Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego

EN

Jesteś tutaj: Programy » Pierwszy film » Co to jest

Pierwszy film

PIERWSZY FILM to bezpłatny, półroczny program dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z 6-7 bardzo intensywnych sesji, podczas których uczestnicy, poza nauką reżyserii poznają też podstawy zawodów filmowych, takich jak, czy operator, montażysta, dźwiękowiec, producent. Przekazywana wiedza będzie dotyczyć przede wszystkim filmów dokumentalnych. Efektem warsztatów będą dokumentalne etiudy filmowe zrealizowane przez uczestników.

Opiekunami i stałymi tutorami programu jest trójka doświadczonych i nagradzanych reżyserów: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter, którzy mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów filmowych. Gościnnie w warsztatach wezmą udział czołowi polscy filmowcy: operatorzy, dźwiękowcy, montażyści, producenci. Program Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym. Sesje podzielone są na poszczególne etapy powstania etiud i przybliżają takie zagadnienia jak m.in. poszukiwanie i rozwój tematu, dokumentacja i pisanie scenariusza, praca w bohaterem, realizacja zdjęć czy montaż.

W programie biorą udział osoby w wieku 18-26 lat. Zajęcia odbywają się przede wszystkim w Warszawie, ale program otwarty jest dla kandydatów z całej Polski. Udział w całym programie jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie część kosztów sesji wyjazdowej. Głównym kryterium przyjęcia na program jest wrażliwość i umiejętności uczestników; nie jest wymagane wykształcenie filmowe, ale doświadczenie w realizacji filmów (także amatorskich) jest mile widziane. Kandydaci wybrani w pierwszej turze selekcji zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne, po których zostanie wybrana grupa 15 uczestników.

Zgłoszenia na program PIERWSZY FILM można było wysyłać do 3 czerwca. Obecnie trwa selekcja zgłoszeń!

Opiekunami i tutorami programu są:

 

Edyta Wróblewska.jpg

Edyta Wróblewska — reżyserka filmów dokumentalnych: „Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Ala z elementarza”, „PRL de luxe”, „Kiedy będziesz?”, „Małe instrumenty” które były pokazywane na festiwalach w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego, Londynie, Sheffield, Nicei, Zagrzebiu, Kijowie, Kantonie, Melbourne, Krakowie. Reżyserka spektaklu „Mulholland Drive/Dianę” i fabuły „Droga”. Wieloletnia kierowniczka i wykładowczyni Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy. Doktorantka i wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi.

 

Maciej Cuske.jpg

Maciej Cuske — autor filmów dokumentalnych: „Kuracja”, „Antykwariat”, „Elektryczka”, „Ahoj”, „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”, „Katyń. 60 dni na planie”, „Na niebie i na ziemi” i fabuł „I co wy na to, Gałuszko?”, „Stacja Warszawa„. Laureat nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Krakowie, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu. Jego najnowszy film „Wieloryb z Lorino” zdobył m.in. Orła za najlepszy polski dokument. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Wieloletni wykładowca Przedszkola Filmowego i Kursu Dokumentalnego w Szkole Wajdy.

 

marcin sauter.jpg

Marcin Sauter — fotograf, operator i reżyser filmowy. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Twórca Fundacji Bydgoska Kronika Filmowa. Wyreżyserował wielokrotnie nagradzane dokumenty: „Kino objazdowe”, „Pierwszy dzień„, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati„, „Urosłam kiedy spałaś”, „Żalanasz. Pusty brzeg„ oraz fabuły ”I co wy na to Gałuszko?„ (z Maciejem Cuske) i „Miasto”. Jest też autorem zdjęć do kilkunastu filmów. Wieloletni wykładowca Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy.

Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET — jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT — program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION — projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

 

vivendi.png (oryginalna)

 

MX35_nowe_LOGO-TRSP_RED_10cm.jpg

 

CANAL +.jpgEMCEK .jpg

  «   Wstecz