Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego

EN

Jesteś tutaj: Aktualności » 2017

Aktualności z 2017 roku

Doc Lab Poland 2017

2017 rok był rokiem trzeciej już edycj DOC LAB POLAND. Głównym organizatorem programu była jak w minionych latach Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Tym razem współpracowała z dwoma prestiżowymi festiwalami — w drugiej sesji z Krakowskim Festiwalem Filmowym, a w trzeciej – Warszawskim Festiwalem Filmowym.

Partnerami edycji 2017 byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Województwa Małopolskiego, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Mazovia Warsaw Film Commission i Mazowiecki Instytut Kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission, Krakowski Park Technologiczny, Krakowski Klaster Filmowy, kancelaria MKZ Partnerzy oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Patronami Medialnymi byli: Film Pro, Film & TV Kamera, Co Jest Grane 24, Polish Docs i TVP Kultura.

Podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyła się II sesja Doc Lab Poland oraz DOC LAB POLAND CO-PRODUCTION MARKET.

Twórców i producentów uczestniczących w DOC LAB POLAND 2017 wyróżniono nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi, których łączna wartość to ponad 65 000 złotych!

Nagrody pitchingu DOCS TO START:

Nagrodę HBO AWARD w wysokości 10 000 zł otrzymał projekt „Lekcja miłości”, reż. Małgorzata Goliszewska, prod. Anna Stylińska, Warszawskie Centrum Filmowe.

Nagrodę Krakowskiego Klastra Filmowego (bon w wysokości 25 000 zł na usługi produkcyjne i postprodukcyjne) dostali twórcy projektu „Wieloryb z Lorino”: reżyser Maciej Cuske i producent Mikołaj Pokromski, Pokromski Studio.

Wyróżnienie DOK Leipzig (zaproszenie na market koprodukcyjny) trafiło do projektu„Absolwent”, reż. Adrian Apanel, prod. Małgorzata Małysa, Furia Film.

Wyróżnienie European Documentary Network (zaproszenie na warsztaty Lisbon Docs) trafia natomiast do projektu „Transfer”, reż. Joanna Rożen, prod. Maria Krauss, Plesnar & Krauss Films.

Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego dla projektu, który dokonał największych postępów w trakcie warsztatów (roczna opieka polskich i zagranicznych tutorów) trafiło do projektu „Dziś, jutro… wczoraj”, reż. Diana i Krzysztof Kadłubowscy, prod. Krzysztof Kadłubowski, PLUS TV FILM STUDIO.

Nagrody pitchngu DOCS TO GO!:

Nagrodę Krakowskiego Parku Technologicznego (bon w wysokości 20 000 zł na usługi postprodukcyjne) otrzymał projekt „Wiatr. Thriller dokumentalny”, reż. Michał Bielawski, prod. Maciej Kubicki, Anna Kępińska, TELEMARK.

Wyróżnienie Institute of Documentary Film z Pragi (zaproszenie na Project Market) otrzymał projekt „Dziwor”, reż. Paweł Dyllus, prod. Paweł Dyllus, Dyllus Film.

Projekty zebrały bardzo dobre opinie światowych ekspertów: producentów, przedstawicieli festiwali, telewizji, agentów sprzedaży. Po prezentacjach eksperci odbyli indywidualne spotkania z przedstawicielami projektów (reżyserami i producentami), które mają zapoczątkować współpracę, zarówno koprodukcyjną, jak i dystrybucyjną.

III sesja — Warszawski Festiwal Filmowy

W roku 2017 do grona partnerów DOC LAB POLAND dołączył Warszawski Festiwal Filmowy – w jego trakcie odbywa się trzecia sesja konsultacyjna, a projekty uczestników zostały zaprezentowane ekspertom, gościom WFF.

Głównym elementem trzeciej sesji było omawianie projektów uczestników. Podczas konsultacji z tutorami prezentują oni nowe materiały i to, jak rozwinęły się ich filmy od pierwszych spotkań DOC LAB POLAND w kwietniu. Projekty konsultowali: Tomasz Wolski – reżyser, operator, montażysta i producent nagradzanych dokumentów, członek Europejskiej Akademii Filmowej i Lidia Duda – reżyserka, scenarzystka i reportażystka, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. dwukrotnie Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Warsztaty dla uczestników poprowadziła Susanna Lotz — ekspertka specjalizująca się w rozwoju projektów transmediowych, pracująca z Laboratory of Visual Culture (SUPSI) i Visions du Réel, oraz Michał Połetek — specjalista zajmujący się przygotowaniem i wdrażaniem projektów crowdfundingowych, który doświadczenie zdobył między innymi w portalu PolakPotrafi.pl. Uczestnicy poznali znaczenie i budowę narracji transmedialnej w dokumencie: wielowątkowej i zróżnicowanej historii, która odsłaniana jest za pośrednictwem różnych form mediowych, oraz sposoby pozyskiwania funduszy na film od indywidualnych darczyńców w Internecie. 

Ważnym elementem sesji były otwarte dla publiczności wykłady na tematy szeroko rozumianego filmu dokumentalnego. O przenikaniu się dokumentu i fabuły case study, na przykładzie filmu „Zud”, poprowadziły producentka Anna Wydra i reżyserka Marta Minorowicz. Maciej Nowicki — wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i dyrektor festiwalu WATCH DOCS – Prawa człowieka w filmie wygłosił wykład na temat potencjalnych możliwości współpracy filmowców z organizacjami pozarządowymi. Czy jest możliwy mariaż artystycznej wizji i społecznego uzusu, artystów i działaczy społecznych, filmów i kampanii społecznych? Jak się za to zabrać?  Jakie mogą być korzyści?

PROJEKTY 2017

DOC LAB START:

ABSOLWENT

reż. Adrian Apanel, prod. Małgorzata Małysa, Karolina Galuba; Furia Film

Czterech absolwentów wyższych uczelni. Cztery różne osobowości. Cztery różnie strategie. Jeden wspólny cel: znaleźć wymarzoną pracę. To pokolenie ludzi, którzy pokończyli po kilka kierunków studiów, a jedyna praca jaką mogą znaleźć to odbieranie telefonów na infolinii.

DZISIAJ, JUTRO,… WCZORAJ

reż. Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski, prod. Krzysztof Kadłubowski; Studio Filmowe Plus Tv

Film o trudnych, toksycznych relacjach między matką a córką z wojną i holocaustem w tle. Chociaż matka bardzo cierpiała z powodu „bycia inną”, trudno jej o tolerancję wobec własnej córki. Agnieszka walczy o swoje uczucia, często nie licząc się z uczuciami matki.

LEKCJA MIŁOŚCI

reż. i prod. Małgorzata Goliszewska; Akademia Sztuki w Szczecinie, prod. Anna Stylińska – Warsaw Film Center.

Drogi mężu, poświęciłam Ci 40 lat życia, urodziłam i wychowałam piątkę dzieci, Ciebie nigdy nie było. Teraz mówię: koniec, ta cząstka życia jest moja. Teraz ja bawię się, tańczę śpiewam i robię co chcę, a ty się nie wtrącaj – mówi Jola do męża przed ucieczką do Szczecina, do Cafe Uśmiech, funkcjonującej od ponad 50 lat restauracji, w której odbywają się cotygodniowe dancingi dla seniorów.

LIST DO MOJEJ MAMY

reż. Jędrzej Michalak, prod. Daria Maślona, Stanisław Zaborowski; Silver Frame

Ten film to list reżysera do jego zmarłej matki. Próbując pogodzić się ze stratą, wtajemnicza on matkę w swoje tajemnice, spełnia jej marzenia oraz zadaje pytania o ich relację. Jakie znaczenie naszemu życiu nadaje doświadczenie śmierci bliskiej osoby? Jak zmienia ono naszą percepcja świata, relacji i samego siebie.

SZTUKA PRZETRWANIA

reż. Konrad Szołajski, prod. Małgorzata Prociak; ZK Studio

Coraz więcej zwykłych Polaków dołącza o paramilitarnych grup żeby przejść szkolenie wojskowe I przygotować się obrony swoich domów przed dostrzeganym przez nich zagrożeniem ze strony rosyjskiej armii i islamskich terrorystów. Kim są ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas na ochotniczy trening wojskowy?

ŚCIANA CIENI

reż. Eliza Kubarska, prod. Monika Braid; Braidmade Films

Rodzina Szerpów łamie tabu i wspina się na szczyt świętej góry Kanczendzongi, aby zarobić na szkołę dla syna oraz odciąć go od starej, krępującej go tradycji. Współuczestniczą w wyprawie skupionych na swoim sportowym celu zachodnich alpinistów, będąc świadkami ich problemów, które przynieśli ze sobą w góry.

WAR WATCHERS

reż. Vita Maria Drygas,  prod. Maciej Drygas; Dygas Production

“War watchers” to kreatywny dokument, psychologiczna podróż do zakamarków duszy nowoczesnych turystów, dla których nowymi kierunkami wycieczek stają się miejsca będące regionami konfliktów zbrojnych. Balansująca na granicy humoru i gorzkiej obserwacji  historia staje się zwierciadłem w którym odbijają się czasy, w jakich żyjemy.

WIELORYB Z LORINO

reż. Maciej Cuske, prod. Mikołaj Pokromski; Pokromski Studio Sp. z o.o. Sp. k.

Mieszkańcy Półwyspu Czukockiego, gdzie świat dosłownie się kończy, z zapałem czekają na każdą wiosnę i pojawienie się wielorybów – to czas polowań, który jest ich wielowiekowym dziedzictwem. Film opowiada historię jednego z najstarszych na Ziemi plemion, ich zmagania i wysiłki, potrzeby i marzenia, wszystko to w okrutnych warunkach w jakich przyszło im żyć.

TRANSFER

reż. Joanna Rożen, prod. Maria Krauss; Plesnar & Krauss FILMS

Dwa zabiegi in vitro: ten pionierski, 30 lat temu i jutrzejszy, który ten sam profesor Kuczyński przeprowadzi u Kasi. A także ten trzeci, sprzed kilku laty, dotyczący samej reżyserki. Dziś nie boi się wrócić do Białegostoku, żeby zrobić o tym film. Jest klika pytań, na które szuka odpowiedzi.

WYLINKA

reż. Olaf Malinowski, prod. Małgorzata Małysa, Karolina Galuba; Furia Film

Film opowiada o pogoni za wolnością bieszczadzkiego hipisa, artysty malarza Andrzeja Borowskiego. Postaci równie świetlistej, co tragicznej, żyjącej w zamkniętej sferze wspaniałej bajki o samym sobie, świecie w którym żyje i świętym lesie.

DOC LAB GO:

DESERT COFFEE

reż. Mikael Lypinski, prod. Małgorzata Kozioł, Mikael Lypinski; East Beast (kopr. Efektura)

Slab City to anarchistyczna osada na pustyni w południowej Kalifornii. Mieszkańcy żyją bez wody i prądu. Właściciel lokalnej kawiarni, Rob, nie znosi kawy, ale codziennie wstaje o 6 rano, żeby przygotować napar dla kilkunastu „klientów” swojej internet cafe.

DŁUGA DROGA

reż. Weronika Mliczewska, prod. Piotr Mikołajczak; Rock and Roll Production

„Długa Droga” to dokument uczestniczący, w którym młoda reżyserka udaje się do Indii w poszukiwaniu kobiety, którą spotkała sześć lat wcześniej i zmieniło to jej życie. Nie zna jej imienia, nie wie gdzie jej szukać i ma tylko zdjęcie, które stało się jej jedynym kompasem. Nagle droga obiera nieoczekiwanego biegu wydarzeń.

DOROSŁEM KIEDY SPAŁAŚ

reż./prod. Marcin Sauter; BKF Newsreel

Klasę Karaliny w konserwatorium w Mińsku skończyło 30 osób. W kraju pozostały 2 osoby. Totalitarna Białoruś pustoszeje. Uciekają wykształceni ludzie. Szukają szczęścia, kariery i godnego życia za granicą. Film opowiada o emigracji, nostalgii, tęsknocie za rodziną i przyjaciółmi.

DZIWOR

reż. i prod. Paweł Dyllus; Paweł Dyllus Film

Film „Dziwadze” to próba sportretowania niezwykłego twórcy, Bogdana Dziworskiego, głównie podczas pracy nad jego nowym projektem dokumentalnym „+/- czyli podróż muchy do Gruzji”.

JERZY I JERZY NA JEZIORACH

reż. i prod. Piotr Małecki; Short Docs Media

Opowieść o przyjaźni dwóch emerytów i o walce z cieniem starości. Dwóch 86-latków, miłośników żeglarstwa, Jerzy K. i Jerzy H. od ponad dwudziestu lat w każde wakacje pływają razem na swoich łódkach, które holują na Mazury z Warszawy.

KRZYŻOKI

reż./prod. Anna Gawlita; Kijora Film Sp. z o. o.

Kreatywny dokument o polskiej wsi. Trzydziestu gospodarzy zaczyna konną podróż objeżdżając obrzeża pobliskich wiosek i pól. Zmęczenie I pijaństwo łączy się z religijną ekstazą, sakralność z profanum.

KSIĄŻĘ I DYBUK

reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, prod. Małgorzata Zacharko, Matthias Miegel; Film Art Production, Kundschafter Filmproduktion GmbH

Kim naprawdę był książę Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy człowiekiem, który nieustannie mylił iluzję filmu z rzeczywistością? “Książę i Dybuk” to filmowa podróż śladami człowieka – kameleona, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał własną tożsamość, negując swoje żydowskie pochodzenie i ukrywając homoseksualizm.

PAN JAN I JEGO 40 DZIEWCZYN

reż. i prod. Jacob Dammas; GRANIZA

Jedyna w Polsce żeńska orkiestra dęta składa się z 40 młodych żywiołowych kobiet i jednego niestrudzonego mężczyzny, 76-letniego dyrygenta, założyciela i kierownika pana Jana Skrosia, który musi dawać z siebie wszystko, aby zachować zespół kiedy z pieniędzmi jest ciężko, instrumenty i mundury wymagają napraw, o nowych muzyków coraz trudniej, w planach międzynarodowe koncerty i kto ma przejąć batutę po panie Janie? Opowieść o potrzebie działania w życiu, pasji do muzyki i nie poddawaniu się.

TONY

reż. Klaudiusz Chrostowski, prod. Maciej Thiem; mad tree

Dziewiętnastoletni kulturysta z górniczego miasteczka pragnie zostać aktorem. Opinia ojca i innych jest dla niego wszystkim. Na drodze do bycia wyjątkowym napotyka przeszkody, które poddają próbie jego charakter i motywacje.

WIATR. Thriller Dokumentalny.
reż. Michał Bielawski, prod. Maciej Kubicki, Anna Kępińska; Telemark

Jest takie miejsce, gdzie emocje wybuchają kilka razy w roku i życie lokalnej społeczności zmienia się na zawsze. “Wiatr” to wielowątkowa opowieść o  starciu między ludźmi a siłami natury, utkana niczym dokumentalny thriller.

  «   Wstecz