkich tych, którzy “czują” film, mają pomysły i chcą popracować twórczo. Można zgłaszać się w tandemach (należy to uwzględnić w zgłoszeniu). Wybierzemy około 8 pomysłów.

Harmonogram:
>> do 19 września — czekamy na zgłoszenia dorosłych i dzieci
>> ok. 30 września — ogłosimy listę uczestników

Ruszamy z początkiem października. Będziemy spotykać się w soboty, w centrum Warszawy. Proponowane terminy w 2021, które mogą nieznacznie ulec zmianie:
9 października, 23 października, 27 listopada, 11 grudnia.

>> W maju 2022 na festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się też prezentacja (pitching) wypracowanych pomysłów przed ekspertami.

Pierwsza edycja programu wystartowała w styczniu 2020 r.
Rozpoczęło ją organizowane we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów 
1. Forum Filmu Dokumentalnego dla Dzieci. Była to przestrzeń do dyskusji m.in. o tym, jakie treści są dla dzieci ważne, jak pracować z dziećmi podczas tworzenia filmu, gdzie szukać funduszy na swoje filmy. W ramach pierwszej edycji pracowaliśmy nad 7 pomysłami na filmy dokumentalne dla dzieci.

Linki do wydarzeń na Facebooku:


Rekrutacja dla filmowców:
https://fb.me/e/1wgbgKqYU


Rekrutacja dla dzieci:
https://fb.me/e/1ddZH39bH


Tutorka:

Katarzyna Lesisz – absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie” (2018), który zdobył nagrodę główną na festiwalu IDFA w ramach Kids & Docs Competition.

Tutor:


Maciej Cuske — polski reżyser, scenarzysta i operator. Ukończył kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Autor filmów dokumentalnych : “Kuracja” (2004), “Antykwariat” (2005), „Elektryczka” (2006), “Na niebie na ziemi” (2007), “Wieloryb z Lorino” (2019). Wraz z Zespołem Paladino zrealizował portret Andrzeja Wajdy na planie filmu “Katyń”: „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie!“ (2009). Jest autorem dwóch filmów dokumentalnych, w których zbliżył się do dziecięcego świata : ”Dekalog III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił” (2008) oraz “Daleko od miasta” (2011). Z grupą przyjaciół współtworzył film fabularny “Stacja Warszawa” (2014). Jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, członkiem Polskiej Akademii Filmowej, wykładowcą w Szkole Wajdy, przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów filmowych dla młodzieży w Polsce i za granicą a także kurs filmowy dla nauczycieli. Jest współtwórcą w swoim mieście Bydgoskiej Kroniki Filmowej, miejsca edukacji filmowej dla młodzieży.

Facylitatorki:


Karolina Śmigiel – producentka filmowa, członkini zarządu UNI-SOLO Studio, gdzie produkuje filmy dokumentalne,, współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, koordynatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej oraz projektu Skok w dok. Laboratorium pomysłów dokumentalnych. Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach 
i koordynatorką programu edukacji medialnej w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”.


Diana Gaik – zajmuje się tworzeniem projektów kulturalnych, edukacyjnych, społecznych od poziomu koncepcyjnego po produkcję i promocję. Od wielu lat związana jest z festiwalem Millennium Docs Against Gravity oraz Akademią Dokumentalną, gdzie zajmuje się programem wydarzeń towarzyszących. Jest prezeską Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, w ramach którego zajmuje się projektami interdyscyplinarnymi takimi jak: „Festiwal Myśli Abstrakcyjnej”, „Książki na drogę”, „Doki.pl”.

Strona www: www.ckf.waw.pl

RUSZYŁA TRZECIA EDYCJA 
DOC DEVELOPMENT

Doc Development czerwony.jpg

Dziś w Warszawie ruszyła trzecia edycja DOC DEVELOPMENT – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. Do programu zakwalifikowało się 13 projektów. Podczas pierwszej, trzydniowej sesji uczestnicy omówią swoje projekty i ich planowany rozwój, zgłębią tajniki pitchowania i pisania krótkich opisów oraz omówią dobór sprzętu filmowego na potrzeby ich projektu.

Podczas zajęć w ramach DOC DEVELOPMENT uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z tutorami, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają też szansę przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. III edycja DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2021 roku. Jej zwieńczeniem będzie pitching projektów przed zaproszonymi na wydarzenie producentami — potencjalnymi partnerami ich projektów.

Do III edycji DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się 13 projektów:

Justyna Calińska — projekt „Kaprys”
Joanna Deja — projekt „Wyzwanie 90 dni”
Sylvie Derdacki — projekt „Przekraczając granice — Krystian Lupa”
Małgorzata Goliszewska — projekt „The Perfect Date”
Maciej Jabłoński — projekt „Mrok”
Joanna Janikowska — projekt „Isabella”
Kamil Król — projekt „Mnemo”
Katarzyna Kultys — projekt „Imperium”
Julia Kuzka — projekt „Go&See”
Iza Łapińska — projekt „Tutaj”
Jarosław Migoń — projekt „Jeszcze kiedyś zagramy”
Aleksandra Ostatkiewicz — projekt „Za głosem”
Piotr Wójcik — projekt „Górnik Roma”

Podczas pierwszej sesji DOC DEVELOPMENT uczestnicy odbędą konsultacje z głównymi tutorami programu: Lidią Dudą i Jackiem Bławutem, skonsultują się z partnerami programu, Mateuszem Wajdą i Pawłem Ziemilskim z MX35 pod kątem dobory sprzętu filmowego oraz wezmą udział w zajęciach z pitchingu i promocji prowadzonych przez dyrektora programu Adama Ślesickiego. Na dalszych sesjach będą mieli okazję pracować nad swoimi projektami z prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbarą Pawłowską (warsztaty z pisania scenariuszy w dokumencie), producentką Anną Wydrą (współpraca reżysera z producentem), Małgorzatą Świderską (przygotowanie trailerów). Uczestnicy spotkają się też z przedstawicielami TVP Dokument i CANAL+, by poznać możliwości współpracy i koprodukcji z tymi stacjami.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. W dotychczasowych dwóch edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 26 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, czy Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym jest obecnie rozwijany podczas 7. edycji Doc Lab Poland. Z kolei projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” bierze w tym roku udział w CEDOC Market oraz otrzymał dofinansowanie PISF na produkcję. W pierwszej edycji brali udział m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, wielokrotnie nagradzani reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk.

Partnerami 3. edycji Doc Development są: CANAL+, TVP Dokument, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35 My Way Studio oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

 

 

 

Dzień otwarty programu IMPAKT

IMPAKT logo czerwien.jpg

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty programu IMPAKT, który odbędzie się online w czwartek 17 czerwca 2021 roku w godz. 12.00-14.00. Program jest skierowany do producentów chcących przygotować się do specyfiki pracy w kinie autorskim. W ramach Dnia Otwartego można spotkać się na konsultację z tutorkami programu i producentkami: Katarzyną Ślesicką i Anną Wydrą. Nabór do 3. edycji IMPAKTU trwa do 7.07.2021 roku.

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego zaprasza na Dzień Otwarty programu IMPAKT. Do 25 czerwca trwa nabór na program, a w ramach spotkań indywidualnych na platformie Zoom, tutorki programu i producentki Katarzyna Ślesicka oraz Anna Wydra odpowiedzą na pytania dotyczące zgłoszeń do programu. Zainteresowani udziałem w programie mają szansę skonsultować swoją aplikację i projekt z którym chcą wziąć udział w selekcji, uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru i wymaganych materiałów oraz dowiedzieć się więcej na temat przebiegu warsztatów.

Na wydarzenie obowiązują zapisy drogą mailową. Chętnych do udziału prosimy o przesłanie maila na adres info@fundfilm.pl do 16 czerwca do godz. 19.00. W temacie maila należy wpisać „Dzień otwarty IMPAKT” i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego”. Po zgłoszeniu, w dniu spotkania otrzymają Państwo link do wydarzenia na platformie Zoom.

Program odbędzie się w okresie wrzesień 2021 – marzec 2022. Zgłoszenia do IMPAKT-u mogą wysyłać osoby posiadające własne firmy producenckie, jak i freelancerzy lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi. Aplikować mogą junior producers i kierownicy produkcji z ambicjami rozwoju. Adresatami programu są też managerowie kultury, kierownicy projektów, którzy pragną rozwijać umiejętności na polu filmowym. Fakt ukończenia szkoły filmowej lub szkoleń jest dodatkowym atutem – ale nie wymogiem. Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt.

W programie weźmie udział 12 wyselekcjonowanych producentów z projektami oraz ich reżyserami, którzy będą uczestniczyć w wybranych zajęciach. Zgłaszać mogą się zarówno producenci z projektami filmów fabularnych, jak i dokumentalnych. Głównymi tutorami tegorocznej edycji IMPAKT-u będą: Katarzyna Ślesicka, Anna Wydra, uznana producentka m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” i „Komunii”; oraz Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSTvFiT, konsultant scenariuszowy („Intruz” Magnusa von Horna, „Dzikie róże” Anny Jadowskiej) Ekspertami będą m.in. Joanna Solecka, międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu; Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultant ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; producent Maciej Kubicki, współwłaściciel firmy Telemark, Jan Naszewski, agent sprzedaży i szef firmy New Europe Film Sales, Alicja Turowska, szefowa promocji Kino Świat, mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy oraz zespół psycholożek: Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwotka i Pola Weiner.

Program zebrał świetne opinie wśród uczestników:

Program IMPAKT to wyjątkowe doświadczenie na mojej zawodowej drodze. To możliwość rozwijania projektu filmowego pod okiem fantastycznych specjalistów, cenionych i doświadczonych producentów, ale także po prostu świetnych ludzi. Praktyczna wiedza i nieocenione kontakty, oraz możliwość zaprezentowania projektu szerokiemu gronu producentów, koproducentów międzynarodowych oraz przedstawicielom stacji telewizyjnych to niepowtarzalna okazja żeby zacząć działać na najwyższych obrotach i osiągnąć cel jakim jest zrealizowanie filmu.
Lena Marcinkowska

Podczas sześciomiesięcznego kursu film, którego jestem producentem, przeszedł diametralną przemianę — konstruktywna krytyka sprawiła, że jesteśmy w zupełnie innym (lepszym) miejscu. Pozyskałam gruntowną wiedzę w zakresie, na którym najbardziej mi zależało, czyli finansowania oraz późniejszej prezentacji projektów. Podczas systematycznych spotkań mieliśmy wyjątkową okazję do wymiany zdań z jednymi najbardziej cenionych przedstawicieli branży filmowej w Polsce. Dodatkową wartością jest możliwość poznania i współpracy grupą twórców, która prawdodpobnie w najbliższej przyszłości będzie brylować podczas polskich i miedzynarodowych festiwali (uczestnicy warsztatów). IMPAKT — to przede wszystkim dwie wspaniałe osoby — Andźka Wydra i Kasia Ślesicka. Stworzony przez nie program jest kompleksowym przygotowaniem do realizacji rozwijanego projektu oraz „miejscem” pełnym ciepła i przydatnych wskazówek.
Ewa Szulgacz

Program Impakt zapoznał mnie ze środowiskiem producentów filmowych, które wcześniej wydawało mi się niedostępne. Po drugiej stronie znalazłam kreatywnych ludzi, kochających kino tak samo jak ja. Zaskoczyła mnie wspierająca i motywująca atmosfera. Czułam wsparcie zarówno ze strony organizatorek jak i gości-ekspertów. Impakt dał mi nie tylko nowe spojrzenie na branżę filmową, ale przede wszystkim uzmysłowił nowe możliwości na realizowanie własnych projektów.
Joanna Ratajczak

Uczestnictwo w programie IMPAKT było niezwykłą możliwością otrzymania cennych drogowskazów ułatwiających dotarcie do tego, co wartościowe i najciekawsze w naszym filmie. Mentorami, doradcami i wsparciem był niezwykły zespół Kasia Ślesicka i Andźka Wydra. Mieliśmy możliwość współpracy i konsultacji naszych postępów nad projektami z Andrzejem Mellinem, Maciejem Kubickim i Alicją Turowską. Ich opinie i rady były bezcenne. A do tego wszystkiego wspaniale case study pogłębiające wiedzę z wielu dziedzin filmowych z ekspertami m.in. Magdą Kamińską, Anną Różalską czy Joanną Solecką, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w sposób szczery i otwarty. Absolutnym dodaniem skrzydeł były pitchingi i spotkania z osobami zainteresowanymi naszym filmem i potencjalnymi partnerami zorganizowane przez Agnieszkę Rostropowicz-Rutkowską. Ponad to zawsze obecni i aktywni „sparing partnerzy” czyli uczestnicy II edycji programu. Rozwój projektu w atmosferze ich zaangażowania, wzajemnej uwagi i dzielenia się wiedzą był niezapomnianym i świetnie wykorzystanym czasem.
Małgorzata Wala

Warsztaty IMPAKT polecam każdemu, kto chce rozwinąć swoje umiejętności producenckie. Dzięki nim dowiedziałam się wielu przydatnych i praktycznych kwestii, poszerzyłam horyzonty, a przede wszystkim poznałam fantastycznych ludzi. Zarówno ekspertów, którzy pracowali nad naszymi projektami, jak i uczestników. Wymiana pomysłów, opinii i obserwacji przeniosły mnie na wyższy lewej producenckich umiejętności.
Justyna Kluczewska

Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT (za projekt – team złożony z producenta i reżysera). Zgłoszenia można dokonać po linkiem: formularz.impakt.fundfilm.pl, w nieprzekraczalnym terminie do 7 lipca 2021, do godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł, w tytule przelewu należy wpisać: „Na cele statutowe Fundacji”. Partnerami 3. edycji IMPAKTu są: Canal +, Creative Europe Desk Polska oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

Więcej informacji na: www.impakt.info.pl

 

Złoty Lajkonik 61. KFF dla filmu rozwijanego na 
DOC LAB POLAND

doclab_znak.jpg

Rozwijany na Doc Lab Poland dokument „Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego zdobył aż trzy nagrody na zakończonym w niedzielę 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film otrzymał również rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu dokumentalnego. Doceniony został także inny rozwijany na Doc Lab Poland dokument — „Antybohater” Michała Kaweckiego.

Jury Konkursu Polskiego, przyznając Złotego Lajkonika dla „Spaceru z aniołami”, podkreśliło, że honoruje film za „rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć”. Rozwijany w ramach Doc Lab Poland 2018 dokument Tomasza Wysokińskiego powstawał cztery lata, w czasie których reżyser przeniknął w miejsca nigdy nie pokazywane przez filmowców. Jego opowieść koncentruje się na Jerry’m, tajemniczym mężczyźnie, którego misją jest odszukiwanie zagubionych w Johannesburgu dzieci. W filmie towarzyszymy mu podczas poszukiwania porwanej dziewczynki, któremu towarzyszą mroczne wspomnienia z przeszłości Jerry’ego. Poza Złotym Lajkonikiem, film zdobył także nagrodę za Najlepszą Muzykę, którą otrzymał Paweł Mykietyn oraz Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych przyznano Piotrowi Kobusowi oraz Agnieszce Drewno z firmy Mañana. „Spacer z aniołami” otrzymał także rekomendację KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu dokumentalnego.

Z kolei wyróżnienie w Konkursie Polskim otrzymał inny rozwijany podczas Doc Lab Poland dokument — „Antybohater” Michała Kaweckiego (prod. Maria Siniarska, Łukasz Borzęcki — Unlimited Film Operations), opowiadający o niepełnosprawnym mistrzu Polski w narciarstwie alpejskim. Film doceniono za „ogromną wrażliwość i wnikliwość psychologiczną, stworzenie atrakcyjnego wizualnie i narracyjnie dokumentu, który zaciera granice gatunków i staje się czystym kinem”.


W piątek, podczas Gali Industry rozdano nagrody DOC LAB POLAND 2021 o łącznej wartości 70 tys. złotych. Znalazły się wśród nich: Nagroda HBO Award – 10 000 PLN w gotówce (dla projektu „Papa Was King of Kongo”, reż. Joanna Ratajczak, prod. Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak -Telemark), Nagroda SMAKJAM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 25 000 PLN (dla projektu „Krok po kroku”, reż. Eliza Kubarska, Michał Woroch, prod. Monika Braid — Braidmade Films), Nagroda MX35 – usługa wynajmu sprzętu filmowego o wartości 10 000 PLN (dla projektu „Dziecko z pyłu”, reż. i prod. Weronika Mliczewska — Ya-Man Studio), Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na DOK Co‐pro Meetings (dla projektu „Dziewczyńskie historie”, reż. Aga Borzym, prod. Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska — Pinot Films), Nagroda Lunapark – usługa postprodukcji obrazu o wartości 15 000 PLN (dla projektu „Starzy hipisi umierają młodo”, reż. Zofia Pręgowska, prod. Zofia Pręgowska — Prego media), Wyróżnienie Institute of Documentary Film – zaproszenie na East Doc Platform (dla projektu „Leon”, reż. Wojciech Gostomczyk, prod. Wojciech Gostomczyk, Anna Stylińska – Metrage Studio) oraz Wyróżnienie Polish Docs Pro  – wsparcie międzynarodowej promocji i zaproszenie na jedno z międzynarodowych branżowych wydarzeń dokumentalnych (dla projektu „13 Baza”, reż. Paweł Hejbudzki, prod. Wojciech Karubin — Movie Mates).


DOC LAB POLAND 2021 oraz CEDOC MARKET są organizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Programem kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. Partnerami tej edycji są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Telewizja Polska S.A., kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, MX35 oraz Lunapark. Patronami medialnymi są: Film&TV Kamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, Film New Europe, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe i Magazyn Filmowy SFP.

 

Nagrody DOC LAB POLAND 2021

doclab_znak.jpg

Dziś, podczas gali zamknięcia wydarzeń Industry na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, uczestnicy 7. edycji DOC LAB POLAND otrzymali nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości 70 tys. złotych przyznawane przez partnerów programu dla najlepszych projektów biorących udział w programie. Są nimi m.in. nagrody pieniężne, bony na usługi postprodukcyjne, zaproszenia na wydarzenia branżowe związane z kinem dokumentalnym oraz wsparcie promocyjne.

W drugiej sesji 7. edycji Doc Lab Poland wzięło udział 19 projektów, wśród których 11 uczestniczy w komponencie Docs to Start dla filmów w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaś 8 bierze udział w Docs to Go dla projektów będących na etapie montażu. Podczas trwających dwa dni pitchingów ich twórcy mieli okazję po raz pierwszy zaprezentować swoje projekty przedstawicielom branży filmowej. Najlepsze z nich otrzymały nagrody przyznawane przez partnerów programu:

Nagrody dla projektów Docs to Start

Nagroda HBO Award w wysokości 10 000 PLN

PAPA WAS A KING OF KONGO
reżyseria: Joanna Ratajczak
produkcja: Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak – Telemark
Czarnoskóra Monika wychowana w białej rodzinie na mazurskiej wsi, po śmierci biologicznego ojca zostaje wodzem kongijskiego rodu. Chce poznać i połączyć liczne, nieznające się nieślubne dzieci ojca.

Nagroda SMAKJAM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 25 000 PLN

KROK PO KROKU
reżyseria: Eliza Kubarska, Michał Woroch
produkcja: Monika Braid – Braidmade Films
Michał, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się na wózku wyrusza w Himalaje. Walka ze swoimi ograniczeniami i trudy wyprawy są pretekstem do opowieści o determinacji by żyć pełnią życia.

Nagroda MX35 – usługa wynajmu sprzętu filmowego o wartości 10 000 PLN

DZIECKO Z PYŁU
reżyseria: Weronika Mliczewska
produkcja: Weronika Mliczewska – Ya-Man Studio
Sang to niechciane dziecko, które przeżyło wojnę w Wietnamie. Po życiu pełnym dyskryminacji w cudowny sposób odnajduje swojego ojca. Zanim się spotkają, Sang chce naprawić swoje zerwane więzi z dziećmi, aby zmienić swoją karmę.

Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na DOK Co‐pro Meetings

DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE
reżyseria: Aga Borzym
produkcja: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska – Pinot Films
Historia o tym jak to jest być nastolatką. Świat dorastania ze wszystkimi jego wzlotami i upadkami obserwujemy oczami dwójki przewodniczek – 11-letniej Jagody i 13-letniej Zuzi.

Wyróżnienie Polish Docs Pro Special Mention – wsparcie międzynarodowej promocji i zaproszenie na jedno z międzynarodowych branżowych wydarzeń dokumentalnych

13 BAZA
reżyseria: Paweł Hejbudzki
produkcja: Wojciech Karubin – Movie Mates
Dziecięcy karting to sport podwyższonego ryzyka. Za kierownicami gokartów pędzących 80 km/h siedzą nawet siedmioletnie dzieci. Mimo znikomej szansy na odniesienie sukcesu, presja jest ogromna.

Nagrody dla projektów Docs to Go

Nagroda Lunapark – usługa korekcji barwnej o wartości 15 000 PLN

STARZY HIPISI UMIERAJĄ MŁODO
reżyseria: Zofia Pręgowska
produkcja: Zofia Pręgowska – Prego media
Pełna muzyki i humoru historia o młodym małżeństwie mieszkającym w przyczepie z dziećmi — psami Świniakiem i Zuzią oraz kotem Józefem.

Wyróżnienie Institute of Documentary Film – zaproszenie na East Doc Platform

LEON
reżyseria: Wojciech Gostomczyk
produkcja: Wojciech Gostomczyk, Anna Stylińska – Metrage Studio
Artysta performer Leon odrzuca granice między sztuką a życiem. Tworząc swój wymarzony projekt, wpada w konflikt ze społeczeństwem i rodziną, w tym ze swoim chłopakiem Manfredem Thierry Muglerem.


Konsultantami drugiej sesji programu DOC LAB POLAND, którzy przygotowali uczestników do pitchingów oraz wsparli ich w rozwijaniu umiejętności rozmów i negocjacji z potencjalnymi partnerami z zagranicy byli: Leena Pasanen, szefowa Biografilm Festival Bologna oraz była szefowa DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Industry oraz Paul Pauwels, producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network. W ramach warsztatów, a przede wszystkim sesji one-on-one po pitchingach Docs To Start i Docs To Go, odbyło się ponad 300 indywidualnych spotkań z potencjalnymi producentami, przedstawicielami telewizji, instytucji wspierających produkcję, selekcjonerami festiwalowymi, agentami sprzedaży i dystrybutorami.

Dziś także zakończył się organizowany przez DOC LAB POLAND w ramach KFF Industry market koprodukcyjny CEDOC MARKET. W trwającym trzy dni wydarzeniu wzięło udział kolejnych blisko 30 uczestników z Polski i zagranicy poszukujących partnerów koprodukcyjnych oraz dofinansowania dla rozwijanych przez siebie filmów. Gośćmi marketu było ponad 40 decision makerów z całego świata, w tym przedstawiciele m.in. HBO Europe, Al Jazeera Documentary Channel, ARTE, YLE, Sarajevo Film Festival, Scottish Documentary Institute, DOK. Leipzig, Baltic Sea Forum, Visions du Reel, Docs Barcelona Industry, Cat’n’docs, Syndicado i Taskovski Films. W ramach tegorocznej edycji odbyło się ponad 400 spotkań. Jednym z wydarzeń specjalnych tegorocznego CEDOC Market był round table SPOTLIGHT: WOMEN IN DOCUMENTARY FILM poprowadzony przez reżyserkę Agnieszkę Zwiefkę. Zaproszone na niego ekspertki: Wendy Ettinger (Chicken&Egg Pictures), Alessia Sonaglioni (EWA Networks) i Debra Zimmerman (Women Make Movies) omówiły trzy projekty wybrane na CEDOC Market, których bohaterkami są kobiety kreśląc szerszy obraz obecności kobiet w świecie filmu dokumentalnego, zarówno w roli bohaterek, jak i twórczyń, współpracy w zespołach kierowanych przez kobiety, a także możliwości pozyskiwania finansowania dla kobiet.

Jutro, 5 czerwca 2021 roku, odbędzie się natomiast gala zamknięcia festiwalu na której zostaną wręczone nagrody dla najlepszych filmów biorących udział w sekcjach konkursowych wydarzenia. Szansę na statuetki ma aż pięć dokumentów rozwijanych lub prezentowanych na poprzednich edycjach Doc Lab Poland. Są wśród nich startujące w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym „Antybohater” Michała Kaweckiego (prod. Maria Siniarska, Unlimited Film Operations) oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego (prod. Piotr Kobus, Agnieszka Drewno, Manana) oraz uczestniczące w Konkursie Polskim: „@miriamfrompoland” Piotra Szczepańskiego (prod. Anna Pachnicka, Anagram), „Tylko wiatr” w reżyserii Zosi Kowalewskiej (prod. Stanisław Zaborowski, Daria Ciesielska, Silver Frame) i „Ziemia” Zuzanny Solakiewicz (prod. Anna Gawlita, Kijora Film).

DOC LAB POLAND 2021 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami tej edycji są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Telewizja Polska S.A., kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, MX35 oraz Lunapark. Patronami medialnymi są: Film&TV Kamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, Film New Europe, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe i Magazyn Filmowy SFP.

 

JESZCZE TYLKO PRZEZ TYDZIEŃ MOŻNA ZGŁASZAĆ SIĘ NA DOC DEVELOPMENT!

Doc Development czerwony.jpg

Już tylko do 4 czerwca 2021 roku można zgłaszać się na 3. edycję DOC DEVELOPMENT — intensywnego programu rozwoju dla reżyserów z projektami na wczesnym etapie. Zakwalifikowani na niego uczestnicy zyskają wyjątkową okazję do zaprezentowania swoich projektów i skorzystania ze wsparcia partnerów programu: CANAL+, TVP Dokument, Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, firmy MX35 oraz kancelarii MKZ Partnerzy.

Jeśli jesteś reżyserem, zwłaszcza na początku drogi zawodowej, pracujesz nad projektem dokumentalnym i chcesz:

– skonsultować swoje pomysły z czołowymi polskimi filmowcami

– omówić research i zdjęcia dokumentacyjne

– dyskutować w przyjaznej grupie twórców i ekspertów

– przygotować wstępny trailer/teaser

– przygotować profesjonalne materiały prezentacyjne (opisy, materiały wizualne, wstępny budżet)

– pisać lub skonsultować scenariusz

– wiedzieć więcej o współpracy z producentem

– znaleźć producenta do swojego projektu

Zgłoś się na DOC DEVELOPMENT! Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: formularz.docdevelopment.pl. Termin zgłoszenia upływa 4.06.2021 roku o godz. 23.59. Koszt udziału w programie to 1000 zł + VAT. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

Partnerami 3. edycji Doc Development są: CANAL+, TVP Dokument, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35 oraz kancelaria MKZ Partnerzy, którzy w trakcie trwania programu przedstawią możliwości koprodukcyjne, wsparcia ze strony telewizji, skonsultują dobór sprzętu filmowego i dźwiękowego, podzielą się wiedzą na temat festiwali i dystrybucji. Ta wiedza pozwoli uczestnikom rozbudować sieć kontaktów, osadzić swoje powstające dopiero filmy w świadomości branży filmowej, zyskać dla projektu nowe ścieżki rozwoju i możliwości jego zrealizowania.

W CANAL+ od lat wspieramy nowe talenty nie tylko w filmach i serialach fabularnych. Widzimy sens formuły warsztatowej i wierzymy w moc i znaczenie również filmów dokumentalnych. Dlatego po raz kolejny zostaliśmy partnerem programu Doc Development, skierowanego do twórców zainteresowanych rozwijaniem pomysłów na dokument. Z uczestnikami warsztatów rozmawiamy o możliwościach współpracy, w tym koprodukcyjnej, z CANAL+ Polska.
Alicja Gancarz, Dział Produkcji Oryginalnych i Koprodukcji CANAL+

Jednym z głównych celów i ambicją TVP Dokument jest nie tylko dbanie o dziedzictwo polskiej dokumentalistyki, pokazywanie piękna i wartości dzieł największych twórców polskiego dokumentu, ale także wspieranie i rozwijanie nowych projektów. Stawiamy bowiem nie tylko na dziedzictwo, ale również na przyszłość. Doc Development to inicjatywa, która niejednokrotnie pomogła rozwinąć niezwykle ciekawe projekty polskich twórców dokumentalnych i po prostu nie mogło nas tam zabraknąć. Liczę, że również w tym roku uda się wesprzeć i pchnąć na nowe tory wiele niezwykle interesujących, przedsięwzięć filmowych.
Tomasz Piechal, Redaktor Naczelny TVP Dokument

Bardzo cieszymy się, że wraz Fundacją im Władysława Ślesickiego rozpoczynamy nowy etap rozwoju Millennium Docs Against Gravity. Dzięki zaangażowaniu w program Doc Development festiwal stanie się miejscem, gdzie rodzą się i rozwijają najciekawsze polskie projekty dokumentalne. Ich twórczynie i twórcy zyskają dostęp do najlepszych dokumentów z całego świata oraz do wiodących agentów sprzedaży, będą mogli także konsultować swoje projekty z programerami naszego festiwalu oraz europejskich festiwali dokumentalnych.
Wojciech Diduszko, Dyrektor Konkursu Polskiego Millennium Docs Against Gravity

Okres developmentu jest niezwykle ważnym, ale również trudnym czasem dla kształtowania się projektu filmowego. Chcemy w nim wesprzeć uczestników Doc Development bardzo konkretnie, umożliwiając im skorzystanie z naszego sprzętu kamerowego i dźwiękowego. Wierzymy, że taka szansa pozwoli im poczuć, że ich projekt nie jest już tylko zapisanym na kartce pomysłem, ale staje się czymś namacalnym i bliższym realizacji. Chcemy im dać dodatkową energię do działania, odpowiedź na pytanie, czego ich projekt potrzebuje technicznie, a także realnie wspomóc etap poszukiwań, w trakcie którego można wpaść na wiele interesujących tropów. W dokumencie development to nie tylko czas testowania i eksperymentowania. Materiały z dokumentacji często trafiają do ostatecznego filmu i realizacja ich na profesjonalnym sprzęcie pozwala nie odbiegać im potem jakością od reszty filmu.
Paweł Ziemilski, współwłaściciel MX35

DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2021 roku, w tym czasie odbędzie się pięć intensywnych trzydniowych sesji. Oprócz reżyserów-dokumentalistów, konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka specjalizująca się w przygotowywaniu trailerów Małgorzata Świderska, czy dyrektor programu Adam Ślesicki. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Dwie pierwsze prezentacje w 2019 i 2020 roku zgromadziły za każdym razem ok. 30 potencjalnych zainteresowanych.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. W dotychczasowych dwóch programu udział wzięło 24 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, czy Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym jest obecnie rozwijany podczas 7. edycji Doc Lab Poland. Z kolei projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” bierze w tym roku udział w CEDOC Market oraz otrzymał dofinansowanie PISF na produkcję. W pierwszej edycji brali udział m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, wielokrotnie nagradzani reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

 

 

2. sesja DOC LAB POLAND 2021. Przedstawiamy partnerów i konsultantów

doclab_znak.jpg

Dziś rozpoczyna się druga sesja 7. edycji DOC LAB POLAND. Jak co roku poprzedza prezentację projektów dokumentalnych na pitchingach DOC LAB POLAND w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Przez kolejne pięć dni uczestnicy pracują ze światowymi ekspertami, m.in. dyrektorką sekcji Industry festiwalu IDFA w Amsterdamie, selekcjonerką Sarajevo FF oraz dyrektorką festiwalu Biografilm w Bolonii. Tegoroczna edycja DOC LAB POLAND, podobnie jak w poprzednich latach, została wsparta przez najważniejsze instytucje kultury w Polsce.

DOC LAB POLAND 2021 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami tej edycji są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Telewizja Polska S.A., kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, MX35 oraz Lunapark. Patronami medialnymi są: Film&TV Kamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, Film New Europe, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe i Magazyn Filmowy SFP.

Pierwsza sesja DOC LAB POLAND 2021 odbyła się w kwietniu i była poświęcona rozwojowi projektów, pracy nad trailerami, materiałami prezentacyjnymi oraz strategiom produkcyjnym i festiwalowym. Druga sesja programu jest skoncentrowana na przygotowaniu uczestników do prezentacji i promocji projektów na rynku międzynarodowym oraz do nawiązywania kontaktów. Eksperci wesprą filmowców w przygotowaniu się do pitchingu po angielsku, do rozmów i negocjacji z potencjalnymi partnerami oraz wydobywania uniwersalnych walorów i międzynarodowych kontekstów przy promocji ich projektów. Wśród tutorów majowej sesji programu są światowi eksperci: Leena Pasanen, szefowa Biografilm Festival Bologna oraz była szefowa DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum oraz Paul Pauwels, producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network. Warsztaty i konsultacje w formie on-line potrwają do 28 maja.

W przyszłym tygodniu, 2 i 3 czerwca 2021 roku, odbędą się pitchingi projektów rozwijanych na tegorocznej edycji programu. Uczestnicy Doc Lab Start, którzy pracują nad filmami będącymi w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaprezentują je przed potencjalnymi koproducentami oraz reprezentantami instytucji, funduszy filmowych i nadawców telewizyjnych. Z kolei reżyserzy i producenci z Doc Lab Go, mający filmy na etapie montażu, opowiedzą o swoich projektach zaproszonym agentom sprzedaży, selekcjonerom festiwali i platform VOD oraz dystrybutorom. Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się przedstawiciele m.in. HBO Europe, Al Jazeera Documentary Channel, ARTE, YLE, Sarajevo Film Festival, Scottish Documentary Institute, DOK. Leipzig, Baltic Sea Forum, Visions du Reel, Docs Barcelona Industry, Cat’n’docs, Syndicado i Taskovski Films. Prezentacja projektów i spotkania indywidualne odbędą się w formie hybrydowej. Wydarzenie jest częścią KFF Industry podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W dniach 2-4 czerwca odbędzie się także CEDOC Market — market koprodukcyjny DOC LAB POLAND, w którym weźmie udział blisko 30 kolejnych producentów z Polski i zagranicy, którzy poszukują partnerów koprodukcyjnych do swoich projektów. Na Market składa szereg indywidualnych spotkań (w tym roku online) oraz panel dyskusyjny poświęcony filmom dokumentalnym kierowanym do kobiet lub realizowanym przez kobiety. Co roku na Markecie odbywa się blisko 400 spotkań, co razem z ok. 350 spotkaniami po pitchingach owocuje liczbą ponad 700 rozmów – okazji do skonsultowania projektów filmowych, nawiązania kontaktów i znalezienia partnerów koprodukcyjnych lub dystrybucyjnych.

Najlepsze projekty prezentowane na pitchingach mają szansę na nagrody ufundowane przez partnerów programu. W tym roku są to: HBO Europe Award – 10 tys. złotych w gotówce, bon na usługi postprodukcyjne o wartości 25 tys. złotych od Smakjam, bon na usługę kolor korekcji o wartości 10 tys. złotych od firmy Lunapark, bon na wypożyczenie sprzętu filmowego o wartości 10 tys. złotych od MX35, zaproszenie do udziału w Co-Pro Meetings na FF Leipzig, zaproszenie do udział w East Doc Platform od Institute of Documentary Film oraz wsparcie promocyjne wybranego projektu przez Polish Docs.

Przedstawiamy sylwetki konsultantów II sesji warsztatów DOC LAB POLAND 2021:

Adriek van Nieuwenhuijzen – uzyskała tytuł magistra teatru i filmoznawstwa na Uniwersytecie w Utrechcie. Już podczas studiów zaczęła specjalizować się w filmach dokumentalnych i zaangażowała się w pierwszą edycję IDFA, wówczas niewielkiej, ale błyskotliwej inicjatywy przywrócenia dokumentu na duże ekrany w Amsterdamie. Zanim została zastępcą dyrektora IDFA w 1993 roku, pracowała jako producent pomocniczy u jednym z holenderskich nadawców publicznych. W IDFA od początku zajmowała się głównie programowaniem. Od lutego 2007 r. jest szefową biura Industry IDFA. Na tym stanowisku kieruje programem dla profesjonalistów IDFA, w tym marketem FORUM i programem Docs for Sale.

Leena Pasanen – rozpoczęła karierę w branży filmowej jako dziennikarka w fińskiej agencji prasowej w 1988 roku. W 1993 roku dołączyła do YLE, fińskiego nadawcy telewizyjnego, gdzie pracowała jako reporterka, komentatorka polityczna i prezenterka telewizyjna dla programu magazynu informacyjnego YLE TV1. W latach 2015-2019 mieszkała w Lipsku w Niemczech, gdzie była szefową DOK Leipzig, jednego z wiodących światowych festiwali filmów dokumentalnych i animowanych. W styczniu 2020 roku objęła kierownictwo festiwalu Biografilm w Bolonii we Włoszech. Festiwal Biografilm koncentruje się na aktualnej europejskiej twórczości, filmach fabularnych, dokumentalnych, biograficznych. Leena jest także ekspertem i wykładowcą wielu programów szkoleniowych m.in. EDN i Discovery Campus.

Paul Pauwels – dyrektor belgijskiej firmy produkcyjnej Congoo BVBA, były długoletni dyrektor European Documentary Network. Paul Pauwels ma bogate doświadczenie w koprodukcjach międzynarodowych zarówno jako redaktor zamawiający, jak i producent filmowy – pracował dla belgijskiej telewizji publicznej VRT, a przez blisko 30 lat był producentem filmów realizowanych zarówno na lokalny, jak i międzynarodowy rynek. Był również dyrektorem zarządzającym szkoły filmowej ETMA. Jest cenionym wykładowcą i konsultantem, moderatorem konferencji i tutorem warsztatów filmowych, a także członkiem Eurovision Documentary Workgroup.

Rada Šešić – selekcjonerka festiwalowa, wykładowca filmowy, krytyk i reżyserka. Kierowniczka konkursu dokumentalnego największego festiwalu w Europie Południowo-Wschodniej Sarajewo FF. 10 lat temu założyła i objęła kierownictwo nad Docu Rough Cut Boutique. Od sześciu lat zarządza także Last Stop Trieste. W IDFA Amsterdam bierze udział w selekcji, jest też doradcą programowym IFFR Rotterdam i członkiem komitetu selekcyjnego Hubert Bals Fund. Wykładała gościnnie w kilku szkołach filmowych i uniwersytetach za granicą: Anadolu University w Eskisehir, w Art School w Genève, Srishti School of Art, Design and Technology w Bengaluru, gdzie uczyła w 2008 i 2010 roku przez cały trymestr, a także na FDU Belgrade i ASU Sarajevo.

DOC LAB POLAND jest największym w Polsce programem konsultacyjnym, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Twórcami i dyrektorami DOC LAB POLAND są Adam Ślesicki Katarzyna Ślesicka. Warsztaty koordynuje Monika Zarzycka, a CEDOC Market — Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska. Program realizowany jest od 2015 roku.

Więcej na: www.doclab.pl

Trwa nabór na 3. edycję DOC DEVELOPMENT!
Kończy się 2. edycja programu

Doc Development czerwony.jpg


Trwa nabór na 3. edycję DOC DEVELOPMENT — intensywnego programu rozwoju dla reżyserów z projektami na wczesnym etapie. Zainteresowanych udziałem w programie zapraszamy na Dzień Otwarty DOC DEVELOPMENT (25.05.2021) by skonsultować swój projekt pod kątem zgłoszenia do tegorocznej edycji warsztatów. Tymczasem, końca dobiega 2. edycja programu, a biorące w niej udział projekty już cieszą się pierwszymi sukcesami.

DOC DEVELOPMENT jest programem intensywnego rozwoju dla reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z czołowymi polskimi dokumentalistami, m.in.: Lidią Dudą, czy Jackiem Bławutem. Pod okiem kolejnych ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów.

Koszt udziału w programie to 1000 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: formularz.docdevelopment.pl. Termin zgłoszenia upływa 4.06.2021 roku o godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

Osoby zainteresowane udziałem w programie serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty DOC DEVELOPMENT, który odbędzie się online we wtorek 25.05.2021 w godzinach 12-15:00. W ramach wcześniej umówionych spotkań indywidualnych na platformie Zoom, dyrektor programu Adam Ślesicki odpowie na pytania dotyczące zgłoszeń programu. Kandydaci będą mogli zarówno skonsultować swoje projekty pod kątem szans w selekcji, jak i uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru czy wymaganych materiałów. Na wydarzenie obowiązują zapisy drogą mailową. Chętnych do udziału prosimy o przesłanie maila na adres info@fundfilm.pl do 24 maja do godz. 19.00. W temacie maila należy wpisać „Dzień otwarty Doc Development” i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego”. Po zgłoszeniu, w dniu spotkania otrzymają Państwo link do wydarzenia na platformie Zoom.

Tymczasem, końca dobiega, przełożona w czasie w wyniku trwającej pandemii, ostatnia sesja 2. edycji programu. Wzięło w niej udział 12 projektów: „Blisko coraz dalej” Ewy Kochańskiej, „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym, „Szary człowiek” Rafała Małeckiego, „Zapiski z oblężonego miasta” Mateusza Mularskiego, „Doktor owca” Edyty Pietrowskiej, „Made in Poland” Alexandre Dayeta, „Future” Marii Ornaf, „Sebastian jedzie nad morze” Tomasza Solińskiego, „W stronę słońca” Agnieszki Kokowskiej, „Obie nasze rodziny” Miłosza Hermanowicza, „Artyzanci” Tomasza Karpowicza i „Cantaory z Tumaco” Bartosza Wróblewskiego i Weroniki Rzeżutki. Uczestnicy pracowali nad swoimi projektami pod okiem czołowych polskich dokumentalistów, Lidii Dudy i Wojciecha Staronia, a także licznych konsultantów. Podczas tej edycji programu byli nimi prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska (pisanie scenariuszy), producentka Anna Wydra (współpraca reżysera z producentem), Małgorzata Świderska (przygotowanie trailerów), Adam Ślesicki (opisy i materiały promocyjne). W trakcie trwania programu. Uczestnicy spotkali się także z przedstawicielami Telewizji Polskiej i CANAL+, by poznać możliwości współpracy i koprodukcji z tymi stacjami. Mateusz Wajda i Paweł Ziemilski z firmy MX35 opowiedzieli o wykorzystaniu sprzętu i umiejętnym jego doborze. Właściciele firmy, doświadczeni filmowcy, doradzili uczestnikom, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej przy ich projekcie.

Pod koniec zeszłego roku, biorący udział w programie reżyserzy mieli szansę pitchowania swoich projektów przed reprezentantami branży filmowej, potencjalnymi producentami, inwestorami i nadawcami telewizyjnymi. Po prezentacjach spotkali się z przedstawicielami m.in. CANAL+, TVP S.A., Kalejdoskop Film, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Mazovia Warsaw Film Commission, Staroń Film, Pinot Films, Instytucji Filmowej Silesia-Film, Fundacji Raban. Dzięki rozwojowi w programie Doc Development niektóre z projektów znalazły producenta i zostały wyselekcjonowane do dalszych programów doskonalenia dokumentów i na markety a także otrzymały dofinansowanie z publicznych środków. Projekt „W stronę słońca” Agnieszki Kokowskiej bierze udział w tegorocznym CEDOC Market oraz został dofinansowany w najnowszej sesji PISF, natomiast projekt Agi Borzym „Dziewczyńskie historie” jest rozwijany w ramach 7. edycji Doc Lab Poland. Partnerami 2. edycji DOC DEVELOPMENT byli: MX35, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Telewizja Polska S.A., CANAL+ oraz kancelaria MKZ Partnerzy. Program zebrał świetne opinie wśród uczestników:

Program Doc Development polecam każdemu dokumentaliście. Mój film, który był w bardzo wczesnej fazie rozwoju zyskał zupełnie nową perspektywę. Warsztaty z fantastycznymi tutorami sprawiły, że zyskałem świadomość jego słabych punktów i zrozumiałem, kiedy moja opowieść ma szansę stać się historią uniwersalną. Doc Development to najlepszy sposób na wypłynięcie na szerokie wody dla twórcy filmu dokumentalnego w Polsce. Jest prowadzony profesjonalnie, w przyjaznej atmosferze i przynosi wymierne efekty. Jeśli pojawia się krytyka to tylko taka, która inspiruje do dalszego działania. Ponadto, dzięki programowi znalazłem producenta i obecnie realizuję swój dokument na zupełnie innym poziomie. Można powiedzieć, że Doc Development odmienił moje życie zawodowe.
Rafał Małecki

Dzięki ścieraniu się obok siebie wielu przeróżnych projektów warsztaty pozwoliły mi zdobyć nowe spojrzenie na dokumentację mojego projektu i odkleić się od własnego wyjściowego stosunku do niego. Zacząłem bardziej o nim myśleć przez pryzmat budowania formy filmowej. Do tego warsztaty dobrze punktują wymagania branży wobec projektu i uczą komunikowania go.
Miłosz Hermanowicz

Udział w Doc Development bardzo pomógł mi rozwinąć mój projekt — przede wszystkim wiele przełamał w mojej głowie i sposobie myślenia o nim. Jestem pewien, że z kolejnym projektem również zaaplikuję do udziału w programie.
Mateusz Mularski


Partnerami 3. edycji Doc Development są: CANAL+, TVP Dokument, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35 oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

 

DZIEŃ OTWARTY DOC DEVELOPMENT 2021

Doc Development czerwony.jpg

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Doc Development, który odbędzie się online we wtorek 25 maja 2021 w godz. 12.00 – 15.00. Program jest skierowany do reżyserów-dokumentalistów z projektami filmów na bardzo wczesnym etapie rozwoju. W ramach Dnia Otwartego można skonsultować swój projekt pod kątem uczestnictwa w programie. Nabór do 3. edycji DOC DEVELOPMENT potrwa do 4.06.2021.

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego zaprasza na Dzień Otwarty programu Doc Development. Do 4 czerwca trwa nabór na program, a w ramach spotkań indywidualnych na platformie Zoom, dyrektor programu Adam Ślesicki odpowie na pytania dotyczące zgłoszeń programu. Kandydaci będą mogli zarówno skonsultować swoje projekty pod kątem szans w selekcji, jak i uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru czy wymaganych materiałów.

Na wydarzenie obowiązują zapisy drogą mailową. Chętnych do udziału prosimy o przesłanie maila na adres info@fundfilm.pl do 24 maja do godz. 19.00. W temacie maila należy wpisać „Dzień otwarty Doc Development” i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego”. Po zgłoszeniu, w dniu spotkania otrzymają Państwo link do wydarzenia na platformie Zoom.

DOC DEVELOPMENT jest programem intensywnego rozwoju dla reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z czołowymi polskimi dokumentalistami, m.in.: Lidią Dudą, czy Jackiem Bławutem. Pod okiem kolejnych ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów. W tym roku odbędzie się trzecia edycja warsztatów.

DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2021 roku, w tym czasie odbędzie się pięć intensywnych trzydniowych sesji. Oprócz reżyserów-dokumentalistów, konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka specjalizująca się w przygotowywaniu trailerów Małgorzata Świderska i dyrektor programu Adam Ślesicki. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Dwie pierwsze prezentacje w 2019 i 2020 roku zgromadziły za każdym razem ok. 30 potencjalnych zainteresowanych.

Wśród uczestników drugiej edycji DOC DEVELOPMENT znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, czy Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym jest obecnie rozwijany podczas 7. edycji Doc Lab Poland. Z kolei projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” bierze w tym roku udział w CEDOC Market oraz otrzymał dofinansowanie z PISF na produkcję. W pierwszej edycji brali udział m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, wielokrotnie nagradzani reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk.

Partnerami 3. edycji Doc Development są: CANAL+, TVP Dokument, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35 oraz kancelaria MKZ Partnerzy. Koszt udziału w programie to 1000 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: formularz.docdevelopment.pl. Termin zgłoszenia upływa 4.06.2021 roku o godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

 

 

Rusza nabór na programy: DOC DEVELOPMENT i IMPAKT

Zrzut ekranu 2021-05-08 o 19.17.35.png (oryginalna)

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego ogłasza nabór na kolejne edycje programów warsztatowych. Do 4 czerwca 2021 roku można zgłaszać się na: DOC DEVELOPMENT – skierowany do reżyserów-dokumentalistów z projektami filmów na bardzo wczesnym etapie rozwoju, a do 25 czerwca na IMPAKT – intensywne warsztaty dla producentów z projektami filmu fabularnego lub dokumentalnego.

DOC DEVELOPMENT

DOC DEVELOPMENT jest programem intensywnego rozwoju dla reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z czołowymi polskimi dokumentalistami, m.in.: Lidią Dudą, czy Jackiem Bławutem. Pod okiem kolejnych ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów. W tym roku odbędzie się trzecia edycja warsztatów.

Podczas DOC DEVELOPMENT cała uwaga skierowana jest na projekt, który dopiero zaczyna nabierać kształtów i może rozwinąć się w różnych kierunkach. Dzięki współpracy z tutorami i ekspertami nasi uczestnicy mogą skonfrontować się z fundamentalnymi pytaniami już na samym początku pracy i w efekcie wybrać najlepszą drogę rozwoju projektu. W trakcie warsztatów wspólnie dyskutujemy m.in. o rozwiązaniach dramaturgicznych, współpracy z bohaterami, twórczym wykorzystaniu archiwaliów i zastanawiamy się, gdzie leży największy potencjał projektu. Dzięki DOC DEVELOPMENT reżyserzy mają szansę znalezienia producentów do swoich projektów i kontynuowania z nimi prac.
Adam Ślesicki, producent, dyrektor DOC DEVELOPMENT

DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2021 roku, w tym czasie odbędzie się pięć intensywnych trzydniowych sesji. Oprócz reżyserów-dokumentalistów, konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka specjalizująca się w przygotowywaniu trailerów Małgorzata Świderska i dyrektor programu Adam Ślesicki. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Dwie pierwsze prezentacje w 2019 i 2020 roku zgromadziły za każdym razem ok. 30 potencjalnych zainteresowanych.

Wśród uczestników drugiej edycji DOC DEVELOPMENT znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, reżyser i montażysta Miłosz Hermanowicz oraz Rafał Małecki — montażysta i reżyser. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym dzięki udziałowi w programie znalazł producenta i jest obecnie rozwijany podczas 7. edycji Doc Lab Poland. Z kolei projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” bierze w tym roku udział w CEDOC Market. W pierwszej edycji brali udział np. reżyser i operator Paweł Dyllus, reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy Aleksandra Maciejczyk.

Partnerami 3. edycji Doc Development są: Canal +, TVP Dokument, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35 oraz kancelaria MKZ Partnerzy. Koszt udziału w programie to 1000 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: formularz.docdevelopment.pl. Termin zgłoszenia upływa 4.06.2021 roku o godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

 


IMPAKT

IMPAKT jest intensywnym 15-dniowym programem warsztatowym podzielonym na pięć sesji. Przygotowuje producentów filmowych (zwłaszcza tych na początku kariery) do specyfiki pracy w kinie autorskim, tak aby znajdowało ono swoją publiczność i było konkurencyjne na rynku krajowym i zagranicznym.

IMPAKT to warsztaty, w ramach których chcemy w sposób inspirujący i wszechstronny wesprzeć producenta w jego pierwszych poważnych filmowych krokach. Nasi tutorzy i eksperci dzielą się podczas zajęć swoimi bogatymi doświadczeniami i wiedzą, która początkującym producentom może pozwolić uniknąć błędów, skutecznie zbudować relacje i komunikację z reżyserem i ekipą, kreatywnie podchodzić do wyzwań i przeszkód, które na pewno pojawiają się w wieloletnim procesie pracy nad filmem. Chcemy ich także w trakcie warsztatów uzbroić w konkretne narzędzia dzięki którym będą mogli działać i z powodzeniem iść do przodu ze swoimi projektami: pracujemy więc wspólnie m.in. nad opowiadaną historią i wydobyciem jej potencjału, nad planem finansowania, strategią marketingową, festiwalową i pitchingiem.
Katarzyna Ślesicka, dyrektorka IMPAKT-u oraz producentka

Program odbędzie się w okresie wrzesień 2021 – marzec 2022. Zgłoszenia do IMPAKT-u mogą wysyłać osoby posiadające własne firmy producenckie, jak i freelancerzy lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi. Aplikować mogą junior producers i kierownicy produkcji z ambicjami rozwoju. Adresatami programu są też managerowie kultury, kierownicy projektów, którzy pragną rozwijać umiejętności na polu filmowym. Fakt ukończenia szkoły filmowej lub szkoleń jest dodatkowym atutem – ale nie wymogiem. Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt.

W programie weźmie udział 12 wyselekcjonowanych producentów z projektami oraz ich reżyserami, którzy będą uczestniczyć w wybranych zajęciach. Zgłaszać mogą się zarówno producenci z projektami filmów fabularnych, jak i dokumentalnych. Głównymi tutorami tegorocznej edycji IMPAKT-u będą: Katarzyna Ślesicka, Anna Wydra, uznana producentka m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” i „Komunii”; oraz Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSTvFiT, konsultant scenariuszowy („Intruz” Magnusa von Horna, „Dzikie róże” Anny Jadowskiej) Ekspertami będą m.in. Joanna Solecka, międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu; Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultant ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; producent Maciej Kubicki, współwłaściciel firmy Telemark, Jan Naszewski, agent sprzedaży i szef firmy New Europe Film Sales, Alicja Turowska, szefowa promocji Kino Świat, mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy oraz zespół psycholożek: Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwotka i Pola Weiner.

Dotychczas odbyły się dwie edycje IMPAKT-u. W 2. edycji programu udział wzięli m.in. Jakub Mróz z projektem „Koniec listopada” Kamila Krawczyńskiego, do którego zdjęcia odbędą się jeszcze w tym roku; zakwalifikowane na CEDOC MARKET producentki: Kinga Mielnik i rozwijany przez nią podczas warsztatów projekt „Rap. Historie” Adriana Borowskiego oraz Justyna Kluczewska z projektem „Marzyciele z Sally” reż. Julia Groszek. Inny, rozwijany w ramach warsztatów przez producenta Vasyla Malko projekt, fabuła „Nie wolno palić na granicy” reż. Svitlana Topor otrzymała z PISF dofinansowanie na development scenariuszowy.

Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT (za projekt – team złożony z producenta i reżysera). Zgłoszenia można dokonać po linkiem: formularz.impakt.fundfilm.pl, w nieprzekraczalnym terminie do 25 czerwca 2021, do godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł. Partnerami 3. edycji IMPAKTu są: Canal + oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

Więcej informacji na: www.fundfilm.pl/pl/impakt


W związku z pandemią koronawirusa zarówno IMPAKT jak i DOC DEVELOPMENT mogą być realizowane w formie online lub hybrydowej. W przypadku spotkań poza przestrzenią wirtualną, warsztaty będą się odbywać w Warszawie. Organizatorem obu warsztatów jest założona w 2014 roku przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu (ze szczególnym uwzględnieniem filmu dokumentalnego), wsparcie młodych, debiutujących filmowców i producentów, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów.

 

Osobiste historie i globalne problemy. Przedstawiamy projekty zakwalifikowane na CEDOC MARKET

cedoc_RGB.png (oryginalna)

26 projektów zakwalifikowało się do udziału w CEDOC Market — jedynym w Polsce międzynarodowym markecie koprodukcyjnym dla producentów dokumentalnych, którzy poszukują partnerów polskich i zagranicznych. Wśród nich znalazły się dokumenty z Polski, Wielkiej Brytanii, Estonii, Włoch, Norwegii oraz Portugalii. Tegoroczny CEDOC Market startuje 2 czerwca i potrwa do 4 czerwca 2021 roku. Wydarzenie jest organizowane w ramach DOC LAB POLAND przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, we współpracy z KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wśród zakwalifikowanych projektów są filmy o relacjach w rodzinie, duchowości, włoskich gangach, poszukiwaniu tożsamości, aborcji, realiach życia w autorytarnym państwie oraz pandemii koronawirusa. Ich autorami są wielokrotnie nagradzani na całym świecie twórcy, a także doświadczeni producenci. W selekcji znalazły się takie dokumenty jak „Blix” Grety Stocklassy produkowany przez Radovana Síbrta, który jest także producentem nagrodzonego w 2018 roku Złotym Niedźwiedziem filmu „Touch Me Not” Adiny Pintille. Z kolei producentem „Velvet Generation” w reżyserii Ivany Hucikovej jest Jakub Viktorin z nutprodukcii — firmy będącej koproducentem „Pokotu” Agnieszki Holland. Producentem innego zakwalifikowanego projektu, „Sound of Ice” Tommy’ego Gulliksena, jest norweski producent Thomas Robsahm z Oslo Pictures, współtwórca sukcesów takich głośnych filmów jak „Głośniej od bomb” Joachima Triera z Isabelle Huppert w roli głównej, czy nominowanej w zeszłym roku do Europejskiej Nagrody Filmowej „Nadziei” Marii Sødahl z Stellanem Skarsgårdem. W selekcji tegorocznego CEDOC Market znalazło się 12 polskich oraz 14 zagranicznych projektów.

Napłynęły do nas projekty bardzo różnorodne i niezwykle ciekawe. Niektóre z nich poruszają bardzo gorące tematy, jak np. „5 tabletek stąd” Karoliny Domagalskiej (prod. Anna Stylińska — My Way Studio) opowiadający o czterech kobietach prowadzących grupę wsparcia Abortion Dream, które z dnia na dzień stały się liderkami rewolucji. Innym tego przykładem może być „Shaman vs Putin” w reżyserii Beaty Bubenec i Mikhaila Bashkirova (prod. Nicolaï Iarochenko — Les Steppes Productions) o jakuckim szamanie, Aleksanderze Gabyshev, przemierzającym pieszo Rosję, aby wypędzić ze społeczeństwa Władimira Putina — „Demona”. W selekcji znalazły się też projekty dokumentów o ryzykownym eksperymencie, który podejmuje para pozornie szczęśliwych razem ludzi („Trust Me” reż. Joanna Ratajczak, prod. Stanislaw Zaborowski, Oliver Stoltz — Silver Frame); o grupie młodych mężczyzn rezygnujących z dotychczasowego życia i przystępujących do nowicjatu dominikańskiego („Nowicjusz” reż. Łukasz Woś, prod. Anna Gawlita — Kijora Film) czy nietypowa opowieść o głuchej dziewczynie, która rozpoczyna pracę taksówkarza w Moskwie, by zbliżyć się do swojego marzenia o zostaniu zawodową zawodniczką piłki ręcznej („Don’t Cut Me Off” reż. Marina Potapova, prod. Max Tuula, Maria Gavrilova — Marx Film)” — wymienia Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, menedżerka marketu.

CEDOC MARKET (Central European Documentary Market, dawniej DOC LAB POLAND Co-Production Market) ma na celu umożliwienie producentom i reżyserom dokumentalnym nawiązania kontaktów z partnerami w innych krajach, z którymi lub dzięki którym będą mogli zrealizować swoje filmy. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz siódmy. „W trakcie CEDOC Market producenci mają szansę spotkać się z potencjalnymi koproducentami i zaprezentować sobie nawzajem swoje projekty – w ten sposób każdy producent występuje w podwójnej roli. To znacznie zwiększa możliwości poszerzenia sieci kontaktów i daje szansę na wielotorowe działanie mające na celu rozwijanie kreatywnej współpracy twórców i producentów z całej Europy” — dodaje Katarzyna Ślesicka, szefowa CEDOC i wicedyrektorka Doc Lab Poland. W poprzednich edycjach w markecie wzięły udział czołowe europejskie firmy produkcyjne oraz ponad 60 decision makerów z całego świata. W trakcie tego trzydniowego wydarzenia odbędą się indywidualne spotkania one-on-one oraz prezentacja projektów biorących udział w programie DOC LAB POLAND Docs to Start.

CEDOC MARKET jest organizowany przez DOC LAB POLAND we współpracy z KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Na wcześniejszych edycjach wydarzenia prezentowano takie produkcje jak m.in. „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej.

LISTA PROJEKTÓW CEDOC MARKET 2021:

5 PILLS AWAY (5 tabletek stąd)
Reżyseria: Karolina Domagalska
Produkcja: Anna Stylińska — My Way Studio
Polska

ARCTOWSKI
Reżyseria: Katarzyna Dąbkowska
Produkcja: Ewa Żukowska — Studio Żuk
Polska

ARIA DI BRAVURA
Reżyseria: Bartosz Blaschke
Produkcja: Wojciech Karubin — Movie Mates sp. z o. o.
Polska

BLIX
Reżyseria: Greta Stocklassa
Produkcja: Radovan Síbrt — PINK
Czechy, Szwecja

DON'T CUT ME OFF (Громкое такси)
Reżyseria: Marina Potapova
Produkcja: Max Tuula — Marx Film
Estonia

DREAMERS FROM SALLY (Marzyciele z Sally)
Reżyseria: Julia Groszek
Produkcja: Justyna Kluczewska — Fundacja Raban!
Polska

ISLAND OF LOVE
Reżyseria: Svetlana Strelnikova
Produkcja: Frank Müller — Doppelplusultra Filmproduktion GmbH
Niemcy

ISOLATION (Izolyatsia)
Reżyseria: Igor Minaev
Produkcja: Iurii Leuta — Trempel Films
Ukraina

IUS SANGUINIS
Reżyseria: Laura Plebani
Produkcja: Giada Mazzoleni — Paguro Film
Polska, Włochy, Wielka Brytania

MAOMI
Reżyseria: Judith Olah
Produkcja: Annika Mayer — Majmun Films
Niemcy, Węgry

PROJECT UTOPIA
Reżyseria: Nicolas Muñoz, Frederick Bernas
Produkcja: Rocio Pichirili, Ana Gonzalez — Eye Rise Films / Groncho Estudio
Argentyna, Hiszpania, Francja

QUEENS OF POLAND
Reżyseria: Sebastian Franke
Produkcja: Jürgen Kleinig — Neue Celluloid Fabrik
Niemcy

RAP. STORIES (Rap. Historie)
Reżyseria: Adrian Borowski
Produkcja: Kinga Mielnik
Polska

SHAMAN VS PUTIN (Shaman protiv Putina)
Reżyseria: Beata Bubenec, Mikhail Bashkirov
Produkcja: Nicolaï Iarochenko — Les Steppes Productions
Francja, Rosja

SOUND OF ICE (Lyden av is)
Reżyseria: Tommy Gulliksen
Produkcja: Thomas Robsahm — Oslo Pictures
Norwegia

THE IMPERISHABLE MAN (Nieprzemijalny)
Reżyseria: Kamil Napierski
Produkcja: Kamila Klimowicz — Foundation for Underwater Archaeology
Polska

THE NOVICE (Nowicjusz)
Reżyseria: Łukasz Woś
Produkcja: Anna Gawlita — Kijora Film
Polska

THE SEA WARRIOR
Reżyseria: Sohel Rahman
Produkcja: Sohel Rahman — Green Meadows Pictures/ Vila Do Cinema
Portugalia

THE ULTIMATE JOKER
Reżyseria: Krzysztof Dzieciołowski
Produkcja: Agata Jujeczka — Vision House Productions sp. z o.o.
Polska

THIN PLACES
Reżyseria: Inesa Kurklietytė
Produkcja: Paul W Nethercott — AMMI/Studio Nethercott
Irlandia

TOWARDS THE SUN (W stronę słońca)
Reżyseria: Agnieszka Kokowska
Produkcja: Sławomir Richert, Michał Zamencki — Warsaw Production Team Sp. z o.o.
Polska

TRAP LORD RISING
Reżyseria: Gianluca Orru
Produkcja: Gianluca De Angelis — Tekla films
Włochy

TRUST ME
Reżyseria: Joanna Ratajczak
Produkcja: Stanislaw Zaborowki, Oliver Stoltz — Silver Frame
Polska, Niemcy

VELVET GENERATION
Reżyseria: Ivana Hucikova
Produkcja: Monika Lostakova, Jakub Viktorin — nutprodukcia
Słowacja

WELCOME TO NEW KARABASH
Reżyseria: Olga Delane
Produkcja: Marta Kowalska — Arkana Studio
Polska, Rosja, Niemcy

WHEN THE WIND BECOMES SILENT (Kiedy umilknie wiatr)
Reżyseria: Mateusz Gołębiewski
Produkcja: Małgorzata Prociak — ZK Studio Sp. z o.o.
Polska

Organizatorem DOC LAB POLAND i CEDOC MARKET jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a współorganizatorem Krakowski Festiwal Filmowy. Wśród potwierdzonych Partnerów wydarzenia w 2021 są: HBO Europe, Telewizja Polska S.A., Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy. Patronami Medialnymi DOC LAB POLAND 2021 są: Polish Docs, Magazyn Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura, Magazyn Filmowy SFP, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe oraz Film New Europe.

 

6 filmów rozwijanych na Doc Lab Poland w selekcji 61. KFF!

doclab_znak.jpg

Aż sześć dokumentów rozwijanych na poprzednich Doc Lab Poland znalazło się w programie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Są wśród nich m.in. najnowsze filmy w reżyserii Zofii Kowalewskiej, Rafaela Lewandowskiego i Piotra Szczepańskiego.

Jedyne polskie filmy, które zakwalifikowały się do Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego KFF były rozwijane podczas warsztatów Doc Lab Poland. Pierwszym z nich jest „Antybohater” w reżyserii Michał Kawecki (prod. Maria Siniarska, Unlimited Film Operations) opowiadający o niepełnosprawnym mistrzu Polski w narciarstwie alpejskim. Drugi to „Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego (prod. Piotr Kobus, Agnieszka Drewno, Manana), opowiadający o mieszkańcu Johannesburga, Jerrym, który podejmuje się misji znalezienia porwanej dziewczynki. Jego poszukiwania przywołują bolesne wspomnienia.

Zarówno „Spacer z aniołami”, jak i „Antybohater”, znalazły się także w Konkursie Polskim. Oprócz nich wystartują w nim dwa inne tytuły rozwijane na Doc Lab Poland. Wśród nich jest uczestniczący w warsztatach w zeszłym roku film „@miriamfrompoland” Piotra Szczepańskiego (prod. Anna Pachnicka, Anagram). Jego bohaterką jest Miriam Synger — silna kobieta w patriarchalnej społeczności, która walczy o swoją tożsamość ortodoksyjnej Żydówki chcącej mieszkać we współczesnej Polsce. Drugim filmem jest również uczestniczący w zeszłorocznych warsztatach „Tylko wiatr” w reżyserii Zosi Kowalewskiej (prod. Stanisław Zaborowski, Daria Ciesielska, Silver Frame) – opowieść o podróży do Kazachstanu tropem wojennych wspomnień dziadka reżyserki. Do Panoramy Polskiego Dokumentu trafiły z kolei „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”, reż. Rafael Lewandowski (prod. Maria Blicharska, Donten & Lacroix Films), oraz „Furia”, reż. Krzysztof Kasior wyprodukowana przez Adama Ślesickiego i Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Pierwszy tytuł jest filmowym portretem Zbigniewa Herberta jakiego nie znamy: nie tylko poety, ale także symbolu opozycji i moralnego przewodnika. „Furia” to z kolei historia Aleksandry Roli — wyjątkowej i bezkompromisowej zawodniczki MMA. Oba filmy będą miały polskie premiery podczas tegorocznego 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w tym roku w dniach 30.05-6.06.2020. Oprócz pokazów filmowych, jak co roku, odbędą się na nim liczne wydarzenia branżowe. Jednym z nich będą publiczne pitchingi projektów biorących udział w tegorocznej edycji programu Doc Lab Poland. Będą one miały miejsce 2.06.2021 (projekty biorące udział w komponencie GO) i 3.06.2021 (projekty biorące udział w komponencie START). Całe wydarzenie będzie odbywało się wersji online — podobnie, jak towarzyszący festiwalowi i również organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego CEDOC Market. Jest on częścią programu Doc Lab Poland odbywającego się w ramach KFF Industry. Wyselekcjonowane projekty będą miały szansę zaprezentować się nie tylko przed potencjalnymi koproducentami, ale także przed reprezentantami funduszy filmowych, programów szkoleniowych, agentami sprzedaży oraz nadawcami telewizyjnymi.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. Wśród potwierdzonych Partnerów edycji 2021 są: HBO Europe, Telewizja Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy. Patronami Medialnymi DOC LAB POLAND 2021 są: Polish Docs, Magazyn Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura, Magazyn Filmowy SFP, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe oraz Film New Europe.

 

Rozpoczęła się pierwsza sesja DOC LAB POLAND 2021. Przedstawiamy tegorocznych tutorów i konsultantów

doclab_znak.jpg

6 kwietnia rozpoczęła się pierwsza sesja 7. edycji DOC LAB POLAND. W tym roku uczestniczy w niej 21 projektów, które będą rozwijane pod okiem uznanych dokumentalistów i ekspertów branży filmowej m.in. Jacka Bławuta, Pawła Łozińskiego, Lidii Dudy, Anny Wydry, Hanki Kastelicovej, Christiana Poppa i Paula Pauwelsa.

DOC LAB POLAND jest programem konsultacyjnym, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Twórcami DOC LAB POLAND są Adam i Katarzyna Ślesiccy.

W tegorocznej edycji DOC LAB POLAND uczestniczy 21 projektów: 14 filmów w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć skupionych w programie DOC LAB START oraz 7 filmów w fazie montażu zakwalifikowanych do DOC LAB GO. Wśród rozwijanych produkcji znalazły m.in. „Krok po kroku” Elizy Kubarskiej i Michała Worocha (prod: Monika Braid – Braidmade Films), „Dziewczyńskie historie” reż. Aga Borzym (prod: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska – Pinot Films), „Niezauważalni” reż. Piotr Bernaś (prod: Aleksandra Szczęsna – Hasko Film), „Wielicki” reż. Dariusz Załuski (prod. Małgorzata Wala — Go Everest Studio), „Ojciec i syn” reż. Paweł Chorzępa (prod: Joanna Dobrzańska – Bees Film House) i „Papa was a King of Kongo” reż. Joanna Ratajczak (prod: Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak – Telemark).

Tutorami pierwszej sesji programu są uznani polscy dokumentaliści: Lidia Duda, Jacek Bławut, Paweł Łoziński oraz producentka Anna Wydra. Warsztaty i konsultacje poprowadzą polscy i międzynarodowi eksperci zajmujący się filmem dokumentalnym. Paul Pauwels – producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network oraz Hanka Kastelicová, wiceprezes i producent wykonawczy filmów dokumentalnych dla HBO Europe poprowadzą warsztaty z pitchingu po angielsku. Christian Popp, szef Industry Międzynarodowego Festiwalu Dokumentalnego FIPADOC, opowie uczestnikom o strategiach festiwalowych i współpracy z agentem sprzedaży. Konsultacje PR prowadzi Agnieszka Niburska, dyrektor PR HBO Europe i wicedyrektor marketingu HBO Polska. Reżyserka i autorka trailerów Małgorzata Świderska przeprowadzi warsztaty dotyczące tworzenia trailerów.

Pierwsza sesja DOC LAB POLAND potrwa do 16 kwietnia 2021. Druga odbędzie się w ramach KFF Industry podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie swoją premierę w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym będą miały dwa filmy rozwijane na poprzednich edycjach DOC LAB POLAND: „Antybohater” Michała Kaweckiego i „Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego.


Poniżej przedstawiamy sylwetki tutorów i konsultantów I sesji DOC LAB POLAND 2021:

Lidia Duda – reżyserka, scenarzystka filmów dokumentalnych. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in Złotego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego za „Uwikłanych” (2012) i „Herkulesa” (2004). Zdobywczyni Grand Prix m.in. w Pradze, Moskwie, Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Kantonie. Wyreżyserowała takie filmy jak: „Tu wódka jest Bogiem, a wiara nałogiem” (2001), „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (2002) i „U nas w Pietraszach” (2002), „Wszystko jest możliwe” (2012) i „Newborn” (2018). Jest autorką seriali dokumentalnych: „Tylko tato” i „Młode rekiny”. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej i Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Jacek Bławut – Operator, reżyser i producent. Wykładowca w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Toruniu (Camerimage Film School) i Warszawie (Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy). W latach 1992-94 współwydawca magazynu „Film na Świecie”. Od 2003 członek Europejskiej Akademii Filmowej. W latach 2008-2011 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Autor takich filmów jak m.in. „Wirtualna wojna” (2012), „Jeszcze nie wieczór” (2008), „Szczur w koronie” (2005) czy „Olimpiada specjalna” (1996).

Paweł Łoziński — reżyser, scenarzysta, producent filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor wielu filmów dokumentalnych, m.in.: „Miejsce urodzenia” (1992), „Taka historia” (1999), „Siostry” (1999), „Między drzwiami” (2004), „Wygnańcy” (2005), „Kici, kici” (2008), „Chemia” (2009), „Ojciec i syn” (2013). W ostatnich latach Paweł Łoziński także produkuje swoje filmy. Paweł Łoziński jest laureatem wielu nagród głównych na festiwalach filmowych, m.in. nagrody za debiut reżyserski za film „Kratka” na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni (1996), Złotego Lajkonika za filmy „Taka historia” i „Siostry” na festiwalu polskich filmów w Krakowie (1999) i głównej nagrody za „Taką historię” na festiwalu w Lipsku (1999).

Anna Wydra – jest założycielką i szefową Otter Films – warszawskiej firmy produkcyjnej, koncentrującej się na artystycznych fabułach i filmach dokumentalnych. Realizuje produkcje filmowe i telewizyjne, głównie na rynku międzynarodowym. Wraz z reżyserem Bartkiem Konopką otrzymała nominację do Oscara za film dokumentalny „Królik po berlińsku”. Jest producentką lub koproducentką licznych, uznanych przez krytyków i publiczność filmów dokumentalnych: „6 kroków” Bartosza Dombrowskiego, „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego, „Efektu Domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Sztuki znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego oraz „Komunii” Anny Zameckiej, nagrodzonej m.in. Europejską Nagrodę Filmową i Orłem dla Najlepszego Dokumentu. Filmy wyprodukowane przez Annę Wydrę były nagradzane na wielu festiwalach, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Festiwalu Filmowym DOK w Lipsku, Festiwalu Filmowym Hot Docs, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i Warszawskim Festiwalu Filmowym. Fabuła „Zud” Marty Minorowicz miała swoją premierę na Berlinale, a „Ajka” Siergieja Dworcewoja zdobyła Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na festiwalu w Cannes. Anna Wydra jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Paul Pauwels – dyrektor belgijskiej firmy produkcyjnej Congoo BVBA, były długoletni dyrektor European Documentary Network. Paul Pauwels ma bogate doświadczenie w koprodukcjach międzynarodowych zarówno jako redaktor zamawiający, jak i producent filmowy – pracował dla belgijskiej telewizji publicznej VRT, a przez blisko 30 lat był producentem filmów realizowanych zarówno na lokalny, jak i międzynarodowy rynek. Był również dyrektorem zarządzającym szkoły filmowej ETMA. Jest cenionym wykładowcą i konsultantem, moderatorem konferencji i tutorem warsztatów filmowych, a także członkiem Eurovision Documentary Workgroup.

Christian Popp — po uzyskaniu tytułu magistra historii i sztuki Christian pracował jako dziennikarz i reżyser filmowy. W latach 1998-2005 był redaktorem naczelnym ARTE. W latach 2005-2012 pracował jako producent w Paryżu i Berlinie dla Interscience Film, docdays, SUMO Film i Artline Films. W 2012 roku był współzałożycielem paryskiej YUZU Productions. Jego firma została trzykrotnie nominowana przez Procirep do tytułu najlepszego francuskiego producenta dokumentów. Christian przez ponad 20 lat był konsultantem, mentorem i moderatorem różnych wydarzeń dokumentalnych (IDFAcademy, MIADoc, LisbonDocs, Visions du Réel, La Femis, Asian Side of the Docs, Dokumentarfilm Initiative). Działa jako ekspert w MEDIA Desk CH. Oprócz pracy producenta i eksperta, jest szefem Industry Międzynarodowego Festiwalu Dokumentalnego FIPADOC.

Hanka Kastelicová — jest wiceprezesem i producentem wykonawczym filmów dokumentalnych dla HBO Europe. Ściśle współpracuje z centrami produkcyjnymi HBO Europe i jest odpowiedzialna za rozwój i produkcję filmów dokumentalnych HBO Europe. Jest absolwentką Wydziału Filmu i Dokumentu TV w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Przez ponad 25 lat pracowała w Słowenii jako reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, ostatnio jako redaktor zamawiający i kierownik ds. rozwoju programowania dokumentalnego. Jako doświadczona i zaangażowana autorka filmów dokumentalnych, była wykładowcą i organizatorką kursów mistrzowskich i seminariów branżowych oraz moderatorem i uczestnikiem wydarzeń dokumentalnych w wielu krajach.

Agnieszka Niburska – Content & Commercial PR Director w HBO Europe, odpowiedzialna za Public Relations w HBO Polska na stanowisku zastępczyni dyrektora marketingu. Jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Już od ponad 18 pracuje jako menedżer PR, głównie w dziedzinie mediów i kultury. Prowadziła również zajęcia z socjologii i public relations w Wyższej Szkole Promocji. Odpowiada za strategię PR i działania HBO Europe w Polsce i Europie Środkowej. Wypromowała liczne oryginalne, polskie i zagraniczne produkcje HBO, w tym seriale („Gra o tron”, „Westworld”, „Wataha”, „Ślepnąc od świateł”) i filmy dokumentalne („Komunia”, „Nadejdą lepsze czasy”), a także licencjonowane seriale i filmy. Wspiera od samego początku projekty dokumentalne w DOC LAB POLAND.


Małgorzata Świderska – reżyserka filmowa i telewizyjna, doktorantka na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, autorka: filmów dokumentalnych, realizacji spektakli operowych, kilku tysięcy trailerów filmowych i filmów reklamowych. Wykładowczyni PWSFTViT w Łodzi. Realizatorka spotów wizerunkowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Autorka pokazywanego na kilkudziesięciu festiwalach designu, w Polsce i na świecie, filmu dokumentalnego “Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa”. Współzałożycielka i działaczka organizacji „Kobiety Filmu” zrzeszającej polskie filmowczynie. Obecnie odpowiada za multimedia i wizerunek Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie.

DOC LAB POLAND 2021 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. Wśród potwierdzonych Partnerów edycji 2021 są: HBO Europe, Telewizja Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy. W związku z wydłużonymi w bieżącym roku procedurami dofinansowań, pełna lista Partnerów zostanie podana w terminie późniejszym. Patronami Medialnymi DOC LAB POLAND są: Polish Docs, Magazyn Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura, Magazyn Filmowy SFP, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe oraz Film New Europe.

 

Ostatni tydzień zgłoszeń CEDOC Market

cedoc_negatyw_RGB.jpg

Jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać się na CEDOC Market (Central European Documentary Coproduction Market) odbywający się w ramach KFF Industry podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego i będący elementem programu Doc Lab Poland. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy producentów z projektami filmów dokumentalnych w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Nabór trwa do 21 marca 2021 roku.

Na wydarzenie można aplikować także bez projektu, wówczas pod uwagę będzie brane doświadczenie producenta w koprodukcjach międzynarodowych. Udział w CEDOC MARKET jest bezpłatny. Uczestnicy marketu (producenci, i opcjonalnie reżyserzy) otrzymują akredytację Industry umożliwiającą wzięcie udziału we wszystkich wydarzeniach branżowych festiwalu oraz upoważniająca do wstępu na seanse w oficjalnym programie KFF. Szczegóły dotyczące przebiegu tegorocznej edycji podane zostaną wkrótce na stronie internetowej www.doclab.pl oraz FB Doc Lab Poland.

CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) w ramach KFF Industry podczas Krakowskim Festiwalu Filmowym jest jedyną w Polsce platformą koprodukcyjną skierowaną do producentów filmów dokumentalnych poszukujących partnerów polskich i zagranicznych. Organizowane od 2015 roku wydarzenie skupia się przede wszystkim na budowaniu kreatywnej współpracy między producentami oraz twórcami z całej Europy. „Unikatową wartością CEDOC Market jest fakt, że spotkania toczą się na nim dwutorowo. Z jednej strony producenci mają szansę spotkać się z potencjalnymi koproducentami i zaprezentować sobie nawzajem swoje projekty – w ten sposób każdy producent występuje w podwójnej roli. Z drugiej strony producenci spotykają się też z reprezentantami funduszy filmowych, programów szkoleniowych, agentami sprzedaży i nadawcami telewizyjnymi, czyli wszystkimi potencjalnymi partnerami, którzy mogą wesprzeć powstanie i późniejsze życie ich projektów na rynku. Poprzednie edycje wydarzenia zgromadziły ponad 60 decision makerów z całego świata, co jest najlepszym dowodem na to, że już na tak wczesnym etapie producent, biorąc udział w markecie, może budować międzynarodową markę swojego projektu” — podkreśla Katarzyna Ślesicka, szefowa CEDOC Market i wicedyrektorka Doc Lab Poland.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ.

Na dotychczasowych edycjach CEDOC MARKET prezentowano takie polskie produkcje jak m.in. „Pociągi” Macieja Drygasa, „Newborn” Lidii Dudy, „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej. W zeszłym roku w selekcji znalazło się 12 polskich i 18 zagranicznych projektów filmów dokumentalnych.

CEDOC MARKET jest jedną z inicjatyw organizowanych przez założoną w 2014 roku Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, której głównym zadaniem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów, produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży (częścią DOC LAB POLAND jest też CEDOC MARKET); DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Szczegółowe informacje dot. CEDOC MARKET znajdują się TUTAJ.

 

Przedstawiamy uczestników Doc Lab Poland 2021

doclab_znak.jpg

21 projektów zakwalifikowało się do 7. edycji DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu skierowanego do dokumentalistów. Wśród filmów na etapie rozwoju lub montażu, które wezmą udział w warsztatach są nowe projekty reżyserowane m.in. przez Elizę Kubarską („Krok po kroku”), Piotra Bernasia („Niezauważalni”), Pawła Chorzępę („Ojciec i syn”), czy Mateja Bobrika („Pracownik gościnny”) oraz produkowane przez Macieja Kubickiego, producenta nagradzanego „Over the limit” czy Krzysztofa Kadłubowskiego, producenta docenionego na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentu „Dziś, jutro… wczoraj”.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych sześciu zakończonych edycji jest ok. 150 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 60 filmów zdobywających laury na całym świecie (w sumie ok. 250 nagród). Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji), czy nagradzany na całym świecie „Over the Limit” Marty Prus. Uczestnicy programu rozwijają swoje projekty w ramach komponentu właściwego etapowi na którym jest ich projekt. Reżyserzy i producenci zakwalifikowani do komponentu Start pracują nad filmami w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaś uczestnicy komponentu Go rozwijają filmy będące w fazie montażu. Projekty biorące udział w warsztatach będą mieli okazję zaprezentować się przed przedstawicielami branży filmowej podczas wydarzeń KFF Industry w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Autorzy najlepszych projektów mają również szansę na nagrody w postaci grantów finansowych, bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszenia na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne.

W selekcji tegorocznych warsztatów znalazły się projekty uczestników innych programu rozwoju organizowanych przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Wśród filmów zakwalifikowanych do Doc Lab Start znalazł się rozwijany na Doc Development „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym, na Doc Lab Go dostał się rozwijany w zeszłym roku na etapie wczesnych zdjęć dokument „Moja Ozerna” Kariny Będkowskiej, w selekcji znalazły się też projekty produkowane przez producentów będących absolwentami programu Impakt: Ewy Hoffmann („Bać się mniej”), Joanny Ratajczak („Papa was a king of Kongo”) i Małgorzaty Wali („Wielicki”). Pierwsze warsztaty 7. edycji Doc Lab Poland odbędą się na początku kwietnia.

PROJEKTY DOC LAB START 2021

ARCTOWSKI
reżyseria: Katarzyna Dąbkowska
produkcja: Ewa Żukowska — Studio Żuk

BAĆ SIĘ MNIEJ
reżyseria: Edyta Sewruk
produkcja: Ewa Hoffmann — Eh! Ewa Hoffmann

CZŁOWIEK Z MARMURU
reżyseria: Szymon Kuriata
produkcja: Katarzyna Kuca, Aneta Zagórska — Film Kraków Sp. z o. o.

DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE
reżyseria: Aga Borzym
produkcja: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska — Pinot Films

JEDWABNY SZLAK
reżyseria: Marcin Lesisz
produkcja: Marcin Lesisz, Mateusz Sajdak — Stowarzyszenie „Lubińska Grupa Filmowa Uisel Studio”

KROK PO KROKU
reżyseria: Eliza Kubarska, Michał Woroch
produkcja: Monika Braid — Braidmade Films

NAROWISTY DUCH
reżyseria i produkcja: Marcin Gęsiarz

NIEZAUWAŻALNI
reżyseria: Piotr Bernaś
produkcja: Aleksandra Szczęsna — Hasko Film

PAPA WAS A KING OF KONGO
reżyseria: Joanna Ratajczak
produkcja: Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak — Telemark

„…PO 20 LATACH”
reżyseria: Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski
produkcja: Krzysztof Kadłubowski — Studio Filmowe Plus Tv D.Kadłubowska, K.Kadłubowski

PODRÓŻ ABOU
reżyseria i produkcja: Gosia Juszczak

PRACOWNIK GOŚCINNY
reżyseria: Matej Bobrik
produkcja: Agnieszka Skalska — Koi Studio

SPÓŹNIENI KOCHANKOWIE
reżyseria: Anna Wowra, Lena Jabłońska
produkcja: Rafał Sakowski — Story Vehicle

WIELICKI
reżyseria: Dariusz Załuski
produkcja: Małgorzata Wala — Go Everest Studio


PROJEKTY DOC LAB GO 2021

ARTYŚCI
reżyseria i produkcja: Marcin Łobaczewski

INKA W SIECI
reżyseria: Piotr Bartos
produkcja: Bartek Bartos — MANIFIESTA

LEKARSTWO PUSTYNI
reżyseria: Rita Ciołek
produkcja: Rita Ciolek — Kazia Productions, LLC

LUDZIE, KTÓRYCH ZNAM
reżyseria: Zofia Pregowska
produkcja: Zofia Pregowska — Prego media

MOJA OZERNA
reżyseria: Karina Będkowska
produkcja: Monika Braid — Braidmade Films

NAJGŁOŚNIEJ SŁYCHAĆ MILCZENIE
reżyseria i produkcja: Anna Konik

OJCIEC I SYN
reżyseria: Paweł Chorzępa
produkcja: Joanna Dobrzańska – Bees Film House

Jednocześnie cały czas trwa nabór projektów na powiązany z Doc Lab Poland CEDOC MARKET (Central European Documentary Co-production Market), który odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym, w ramach KFF Industry. Zgłoszenia można przysyłać do 21 marca 2021 roku za pośrednictwem formularza.

Patronami Medialnymi DOC LAB POLAND są: Polish Docs, Magazyn Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura, Magazyn Filmowy SFP, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe oraz Film New Europe.


RUSZA NABÓR NA CEDOC MARKET

cedoc_negatyw_RGB.jpg
Rusza nabór na kolejną edycję marketu koprodukcyjnego CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) odbywającego się w ramach KFF Industry podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako element programu Doc Lab Poland. Zgłosić mogą się na niego producenci mający projekt filmu dokumentalnego w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Udział w markecie da im szansę spotkania się z potencjalnymi koproducentami a także takimi partnerami jak fundusze filmowe, agenci sprzedaży, dystrybutorzy oraz programerzy festiwali. Nabór potrwa do 21 marca 2021 roku.


CEDOC MARKET (Central European Documentary Coproduction Market) w ramach KFF Industry podczas Krakowskim Festiwalu Filmowym jest jedyną w Polsce platformą koprodukcyjną skierowaną do producentów filmów dokumentalnych poszukujących partnerów polskich i zagranicznych. Organizowane od 2015 roku wydarzenie skupia się przede wszystkim na budowaniu kreatywnej współpracy między producentami oraz twórcami z całej Europy. Market jest częścią programu DOC LAB POLAND i odbywa się w ramach KFF Industry. „Zeszłoroczna edycja w sposób jeszcze bardziej zdecydowany pozwoliła nam otworzyć wydarzenie na Europę. W selekcji znalazło się 12 polskich i 18 zagranicznych projektów filmów dokumentalnych. Wśród nich były projekty z Ukrainy, Holandii, Estonii, Włoch, Francji, czy Norwegii. Pozwoliło nam to również przyciągnąć jeszcze więcej zagranicznych gości i skutecznie stworzyć przestrzeń dla kreatywnej współpracy producentów z całej Europy” — mówi Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, menedżerka CEDOC MARKET.

Do udziału w CEDOC MARKET zapraszamy producentów projektów dokumentalnych z projektami w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie produkcji. Na wydarzenie można aplikować także bez projektu, wówczas pod uwagę będzie brane doświadczenie producenta w koprodukcjach międzynarodowych. Udział w CEDOC MARKET jest bezpłatny. Uczestnicy marketu (producenci, i opcjonalnie reżyserzy) otrzymują akredytację Industry umożliwiającą wzięcie udziału we wszystkich wydarzeniach branżowych festiwalu oraz upoważniająca do wstępu na seanse w oficjalnym programie KFF. Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 szczegóły wydarzenia zostaną podane w późniejszym terminie.

Specyfiką CEDOC Market są spotkania toczące się dwutorowo. Z jednej strony producenci mają szansę spotkać się z potencjalnymi koproducentami i zaprezentować sobie nawzajem swoje projekty — w ten sposób każdy producent występuje w podwójnej roli. W poprzednich edycjach w markecie wzięły udział czołowe europejskie firmy produkcyjne, takie jak jak m.in. Artline Films (Francja), Kundschafter Filmproduktion (Niemcy), Inselfilm (Niemcy) Momento Films (Szwecja), Tondovsky Films (Niemcy), House of Real (Dania), Tuffi Films (Finlandia), Vernes (Czechy), Virc Studio (Słowenia), Lukimedia (Hiszpania), Speak Easy Project (Węgry), Elemag Pictures (Niemcy), Arena (Kosowo), Marx Film (Estonia), Kijora Film (Polska), Aurora Film (Norwegia), Haka Films (Polska), Centrala (Polska), Einbahnstrasse Productions (Niemcy). Z drugiej strony, podczas CEDOC MARKET producenci spotykają się nie tylko z innymi producentami, ale też z reprezentantami funduszy filmowych, programów szkoleniowych, agentami sprzedaży, czy nadawcami telewizyjnymi. Poprzednie edycje wydarzenia zgromadziły ponad 60 decision makerów z całego świata. W zeszłym roku wśród decision makerów, którzy spotkali się z przedstawicielami zakwalifikowanych projektów są m.in. Adriek van Nieuwenhuijzen (szefowa IDFA Forum), Tereza Šimíková (szefowa CPH:FORUM na festiwalu CPH:DOX), Yoko Imai (NHK), Erkko Lyytinen (YLE), Mehdi Bekkar z Al Jazeera Documentary Channel, Hanka Kastelicová – wiceprezes i producent wykonawczy filmów dokumentalnych dla HBO Europe; Joanna Szymańska, konsultant ds. projektów dokumentalnych HBO Polska, Lisa Kleiner Chanoff (Catapult Film), Jhava Chikli i Melanie Rozencwajg (Archive Valley) i Biljana Tutorov (Circle Doc Woman Accelerator). Reprezentanci projektów mieli także okazję wziąć udział w dodatkowych spotkaniach stolikowych („round tables”) poświęconym wybranym tematom odpowiadającym specyfice filmów nad którymi pracują.

Nabór na CEDOC Market trwa do 21.03.2021 roku. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem.

Na dotychczasowych edycjach CEDOC MARKET prezentowano takie polskie produkcje jak m.in. „Pociągi” Macieja Drygasa, „Newborn” Lidii Dudy, „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej.

CEDOC MARKET jest jedną z inicjatyw organizowanych przez założoną w 2014 roku Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, której głównym zadaniem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów, produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży (częścią DOC LAB POLAND jest też CEDOC MARKET); DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Więcej informacji o CEDOC MARKET udziela:
Agnieszka Rostopowicz-Rutkowska
CEDOC MARKET MANAGER
+48 500 228 298
market@doclab.pl

 

Zakończyła się druga edycja programu IMPAKT

IMPAKT logo.jpg
Zakończyła się druga edycja programu dla producentów IMPAKT. W trwającym od października 2020 roku kurs wzięło udział trzynastu producentów wraz z reżyserami lub scenarzystami rozwijanych przez siebie projektów. Zwieńczeniem udziału w warsztatach była możliwość indywidualnych spotkań z dopasowanymi do potrzeb i etapu rozwoju projektu przedstawicielami branży filmowej: agentami sprzedaży, programerami festiwali, potencjalnymi koproducentami, reprezentantami funduszy filmowych czy dystrybutorami. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele m.in. Canal+, HBO, TVP S.A., Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Gutek Film, Mayfly czy Docs Against Gravity a także zagraniczni producenci (Elemag Pictures, Kundschafter Film, Stefilm), przedstawiciele programów szkoleniowych (Torino Lab, East Doc Platform) czy agenci sprzedaży (Rise&Shine, JMT, LightDox) IMPAKT jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

W drugiej edycji IMPAKT-u wzięło udział trzynastu producentów wraz z projektami oraz ich reżyserami lub scenarzystami. Wśród zakwalifikowanych osób znalazły się: Arkadiusz Bartosiak i Joanna Ratajczak (projekt: dokument „Róża z pociągu” reż. Arkadiusz Bartosiak, Joanna Ratajczak), Marcin Jamkowski (projekt: dokument „Pastor na 8a” reż. Marcin Jamkowski), Julia Jendrysik (projekt: fabuła „Mother” reż. Aleksandra Czenczek), Justyna Kluczewska (projekt: dokument „Marzyciele z Sally” reż. Julia Groszek), Vasyl Malko (projekt: fabuła „Nie wolno palić na granicy” scen. Svitlana Topor), Lena Marcinkowska – Krucka (projekt: dokument „Małe historie” reż. Lesław Dobrucki), Kinga Mielnik (projekt: dokument „Rap historie” reż. Adrian Borowski), Jakub Mróz (projekt: fabuła „Koniec listopada” reż. Kamil Krawczycki), Ewa Szulgacz (projekt: dokument „Telewizor w domu” reż. Magdalena Sienicka), Katarzyna Tymusz (projekt: dokument „Strach z głowy” reż. Grzegorz Brzozowski), Małgorzata Wala (projekt: dokument „Wielicki” reż. Darek Załuski), Martyna Walczak( projekt: dokument „Living Giants” reż. Shailesh Sigh i Giovanni Cimarosti) i Marta Wierzbicka (projekt: fabuła „Pod prąd” scen. Sabina Zygmanowska).

W podzielonym na pięć sesji, trwających w sumie 15 dni intensywnym programie uczestnicy mieli okazję wszechstronnie przygotować się do specyfiki pracy w kinie autorskim, tak aby rozwijane przez nich filmy znajdowały swoją publiczność i były konkurencyjne na rynku krajowym i zagranicznym. W trakcie trwania programu producenci szkolili się m.in. w zakresie współpracy producent-reżyser dotyczącej zwłaszcza wspólnej pracy nad rozwojem projektu i przygotowywaniem się na różne sytuacje, problemy i wyzwania, a także w sztuce pitchowania projektu, pisania synopsisu, tworzenia prezentacji wizualnej, negocjowania umów z twórcami, planowania drogi dystrybucyjnej i festiwalowej, budowania planu finansowania oraz dyskutowania nad scenariuszem i artystycznym aspektem filmu. IMPAKT wykorzystuje najskuteczniejszą metodę pracy warsztatowej, wykorzystywanej przez czołowe międzynarodowe programy dla producentów, jaką jest działanie na projektach uczestników. Dzięki indywidualnej i grupowej pracy, producenci w trakcie trwania warsztatów stają przed realnymi, wymagającymi rozwiązania trudnościami. Absolwenci kursu kończą go wyposażeni w podstawowe akcesoria stworzone pod okiem ekspertów i doświadczonych profesjonalistów branży filmowej m.in. plan finansowania, synopsis, logline, prezentację projektu. W części zajęć do producentów dołączają reżyser bądź scenarzysta ich projektu, co umożliwia im wspólny rozwój filmu, wzajemne zrozumienie swoich potrzeb, wykreowanie najskuteczniejszych metod komunikacji i współpracy oraz wypracowanie zdolności do osiągania wspólnych celów.

Głównymi tutorami tej edycji IMPAKT-u byli: Katarzyna Ślesicka, współzałożycielka Fundacji Filmowej im Władysława Ślesickiego i Doc Lab Poland, producentka filmowa, Anna Wydra, uznana producentka m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” oraz „Komunii”; Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSFTviT. Ekspertami tegorocznych warsztatów byli: Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Jan Naszewski, agent sprzedaży i założyciel firmy Film New Europe Sales, Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultant ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy; Anna Różalska odpowiadająca za produkcje oryginalne w Canal +; Alicja Turowska — dyrektorka promocji Kino Świat; producentka Magdalena Kamińska z Balapolis; producent Maciej Kubicki z Telemark; Joanna Solecka — międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu z firmy Alphapanda; Monika Dembinska z Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz zespół psycholożek zajmujących się psychologią wykonania w filmie: Aleksandra Zienowicz, Pola Weiner i Ewa Serwotka.

Zwieńczeniem udziału w programie była możliwość indywidualnych spotkań i zaprezentowania swoich projektów przed dobranymi do ich specyfiki i potrzeb profesjonalistami: dystrybutorami, przedstawicielami kanałów telewizyjnych i platform VOD, producentami, agentami sprzedaży czy reprezentantami festiwali. Wśród firm i osób, które spotkały się z producentami byli m.in. Jakub Duszyński z Gutek Film, Weronika Czołnowska, Head of Industry Polish Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty, Aga Bogdziewicz z Mazovia Warsaw Film Fund, Wojciech Diduszko z Docs Against Gravity, Diana Karklin z Rise&Shine, Nevena Milasinovic z LightDox, Katarzyna Wilk z Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz przedstawiciele m.in. TVP S.A., HBO, Canal+, Taskovski Film, East Silver, Mayfly, Media Move, M2Films, Square Film i Elemag Film.

Organizatorem warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Stałym Partnerem Fundacji jest Kancelaria MKZ Partnerzy. Program IMPAKT uzyskał dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

 

ZAKOŃCZYŁA SIĘ 6. EDYCJA DOC LAB POLAND. 
TRWA NABÓR NA 7.EDYCJĘ!

doclab_znak.png (oryginalna)

Zakończyła się 6. edycja DOC LAB POLAND — największego programu dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych w Polsce. W tegorocznej edycji udział wzięło 26 projektów filmowych, których reżyserzy i producenci wzięli udział w trzech sesjach warsztatowych oraz publicznej prezentacji podczas jubileuszowego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Najlepsze projekty otrzymały nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości ponad 80 000 zł. Jednocześnie przypominamy o trwającym do 15.01.2021 roku naborze na 7. edycję programu. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.doclab.pl.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych sześciu zakończonych edycji jest ok. 150 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 50 filmów zdobywających laury na całym świecie. W 6. edycji programu udział wzięły takie projekty jak m.in. „Debiut” Aleksandry Maciejczyk (prod. Marta Gmosińska, Lava Films), „Gdy powieje harmattan” Edyty Wróblewskiej (prod. Marta Dużbabel i Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films), „Nie z Gienkiem te numery” Grzegorza Szczepaniaka (prod. Joanna Popowicz, Grzegorz Szczepaniak, WF Anagram sp. z o.o.), „Do ślubu” Daniela Stopy (prod. Małgorzata Staroń, Staron-Film) i „Czyżyk” w reżyserii Zofii Kowalewskiej (prod. Stanisław Zaborowski, Silver Frame).

Uczestnicy warsztatów mieli okazję pracować nad swoimi filmami z tutorami programu DOC LAB POLAND, uznanymi polskimi dokumentalistami: Lidią Dudą, Jackiem Bławutem, Wojciechem Staroniem. Wśród konsultantów i ekspertów tegorocznej edycji byli międzynarodowi eksperci: Paul Pauwels – producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network, Leena Pasanen, szefowa Biografilm Festival Bologna oraz była szefowa DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum, Tereza Šimíková, szefowa CPH:FORUM na festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze oraz Christian Popp, szef FIPADOC Forum. Uczestnicy mieli również okazję konsultować swoje projekty z producentką Anną Wydrą, konsultantką dokumentalną HBO Joanna Szymańska, . Warsztaty i konsultacje PR poprowadziła Agnieszka Niburska, dyrektor PR HBO Europe i wicedyrektor marketingu HBO Polska, reżyserka i autorka trailerów Małgorzata Świderska przeprowadziła warsztaty dotyczące tworzenia trailerów, zaś Aleksandra Derewienko, reprezentująca firmę Cat&Docs przybliżyła uczestnikom tajniki strategii festiwalowych i współpracy z agentem sprzedaży.

Najlepsze projekty otrzymały nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości ok. 80 tys. złotych wręczone podczas gali zamknięcia wydarzeń Industry na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, partnera programu. Wśród nagrodzonych projektów DOCS TO START znalazły się: „Debiut” Aleksandry Maciejczyk (prod. Marta Gmosińska, Lava Films) — Nagroda HBO Award w wysokości 10 000 PLN; „Nie z Gienkiem te numery” Grzegorza Szczepaniaka (prod. Joanna Popowicz, Grzegorz Szczepaniak, WF Anagram sp. z o.o.) — Nagroda ColorOffOn – bon na postprodukcję obrazu o wartości 25 000 PLN, „Gypsy Gadji” Dasy Raimanovej (prod. Rafał Sakowski, Story Vehicle) — Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na Co-pro Market w Lipsku; „Easy Rider za Żelazną Kurtyną” Andrzeja Miękusa (prod. Olga Bieniek, Filmicon) — Wyróżnienie FIPADOC – zaproszenie na pitching podczas Industry Days FIPADOC Festival International Documentaire. Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego w postaci zaproszeń na jedno z kluczowych europejskich wydarzeń branżowych dla filmów dokumentalnych otrzymał projekt „Nina idzie za mąż” Andrzeja Szypulskiego (prod. Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films) zaś Wyróżnieniem Polish Docs Pro w postaci wsparcia w międzynarodowej promocji i zaproszenia na jedno z kluczowych wydarzeń branżowych poświęconych kinu dokumentalnemu uhonorowano projekt „Gdy powieje harmattan” Edyty Wróblewskiej (prod. Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films). Nagrody DOCS TO GO otrzymały projekty: „Do ślubu” reż. Daniel Stopa (prod. Małgorzata Staroń, Staron-Film) — Nagroda ColorOffOn – bon na postprodukcję obrazu o wartości 25 000 PLN; „Workcenter” reż. Aniela Gabryel, prod. Agnieszka Dziedzic, Koi Studio — Wyróżnienie Institute of Documentary Film – zaproszenie do udziału w East Doc Platform; zaś dwa Wyróżnienia Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie na jedno z kluczowych europejskich wydarzeń branżowych dla filmów dokumentalnych przypadły projektom: „Jestem jednym z nich” reż. Nadim Suleiman (prod. Luiza Pietrzak, Palmyra Films) oraz „Lekcji wolności” reż. Tadeusz Chudy (prod. Rafał Sakowski, IRIS media).

W 2020 roku w ramach trzech sesji DOC LAB START i DOC LAB GO odbyło się w sumie 18 dni warsztatów on-line oraz otwarte dla szerszej publiczności wykłady dotyczące filmu dokumentalnego. Uczestnicy odbyli ok. 350 indywidulanych spotkań po pitchingach na KFF w poszukiwaniu finansowania i koproducentów (START) oraz agentów sprzedaży i dystrybucji festiwalowej (GO). Do tego należy doliczyć ok. 400 spotkań na organizowanym przez Fundację markecie koprodukcyjnym CEDOC MARKET dla kolejnych 30 producentów z Polski i zagranicy. Najciekawsze filmy z poprzednich edycji zostały zaprezentowane w ramach WARSAW DOC HOT SELECTION – w warszawskim kinie Klutura, w warszawskim Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy lub on-line. Projekcjom towarzyszyły spotkania z twórcami i producentami.

Cztery projekty biorące udział w tegorocznej edycji Doc Lab Poland zostały zaprezentowane na IDFA Industry podczas jednego z największych wydarzeń poświęconych dokumentowi – Festiwalu IDFA w Amsterdamie. Były to: Ucieczka na Srebrny Glob” Kuby Mikurdy, „Bogini Fuji” Eri Mizutani, „Jestem jednym z nich” Nadima Suleimana i „Do ślubu” Daniela Stopy. Pięć kolejnych, także uczestniczących w programie, zaprezentowano w październiku 2020 roku podczas DOK Leipzig. Wśród nich znalazły się: nowy projekt Piotr Szczepańskiego „@miriamfrompoland” (prod. Anna Pachnicka, Anagram Film), „Debiut” Aleksandry Maciejczyk (prod. Marta Gmosińska, Lava Films), „Kilka dobrych dni” w reż. Tadeusza Chudego i Bartosza Łuniewskiego (prod. Rafał Sakowski, Iris Media), „Wielki szef” Tomasza Wolskiego (prod. Anna Gawlita, Kijora Film) oraz „Nina idzie za mąż” Andrzeja Szypulskiego (prod. Marta Dużbabel i Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films). Poza tym na DOK Co-Pro Market w Lipsku udział wzięło „Gypsy Gadji” w reżyserii Dasy Raimanowej (prod. Rafał Sakowski, Story Vehicle). Z kolei na Ji.hlava Industry podczas Ji.hlava International Documentary FF zaprezentowano 5 kolejnych projektów Doc Lab Poland: „Czyżyk” Zofii Kowalewskej (prod. Stanisław Zaborowski, Silver Frame), „Być jak Beniowski” Katarzyny Trzaski i Marka Kucharskiego (prod. Łukasz Bluszcz, Vision House Productions), „Moja Ozerna” reż. Karina Będkowska (prod. Monika Braid, Braidmade Films), „Dom z piasku” Pawła Wyszomirskiego (prod. Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films) oraz „Kumotry” (prod. Łukasz Bluszcz, Vision House Productions). Uczestnicy wszystkich międzynarodowych wydarzeń mieli okazję spotkać się z potencjalnymi partnerami dla swoich projektów.

Warsztaty DocLab były bardzo pouczającym doświadczeniem, nie tylko ze względu na konsultacje mojego filmu z ekspertami, ale i rozmowy o nim z pozostałymi uczestnikami. To świetny poligon doświadczalny dla pierwszej konfrontacji własnych pomysłów z publicznością z branży. Dodatkową wartością tej formuły jest śledzenie postępów prac kolegów i obserwacja przemian jakie przechodziły ich projekty w ciągu wspólnie spędzonego roku.
Piotr Szczepański, reżyser


Wiedzy, wsparcia, uwag, które otrzymałam nie da się streścić w kilku zdaniach. Dla mnie najcenniejsze było to, że wykładowcy pochylali się nad każdym projektem indywidualnie. Dzięki temu otrzymałam wiele konkretnych wskazówek dotyczących filmu, który produkuję. To była praca na żywych organizmach. Zakres szkolenia był bardzo szeroki: od pitchingów, przez trailery i materiały festiwalowe aż po sprzedaż filmu na rynku międzynarodowym. Doświadczenie, którym dzielili się tutorzy jest bezcenne.
Magdalena Raczkowska, producentka

Mimo, że w tym roku DOC LAB POLAND odbywał się online z powodu koronawirusa, w ciągu tych kilku miesięcy spotkałam twórców filmowych, ekspertów branżowych i wykładowców, którzy bardzo przyczynili się do rozwoju naszego filmu. Uczestnictwo w tym programie było bardzo inspirujące i polecam wszystkim aplikowanie na ten program.
Dasa Raimanova, reżyserka

Przypominamy o trwającym naborze na 7. DOC LAB POLAND 2021. Do udziału w warsztatach mogą zgłosić się filmowcy-dokumentaliści (reżyserzy i producenci) mający już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. W zależności od zaawansowania projektu twórcy mogą aplikować się na wybrany komponent programu DOC LAB POLAND: DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć. Udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min oraz DOC LAB GO – dla filmów w fazie montażu. Udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta. Projekty pełno- lub średniometrażowe. Szczegółowe opisy warsztatów dla obu komponentów są dostępne na stronie internetowej http://doclab.pl/ w zakładce „Program”.

Opłata za udział w całym programie wynosi 1500 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie to 50 zł za projekt. Szczegóły, regulamin formularz zgłoszeniowy znajdują się na http://doclab.pl/, dodatkowe informacje można też uzyskać pisząc na maila info@doclab.pl

Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line na http://doclab.pl/pl_PL/nabor/aktualny-nabor/ do 15 stycznia 2021, do godz. 23:59.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych sześciu zakończonych edycji jest ok. 150 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 50 filmów zdobywających laury na całym świecie. Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji). Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego CEDOC MARKET na KFF (co roku ponad 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu intensywnego rozwoju zawodowego producentów filmowych i współpracujących z nimi twórców.

DOC LAB POLAND 2020 był organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami DOC LAB POLAND 2020 byli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Creative Europe Desk Polska, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, ColorOffOn, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, kancelaria MKZ Partnerzy, FIPA DOC Festival International Documentaire, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy. Patronami medialnymi byli Film&TV Kamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura i Magazyn Filmowy SFP.

  «   Wstecz