Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego

EN

Jesteś tutaj: Aktualności » 2020

Dziś premiera etiud z programu PIERWSZY FILM

pierwszy film.jpg (miniatura)

Od dziś w internecie można oglądać efekt pierwszej edycji programu edukacyjnego dla licealistów i studentów PIERWSZY FILM. Jest nim zestaw siedmiu etiud poświęconych pandemii, izolacji i społecznemu dystansowi. Uczestnicy pracowali nad nimi podczas pięciu intensywnych online’owych sesji pod okiem opiekunów i tutorów, a zarazem uznanych polskich dokumentalistów: Edyty Wróblewskiej, Macieja Cuske i Marcina Sautera, przy wsparciu nagradzanej montażystki Katarzyny Orzechowskiej. Organizatorem PIERWSZEGO FILMU jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, dofinansowanie zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W toku warsztatów uczestnicy poznawali tajniki powstawania filmu i uczyli się używania poszczególnych narzędzi do jego kreowania. W zestawie znalazły się etiudy zrealizowane przez uczestników I edycji programu: Dorotę Bator, Bartka Błędowskiego, Maję Górczak, Maję Markowską, Milenę Mądrą, Natalię Nowicką, Igę Sadowską, przy wsparciu montażowym Aleksandry Kasprowicz. Każdy z nich podszedł do tematu pandemii, będącego wiodącym motywem tegorocznej edycji programu, w świeży i oryginalny sposób. Efektem ich prac jest zestaw zróżnicowanych opowieści o relacjach rodzinnych w dobie pandemii, tęsknocie za bliskimi mieszkającymi za granicą, trudnościach czasu spędzanego w zamknięciu.

Zestaw etiud można obejrzeć pod linkiem: https://vimeo.com/491242458

Na program Pierwszy Film złożyło się pięć intensywnych sesji odbywających się w okresie od lipca do grudnia 2020 roku. Podczas online’ owych spotkań uczestnicy pracowali nad swoimi projektami analizując je z opiekunami – Edytą Wróblewską, Maciejem Cuske, Marcinem Sauterem oraz montażystką Katarzyna Orzechowską. Założeniem programu jest wstępne przygotowanie młodych ludzi do różnych zawodów filmowych, m.in. reżysera, operatora czy montażysty i nacisk na praktyczną stronę powstawania filmu.

Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych sześciu zakończonych edycji jest 140 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 50 filmów zdobywających laury na całym świecie. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET – jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), DOC DEVELOPMENT – programu rozwoju dokumentów na wczesnym etapie powstawania, IMPAKT-u skierowanego do producentów filmów fabularnych i dokumentalnych na początku drogi zawodowej, a także przeglądu WARSAW DOC HOT SELECTION, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Partnerem Pierwszego Filmu jest Bydgoska Kronika Filmowa. Program został dofinansowany ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

POKAZ FILMU „ZWYCZAJNY KRAJ” 
W RAMACH WARSAW DOC HOT SELECTION

Warsaw Doc Hot Selection poziom.jpg

Zapraszamy na ostatnią w tym roku odsłonę przeglądu WARSAW DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze polskie dokumenty ostatnich lat. W najbliższą środę, 16 grudnia 2020, o godz. 19.00 odbędzie się pokaz „Zwyczajnego kraju” Tomasza Wolskiego, nagrodzonego Złotym Lajkonikiem na ostatnim Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodą Jury Clinique de Genolier na Festiwalu Vision du Reel. „Zwyczajny kraj” to utkana z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej podróż do epoki opresyjnego państwa, która wydawała się już zapomniana. Seans odbędzie się online, a po nim, o godz. 21.00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z reżyserem Tomaszem Wolskim i producentką Anna Gawlitą. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc.


Rozmowy kontrolowane i rejestracje za pomocą ukrytych kamer, brudne zapisy przesłuchań i akcji werbunkowych, a do tego filmy instruktażowe dla funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa – z takich materiałów wyłania się obraz peerelowskiego życia na podsłuchu. Obraz to chwilami groteskowy, choć równocześnie podszyty grozą, która z każdą minutą podskórnie narasta. Aż do dramatycznego finału, w którym Wielki Brat już nie tylko patrzy, ale wdziera się w intymność szarego obywatela. Przed nami przerażający komunistyczny panoptikon, który w dodatku sam siebie podgląda i nagrywa.

Trailer filmu można obejrzeć pod linkiem: https://vimeo.com/397165880



ZWYCZAJNY KRAJ


2020, 53 min.


Scenariusz i reżyseria: Tomasz Wolski

Producentka: Anna Gawlita


Montaż: Tomasz Wolski


Dźwięk: Marcin Lenarczyk 


Produkcja: Kijora Film

Projekcja i spotkanie organizowane są online. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują na nie rezerwacje drogą mailową. Ilość miejsc jest ograniczona! Chętnych do udziału prosimy o przesłanie maila na adres info@fundfilm.pl do 16.12.2020 do godz. 16:00. W temacie maila należy wpisać „Projekcja Zwyczajny kraj„ i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego. Po zgłoszeniu, w dniu projekcji otrzymają Państwo link do wydarzenia na platformie Zoom.

WARSAW DOC HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in.: głośny „Wiatr. Thriller dokumentalny Michała Bielawskiego, nagrodzony na IDFA „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Wenecji), pokazywany i nagradzany na całym świecie „Over the Limit” Marty Prus oraz zwycięzcy KFF — „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka, czy „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka. Wszystkie prezentowane podczas przeglądu tytuły były rozwijane lub prezentowane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji, oprócz DOC LAB POLAND, są takie programy jak DOC DEVELOPMENT — program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT — program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne i PIERWSZY FILM — program dla studentów i licealistów, realizujących pierwsze etiudy.

Partnerami WARSAW DOC HOT SELECTION są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Polska S.A. i kino Kultura.

WARSAW DOC HOT SELECTION jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami pokazu oraz programu DOC LAB POLAND 2020, którego częścią jest wydarzenie, są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Krakowski Festiwal Filmowy, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Kancelaria MKZ Partnerzy, Warszawski Festiwal Filmowy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

 

Pandemia z punktu widzenia domowego królika. Dobiega końca I edycja programu PIERWSZY FILM

pierwszy film.jpg
Dziś odbywa się ostatnia sesja pierwszej edycji programu edukacyjnego dla licealistów i studentów PIERWSZY FILM. W ramach programu uczestnicy rozwijali etiudy, których tematyka odnosi się do pandemii i społecznej izolacji. Powstał zestaw o bardzo zróżnicowanym i oryginalnym podejściu do zagadnienia, obierające interesujące punkty widzenia, a nawet — mimo zamknięcia — przełamujące bariery granic między państwami i kontynentami. Opiekunami i tutorami programu są czołowi dokumentaliści: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter, przy wsparciu nagradzanej montażystki Katarzyny Orzechowskiej. Organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, dofinansowanie zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Efektem programu jest zestaw kilku etiud przedstawiających czas pandemii oczami młodych ludzi. Poszczególne części są bardzo zróżnicowane pod kątem stylistyki i podejścia do tematu. Mimo, że wszystkie spotkania odbyły się online, a pomoc tutorów w montażu etiud w takich warunkach jest niemałym wyzwaniem, uczestnikom i opiekunom udało się wejść w twórczą dyskusję i wzajemnie współpracować przy powstaniu jak najlepszych efektów.

W trakcie programu powstały intymne i szczere autoportrety pokazujące wybrane aspekty życia w czasach koronawirusa. Zobaczymy świat pandemii w przykładnej rodzinie widziany oczami królika, kilka etiud opowiada o relacjach z najbliższymi, z którymi trzeba dzielić tę samą przestrzeń: z mamą i bratem, z chłopakiem i ze schorowanym dziadkiem, który wymaga intensywnej opieki. Jest też portret pandemicznej królewny, oczekiwanie na powrót ojca z zagranicy, a także opowieść o związku Polki i Argentyńczyka realizowana w Barcelonie — mówi Edyta Wróblewska.

Na program Pierwszy Film złożyło się pięć intensywnych sesji odbywających się w okresie od lipca do grudnia 2020 roku. Podczas online’ owych spotkań uczestnicy pracowali nad swoimi projektami analizując je z opiekunami — Edytą Wróblewską, Maciejem Cuske, Marcinem Sauterem oraz montażystką Katarzyna Orzechowską — pod ich okiem ucząc się znaczenia poszczególnych narzędzi konstruowania filmu i ich wpływu na artystyczny kształt opowiadania filmowego. Założeniem programu jest wstępne przygotowanie młodych ludzi do różnych zawodów filmowych, m.in. reżysera, operatora czy montażysty i nacisk na praktyczną stronę powstawania filmu. Pod koniec listopada miejsce miała przedostatnia sesja online, podczas której uczestnicy programu pokazali zaawansowane wersje swoich etiud. 10 grudnia odbywa się ostatnie spotkanie, na którym studenci dostaną ostateczne uwagi. W międzyczasie trwały prace nad końcowym montażem.

Mimo wyzwań związanych z pandemią, myślę, że uczestnicy w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o otaczającym ich świecie. Chcemy, żeby program Pierwszy Film pokazał młodym ludziom jak bogatym medium jest film i jak wiele z jego pomocą można kreować w zależności od tego, jak użyje się jego narzędzi. Wierzę, że uczestnicy zobaczyli, że robienie kina to trudna sztuka, ale też szalenie wciągające zajęcie, otwierające przed twórcą ogrom możliwości — dodaje Maciej Cuske.

Uczestnikami I edycji programu: Dorota Bator, Bartek Błędowski, Maja Górczak, Maja Markowska, Milena Mądra, Natalia Nowicka, Iga Sadowska, przy wsparciu montażowym Aleksandry Kasprowicz.

Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych sześciu zakończonych edycji jest 140 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 50 filmów zdobywających laury na całym świecie. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET – jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), DOC DEVELOPMENT – programu rozwoju dokumentów na wczesnym etapie powstawania, IMPAKT-u skierowanego do producentów filmów fabularnych i dokumentalnych na początku drogi zawodowej, a także przeglądu WARSAW DOC HOT SELECTION, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Pierwszy Film jest dofinansowany ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego, partnerem jest Bydgoska Kronika Filmowa.

 

RUSZA NABÓR NA
 DOC LAB POLAND 2021

 

doclab_znak.jpg

Już po raz siódmy Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym ogłaszają nabór na DOC LAB POLAND — największy program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych w Polsce. Aplikacje przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO! dla filmów w montażu. Można je składać do 15 stycznia 2021 roku. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla dokumentalistów, organizowany od 2015 roku przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Na etapie konsultacji eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Zwieńczeniem warsztatów i konsultacji jest publiczny pitching projektów na KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz indywidualne rozmowy z koproducentami, przedstawicielami telewizji, agentami sprzedaży, selekcjonerami festiwali.

Podczas dotychczasowych sześciu edycji, przez program przewinęli się twórcy wielu głośnych i wielokrotnie nagradzanych dokumentów ostatnich lat: Maciej Cuske, Michał Bielawski, Tomasz Wolski, Piotr Stasik, Eliza Kubarska czy Agnieszka Zwiefka. Wierzę, że w przypadku ich filmów, jak i wielu innych, uczestnictwo w DOC LAB POLAND było cegiełką dołożoną do ich sukcesów. Dbamy o to, aby udział w programie dawał dokumentalistom możliwość pogłębionej dyskusji o ich pomysłach i zrealizowanych materiałach, dostarczał im kontaktów z partnerami, wiedzy i przestrzeni do międzynarodowej prezentacji kręconych przez nich dokumentów i pomagał zaistnieć na świecie. Stawiamy na filmy autorskie, posiadające międzynarodowy potencjał. Jednocześnie nie zamykamy się na żaden temat. Chcemy naszym wsparciem współtworzyć obraz polskiego dokumentu jako różnorodnego, oryginalnego, na wysokim poziomie artystycznym – mówi Adam Ślesicki, współpomysłodawca i dyrektor DOC LAB POLAND.

Na DOC LAB POLAND 2021 mogą zgłosić się filmowcy-dokumentaliści (reżyserzy i producenci) mający już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. W zależności od zaawansowania projektu twórcy mogą aplikować się na wybrany komponent programu DOC LAB POLAND:

DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć. Udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min. W ramach komponentu DOC LAB START twórcy mają możliwość konsultacji merytorycznej projektu pod kątem rozwoju tematu i dramaturgii, wyboru bohaterów i sposobu narracji; pracy nad budżetem i planem finansowania, opracowania koncepcji prezentacji projektu, poszukiwania partnerów do produkcji i finansowania. W skład warsztatów wchodzą trzy intensywne sesje: początek kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) i połowa października oraz udział w pitchingu DOCS TO START na 61.Krakowskim Festiwalu Filmowym po którym istnieje możliwość odbycia indywidualnych spotkań z ekspertami, potencjalnymi koproducentami, funduszami filmowymi, przedstawicielami telewizji i zagranicznych marketów koprodukcyjnych (Amsterdam, Lipsk, Jihlava, Sheffield i inne).

DOC LAB GO – dla filmów w fazie montażu. Udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta. Projekty pełno- lub średniometrażowe. Udział zakłada konsultacje wersji montażowych z wybitnymi montażystami i reżyserami; opracowanie strategii komunikacji, promocji i dystrybucji filmu, przygotowanie pakietów promocyjnych, konsultacje z dystrybutorami i agentami sprzedaży. Opracowanie strategii festiwalowych. W skład warsztatów wchodzą trzy intensywne sesje: pierwsza połowa kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) i połowa października. Pitching DOCS TO GO! na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym umożliwia indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du Reel), dystrybutorami, agentami sprzedaży (Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide House, First Hand Films, Doc Alliance Films), redaktorami zamawiającymi – poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych.

Opłata za udział w całym programie wynosi 1500 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie to 50 zł. Szczegóły, regulamin formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl

Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line na www.doclab.pl w zakładce „formularz” od 10 grudnia 2020 do 15 stycznia 2021, do godz. 23:59.

Podczas dotychczasowych 6. edycji DOC LAB POLAND uczestnicy programu mieli okazję konsultować swoje projekty z takimi ekspertami, jak uznani polscy dokumentaliści: Lidia Duda, Wojciech Staroń, Jacek Bławut, Paweł Łoziński; międzynarodowi eksperci rynku kina dokumentalnego m.in. Lise Lense-Møller – producentka i dyrektor zarządzający Magic Hour Films, Peter Jäger – szef AUTLOOK Filmsales GmbH, Brigid O’Shea – szefowa DOK Industry, Paul Pauwels – producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network, Leena Pasanen, szefowa Biografilm Festival Bologna oraz była szefowa DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum, szefowa produkcji dokumentalnej HBO Europe Hanka Kastelicova, producentka Anna Wydra, specjalistka ds. promocji HBO Agnieszka Niburska, agentka sprzedaży Aleksandra Derewienko i wielu innych.

Autorzy najlepszych projektów mają również szansę na nagrody w postaci grantów finansowych, bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszenia na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne. W 2020 roku organizatorzy programu wraz z jego partnerami przyznali nagrody o łącznej wartości 70 000 zł. Znalazły się wśród nich m.in. nagroda HBO Award w wysokości 10 000 PLN, 2 nagrody ColorOffOn – bony na usługi postprodukcyjne o wartości 25 000 PLN każdy, zaproszenie na market koprodukcyjny do Lipska od DOK Leipzig, czy zaproszenie na pitching od FIPA DOC Festival International Documentaire.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych sześciu zakończonych edycji jest ok. 150 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 50 filmów zdobywających laury na całym świecie. Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji). Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego CEDOC MARKET na KFF (co roku ponad 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu intensywnego rozwoju zawodowego producentów filmowych i współpracujących z nimi twórców.

Patronami Medialnymi DOC LAB POLAND w 2021 roku będą: Magazyn FilmPro, Magazyn Film&TV Kamera, Magazyn Filmowy SFP, TVP Kultura, Filmowe Centrum Festiwalowe, Cinema.pl, Polish Docs.

 

 

Buntownicy, biznesmeni z PRL-u i Szary Człowiek. Zaproszenie na prezentację projektów rozwijanych w programie DOC DEVELOPMENT

DOC-DEV-logo-1-640x457.jpg

11 grudnia 2020 r. o godz. 11.00 odbędzie się prezentacja on-line projektów rozwijanych w II edycji programu DOC DEVELOPMENT. Warsztaty są poświęcone pracy nad projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie rozwoju, a w tym roku wśród zgłoszonych na niego projektów znalazły się historie opowiadające m.in. o wojnie na Ukrainie, miłosnym trójkącie, splątanych losach dwóch rodzin za czasów Holokaustu i pierwszych przedsiębiorcach z okresu PRL-u. Na prezentację zapraszamy producentów poszukujących dokumentalnych projektów filmów, przedstawicieli instytucji oraz reprezentantów funduszy filmowych.

Jak miłośnicy tanga radzą sobie w pandemicznych czasach zakazanej bliskości? O czym rozmawiają dziewczynki, gdy zaczynają stawać się kobietami? Kim był człowiek, który w 2017 r. w Warszawie dokonał samospalenia? Gdzie dojedzie rodzina rzucająca pracę w korporacji i ruszająca z dziećmi w świat? To tylko niektóre z pytań pojawiających się w dokumentach rozwijanych podczas II edycji programu DOC DEVELOPMENT. Jego uczestnicy podjęli bardzo różnorodną tematykę, zbliżyli się do bohaterów nieprzeniknionych lub niedostępnych, udali się na Ukrainę i do Kolumbii, zajrzeli w przeszłość i wychylili wzroku ku przyszłości.

Producentów zainteresowanych udziałem prezentacji prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: monika.zarzycka@doclab.pl. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko, nazwę firmy produkcyjnej, numer telefonu oraz zgodę na przetwarzanie danych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, firma, mail, telefon) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego. Zgłoszenia przyjmujemy do dn. 10 grudnia 2020 r. do godz. 12.00. Uczestnicy otrzymają link do pitchingu w dniu spotkania. Po prezentacji będzie można się umówić na indywidualne spotkania z autorami wybranych projektów.

Podczas pitchingu 11 grudnia 2020 r. o godz. 11.00 zostanie zaprezentowanych 11 projektów DOC DEVELOPMENT 2020:

„Artyzanci: Poza obiegiem” reż. Tomasz Karpowicz
Uznany artysta nielegalnie umieszcza rzeźby przedstawiające siebie, swoją żonę i dzieci w przestrzeni publicznej. Jaką ma motywację, by łamać prawo w imię sztuki? Czy bardziej obnaża rzeczywistość, czy członków swojej rodziny?

„Blisko coraz dalej” reż. Ewa Kochańska
W czasach pandemii zakazana jest bliskość. Miłośnicy tanga próbują ją odzyskać. Pomimo ryzyka, nie rezygnują ze swojej pasji, bo dzięki niej mogą zapomnieć o swoich troskach i lęku przed samotnością.

„Cantaory z Tumaco” reż. Weronika Rzeżutka i Bartosz Wróblewski
Señora Alba, strażniczka prastarej afro-kolumbijskiej tradycji czuje, że jej dziedzictwu grozi zapomnienie. Marzy o tym, żeby odbudować szkołę, w której mogłaby uczyć swojej sztuki. Jedną z uczennic może być jej wnuczka. Czy przekona ją do obrania trudnej drogi Cantaory?

„Doktor Owca” reż. Edyta Pietrowska
Dojrzały weterynarz zakochuje się w młodym tancerzu, ale nie chce opuścić swojej żony. Pełna pasji i konfliktów historia miłosnego trójkąta.

„Dziewczyńskie historie”, reż. Aga Borzym
Historie dziewczyn na pograniczu bycia dzieckiem a nastolatką. Przed nimi do odkrycia wiele tajemnic dorastania, np. czy pierwsza miesiączka to bardziej koniec, czy początek?

„Future” reż. Maria Ornaf
Wiktoria wraz z szóstką rodzeństwa mieszka w jednopokojowym mieszkaniu. Przeżywa trudny okres dojrzewania, włócząc się po okolicznych nieużytkach w poszukiwaniu towarzystwa, uciekając od paradoksalnego poczucia samotności w zatłoczonym domu.

„Nic do oclenia” reż. Alexandre Dayet
Pomimo wielu utrudnień, rzesze Polaków w czasach PRL-u wyjeżdżały na zagraniczne wakacje – głównie do krajów socjalistycznych. Wielu z nich łączyło wypoczynek z zarobkiem. Oto rzeczywistość Polski Ludowej oczami przedsiębiorczego polskiego turysty.

„Obie nasze rodziny” reż. Miłosz Hermanowicz
Opowieść o Polsce z czasów dziadka reżysera — przedwojennej i okupacyjnej, gdzie historia Skibniewskich, zamordowanych przez Gestapo ukochanych kuzynów dziadka splotła się z losem Rajmanów, żydowskiej rodziny, która wyszła cała z Holokaustu.

„Szary człowiek” reż. Rafał Małecki
Kim był człowiek, który w 2017 r. dokonał w Warszawie samospalenia? Poprzez notatki, zdjęcia oraz wspomnienia, żona i dzieci odkrywają na nowo najbliższą im osobę. Poczucie straty rekompensują własnymi poszukiwaniami sensu i zaangażowaniem w działalność obywatelską.

„Woland” reż. Tomasz Soliński
Historia Sebastiana „Wolanda”, czterdziestoletniego mężczyzny po dziecięcym porażeniu mózgowym, który odnajduje wolność w fotografii erotycznej.

„W stronę słońca” reż. Agnieszka Kokowska
Kasia i Robert sprzedają dom i wraz z trójką dzieci wyruszają w podróż życia, aby móc być bliżej siebie. Jednak wolność, którą zyskali, przynosi im ograniczenia i rozczarowania.

„Zapiski z oblężonego miasta” reż. Mateusz Mularski
Elena, samotna matka z czwórką dzieci, codziennie pomaga ludziom w strefie zagrożenia ostrzałem artyleryjskim, w małym donbaskim miasteczku. Opowieść o ludzkiej potrzebie zachowania normalności w absurdalnej wojennej rzeczywistości.

Podczas tegorocznej edycji programu DOC DEVELOPMENT uczestnicy rozwijali swoje projekty pod okiem wybitnych dokumentalistów i zarazem tutorów programu: Lidii Dudy i Wojciecha Staronia, oraz ekspertów od trailerów (Małgorzata Świderska), pisania scenariuszy (Barbara Pawłowska), współpracy z producentem (Anna Wydra). Dyrektorem programu i prowadzącym warsztaty jest Adam Ślesicki. Twórcy mieli również okazję spotkać się z przedstawicielami partnerów programu: Mateuszem Wajdą i Pawłem Ziemilskim z firmy MX35, Agnieszką Balicką z TVP S.A. oraz Anną Różalska i Alicją Gancarz z Canal+.

Widzami zeszłorocznej prezentacji projektów DOC DEVELOPMENT byli producenci i przedstawiciele najważniejszych firm zajmujących się dokumentem, m.in. Maciej Kubicki (Telemark), Małgorzata Staroń (Staron Film), Agnieszka Skalska (Koi Studio), Łukasz Borzęcki (Unlimited Film Operations), Małgorzata Prociak (ZK Studio), Katarzyna Kuczyńska (Haka Films), Stanisław Zaborowski (Silver Frame), Kamil Skałkowski (Kalejdoskop) czy Anna Spisz i Ada Bogdziewicz (Mazovia Warsaw Film Commission). W sumie w prezentacji wzięło udział blisko 30 producentów. Pierwsza edycja DOC DEVELOPMENT obyła się w 2019 roku. Wzięło w niej udział 12 projektów. Wśród jej uczestników znaleźli się m.in.: Aleksandra Maciejczyk, nagrodzona na KFF 2019 Srebrnym Smokiem za „Połączonych”; uznany operator i reżyser Paweł Dyllus; Łukasz Borowski, reżyser „Biegaczy” i „Trzech dni wolności” czy Filip Drzewiecki — reżyser i montażysta. Pięć projektów z DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się później na Doc Lab Poland, w tym „Debiut” Aleksandry Maciejczyk, który został wyróżniony HBO Award. „Debiut” otrzymał też dofinansowanie z PISF, podobnie jak inne projekty biorące udział w programie: „Marzyciele z Sally” Julii Groszek, „Bogini Fuji” (wcześniej: „Grace”) Eri Mizutani i „Znaki” Urszuli Morgi.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych czterech zakończonych edycji jest ponad 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET – jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), a także programu Warsaw Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Partnerami programu DOC DEVELOPMENT 2020 są: MX35, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Telewizja Polska S.A., Canal+ oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

Więcej informacji na stronie http://docdevelopment.pl/

 

ZAPROSZENIE NA POKAZ FILMU 
„SYNDROM ZIMOWNIKÓW” 
W RAMACH WARSAW DOC HOT SELECTION

Warsaw Doc Hot Selection poziom.jpg


Zapraszamy na grudniową odsłonę przeglądu WARSAW DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze polskie dokumenty ostatnich lat. W najbliższą środę, 2 grudnia 2020, o godz. 19.00 odbędzie się pokaz „Syndromu Zimowników” Piotra Jaworskiego – opowieści o polskiej bazie polarnej, w której miejsce miał pionierski eksperyment badający granice ludzkiej psychiki w warunkach arktycznej izolacji. Seans odbędzie się online, a po nim, o godz. 21.00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z reżyserem filmu Piotrem Jaworskim i producentem Kamil Skałkowskim. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc.

W „Syndromie zimowników” śledzimy wydarzenia, które miały miejsce w polskiej bazie polarnej 40 lat temu. Zapomniany, pionierski eksperyment psychologa dr Terelaka, który badał granice ludzkiej psychiki w warunkach antarktycznej izolacji, okazuje się pełną humoru i ironii metaforą poprzedniego systemu i prologiem do rzeczywistości, która dopiero nadejdzie.


Trailer filmu można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=9eiSdcPm_eQ



SYNDROM ZIMOWNIKÓW


2019, 74 min.


Scenariusz i reżyseria: Piotr Jaworski 


Producenci: Janusz Skałkowski i Kamil Skałkowski 


Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski PSC


Montaż: Tomasz Bujko i Zbigniew Osiński 


Dźwięk: Kamil Sajewicz 


Produkcja: Kalejdoskop Film 


Koproducenci: Telewizja Polska SA, Cine Village, EBH.


Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekcja i spotkanie organizowane są online. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują na nie rezerwacje drogą mailową. Ilość miejsc jest ograniczona! Chętnych do udziału prosimy o przesłanie maila na adres info@fundfilm.pl do 2.12.2020 do godz. 12:00. W temacie maila należy wpisać „Projekcja Syndrom Zimowników” i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego.

Po zgłoszeniu, w dniu projekcji otrzymają Państwo link do wydarzenia na platformie Zoom.

Głównym organizatorem WARSAW DOC HOT SELECTION jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Wszystkie prezentowane podczas przeglądu tytuły były rozwijane lub prezentowane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy.

WARSAW DOC HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in.: głośny „Wiatr. Thriller dokumentalny Michała Bielawskiego, nagrodzony na IDFA „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Wenecji), pokazywany i nagradzany na całym świecie „Over the Limit” Marty Prus oraz zwycięzcy KFF — „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka, czy „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji, oprócz DOC LAB POLAND, są takie programy jak DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Partnerami strategicznymi WARSAW DOC HOT SELECTION są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i kino Kultura.

WARSAW DOC HOT SELECTION jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami pokazu oraz programu DOC LAB POLAND 2020, którego częścią jest wydarzenie, są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Krakowski Festiwal Filmowy, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Kancelaria MKZ Partnerzy, Telewizja Polska S.A., Warszawski Festiwal Filmowy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

 

 

14 POLSKICH PROJEKTÓW DOKUMENTALNYCH NA WYDARZENIACH BRANŻOWYCH IDFA, DOK LEIPZIG I JI.HLAVA W RAMACH POLISH DOCS PRO

doclab_znak.jpg (miniatura)

Cztery projekty biorące udział w tegorocznej edycji Doc Lab Poland zostaną zaprezentowane na IDFA Industry podczas jednego z największych wydarzeń poświęconych dokumentowi — Festiwalu IDFA w Amsterdamie. Dziesięć kolejnych, także uczestniczących w programie, zostało już zaprezentowanych w sekcjach branżowych festiwali DOK Leipzig (Niemcy) oraz Ji.hlava (Czechy). Prezentacje są częścią programu POLISH DOCS PRO, realizowanego przez Krakowską Fundację Filmową we współpracy z Doc Lab Poland. Projekty prezentowane w Amsterdamie to: „Ucieczka na Srebrny Glob” Kuby Mikurdy, „Bogini Fuji” Eri Mizutani, „Jestem jednym z nich” Nadima Suleimana i „Do ślubu” Daniela Stopy. Prezentacja odbędzie się 20 listopada 2020 roku na platformie online festiwalu.

Co roku, w ramach IDFA Industry odbywa się kilkanaście wydarzeń poświęconych finansowaniu czy koprodukcjom (IDFA Forum), sprzedaży i dystrybucji (Docs for Sale Market), a także wiele prezentacji i wydarzeń networkingowych mających na celu wsparcie przy znalezieniu międzynarodowych partnerów. Jednym z jej punktów będzie odbywająca się w piątek prezentacja Polish Docs Pro Showcase poświęcona czterem wybranym projektom filmów dokumentalnych na różnym etapie rozwoju. Selekcja projektów odbyła się we współpracy Krakowskiej Fundacji Filmowej i Doc Lab Poland.

Cztery wybrane projekty, które będą miały szansę zaprezentować się przed potencjalnymi międzynarodowymi partnerami poruszają bardzo zróżnicowane tematy. „Ucieczka na Srebrny Glob” Kuby Mikurdy (prod. Daria Maślona, Silver Frame) to dokument o największej tajemnicy – i największym, niespełnionym marzeniu polskiego kina: burzliwej realizacji filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Biorąca udział w Docs to Start „Bogini Fuji” Eri Mizutani (prod. Anna Fam, Polished Productions) w środku filmowej opowieści stawia Keiko, nauczycielkę tańca dla Fuji, która przerywa zmowę milczenia japońskich kobiet i postanawia zreformować skostniałą tradycję, której oddała życie. Działa sama wbrew lokalnej społeczności i kulturze. Z kolei rozwijany na Docs to Go „Jestem jednym z nich” Nadima Suleimana (prod. Jacek Bławut i Luiza Pietrzak Palmyra Films) opowiada o syryjskim imigrancie, który kręci film o polskim nacjonaliście. Film staje się pretekstem do zbliżenia dwóch ludzi, opowiadając historię o przyjaźni prawie niemożliwej. W innym biorącym udział w Docs to Go projekcie, „Do ślubu” (prod. Małgorzata Staroń i Joanna Tatko, Staron Film) reżyser Daniel Stopa kieruje kamerę na swoich rodziców. Jego dokument to słodko-gorzka opowieść o małżeństwie, w którym ślub syna staje się pretekstem dla rodziców do podsumowań na temat 40-stu wspólnie spędzonych lat. Prezentacja odbędzie się 20 listopada w godzinach 17.00 – 18.00, a po niej będą miały miejsce spotkania online przedstawicieli projektów z zaproszonymi ekspertami.

Ponadto, jeden z projektów z zeszłorocznej edycji Doc Lab Poland – „Lili” w reż Sylwii Rosak, produkowany przez Haka Films – zakwalifikował się na IDFA Forum. Dokument opowiada o próbie przyjrzenia się światu dorosłych oczami ośmioletniej dziewczynki. Z kolei na targach Docs for Sale, w tym roku również odbywających się online, wśród polskich produkcji zobaczyć będzie można filmy uczestniczące w minionych edycjach Doc Lab Poland: „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (prezentowany także publiczności w sekcji Best of Fests), „Efekt motylka” w reżyserii Jarosława Szmidta oraz biorący udział w tegorocznej edycji dokument Aleksandry Potoczek „xABo. Ksiądz Boniecki”.

Wybrane na IDFA Industry projekty to niejedyne, które z powodzeniem podróżują po światowych wydarzeniach branżowych. W październiku podczas DOK Leipzig (również w ramach Polish Docs Pro) zaprezentowano pięć projektów z tegorocznej edycji Doc Lab Poland. Pokazano nowy projekt Piotr Szczepańskiego „@miriamfrompoland” (prod. Anna Pachnicka, Anagram Film) opowiadający o Miriam Synger — silnej kobiecie w patriarchalnej społeczności. Miriam walczy o swoją tożsamość ortodoksyjnej Żydówki, która chce mieszkać we współczesnej Polsce. Drugim projektem był „Debiut” Aleksandry Maciejczyk (prod. Marta Gmosińska, Lava Films). Jest to opowieść o pochodzącej z rodu książęcego Marysi, której rodzina nie utrzymuje kontaktów z kręgami arystokratycznymi. Na przekór historii rodzinnej dziewczyna bierze udział w Balu Debiutantów poszukując swojej tożsamości. Kolejnym dokumentem uczestniczącym w DOK Industry było „Kilka dobrych dni” w reż. Tadeusza Chudego i Bartosza Łuniewskiego (prod. Rafał Sakowski, Iris Media) o grupie więźniów którzy mają za zadanie oswoić agresywne psy ze schroniska. W wydarzeniu zaprezentowano także „Wielkiego szefa” Tomasza Wolskiego ( prod. Anna Gawlita, Kijora Film) będącego przewrotną biografią Leopolda Treppera i „Nina idzie za mąż” Andrzeja Szypulskiego (prod. Marta Dużbabel i Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films) o skomplikowanej miłości katolika i należącej do świadków Jehowy, Niny. Poza tym na DOK Co-Pro Market w Lipsku udział wzięło „Gypsy Gadji” w reżyserii Dasy Raimanowej (prod. Rafał Sakowski, Story Vehicle) opowiadający o kobiecie rozdartej między dwoma kulturami, polską i romską. Projekt również był rozwijany na Doc Lab Poland i został uhonorowany w ramach pitchingu Docs to Start na Krakowskim Festiwalu Filmowym nagrodą DOK Leipzig.

Z kolei na październikowym Ji.hlava Industry podczas Ji.hlava International Documentary FF zaprezentowano 5 kolejnych projektów Doc Lab Poland — cztery rozwijane na Docs to Start oraz jeden z Docs to Go. Były to: „Czyżyk” Zofii Kowalewskej (prod. Stanisław Zaborowski, Silver Frame) — historia niezwykłej podróży 92-letniego Zdzisława; „Być jak Beniowski” Katarzyny Trzaski i Marka Kucharskiego (prod. Łukasz Bluszcz, Vision House Productions) o trójce entuzjastów z małego polskiego miasteczka, zafascynowanych postacią XVIII w. podróżnika Maurycego Beniowskiego; „Moja Ozerna„ reż. Karina Będkowska (prod. Monika Braid, Braidmade Films) o niezwykłej relacji reżyserki z mieszkającą na Ukrainie ciocią; „Dom z piasku” Pawła Wyszomirskiego (prod. Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films) o człowieku próbującym poradzić sobie z kryzysem klimatycznym; oraz reżyserowane przez Emilię Śniegoską „Kumotry” (prod. Łukasz Bluszcz, Vision House Productions) będące kontemplacyjną opowieścią o ponad 30-letniej przyjaźni dwóch wdów, Hanki i Bronki. Także te prezentacje były zrealizowane w ramach Polish Docs Pro. Zarówno uczestnicy Ji.hlava Industry, jak i DOK Industry w Lipsku po prezentacjach mieli okazję odbyli rozmowy z potencjalnymi partnerami dla swoich projektów.

Polish Docs Pro to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, realizowana we współpracy z Doc Lab Poland. Jej celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Skupia się on przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym przez Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

RUSZYŁA DRUGA EDYCJA PROGRAMU IMPAKT

IMPAKT logo.jpg

Dziś w Warszawie ruszyła druga edycja programu IMPAKT organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Na intensywne warsztaty zakwalifikowało się 12 producentów z projektami filmów fabularnych lub dokumentalnych. Głównymi tutorami tej edycji IMPAKT-u będą: Katarzyna Ślesicka, Anna Wydra, uznana producentka m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” oraz „Komunii”; Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSFTviT. Wśród wykładowców i konsultantów tej sesji znaleźli się producent Maciej Kubicki, współwłaściciel firmy Telemark, Joanna Solecka, międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu z firmy Alphapanda oraz Monika Dembinska z Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Intensywny program dla producentów IMPAKT wykorzystuje najskuteczniejszą metodę pracy warsztatowej, inspirowaną czołowymi międzynarodowymi programami dla producentów: działanie na projektach uczestników. Dzięki indywidualnej i grupowej pracy, uczestnicy w trakcie trwania warsztatów stają przed realnymi, wymagającymi rozwiązania trudnościami. W części zajęć biorą udział współpracujący z producentami reżyserzy lub scenarzyści — autorzy projektów zgłoszonych na IMPAKT. Pozwala to przede wszystkim na stworzenie przestrzeni, w której wszystkie strony mogą dopracować pomysł i wyklarować wspólną wizję, a także uzyskać pewność, że są jednomyślni co do kształtu projektu oraz grają do jednej bramki. W trakcie warsztatów wszystkie strony zyskują świadomość istotnych dla każdej z nich walorów projektu i umiejętność wspólnego dochodzenia do rozwiązań, które pozwolą je z powodzeniem zrealizować.

Do II edycji IMPAKTU zakwalifikowało się 12 producentów wraz z rozwijanymi projektami:

Arkadiusz Bartosiak
projekt: dokument „Róża z pociągu” reż. Arkadiusz Bartosiak, Joanna Ratajczak

Julia Jendrysik
projekt: fabuła „Mother” reż. Aleksandra Czenczek

Justyna Kluczewska
projekt: dokument „Marzyciele z Sally” reż. Julia Groszek

Vasyl Malko
projekt: fabuła „Nie wolno palić na granicy” scen. Svitlana Topor

Lena Marcinkowska — Krucka
projekt: dokument „Małe historie” reż. Lesław Dobrucki

Kinga Mielnik
projekt: dokument „Ojciec” reż. Adrian Borowski

Jakub Mróz
projekt: fabuła „Koniec listopada” reż. Kamil Krawczycki

Ewa Szulgacz
projekt: dokument „Telewizor w domu” reż. Magdalena Sienicka

Katarzyna Tymusz
projekt: dokument „Strach z głowy” reż. Grzegorz Brzozowski

Małgorzata Wala
projekt: dokument „Wielicki” reż. Darek Załuski

Martyna Walczak
projekt: dokument „Living Giants” reż. Shailesh Sigh i Giovanni Cimarosti

Marta Wierzbicka
projekt: fabuła „Pod prąd” scen. Sabina Zygmanowska

Podczas pierwszej sesji IMPAKT-u uczestnicy zaprezentują oraz skonsultują na obecnym etapie swoje projekty, a także wezmą udział w wykładach poświęconych strategii marketingowej i budowaniu wizerunku filmu, o których opowie Joanna Solecka, oraz umiejętnemu czytaniu scenariusz i analizowania jego treści (wykład Moniki Dembińskiej). Pierwszy dzień warsztatów odbędzie się na żywo, pozostałe zaś w związku z obecną sytuacją zostały przeniesione do online’u.

IMPAKT jest intensywnym 15-dniowym programem warsztatowym podzielonym na pięć sesji. Przygotowuje producentów filmowych (zwłaszcza tych na początku kariery) do specyfiki pracy w kinie autorskim, tak aby znajdowało ono swoją publiczność i było konkurencyjne na rynku krajowym i zagranicznym. druga edycja programu potrwa od października 2020 roku do lutego 2021 roku. Ekspertami kolejnych sesji tej edycji będą m.in. Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Weronika Czołnowska, Head of Industry Polish Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty; Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultant ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy oraz zespół psycholożek: Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwotka i Pola Weiner.

Organizatorem warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Stałym Partnerem Fundacji jest Kancelaria MKZ Partnerzy. Program IMPAKT uzyskał dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

ZAPRASZAMY NA OTWARTE WYKŁADY W RAMACH ROZPOCZYNAJĄCEJ SIĘ III SESJI DOC LAB POLAND

doclab_znak.jpg
12 października 2020 roku rozpoczyna się trzecia sesja programu DOC LAB POLAND która jak co roku będzie miała miejsce w trakcie Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Częścią tej sesji są otwarte dla publiczności wykłady poświęcone różnym aspektom produkcji, promocji czy dystrybucji filmów. Dwa pierwsze wykłady przybliżą uczestnikom tajniki pracy z kamerą w filmie dokumentalnym oraz zagadnienie serwisów produkcyjnych dla międzynarodowych partnerów. Wykładowcami będą: nagradzany dokumentalista i operator Wojciech Staroń oraz doświadczona producentka Małgorzata Zacharko.

W dniach 12-14 października odbędzie się ostatnia, III sesja programu DOC LAB POLAND 2020. Jej częścią są otwarte wykłady na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych:

PRACA Z KAMERĄ W FILMIE DOKUMENTALNYM

Wykład autora zdjęć i dokumentalisty Wojciecha Staronia
12 października, poniedziałek, godz. 13.00, Kinoteka, sala 7

Nagradzany operator oraz autor znanych dokumentów (m.in. „Argentyńskiej lekcji” i „Braci”) opowie o pracy z kamerą w filmie dokumentalnym. Jak szukać odpowiedniego języka wizualnego do konkretnych projektów? Jak pracować z bohaterem, by nie naruszyć jego granicy? Jak zadbać o wysoką jakość obrazu w dokumencie, gdy trzeba gonić za rzeczywistością? To tylko kilka pytań i kwestii, które w swoim wykładzie poruszy Staroń. Operator w filmie dokumentalnym ma rolę szczególną i staje przed nim wiele wyzwań nie tylko czysto filmowych. Porozumienie z reżyserem, niezwykle bliska praca i umiejętność czułej obserwacji podczas pracy w tego typu kinie są aspektami, które trzeba w niej szczególnie rozwijać. Na jakie inne aspekty warto jeszcze zwrócić uwagę?

Bezpłatne wejściówki (ograniczona liczba) do odebrania w desku akredytacyjnym WFF w Kinotece w dniu wykładu.

MODELE BIZNESOWE W PRODUKCJI FILMOWEJ. WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA W RAMACH SERWISU PRODUKCYJNEGO

Wykład producentki Małgorzaty Zacharko
14 października, środa, godz. 18.00 online

Polscy producenci są coraz bardziej obecni na rynku międzynarodowym, a współpraca z zagranicznymi partnerami może przyjąć różny kształt. Jednym z nich jest serwis produkcyjny. Czym różni się on od koprodukcji i na czym polega opowie Małgorzata Zacharko (Film Art Production), która od lat z powodzeniem realizuje projekty we współpracy z zagranicznymi producentami przede wszystkim z Niemiec. Na jej koncie oprócz własnych produkcji jest produkcja wykonawcza w Polsce dla kilku kinowych niemieckich filmów fabularnych (m.in. „Agnieszka” Tomasza E. Rudzika, „Polska Wielkanoc” Jakoba Ziemnickiego, „Bittere Kirschen” Didiego Danquarta) oraz serwis produkcji dla kilku niemieckich seriali („Im Angesicht des Verbrechens” Dominika Grafa czy realizowanego nieprzerwanie od 2014 roku na wyspie Uznam serialu „Der Usedom Krimi” dla pierwszego programu niemieckiej TV) Na podstawie tych doświadczeń producentka przedstawi temat serwisów produkcyjnych w Polsce w formie swoistego ABC usług filmowych dla zagranicznych partnerów, opowie o tym, jak zaistnieć w branży i jak się przygotować do realizacji serwisu produkcji, jak on przebiega i jak się go rozlicza. Poruszając się od ogółu do szczegółu, przyjrzymy się cieniom i blaskom takiego modelu biznesowego  w porównaniu do koprodukcji mniejszościowej i większościowej.
 
Małgorzata Zacharko — z wykształcenia teatrolog (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Humboldta w Berlinie) i specjalista ds. PR (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie), z zawodu kierownik produkcji i producent filmowy. Specjalizuje się w koprodukcjach i serwisach filmowych dla rynku niemieckiego. Założona przez nią w 2007 roku firma FILM ART PRODUCTION jest producentem nagrodzonego m.in. na festiwalu w Wenecji dokumentu o Michale Waszyńskim pt. „Książę i dybuk” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.
 
Wykład jest bezpłatny i odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom. Chętnych prosimy o zgłoszenie mailowe pod adres na info@fundfilm.pl. W temacie maila należy wpisać „Zgłoszenie na wykład otwarty 14.10 i wklejenie poniższej zgody na przetwarzanie danych:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego”.
 
W tegorocznej edycji DOC LAB POLAND uczestniczy 26 projektów: 15 filmów w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć skupionych w programie DOC LAB START oraz 11 filmów w fazie montażu zakwalifikowanych do DOC LAB GO. Wśród rozwijanych na 6. edycji programu produkcji są m.in. „Czyżyk” Zofii Kowalewskiej (prod. Stanisław Zaborowski, Silver Frame), „Debiut” Aleksandry Maciejczyk (prod. Marta Gmosińska, Lava Films), „Nie z Gienkiem te numery” Grzegorza Szczepaniaka, „Do ślubu” Daniela Stopy ( prod. Małgorzata Staroń, Staron Film) czy „Gdy powieje harmattan” Edyty Wróblewskiej (prod. Marta Dużbabel i Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films).
 
Podczas tej sesji indywidualne spotkania i konsultacje z uczestnikami DOC LAB POLAND poprowadzą Lidia Duda, reżyserka i scenarzystka, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, oraz Wojciech Staroń, reżyser filmów dokumentalnych i operator nagradzany na festiwalach filmowych m.in. w Berlinie, Locarno, Lipsku i Krakowie. Październikowa sesja jest ostatnim spotkaniem uczestników 6. edycji DOC LAB POLAND z tutorami i konsultantami programu. Podczas wcześniejszych sesji, odbywających się kolejno w kwietniu i w maju, dokumentaliści wraz ze swoimi producentami mieli okazję pracować nad projektami z takimi ekspertami jak m.in. Leena Pasanen, szefowa Biografilm Festival Bologna oraz była szefowa DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum, Tereza Šimíková, szefowa CPH:FORUM na festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze oraz Christian Popp, szef FIPADOC Forum. Podczas trwających kilka dni warsztatów mogli oni m.in. szlifować materiały filmowe, przygotować teksty promujące film, doskonalić sztukę pitchowania projektu przed potencjalnymi partnerami i dystrybutorami oraz pracować nad trailerami swoich produkcji. Biorące w warsztatach projekty miały również okazję zaprezentować się po raz pierwszy szerszemu gronu przedstawicieli branży filmowej podczas pitchingów w ramach KFF Industry i jubileuszowego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Najlepsze projekty zostały wyróżnione nagrodami o łącznej wartości 80 tys. złotych.
 
DOC LAB POLAND jest programem konsultacyjnym, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Na program składają się trzy sesje uwzględniające rozwój projektu w trakcie trwania programu.
 
DOC LAB POLAND 2020 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami tej edycji są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Creative Europe Desk Polska, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, ColorOffOn, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, kancelaria MKZ Partnerzy, FIPA DOC Festival International Documentaire, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy. Patronami medialnymi są: Film&TV Kamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura i Magazyn Filmowy SFP.
 

Program MÓJ PIERWSZY FILM 
na półmetku

pierwszy film.jpg (miniatura)

Trwa pierwsza edycja programu edukacyjnego dla licealistów i studentów Mój Pierwszy Film. W tym roku w związku z sytuacją epidemii koronawirusa uczestnicy rozwijają projekty dokumentalne, których tematyka odnosi się do pandemii, izolacji oraz wywołanych nimi przemian rzeczywistości. Opiekunami i tutorami programu są czołowi dokumentaliści: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter, przy wsparciu nagradzanej montażystki Katarzyny Orzechowskiej. Organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

Uczestnicy Mojego Pierwszego Filmu pod okiem doświadczonych opiekunów i tutorów stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą swoje pierwsze etiudy. Program składa się z pięciu intensywnych sesji odbywających się w okresie od lipca do grudnia 2020 roku. Podczas sesji uczestnicy pracują nad swoimi projektami indywidualnie analizując z opiekunami znaczenie poszczególnych elementów rzemiosła filmowego i ich wpływ na artystyczny kształt ich etiud. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do różnych zawodów filmowych m.in. reżysera, operatora czy montażysty. Mój Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym. Sesje podzielone są na poszczególne etapy powstania etiud i przybliżają takie zagadnienia jak m.in. poszukiwanie i rozwój tematu, dokumentacja i pisanie scenariusza, praca w bohaterem w dokumencie, realizacja pierwszych zdjęć czy montaż.

W związku z sytuacją pandemii Covid-19 zajęcia w tym roku odbywają się przede wszystkim on-line, a uczestnicy zrealizują etiudy dokumentalne dotyczące ich sytuacji w tym trudnym czasie (bazując także na swoich własnych video obserwacjach sprzed programu). Materialnym efektem programu będzie kilka krótkich filmów dokumentalnych, które zostaną upublicznione w internecie.

Podczas tegorocznej edycji realizujemy etiudy będące autorskim, osobistym spojrzeniem na świat epidemii w prywatnych domach, wśród rodzin i przyjaciół. Uczestnicy szukają filmowej formy dla opowiedzenia o życiu w izolacji w pierwszych tygodni pandemii i o zmieniającej się sytuacji w zupełnie nowej dla nas wszystkich rzeczywistości. Wierzę, że pod koniec programu będziemy mogli oglądać intymny, osobisty obraz ostatnich miesięcy, który pokaże różne spojrzenia na pandemię zrealizowane przez młodych, wrażliwych dwudziestokilkulatków. Etiudy powstają w Polsce, ale jest wśród nich i taka, która powstaje w Barcelonie, jednym z głównych ośrodków rozwijania się koronawirusa – mówi Marcin Sauter, jeden z opiekunów programu.

Uczestnikami programu są: Natalia Nowicka, Iga Sadowska, Bartek Błędowski, Maja Górczak, Maja Markowska, Milena Mądra, Dorota Bator, Zuzanna Woźniczka, Olga Papacz, Bartosz Wróblewski, Magda Luiza Budejko, Karolina Baranowska. Uczestnikami wspierającymi są Izabela Zubrycka, Bogumiła Górnicka, Jakub Tlałka, Patryk Mazurek, Agnieszka Zając, Ewa Ślusarczyk, Kacper Olszewski oraz w funkcji montażysty: Ola Kasprowicz, Mirosław Kłopotowski i Natalia Jacheć.

Opiekunami i tutorami programu są:

Edyta Wróblewska – reżyserka filmowa, doktorantka na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i Francuskiego Instytutu Zarządzania, gdzie uzyskała dyplom MBA. Ukończyła reżyserię filmu fabularnego (Studio Prób) i dokumentalnego (Doc Pro) w Szkole Wajdy, studiowała realizację obrazu telewizyjnego i filmowego w Camerimage Film School oraz scenopisarstwo w Wytwórni Scenariuszy WFDiF. W latach 2013–2019 wykładowczyni Szkoły Wajdy, kierująca programem reżyserii filmu dokumentalnego dla młodzieży „Przedszkole Filmowe”. Jej filmy dokumentalne takie jak: „Ala z Elementarza”, „PRL de luxe”, „Małe instrumenty”, „Zygmunt Hübner. Gra z rzeczywistością” były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkini Gildii Reżyserów Dokumentalnych, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Kobiet Filmu.

Maciej Cuske – od liceum tworzy niezależne filmy na taśmie 8 i 16 mm. W 2004 roku ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Od tej pory realizuje głównie filmy dokumentalne. Od 2009 roku jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, prowadzi warsztaty filmowe dla dorosłych i młodzieży w całej Polsce, w swoim mieście współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Dokumentalistów. Jest wykładowcą w Szkole Andrzeja Wajdy, prowadził zajęcia z Filmu Dokumentalnego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest autorem takich filmów jak m.in. „Wieloryb z Lorino”, „Stacja Warszawa”, „Daleko od miasta”, „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” i „Kuracja”. Laureat m.in. Srebrnego i Brązowego Lajkonika oraz Nagrody Srebrnego Rogu na Krakowskim Festiwalu Filmowym; Grand Prix na Festiwalu Cinarail – Metro and Train on Film i Złotej Rybki dla Najlepszego Dokumentu podczas Festiwalu „Happy End”.

Marcin Sauter – studiował Fotografię w PWSFTviT w Łodzi. W latach 1994-1998 pracował jako fotoreporter „Gazety Wyborczej”, potem współpracował z pismami jak „Rzeczpospolita” i „Pozytyw”. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2005 r. ukończył Kurs Dokumentalny Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W latach 2013–2019 wykładowca Szkoły Wajdy, od 2007 r. prowadzi wspólnie z Maciejem Cuske pracownię i kurs filmu dokumentalnego Bydgoska Kronika Filmowa. Autor takich filmów jak m.in. „Kino objazdowe”, „Pierwszy dzień”, „Na północ od Kalabrii” oraz „Żalanarz-Pusty Brzeg”. Autor zdjęć do takich filmów jak m.in. „Elektryczka“ i „Kruzensztern“ reż. Maciej Cuske, „Kredens“ reż. Jacob Dammas, „PRL de Luxe“ i „ Małe Instrumenty” reż. Edyta Wróblewska. Laureat nagród na festiwalach m.in. w Krakowie, Paryżu, Lizbonie, Londynie, Meksyku, Łagowie i Amsterdamie.

Katarzyna Orzechowska – montuje reklamy, teledyski, fabularne filmy krótkometrażowe oraz kampanie społeczne. Jest bardzo mocno związana ze światem dokumentu. Filmy dokumentalne, które montowała wielokrotnie miały premiery na największych europejskich festiwalach. Otrzymała min. nagrodę SFP na Krakowskim festiwalu Filmowym za montaż filmu „Wieloryb z Lorino”. Montaż jest jej pasją, a podstawą w pracy kreatywność.

Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych czterech zakończonych edycji jest ponad 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET – jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), DOC DEVELOPMENT – programu rozwoju dokumentów na wczesnym etapie powstawania, IMPAKT-u skierowanego do producentów filmów fabularnych i dokumentalnych na początku drogi zawodowej, a także przeglądu WARSAW DOC HOT SELECTION, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Mój Pierwszy Film jest dofinansowany ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

NAJLEPSZE POLSKIE DOKUMENTY NA 
WARSAW DOC HOT SELECTION

Warsaw Doc Hot Selection poziom.jpg (oryginalna)

W środę 16 września w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Naszej małej Polski” Mateja Bobrika, który zainauguruje tegoroczną edycję WARSAW DOC HOT SELECTION — wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane dokumenty ostatnich lat. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, wyróżnionego trzema nagrodami na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske oraz głośną „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Od października seanse będą odbywać się także w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

„Nasza mała Polska”, 2019 r.
scenariusz i reżyseria: Matej Bobrik


produkcja: Agnieszka Skalska, Agnieszka Dziedzic, Koi Studio


czas trwania: 70 min.

„Nasza mała Polska” to słodko-gorzka opowieść o kilkunastu młodych Japończykach rozpoczynających studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. W filmie obserwujemy proces uczenia się nowego języka przez bohaterów, ale także ich zderzenie z dorosłością i wyobrażeniami, które na jej temat mieli.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23)
16 września (środa), godz. 19.00

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: reżyserem Matejem Bobrikiem, autorem zdjęć Michałem Stajniakiem oraz producentkami: Agnieszką Dziedzic i Agnieszką Skalską z Koi Studio.

Seans „Naszej małej Polski” zainauguruje tegoroczną odsłonę WARSAW DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery najbliższe miesiące bezpłatnie będą mogli na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura, a od października wydarzenie będzie odbywać się także w Warszawskim Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, w otwierającej się wraz z początkiem października nowej siedzibie instytucji mieszącej się pod adresem Aleje Ujazdowskie 20.

Wszystkie prezentowane podczas WARSAW DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. W minionych latach na Doc Lab Poland udział brały takie filmy jak m.in. „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Wenecji), „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym), „Komunia” Anny Zameckiej (Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego) czy m.in. pokazywana na licznych festiwalach filmowych „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały i „Fuck for Forest” Michała Marczaka.

Program WARSAW DOC HOT SELECTION 2020


Po seansach będą się odbywać spotkania z twórcami prezentowanych dokumentów.


„Nasza mała Polska”, reż. Matej Bobrik

Seans filmu:
16 września — Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23


„Wiatr. Thriller dokumentalny” reż. Michał Bielawski
Nagroda Silver Eye na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie Nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł

Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Gwałtowne skoki ciśnienia wpływają także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zwiększa się przy tym aktywność miejscowej straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak nadejście niszczycielskiej wichury mąci życie kilkorga lokalnych mieszkańców. Przed nami zanurzony w niesamowitej góralszczyźnie film grozy, nieprzewidywalny jak sam halny.

Seanse filmu:
7 października — Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
15 października — Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20


„Blizny” reż. Agnieszka Zwiefka

Film koncentruje się na indywidualnych historiach Vetrichelvi i jej przyjaciółek, ukazując mechanizmy, które sprawiły, że te zwyczajne nastolatki wstępowały do organizacji terrorystycznej, nieraz w wieku zaledwie 12 lat. Całe swoje dorosłe życie spędziły na polu bitwy a teraz, po przegranej wojnie, są wykluczone ze społeczeństwa, bez możliwości podjęcia pracy, ułożenia sobie życia. Po spotkaniu z jedną z dawnych wojowniczek — dziś z połową twarzy całkowicie zniszczoną, nie potrafiącą nawet mówić normalnie — Vetrichelvi się załamuje. Wkrótce postanawia założyć organizację wspierającą niepełnosprawne kobiety i próbuje zapomnieć o swojej przeszłości, iść do przodu. Wtedy jednak wychodzą na jaw nowe, mroczne fakty. „Blizny„ po raz pierwszy poruszają temat nastolatek siłą wcielanych do Tamilskich Tygrysów i rzucają nowe światło na wciąż nierozwiązany konflikt na Sri Lance. Czy można zacząć nowe życie, gdy było się członkiem organizacji terrorystycznej? I czy Vetrichelvi jest w stanie zmierzyć się z prawdą o tym, jaką rolę one sama odegrała w trakcie wojny?

Seanse filmu:
21 października — Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
29 października — Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20


„Synek” reż. Paweł Chorzępa
Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nagroda za krótkometrażowy film dokumentalny na 39. Koszalińskim Festiwali Debiutów Filmowych ”Młodzi i Film”

Historia trudnej miłości między ojcem a synem oraz nieustającej walki o wolność. Marcin – główny bohater – został skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem FAS, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo. Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

„Jerzy i Jerzy na jeziorach”, reż. Piotr Małecki
Nominacja do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Jerzy i Jerzy mają po 83 lata. W wakacje żeglują razem po mazurskich jeziorach. Jeden z nich słabnie. Jego ręce drżą, źle widzi, ma problemy z równowagą. Drugi Jerzy łagodnie opiekuje się kolegą. To może być już ostatnie takie wspólne lato. Słabszy Jerzy jest w domu. To już koniec, lecz wciąż myśli o jachcie czekającym w garażu. Wyrusza więc znów na jeziora, tam spotyka swojego przyjaciela, spędzają beztroski czas na łódkach. Okazuje się jednak, że wszystko to było już tylko wspomnieniem.

Seanse zestawu filmów „Synek”+ „Jerzy i Jerzy na jeziorach”:
4 listopada — Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
12 listopada — Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20


„Wieloryb z Lorino” reż. Maciej Cuske
Srebrny Róg dla Najlepszego Reżysera na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż
Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych

Film opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi — Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.

Seanse filmu:
18 listopada — Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
26 listopada — Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20


„Lekcja miłości”, reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja
Premiera na IDFA w sekcji First Appearance

Główną bohaterką dokumentu jest 67-letnia Jola, kobieta, która po latach nieszczęśliwego małżeństwa postanawia odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Z Włoch, gdzie do tej pory mieszkała, przenosi się do Szczecina, miasta swojego dzieciństwa. Tu nie wszystko układa się tak, jak być może sobie wymarzyła. Są jednak też dobre strony decyzji. Jola realizuje swoje pasje: taniec oraz tworzenie piosenek i wierszy. Wsparciem jest dla niej również przyjaźń.

Seanse filmu:
2 grudnia — Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
10 grudnia — Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20


WARSAW DOC HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja w ramach wydarzenia odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus i „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Partnerami strategicznymi WARSAW DOC HOT SELECTION są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i kino Kultura.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zostało powołane do życia w 2018 roku, w Warszawie, wiążąc swoją misję z kinem i przestrzenią kultury filmowej. CKF organizuje projekcje, dyskusje, wystawy, koncerty, debaty oraz prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży inspirującą podopiecznych do poznawania języka filmowego przez zabawę i inspirujące spotkania z twórcami-tutorami. Flagowe programy edukacyjne CKF to Trampolina Do Kina i Warsaw Film Nest.

WARSAW DOC HOT SELECTION jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami DOC LAB POLAND, którego częścią jest wydarzenie, są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Krakowski Festiwal Filmowy, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Mazowiecki Instytut Kultuty, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Kancelaria MKZ Partnerzy, Telewizja Polska S.A., Warszawski Festiwal Filmowy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.


Nabór na IMPAKT przedłużony do 11.09.2020!

IMPAKT logo.jpg

Do 11.09.2020 roku został przedłużony nabór na intensywny program warsztatowy IMPAKT. Jest on skierowany do producentów filmowych na początku kariery, rozwijających projekt filmu fabularnego lub dokumentalnego, którzy marzą o tworzeniu ambitnego kina z myślą o widzu. Zgłosić mogą się osoby posiadające własne firmy producenckie, freelancerzy, kierownicy produkcji z ambicjami rozwoju lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi. Termin składania zgłoszeń: piątek, 11 września 2020, do godz. 23.59. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.fundfilm.pl/pl/impakt.

Jesteś producentką / producentem, chcesz rozwijać swoje umiejętności i produkować filmy na duży ekran? Masz pomysł na autorski film dokumentalny lub fabularny? Lub właśnie zgłosił/-a się do Ciebie reżyser/-ka lub scenarzysta/-tka z fantastycznym treatmentem? Brakuje Wam jednak motywacji, rady, wsparcia, deadline’ów, żeby ruszyć z miejsca? Nie macie pewności, czy Wasza wizja filmu jest jasna i taka sama dla Was obojga? Nie wiecie jak rozmawiać na trudne tematy: odpowiedzialności, finansów, zmian scenariuszowych, final cut? Nie macie synopsisu, który porusza emocje, zapada w pamięć i pozycjonuje projekt, pomysłu na wizualne przedstawienie projektu, wahacie się co do strategii produkcji, promocji i komunikacji? Potrzebujecie wsparcia by zamienić Wasz pomysł w opartą na mocnej konstrukcji opowieść filmową? Ciągle brakuje Wam czasu żeby się spotkać i skupić?

Intensywny program dla producentów IMPAKT wykorzystuje najskuteczniejszą metodę pracy warsztatowej, inspirowaną czołowymi międzynarodowymi programami dla producentów: działanie na projektach uczestników. Dzięki indywidualnej i grupowej pracy, uczestnicy w trakcie trwania warsztatów stają przed realnymi, wymagającymi rozwiązania trudnościami. W części zajęć biorą udział współpracujący z producentami reżyserzy lub scenarzyści — autorzy projektów zgłoszonych na IMPAKT. Pozwala to przede wszystkim na stworzenie przestrzeni, w której wszystkie strony mogą dopracować pomysł i wyklarować wspólną wizję, a także uzyskać pewność, że są jednomyślni co do kształtu projektu oraz grają do jednej bramki. W trakcie warsztatów wszystkie strony zyskują świadomość istotnych dla każdej z nich walorów projektu i umiejętność wspólnego dochodzenia do rozwiązań, które pozwolą je z powodzeniem zrealizować.

Głównymi tutorami tegorocznej edycji IMPAKT-u będą producentki, Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra. Ich misją w trakcie intensywnego, rozpisanego na pięć trzydniowych sesji kursu jest wyposażenie uczestników w zdolności, wiedzę i narzędzia niezbędne do skutecznego poruszania się w procesie produkcji filmów dokumentalnych i fabularnych, umiejętnego budowania relacji producenta z reżyserem oraz budowania historii i pracy nad scenariuszem. Ekspertami II edycji IMPAKTU będą Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSTFiT; Joanna Solecka, międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu; mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy; zespół psycholożek: Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwotka i Pola Weiner; Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Weronika Czołnowska, Head of Industry Polish Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty; Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultant ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; producent Maciej Kubicki, współzałożyciel firmy Telemark.

Producent nie musi wiedzieć jak pisać, ani znać wszystkich narzędzi używanych przez scenarzystów. Musi natomiast mieć takie same jak scenarzysta i reżyser rozumienie historii, która będzie opowiadana w filmie. Wiedzieć co jest w niej najważniejsze, jakie elementy są dla jej kształtu decydujące — jednym słowem musi czuć chemię tekstu. To ważne, bo w procesie produkowania filmu czeka go wiele kompromisów. Powinien więc wiedzieć, gdzie można coś odpuścić, a gdzie nie. Chemia z tekstem jest konieczna przede wszystkim po to, żeby mieć chemię z partnerami, ze scenarzystą, z reżyserem, operatorem, montażystą itd. Wszyscy musimy mieć wspólne rozumienie scenariusza i wspólną energię, żebyśmy mogli się skutecznie komunikować i z powodzeniem rozwijać projekt. Producent będzie przecież ten film nie tylko produkował, ale także go promował, decydował o tym, na jakie festiwale go wysłać albo z którym agentem sprzedaży przy nim współpracować. Bez głębokiego rozumienia tego o czym i jaki film robimy komunikacja między twórcami filmu nie jest możliwa.

Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSTFiT

Producent w procesie powstawania filmu musi się zmierzyć z licznymi problemami prawnymi. Znajomość zagadnień prawnych związanych z branżą filmową jest w jego pracy niezbędna. Wierzę, że udział w takich warsztatach w ramach IMPAKT-u umożliwia producentom poszerzenie wiedzy i uzyskanie większej świadomości prawnej z tematyki, z którą spotykają się codziennie w pracy zawodowej. Chcę, żeby były one cennym źródłem informacji i fachowego wsparcia dla osób zaangażowanych w branżę filmową.

Katarzyna Kosicka-Polak, radca prawny Kancelaria MKZ Partnerzy

W świecie biznesu czy sportu od dawna stosuje się metody psychologicznego wsparcia, optymalizowania wykonania, rozkładania energii w taki sposób, aby można było długoterminowo funkcjonować w trudnych zawodach i umieć troszczyć się o swój dobrostan. W świecie filmowym korzystanie z tych technik dopiero pączkuje, choć producent to profesja bardzo stresogenna, wystawiona na ogromną presję, wymagająca ciągłej dyspozycyjności i niebezpiecznie mieszająca życie zawodowe z osobistym. Myślę, że to niezwykle innowacyjne, że Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra wprowadziły warsztaty z psychologii wykonania do programu IMPAKTU, w trakcie ich trwania dodatkowo wspierając naszą teorię konkretnymi sytuacjami ze swojego zawodowego doświadczenia. Na naszych zajęciach uczestnicy kursu mają szansę rozwinąć umiejętność budowania relacji i zasad współpracy zarówno między reżyserem a producentem, jak i potem z innymi członkami ekipy. Producenci mogą nauczyć się technik stosowanych w sporcie — w sytuacji pitchingu są przecież jak sportowiec, który przez kilka minut musi w możliwie jak najlepszy sposób zaprezentować projekt wypracowywany latami. Chcemy także, żeby po ukończeniu warsztatu uczestnicy umieli rozkładać swoją energię w taki sposób, aby nie doprowadzali się do granic wytrzymałości — bo to negatywnie wpływa na ich kreatywność — i potrafili koncentrować się na tym, co dobre w ich otoczeniu.

Aleksandra Zienowicz, psycholożka


W programie weźmie udział 10-12 wyselekcjonowanych producentów z projektami oraz ich reżyserami, którzy będą uczestniczyć w wybranych zajęciach. Zgłaszać mogą się zarówno producenci z projektami filmów fabularnych, jak i dokumentalnych. Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt.

Wśród uczestników pierwszej edycji IMPAKT-u znalazł się Piotr Małecki, którego projekt „Wyścig z duchami” współreżyserowany z Maciejem Nabrdalikiem dostał się do programu Doc Lab Poland, a także otrzymał dofinansowanie na development przyznane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, oraz projekt „Kumotry” Emilii Śniegoskiej, również przyjęty później na Doc Lab Poland. Z kolei „Nanga Dream” produkowany przez Karolinę Śmigiel z Uni Solo Studio został zakwalifikowany na tegoroczny CEDOC Market.

Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT (za projekt – team złożony z producenta i reżysera). Zgłoszenia można dokonać po linkiem: formularz.impakt.fundfilm.pl, w nieprzekraczalnym terminie do 11.09.2020 roku, do godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł. W związku z pandemią koronawirusa program IMPAKT może być realizowany w formie online lub hybrydowej. W przypadku spotkań poza przestrzenią wirtualną, warsztaty będą się odbywać w Warszawie.

Organizatorem warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Stałym Partnerem Fundacji jest Kancelaria MKZ Partnerzy. Program IMPAKT uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji na:
www.fundfilm.pl/pl/impakt

 

 

Startuje program Mój Pierwszy Film

pierwszy film.jpg (miniatura)

W lipcu wystartowała pierwsza edycja programu Mój Pierwszy Film. W tym roku w związku z sytuacją epidemii koronawirusa uczestnicy rozwijają projekty dokumentalne, których tematyka odnosi się do pandemii. Premiera realizowanych przez nich etiud odbędzie się wraz z końcem programu. Opiekunami i tutorami Mojego Pierwszego Filmu są uznani dokumentaliści: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter, przy wsparciu nagradzanej montażystki Katarzyny Orzechowskiej. Organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

Uczestnikami pierwszej edycji programu są: Natalia Nowicka, Iga Sadowska, Bartek Błędowski, Maja Górczak, Maja Markowska, Milena Mądra, Dorota Bator, Zuzanna Woźniczka, Olga Papacz, Bartosz Wróblewski, Magda Luiza Budejko, Karolina Baranowska, Izabela Zubrycka, Bogumiła Górnicka, Jakub Tlałka, Patryk Mazurek, Agnieszka Zając, Ewa Ślusarczyk, Kacper Olszewski, Ola Kasprowicz, Mirosław Kłopotowski i Natalia Jacheć.

Uczestnicy Mojego Pierwszego Filmu pod okiem doświadczonych opiekunów i tutorów stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą swoje pierwsze etiudy. Program składa się z pięciu intensywnych sesji odbywających się w okresie od sierpnia do grudnia 2020 roku. Podczas sesji uczestnicy pracują nad swoimi projektami indywidualnie analizując z opiekunami znaczenie poszczególnych elementów rzemiosła filmowego i ich wpływ na artystyczny kształt ich etiud. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do różnych zawodów filmowych m.in. reżysera, operatora czy montażysty. Mój Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym. Sesje podzielone są na poszczególne etapy powstania etiud i przybliżają takie zagadnienia jak m.in. poszukiwanie i rozwój tematu, dokumentacja i pisanie scenariusza, praca w bohaterem w dokumencie, realizacja pierwszych zdjęć czy montaż.

Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pieciu zakończonych edycji jest ponad 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET – jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), DOC DEVELOPMENT – programu rozwoju dokumentów na wczesnym etapie powstawania, IMPAKT-u skierowanego do producentów filmów fabularnych i dokumentalnych na początku drogi zawodowej, a także przeglądu WARSAW DOC HOT SELECTION, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Mój Pierwszy Film jest dofinansowany ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

NABÓR NA DOC DEVELOPMENT
 TYLKO DO 4 WRZEŚNIA!

DOC-DEV-logo-1-640x457.jpg
Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego (organizator m.in. DOC LAB POLAND) — ogłasza nabór na druga edycję DOC DEVELOPMENT, programu dla dokumentalistów z projektami na wczesnym etapie rozwoju. Warsztaty są okazją do intensywnego rozwoju filmów i kończą się pitchingiem będącym szansą na znalezienie producenta. Dzięki współpracy z firmą MX35 uczestnicy tegorocznej edycji otrzymają dostęp do sprzętu na potrzeby dokumentacji. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Termin składania zgłoszeń: poniedziałek, 4 września 2020, do godz. 23.59. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.docdevelopment.pl.


Jeśli jesteś reżyserem, zwłaszcza będącym na początku drogi zawodowej, pracujesz nad projektem dokumentalnym i chcesz:

— skonsultować swoje pomysły z czołowymi polskimi filmowcami

— zrobić research i zdjęcia dokumentacyjne, skorzystać ze sprzętu firmy MX35

— dyskutować w przyjaznej grupie twórców i ekspertów

— przygotować wstępny trailer/teaser

— przygotować profesjonalne materiały prezentacyjne (opisy, materiały wizualne, wstępny budżet)

— pisać lub skonsultować scenariusz

— wiedzieć więcej o współpracy z producentem

— znaleźć producenta do swojego projektu

Zgłoś się na DOC DEVELOPMENT na www.docdevelopment.pl do 4 września 2020!

Program odbywa się w okresie wrzesień – grudzień 2020 roku. Koszt aplikacji wynosi 50 zł za zgłoszenie, zaś opłata za udział w całym programie to 600 zł + VAT.

Sesje składają się z omawiania projektów uczestników oraz warsztatów dotyczących współpracy z producentami (budżetowanie, finansowanie, składanie wniosków, kwestie prawne), przygotowywania materiałów do wniosków o dofinansowanie np. na development, tworzenia trailerów/teaserów, przygotowywania materiałów opisowych, prezentacyjnych i promocyjnych na wczesnym etapie produkcji, przygotowania pitchingu. Pod koniec programu odbywa się pitching dla producentów zainteresowanych współpracą przy projektach uczestników oraz indywidualnymi spotkaniami z nimi.

Konsultantami programu są czołowi polscy dokumentaliści: Lidia Duda i Wojciech Staroń. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki. Warsztaty poprowadzą także m.in. uznana producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska oraz specjaliści od promocji, przygotowania trailerów i researchu.

Partnerem technologicznym programu jest firma MX35 specjalizująca się w wynajmie sprzętu zdjęciowego, w szczególności dedykowanego produkcjom dokumentalnym. Z jej wsparcia korzystały takie produkcje jak „Komunia” Anny Zameckiej, „In Touch” Pawła Ziemilskiego, „Biegacze” Łukasza Borowskiego czy „Over the Limit” Marty Prus. Dzięki współpracy z MX35, uczestnicy programu będą mogli bezpłatnie skorzystać ze sprzętu zdjęciowego i dźwiękowego na potrzeby przeprowadzenia dokumentacji do projektów. Właściciele firmy, doświadczeni filmowcy, doradzą też, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej przy konkretnym projekcie.

Okres developmentu jest niezwykle ważnym, ale również trudnym czasem dla kształtowania się projektu filmowego. Chcemy w nim wesprzeć uczestników DOC DEVELOPMENT bardzo konkretnie, umożliwiając im skorzystanie z naszego sprzętu kamerowego i dźwiękowego — mówi Paweł Ziemilski z MX35. Wierzymy, że taka szansa pozwoli im poczuć, że ich projekt nie jest już tylko zapisanym na kartce pomysłem, ale staje się czymś namacalnym i bliższym realizacji. Chcemy im dać dodatkową energię do działania, odpowiedź na pytanie, czego ich projekt potrzebuje technicznie, a także realnie wspomóc etap poszukiwań, w trakcie którego można wpaść na wiele interesujących tropów. W dokumencie development to nie tylko czas testowania i eksperymentowania. Materiały z dokumentacji często trafiają do ostatecznego filmu i realizacja ich na profesjonalnym sprzęcie pozwala nie odbiegać im potem jakością od reszty filmu.

Kandydat/ka może zgłosić maksymalnie dwa projekty. Formalne wykształcenie filmowe nie jest wymagane, jeśli kandydat/ka ma doświadczenie w realizacji filmów. Program dedykowany jest zwłaszcza dokumentalistom na początku drogi zawodowej, ale bardziej doświadczeni filmowcy również są mile widziani. Nie ma limitu długości planowanych filmów, można zgłaszać zarówno krótkie, jak i pełne metraże. Program nie jest szkoleniem – opiera się na twórczej dyskusji wszystkich uczestników i tutorów. W zależności od sytuacji związanej z pandemią spotkania będą odbywać się w Warszawie lub online.

Twórcy często zmagają się z problemem „czystej kartki”. Nie mają z kim skonsultować swoich projektów, nie są pewni swoich pomysłów ani kierunku, w którym z nimi ruszyć- mówi Adam Ślesicki, dyrektor DOC DEVELOPMENT. Utworzyliśmy miejsce, gdzie w przyjaznej atmosferze mogą skonfrontować swoje pomysły, poddać się konstruktywnej krytyce, wiedząc, że wysłuchają ich życzliwi eksperci, a jednocześnie mogą intensywnie pracować nad projektami. Taki model wykreowaliśmy 6 lat temu w DOC LAB POLAND i widzę, że przynosi on bardzo dobre efekty. Na DOC DEVELOPMENT skupiamy się na wcześniejszym etapie, kiedy projekt dopiero powstaje i towarzyszy mu wiele niewiadomych. Na naszych warsztatach można go prowadzić w różne strony i dokonywać wyborów, które później zadecydują o kształcie filmu.


Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych czterech zakończonych edycji jest ponad 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET — jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), a także programu Warsaw Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Pierwsza edycja DOC DEVELOPMENT obyła się w 2019 roku. Wzięło w niej udział 12 projektów. Wśród jej uczestników znaleźli się m.in.: Aleksandra Maciejczyk, nagrodzona na KFF 2019 Srebrnym Smokiem za „Połączonych”; uznany operator i reżyser Paweł Dyllus; Łukasz Borowski, reżyser „Biegaczy” i „Trzech dni wolności” czy Filip Drzewiecki — reżyser i montażysta. Pięć projektów z DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się później na Doc Lab Poland, w tym „Debiut” Aleksandry Maciejczyk, który został wyróżniony HBO Award. „Debiut” otrzymał też dofinansowanie z PISF, podobnie jak inne projekty biorące udział w programie: „Marzyciele z Sally” Julii Groszek, „Bogini Fuji” (wcześniej: „Grace”) Eri Mizutani i „Znaki” Urszuli Morgi. Partnerami programu są: MX35, kancelaria MKZ Partnerzy oraz My Way Studio.

Termin składania zgłoszeń: poniedziałek, 4 września 2020, godz. 23.59. 
Regulamin i formularz zgłoszeniowy na: www.docdevelopment.pl

 

Rozpoczął się nabór na Mój Pierwszy Film

pierwszy film.jpg

Rozpoczął się nabór na pierwszą edycję programu edukacyjnego dla licealistów i studentów Mój Pierwszy Film. Jest to półroczny program edukacyjny dla licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i realizują swoje pierwsze etiudy fabularne bądź dokumentalne. Opiekunami i tutorami programu są czołowi dokumentaliści: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter, przy wsparciu nagradzanej montażystki Katarzyny Orzechowskiej. Organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

MÓJ PIERWSZY FILM to półroczny program edukacyjny dla licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i realizują swoje pierwsze etiudy fabularne bądź dokumentalne. Program składa się z pięciu bardzo intensywnych sesji — od lipca do grudnia. Podczas sesji uczestnicy dzielą się na dwu- trzyosobowe zespoły, w których realizują filmy. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do zawodów filmowych; nie tylko twórczych (reżyser, operator), ale też takich jak: montażysta, dźwiękowiec, oświetlacz, kierownik produkcji.

Do udziału w programie zgłosić może się młodzież w wieku 15-25 lat. Zajęcia odbywają się w okresie sierpień-grudzień 2020 roku. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne. Chętni mogą zgłosić się poprzez formularz dostępny na stronie www.fundfilm.pl do dnia 31 lipca.

Opiekunami i stałymi tutorami programu będzie trójka dokumentalistów: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter. W związku z sytuacją pandemii Covid-19 zajęcia będą się odbywały przede wszystkim on-line, a uczestnicy zrealizują etiudy dokumentalne dotyczące ich sytuacji w tym trudnym czasie Projekty uczestników w trakcie trwania programu będą intensywnie omawiane od etapu pomysłu, poprzez dokumentację i pierwsze zdjęcia, aż po scenariusz, przygotowanie i realizację dni zdjęciowych, różnorodne warianty montażu i postprodukcji filmu. Zajęcia mają formułę warsztatową. W trakcie trwania kursu uczestnicy poznają tajniki takich zagadnień jak: poszukiwanie i rozwój tematu, dokumentacja i pisanie scenariusza, praca z aktorem (fabuła) lub z bohaterem (dokument), realizacja pierwszych zdjęć, realizacja dokrętek, montaż etiud i udźwiękowienie. Materialnym efektem programu będzie pięć krótkich filmów dokumentalnych, które zostanę upublicznione (Vimeo lub Youtube).

Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pięciu zakończonych edycji jest ponad 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET – jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), DOC DEVELOPMENT – programu rozwoju dokumentów na wczesnym etapie powstawania, IMPAKT-u skierowanego do producentów filmów fabularnych i dokumentalnych na początku drogi zawodowej, a także przeglądu WARSAW DOC HOT SELECTION, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Mój Pierwszy Film jest dofinansowany ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

 

Rusza nabór na programy:
 DOC DEVELOPMENT i IMPAKT

DOC-DEV-logo-1-640x457.jpg (miniatura)IMPAKT logo.jpg

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego ogłasza nabór na kolejne edycje programów warsztatowych. Do 4.09.2020 roku można zgłaszać się na:
DOC DEVELOPMENT — skierowany do reżyserów-dokumentalistów z projektami filmów na bardzo wczesnym etapie rozwoju,
IMPAKT — intensywne warsztaty dla producentów z projektami filmu fabularnego lub dokumentalnego.


DOC DEVELOPMENT jest programem intensywnego rozwoju dla 12 reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z tutorami: dokumentalistką Lidią Dudą oraz operatorem i reżyserem Wojciechem Staroniem. Pod okiem kolejnych ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają też szansę przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest przede wszystkim do twórców posiadających już doświadczenie, ale też debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów.

W filmie dokumentalnym niezwykle ważny jest okres wstępny, kiedy pomysł dopiero się kształtuje, a wszystkie drogi rozwoju są jeszcze otwarte. Łatwo wtedy popełnić błędy, które zaważą na całym filmie. To jest czas, kiedy musimy zastanowić się, jak dobrać bohaterów, jak z nimi rozmawiać, czy i jakich materiałów archiwalnych używać, etc. Nic nie zastąpi w tym momencie otwartej dyskusji w przyjaznym gronie i konfrontacji swoich pomysłów z doświadczonymi konsultantami.
Adam Ślesicki, dyrektor DOC DEVELOPMENT, producent

DOC DEVELOPMENT potrwa od września do grudnia 2020 roku. W tym czasie odbędą się cztery intensywne sesje, po których uczestnicy będą mieli okazję przedstawić swoje projekty przed polskimi producentami. Oprócz Lidii Dudy i Wojciecha Staronia, konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka trailerów Małgorzata Świderska i dyrektor programu Adam Ślesicki. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development.

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2019 roku. Wśród jej uczestników znaleźli się m.in.: Aleksandra Maciejczyk, nagrodzona na KFF 2019 Srebrnym Smokiem za „Połączonych”, uznany operator i reżyser Paweł Dyllus, Paweł Borowski, reżyser „Biegaczy” i „Trzech dni wolności”, czy Filip Drzewiecki — reżyser i montażysta. Pięć projektów z DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się później na Doc Lab Poland, w tym „Debiut” Aleksandry Maciejczyk, który został wyróżniony HBO Award. „Debiut” otrzymał też dofinansowanie z PISF, podobnie jak inne projekty biorące udział w programie: „Marzyciele z Sally” Julii Groszek, „Bogini Fuji” (wcześniej: „Grace”) Eri Mizutani i „Znaki” Urszuli Morgi. Program zebrał wśród uczestników świetne opinie:

Podczas programu DOC DEVELOPMENT miałam nie tylko okazję skonsultować swój raczkujący wtedy pomysł z ekspertami filmu dokumentalnego, ale też poznać projekty innych filmowców na podobnym etapie. Przez kilka intensywnych sesji stworzyliśmy wspaniałą społeczność, która się wzajemnie inspiruje. DOC DEVELOPMENT to prawdziwa grupa wsparcia dla początkujących dokumentalistów! Gorąco polecam!
Aleksandra Maciejczyk

Udział w DOC DEVELOPMENT był doświadczeniem bardzo rozwojowym dla mnie osobiście i dla mojego projektu. Pod czułym okiem organizatorów i doświadczonych dokumentalistów, w świetnej atmosferze, mogliśmy rozwijać swoje pomysły, a wsparcie jakie otrzymaliśmy pomogło naszym projektom wypłynąć na szersze wody.
Karina Będkowska

Dzięki DOC DEVELOPMENT udało się skonfrontować mój pomysł na film z opinią ludzi z branży, z przeróżnych środowisk. […] Wszyscy mówią o moim projekcie, kochają go i chcą mu pomóc, nawet jeśli oznacza to czasem ostrą krytykę. Tu dostaje się pozytywny feedback i naprawdę bardzo dobre porady od tutorów i uczestników.
Paweł Wyszomirski

Nie ma nic piękniejszego niż otoczenie się w procesie twórczym ludźmi kompetentnymi, kreatywnymi i czułymi zarazem. Udział w DOC DEVELOPMENT zapewnił mi nie tylko możliwość konsultacji projektu z merytorycznymi ekspertami, fantastyczną atmosferę czy dyscyplinę pracy. Pozwolił mi także spojrzeć na projekt oczami tych którzy kochają film i którym dobre kino nie jest obojętne.
Urszula Morga

Koszt udziału w programie to 600 zł+VAT. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: formularz.docdevelopment.pl. Termin zgłoszenia upływa 4.09.2020 roku o godz. 23.59, zaś opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.


IMPAKT jest intensywnym 15-dniowym programem warsztatowym podzielonym na pięć sesji. Przygotowuje producentów filmowych (zwłaszcza tych na początku kariery) do specyfiki pracy w kinie autorskim, tak aby znajdowało ono swoją publiczność i było konkurencyjne na rynku krajowym i zagranicznym.

Za twórcami muszą stać efektywni producenci, potrafiący połączyć sztukę z podejściem biznesowym: wypracować wspólną wizję filmu, zdobyć środki na jego realizację i wprowadzić go na rynek. IMPAKT umożliwia przejście tej drogi wspólnie, w bezpiecznej, inspirującej przestrzeni, gdzie nie ma niewłaściwych pytań, odpowiedzi zawsze są szczere, a krytyka konstruktywna. Chcemy w czasie tych warsztatów dodać młodym producentom skrzydeł i dać im do rąk przydatne narzędzia: przygotowany pitching, plan finansowy oraz strategię finansowania i komunikacji. W wyniku programu projekty mają być też wyposażone w konkretne akcesoria: synopsis, logline, czy prezentację wizualną.
Katarzyna Ślesicka, dyrektorka IMPAKT-u oraz producentka

Program odbędzie się w okresie wrzesień 2020 — styczeń 2021. Zgłoszenia do IMPAKT-u mogą wysyłać osoby posiadające własne firmy producenckie, jak i freelancerzy lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi. Aplikować mogą junior producers i kierownicy produkcji z ambicjami rozwoju. Adresatami programu są też managerowie kultury, kierownicy projektów, którzy pragną rozwijać umiejętności na polu filmowym. Fakt ukończenia szkoły filmowej lub szkoleń jest dodatkowym atutem – ale nie wymogiem. Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt.

W programie weźmie udział 12 wyselekcjonowanych producentów z projektami oraz ich reżyserami, którzy będą uczestniczyć w wybranych zajęciach. Zgłaszać mogą się zarówno producenci z projektami filmów fabularnych, jak i dokumentalnych.

Głównymi tutorami tegorocznej edycji IMPAKT-u będą: Katarzyna Ślesicka, Anna Wydra, uznana producentka m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” oraz „Komunii”; Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSTFiT. Dodatkowymi ekspertami będą: Joanna Solecka, międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu; Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Weronika Czołnowska, Head of Industry Polish Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty; Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultant ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; producent Maciej Kubicki, współzałożyciel firmy Telemark, mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy oraz zespół psycholożek: Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwotka i Pola Weiner.

Wśród uczestników pierwszej edycji IMPAKT-u znalazł się Piotr Małecki, którego projekt „Wyścig z duchami” współreżyserowany z Maciejem Nabrdalikiem dostał się do programu Doc Lab Poland, a także otrzymał dofinansowanie na development przyznane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, oraz projekt „Kumotry” Emilii Śniegoskiej, również przyjęty później na Doc Lab Poland. Z kolei „Nanga Dream” produkowany przez Karolinę Śmigiel z Uni Solo Studio został zakwalifikowany na tegoroczny CEDOC Market. Program zebrał pozytywne opinie uczestników:

Największym atutem impaktu jest możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi uczestnikami i prowadzącymi. Tutorzy podchodzili do każdego projektu z ogromnym profesjonalizmem, zaangażowaniem i empatią, co było dla mnie bardzo cenne.
Maria Leźnicka

Program IMPAKT bardzo uporządkował moja wiedzę na temat developmentu oraz pomógł w rozwoju mojego projektu.
Joanna Tatko

IMPAKT to kompleksowy program rozwoju zawodowego producenta filmowego. Przeprowadzi przez meandry pracy nad scenariuszem, aspekty finansowe, prawne, marketing a nawet psychologię. Prowadzony przez specjalistów z różnych dziedzin filmowych o ugruntowanej renomie. Program przydatny dla fabularzystów, dokumentalistów, producentów początkujących i dla tych z większym doświadczeniem.
Kamil Skałkowski


Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT (za projekt – team złożony z producenta i reżysera). Zgłoszenia można dokonać po linkiem: formularz.impakt.fundfilm.pl, w nieprzekraczalnym terminie do 4.09.2020 roku, do godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.


W związku z pandemią koronawirusa zarówno IMPAKT jak i DOC DEVELOPMENT mogą być realizowane w formie online lub hybrydowej. W przypadku spotkań poza przestrzenią wirtualną, warsztaty będą się odbywać w Warszawie.

Organizatorem obu warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Stałym Partnerem fundacji jest Kancelaria MKZ Partnerzy. Program IMPAKT uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej wiadomości na:
www.docdevelopment.pl
www.fundfilm.pl/pl/impakt

 

 

 

NABÓR NA DOC LAB POLAND 2020

Już po raz szósty Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym  zorganizowały nabór na DOC LAB POLAND – największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych.

Aplikacje przyjmowane były na dwa odrębne komponenty —  DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO! dla filmów w montażu - do 15 stycznia 2020 r.

 

 

doclab_znak.jpg

 

W 5. edycji warsztatów DOC LAB POLAND uczestniczyło 25 polskich projektów. Najlepsze otrzymały nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości ponad 90 000 zł. Kilka z nich dzięki programowi i jego partnerom odwiedziło w ramach wizyt studyjnych zagraniczne festiwale – Sheffield Doc/Fest w Wielkiej Brytanii, DOK Leipzig oraz IDFA w Amsterdamie. Po pitchingach DOC LAB POLAND na Krakowskim Festiwalu Filmowym odbyło się ok. 300 indywidualnych spotkań z potencjalnymi partnerami: koproducentami, przedstawicielami telewizji, funduszy filmowych, dystrybutorami, agentami sprzedaży i selekcjonerami festiwalowymi.

Program DOC LAB POLAND dzieli się na dwa komponenty DOC LAB POLAND START I DOC LAB POLAND GO!

Opłaty za udział w całym programie wynoszą 1200 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie na program wynosi 50 zł. Regulamin, szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl

Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line – od 6 grudnia 2019 r. do 15 stycznia 2020, do godz. 23:59.

Najciekawsze projekty i najlepsze prezentacje otrzymają nagrody. W edycji 2019 pula nagród finansowych i rzeczowych wyniosła 90 000 zł. Były to: Nagroda HBO Award – 10 tys., Nagroda Uchostudio – bon na postprodukcję dźwięku o wartości 20 tys zł, Dwie Nagrody ColorOffOn – bony na postprodukcję obrazu o wartości 25 tys. zł dla projektu START i dla GO, Wyróżnienia Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego: pokrycie kosztów udziału w sekcjach branżowych festiwalu IDFA, DOK Leipzig oraz Sheffield Doc Fest, Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na Co-Pro Meetings w Lipsku i Wyróżnienie Institute of Documentary Film w Pradze – zaproszenie na East Doc Platform.

Regulamin na doclab.pl

  «   Wstecz