Jesteś tutaj: Aktualności » 2025
Informacja prasowa, 02.04.2025
ROZPOCZĘŁA SIĘ I SESJA DOC LAB POLAND 2025
Od poniedziałku trwa warszawska sesja tegorocznej 11. edycji programu DOC LAB POLAND. W kwietniowych warsztatach uczestniczy 20 projektów, które będą rozwijane pod okiem uznanych dokumentalistów i ekspertów z branży filmowej: reżysera Jacka Bławuta, producentki Anny Wydry, Małgorzaty Świderskiej oraz dyrektora programu Adama Ślesickiego. Wśród filmów na etapie rozwoju lub montażu, które wezmą udział w warsztatach, są nowe projekty znanych i nagradzanych producentów, m.in. Macieja Kubickiego, Moniki Braid czy Stanisława Zaborowskiego.
DOC LAB POLAND, który w 2024 roku obchodził swoje dziesięciolecie, to największy w Polsce program dla dokumentalistów organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Co roku najważniejsze wydarzenia: pitchingi i spotkania (ok. 300 spotkań każdego roku) odbywają podczas KFF Industry. W ciągu 10 dotychczasowych edycji z programu skorzystało ok 220 projektów (ok 400 uczestników), z których powstało już ponad 130 filmów zdobywających nagrody na całym świecie. Autorzy najlepszych projektów co roku mają szansę na nagrody w postaci grantów finansowych, bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszenia na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne. W ciągu 10 edycji partnerzy programu ufundowali nagrody o łącznej wartości ok. 1 000 000 PLN. W programie uczestniczyli twórcy wielu głośnych i wielokrotnie nagradzanych dokumentów ostatnich lat m.in. Eliza Kubarska, Agnieszka Zwiefka, Małgorzata Kozera-Topińska, Maciej Cuske, Michał Bielawski, Tomasz Wolski, Łukasz Kowalski, Marek Kozakiewicz, Piotr Stasik, Paweł Chorzępa, Piotr Bernaś czy Małgorzata Goliszewska.
W pierwszej sesji DOC LAB POLAND uczestniczy 20 projektów: 12 filmów w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć, skupionych w komponencie DOC LAB START oraz 8 filmów w fazie montażu zakwalifikowanych do DOC LAB GO.
Wśród rozwijanych produkcji mocnym akcentem są filmy o podróżach i to tych dalekich, w głąb samego siebie. W dokumentalnym kinie drogi osobiste historie prowadzą do prawdziwej zmiany i akceptacji wewnętrznej rzeczywistości.
Podróż, również ta ostatnia, może się stać prawdziwą nauką i nie koniecznie musi być przerażająca i ponura. Bohaterki jednego z wybranych projektów zmieniają nasze podejście do śmierci, wprowadzając humor i nowoczesne rytuały, czyniąc tą uniwersalną podróż bardziej zrozumiałą. Inni, stykając się twarzą w twarz ze śmiercią, starają się nadać jej ludzki wymiar w brutalnej wojennej rzeczywistości.
Sens życia i droga ku niemu to też temat projektów, których bohaterami są artyści świata mody i sztuki. W pogoni za sukcesem nad jednymi używki, towarzyszące wykonywanej pracy, przejmują kontrolę nad życiem, innym udaję się skończyć z nałogiem, zostawić dotychczasowy sukces i zaszyć się gdzieś w Brazylii.
Niestety, nie wszyscy mają wybór na drodze swojego życia. Bohaterowie kolejnych projektów zostają zmuszeni do emigracji a ich legenda odchodzi w zapomnienie, innym wewnętrzne demony nie pozwalają wrócić do równowagi i odnaleźć upragniony spokój. W innej produkcji wakacyjna wyprawa na koncert rockowy będzie szansą na odpowiedź na nurtujące pytania, oraz na głębszą więź z ojcem, jeszcze inni muszą odbyć dłuższą pielgrzymkę, żeby odnaleźć matkę który ich porzucił w dzieciństwie. Klątwa synagogi, sny o byciu żółwiem, relacja z najważniejszego dla farmerów islandzkich tygodnia w ich życiu oraz fortepian jako centrum osobistego wszechświata – to tematy kolejnych projektów rozwijanych w programie Doc Lab Poland 2025. Większość mierzy się z uniwersalnym pytaniem o sens życia w zaskakującej, skłaniającej do myślenia filmowej podróży. Podróży na którą podekscytowani nie możemy się już doczekać.
Tutorami pierwszej sesji programu jest reżyser filmów dokumentalnych, operator i producent Jacek Bławut oraz producentka Anna Wydra. Nad materiałami promocyjnymi pochyli się wraz z filmowcami Adam Ślesicki, twórca i organizator programu a wspólnie z Małgorzatą Świderską, ekspertką od trailerów uczestnicy popracują nad materiałem wizualnym swojego projektu. Pierwsza sesja DOC LAB POLAND potrwa do 11 kwietnia 2025 roku. Druga odbędzie się w ramach KFF Industry podczas 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Poniżej przedstawiamy sylwetki tutorów i konsultantów I sesji DOC LAB POLAND 2025:
Jacek Bławut – reżyser, operator i producent. Wykładowca Łódzkiej Filmów oraz szkół w Berlinie, Hannoverze i Warszawie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiego Stowarzyszenia Filmowców. Jego filmy zdobyły liczne nagrody na festiwalach m.in. na Tampere Film Festival, San Sebastián International Film Festival, Mannheim-Heidelberg International Filmfestival, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Camerimage i Toronto International Film Festival. Autor takich filmów jak m.in. „Wirtualna wojna” (2012), „Jeszcze nie wieczór” (2008), „Szczur w koronie” (2005) czy „Olimpiada specjalna” (1996). Jego ostatni film „Orzeł. Ostatni patrol” (2022) został wielokrotnie nagrodzony na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za reżyserię, dźwięk, montaż, charakteryzację i efekty dzwiekowe) a także dostał Polską Nagrodę Filmową Orła 2023 w kategorii najlepszy dźwięk i najlepsza scenografia.
Anna Wydra – producentka, założycielka Otter Films. Wraz z reżyserem Bartkiem Konopką otrzymała nominację do Oscara za film dokumentalny „Królik po berlińsku”. Jest producentką lub koproducentką m.in.: „6 kroków” Bartosza Dombrowskiego, „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego, „Efektu Domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Sztuki znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego oraz „Komunii” Anny Zameckiej, nagrodzonej m.in. Europejską Nagrodę Filmową i Orłem. Jej produkcje były nagradzane na wielu festiwalach, np. w Locarno, Lipsku, Toronto, Krakowie, Jihlavie i Warszawie. Fabuła „Zud” Marty Minorowicz miała swoją premierę na Berlinale, a „Ajka” Siergieja Dworcewoja w Cannes. Anna Wydra jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Małgorzata Świderska - reżyserka filmowa i telewizyjna, autorka filmów dokumentalnych, realizacji spektakli operowych, zwiastunów filmowych i reklam. Przez wiele lat zawodowo związana z Canal+ i Teatrem Wielkim Operą Narodową. Pełnomocniczka Dyrektorki ds. platformy VOD w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, autorka koncepcji i projektu serwisu VOD Warszawa. Wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi. Członkini Stowarzyszenia Kobiety Filmu i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Adam Ślesicki – producent, założyciel i prezes Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego. W latach 2001- 2015 związany ze Szkołą Wajdy. Jako. Jako producent i producent wykonawczy z ramienia Wajda Studio ma na swoim koncie filmy dokumentalne nagradzane na całym świecie (m.in. nominacja do Oscara, nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej, Grand Prix na festiwalu Nowe Horyzonty, Główna Nagroda za film dokumentalny w Palm Springs, Najlepszy Dokument na Los Angeles Film Awards).
Partnerem programu jest Krakowski Festiwal Filmowy. Zagraniczni partnerzy: DOK Leipzig, IDFA, Fipadoc — International Documentary Film Festival, Docudays UA i Institute of Documentary Film. Polscy partnerzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, mx35.eu, Fixafilm, Wytwórnia filmów fabularnych we Wrocławiu. Partnerzy medialni: Polish Docs, Magazyn Filmowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych — KIPA, Filmpolski.pl, Film&TV Kamera, Filmowe Centrum Festiwalowe, Siła Nauki.
Projekt został dofinansowany ze środków finansowych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Stołecznego Warszawa.
Projekt dofinansowany przez Centrum Mieroszewskiego w ramach II Otwartego Konkursu.
Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wydarzenie kulturalne polskiej prezydencji w Radzie UE.
Cultural event of the Polish presidency of the Council of the EU.
Événement culturel de la présidence polonaise du Conseil de l’UE.
UWAGA ZACZYNAMY!
Ruszył nabór na CEDOC MARKET 2025!
11. edycja odbędzie się 28-30 maja podczas 65. Krakow Film Festival!
Jeśli szukasz koproducentów do filmu dokumentalnego, nowych projektów i talentów dokumentalnych lub po prostu chcesz poszerzyć swoje kontakty w branży – aplikuj już teraz!
CEDOC MARKET (Central European Documentary Co-production Market) organizowany jest przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, we współpracy z Krakow Film Festival. Jest to najstarsze i największe w Polsce wydarzenie koprodukcyjne dla producentów dokumentalnych, którzy poszukują partnerów polskich i zagranicznych. Market skupia się przede wszystkim na budowaniu kreatywnej współpracy między wschodnią a zachodnią, ale też północną i południową Europą. Przyjmujemy zgłoszenia z całego świata!
Organizowane od 2015 roku wydarzenie jest częścią kilkudniowego programu DOC LAB POLAND i KFF Industry, na który składają się warsztaty, konsultacje oraz pitchingi polskich projektów dokumentalnych (DOCS TO START i DOCS TO GO).