Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego

EN

Jesteś tutaj: Programy » Pierwszy film » Co to jest

Pierwszy film

Zapraszamy na Dzień Otwarty programu Pierwszy Film. w sobotę 14 maja 2022 roku w godz. 12.00-15.00 w warszawskiej Kinotece. W ramach spotkań indywidualnych tutorzy odpowiedzą na pytania dotyczące zgłoszeń do programu. Zainteresowani udziałem w programie mają szansę skonsultować swoją aplikację, uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru i wymaganych materiałów oraz dowiedzieć się więcej na temat przebiegu warsztatów.

Zapisy na Dzień Otwarty odbywają się mailowo na adres: pierwszyfilm@fundfilm.pl do piątku, 13 maja, do 13.00. W temacie maila należy wpisać „Dzień otwarty”, podać swój numer telefonu i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, telefon, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego”. Dodatkowo, osoby spoza Warszawy będą mogły umówić się na krótkie konsultacje on-line, które odbędą się tego samego dnia, po 17.00. Zapisy na ten sam adres mailowy z tytułem: „Dzień otwarty — online”.

 

PIERWSZY FILM to program edukacyjny dla młodych ludzi (w wieku 18-26 lat), zainteresowanych realizacją filmową i pragnących rozwijać się w tym kierunku. Uczestnicy rozwijają swoje własne pomysły dokumentalne, są dzieleni na 3-osobowe zespoły i realizują 5 wybranych projektów. Opiekunami i tutorami programu są uznani polscy dokumentaliści, reżyserzy: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter oraz montażystka: Katarzyna Orzechowska, a także zaproszeni goście. Sesje programu odbywają się stacjonarnie, w warszawskiej siedzibie Fundacji lub w formule on-line. Program jest dofinansowany przez VIVENDI Creative Joy, a partnerami są: Smakjam, MX35, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz festiwal Millenium Docs Against Gravity.

Zgłoszenia do edycji 2022 w postaci wypełnionego formularza, pobranego ze strony www.fundfilm.pl/pl/moj-pierwszy-film-zglos-sie można przysyłać na adres mailowy: pierwszyfilm@fundfilm.pl w nieprzekraczalnym terminie: 18 maja, godz. 23.59. Zgłoszenia w innej postaci nie zostaną przyjęte.


Głównym kryterium przyjęcia na program jest wrażliwość i umiejętności uczestników; nie jest wymagane wykształcenie filmowe, ale doświadczenie w realizacji filmów (także amatorskich) jest mile widziane. Program otwarty jest dla młodzieży z całej Polski. Kandydaci wybrany w pierwszej turze selekcji zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne z tutorami programu, po których zostanie wybrana ostateczna grupa ok. 15 uczestników. Rozmowy odbędą się w Warszawie w dniach 26-29 maja. W trakcie festiwalu Millenium Docs Against Gravity w Warszawie zostanie zorganizowany dzień otwarty dla kandydatów, podczas którego odbędą się krótkie indywidualne konsultacje z tutorami programu.


Program otwarty jest dla młodzieży z całej Polski. Pragnąc wyrównywać szanse społeczne, chcemy dotrzeć do kandydatów także z małych miejscowości: miasteczek i wsi, gdzie zazwyczaj trudniej jest o warsztaty i możliwości rozwoju. Udział w całym programie jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie część kosztów sesji wyjazdowej. Bardzo ważne jest dla nas rozwijanie talentów młodych ludzi, niezależnie od ich statusu finansowego, miejsca zamieszkania, pochodzenia, płci czy wyznania.


Program składa się z sześciu intensywnych sesji odbywających się w okresie od czerwca do grudnia. Podczas sesji uczestnicy pracują nad swoimi projektami indywidualnie analizując z opiekunami znaczenie poszczególnych elementów rzemiosła filmowego i ich wpływ na artystyczny kształt ich etiud. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do różnych zawodów filmowych m.in. reżysera, operatora, montażysty, dźwiękowca czy producenta. Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym. Sesje podzielone są na poszczególne etapy powstania etiud i przybliżają takie zagadnienia jak m.in. poszukiwanie i rozwój tematu, dokumentacja i pisanie scenariusza, praca w bohaterem w dokumencie oraz z aktorami w fabule, realizacja pierwszych zdjęć czy montaż. Namacalnym efektem programu będą zrealizowane etiudy uczestników, których pokaz planujemy w kolejnym roku wiosną, podczas festiwalu Docs Against Gravity.
Kolejnym celem programu, oprócz realizacji filmów i przekazania wiedzy praktycznej, jest uwrażliwienie młodych ludzi zafascynowanych sztuką filmową, na to, w jaki sposób posługiwać się językiem obrazu, żeby wyrazić swoje emocje i odczucia, opowiedzieć w artystyczny sposób o istotnych sprawach, które ich nurtują lub wydają im się istotne, a także jak podzielić się swoją wrażliwością i sprawić, żeby było to interesujące dla widza.

Program ma także sprawić, aby młodzi ludzie potrafili krytycznie i z refleksją podchodzić do oglądanych filmów czy programów. Pragniemy uchwycić pragnienia, nadzieje i obawy młodego pokolenia, by przekuć je w formę filmową i dzięki temu dać głos młodemu pokoleniu: niech pod opieką artystyczną uznanych filmowców opowiadają własne historie, i poruszają tematy dla nich najistotniejsze.

Program sześciu dwu- lub trzydniowych warsztatów (w sumie 15 dni) będzie opierać się o dwa filary: proces realizacji filmów i poznawanie ról poszczególnych członków ekipy filmowej podczas tej realizacji. Każda sesja będzie poświęcona innemu zagadnieniu.

Tematyka sesji związany z etapami realizacji filmu:


1. Poszukiwanie i rozwój tematu. 


2. Dokumentacja i pisanie scenariusza.


3. Praca z bohaterem (dokument) lub z aktorem (fabuła).


4. Realizacja zdjęć i dźwięku.


5. Montaż i udźwiękowienie.


6. Promocja i dystrybucja


Tematyka sesji ze względu na uczestników ekipy filmowej:


1. Producent i kierownik produkcji.


2. Scenarzysta i researcher. 


3. Reżyser — na etapie preprodukcji oraz realizacji filmu.


4. Podstawy sztuki operatorskiej. Światło w filmie.


5. Praca dźwiękowca na planie i w postprodukcji.


6. Montażysta.

 

Opiekunami i tutorami programu są:

 

Edyta Wróblewska.jpg

Edyta Wróblewska — reżyserka filmów dokumentalnych: „Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Ala z elementarza”, „PRL de luxe”, „Kiedy będziesz?”, „Małe instrumenty” które były pokazywane na festiwalach w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego, Londynie, Sheffield, Nicei, Zagrzebiu, Kijowie, Kantonie, Melbourne, Krakowie. Reżyserka spektaklu „Mulholland Drive/Dianę” i fabuły „Droga”. Wieloletnia kierowniczka i wykładowczyni Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy. Doktorantka i wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi.

 

Maciej Cuske.jpg

Maciej Cuske — autor filmów dokumentalnych: „Kuracja”, „Antykwariat”, „Elektryczka”, „Ahoj”, „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”, „Katyń. 60 dni na planie”, „Na niebie i na ziemi” i fabuł „I co wy na to, Gałuszko?”, „Stacja Warszawa„. Laureat nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Krakowie, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu. Jego najnowszy film „Wieloryb z Lorino” zdobył m.in. Orła za najlepszy polski dokument. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Wieloletni wykładowca Przedszkola Filmowego i Kursu Dokumentalnego w Szkole Wajdy.

 

marcin sauter.jpg

Marcin Sauter — fotograf, operator i reżyser filmowy. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Twórca Fundacji Bydgoska Kronika Filmowa. Wyreżyserował wielokrotnie nagradzane dokumenty: „Kino objazdowe”, „Pierwszy dzień„, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati„, „Urosłam kiedy spałaś”, „Żalanasz. Pusty brzeg„ oraz fabuły ”I co wy na to Gałuszko?„ (z Maciejem Cuske) i „Miasto”. Jest też autorem zdjęć do kilkunastu filmów. Wieloletni wykładowca Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy.

Katarzyna Orzechowska.jpg

Katarzyna Orzechowska — montażystka reklam, teledysków, filmów dokumentalnych i fabularnych, nagradzanych na największych europejskich festiwalach. Uhonorowana m.in. Orłem za montaż ”Wieloryba z Lorino„, nagrodą na Against Doc Gravity dla ”Między nami„, czy nagrodami za montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym za „Żalanasz. Pusty brzeg” oraz „Wieloryba z Lorino”. Wieloletnia konsultantka Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy.

Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET — jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT — program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION — projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Logo CreateJoy.jpg

 

Mazowsze logo.jpg

 

 

MX35_nowe_LOGO-TRSP_RED_10cm.jpg

smakjam prawidłowe logo.jpg

 

 

CANAL +.jpgEMCEK .jpg

Millennium Docs Againts Gravity.jpg

  «   Wstecz